Έπιασαν τα 5 GHZ οι επεξεργαστές της AMD!

dsyrmalis | Τετ, 06/12/2013 - 12:11 | 2' | 10

Η εταιρεία [url=http://www.amd.com/us/press-releases/Pages/amd-unleashes-2013jun11.aspx… ανακοίνωσε[/url] εχθές τη νέα οικογένεια των επεξεργαστών της. Μεταξύ αυτών ο οκταπύρηνος FX-9590 ο οποίος είναι χρονισμένος στα 5 GHZ! Ο νέος επεξεργαστής απευθύνεται κυρίως στους gamers λόγω των πολλών πυρήνων και του υψηλού χρονισμού του. Ταυτόχρονα όμως είναι πολύ δελεαστικός και σε όσους ασχολούνται με το overclocking, αφού είναι ξεκλείδωτος. Να που η AMD επιστρέφει δυναμικά στην αγορά των Desktop CPU. Ας επίσουμε πως ο ανταγωνισμός μεταξύ Intel και AMD θα οφελήσει τους καταναλωτές. Να υπενθυμίσουμε πως η AMD ήταν η πρώτη εταιρεία που έσπασε το φράγμα του 1 GHZ το Μάιο του 2000 και η πρώτη που διέθεσε 64 bit επεξεργαστή για PC.

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τα νέα είναι καλά και για τους λάτρεις του Virtualization.
Με οκτώ πυρήνες και 16 GB RAM τι θα μπορούσες να κάνεις; Θα μπορούσες π.χ.
να εγκαταστήσεις το FreeBSD (ή το PC-BSD) - για να έχεις τις ευεργεσίες του ZFS -
ως Host OS με 4 πυρήνες και τη μισή RAM. Ένα πολύ ισχυρό σύστημα.
Και στα σπλάχνα του θα μπορούσες να εγκαταστήσεις ένα ωραίο 64μπιτο Debian
(ή ό,τι άλλο θέλεις) με 4 πυρήνες επίσης και την υπόλοιπη μισή RAM. Ακόμη ένα
πολύ ισχυρό σύστημα. Θα είχες λοιπόν δύο λειτουργικά σε πλήρη ισχύ, ταυτόχρονα
στη διάθεσή σου.
Αλλά θα μπορούσες να τρέχεις και τρία λειτουργικά ταυτόχρονα. Το FreeBSD
ως Host (4 πυρήνες & 8 GB RAM), μία ελαφριά διανομή Linux της επιλογής σου
(2 πυρήνες & 4 GB RAM), και ένα τρίτο λειτουργικό,
το όνομα του οποίου δεν μπορεί να αναφερθεί εδώ...

Παπάδες μπορείς να κάνεις. Αν έχω ένα θεματακι με το FreeBSD είναι ότι βαριέμαι τη συντήρηση του (συνεχές compiling).

Παιδιά τι να τον κανουμε τον οχταπυρηνο χρονισμενο στα 5GHz ? Το να τρεξουμε ενα virtual λειτουργικο πιστευω πως μια μηχανη με 1GB Ram & dual core 1.2 GHz μια χαρα θα ειναι !! Ο σταθερος (Εχω 4 μηνες να τον ανοιξω) μου ειναι dual core 3.5ghz ,2gb ram 160gb δισκο με παντζουρια 7 ultimate (οπου θελουν καλο επξεργαστη και πολυ ram τρεχω σε virtual ταυτοχρονα;win xp pro , Debian ,Android 2.2 ,Puppy Slacko ,Ubuntel & puppel & τα 7αρια δε κολλανε καθολου ,ουτε και οι μηχανες .Εγω προσωπικα δε βρισκω καποιο λογο να παρει καποιος τετοιο πραγμα.Εδω καλα καλα τους quad core δε πολυχρησιμοποιουμς του 8-cores θελουμε!

Δημοσιεύθηκε μέσω Opera Mobile από Android 2.3.4

Εξαρτάται τις ανάγκες του καθενός. Ο gamer ή όποιος τρέχει Gentoo ή FreeBSD ή πολλοί άλλοι χρήστες χρειάζονται τέτοιους επεξεργαστές ή κάνουν τη δουλειά τους πολύ γρηγορότερα. Virtualization με 1 GB μνήμης και ZFS σύστημα αρχείων δεν γίνεται. Μίνιμουμ 4 GB μνήμης χρειάζεσαι και κατα την άποψη μου 8 GB αν θες αξιοπρεπές ZFS. Σοβαρό Virtualization δεν είναι τρέχω Linux και άλλη μια διανομή με το virtual box απλά για να δω πως είναι.

PC-BSD τότε!

Η αλήθεια είναι πως μπορείς πράγματι να τρέχεις virtual machines
με λιγότερο ισχυρό hardware. Μπορείς να πειραματιστείς πολύ με αυτά.
Αλλά Δημήτρη, δεν κατάλαβα, πόσες μηχανές τρέχεις ταυτόχρονα;
Δηλαδή πόσα guest OS μπορείς να τρέχεις ταυτόχρονα; Με τη μνήμη
τα βολεύεις αλλά με τους πυρήνες; Δεν πρέπει να δεσμεύεις
τουλάχιστον έναν πυρήνα για κάθε μηχανή και τουλάχιστον έναν
για το host OS;

Συμφωνώ Διονύση. Μπορεί 4 GB RAM να φτάνουν για μία ελαφριά
διανομή Linux (host) και ας πούμε 32μπιτα XP ή και εφτάρια (guest).
Εάν όμως θέλεις ZFS...

Ολα τα παραπανω OS εγκατεστημενα τα εχω ( εκτος απο puppy) .Επισης στο λαπτοπ μου (intel atom 1.86ghz 1 gb ram 160gb hdd ) τοτες (πριν 1.5 χρονο ) που ετρεχα ubuntu 11.10 ειχα βαλει σεμια vm τα xp pro sp2 και επαιζαν μια χαρα!Διονυση γιατι μια σοβαρη vm να θελει τοση υσχη? Τα bsd τετοια δυναμη θελουνε (δεν εχω ασχοληθει προς το παρον με αυτα )

Το FreeBSD γενικά Δημήτρη έχει μάλλον λίγο χαμηλότερες απαιτήσεις απο το Linux. Αν όμως το εγκαταστήσεις με σύστημα αρχείων ZFS θες άφθονη μνήμη. Για να καταλάβεις τι εννοώ, κατα την εγκατάσταση σε ρωτά αν θες διαμόρφωση του ZFS για κάτω των 4 GB μνήμη ή για άνω... Γενικά ισχύουν αυτά που αναφέρει ο South.

και με την κωδικοποιηση αυτη ποια η διαφορα απο την κανονικη;

Δημοσιεύθηκε μέσω Opera Mobile από Android 2.3.4

Αυτό Δημήτρη δεν το γνωρίζω διότι έχω έναν τετραπύρηνο
με 8 GB RAM και το PC-BSD έχει κάνει ρύθμιση (ZFS σύστημα
αρχείων) γι' αυτόν. Δεν έχω πειραματιστεί. Δεν έχω προσπαθήσει
ποτέ να εγκαταστήσω PC-BSD με ZFS σε σύστημα με λίγη μνήμη,
ώστε να δω πώς το διαχειρίζεται και τι διαφορές υπάρχουν από
ένα σύστημα με πολλή μνήμη.