web page down (για δυνατούς λύτες)

lebronJ | Τετ, 01/09/2013 - 20:23 | 2' | 4

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Όποιος γνωρίζει κάτι απαντά!  
έχω μια ιστοσελίδα για να κρατήσω την ανωνυμία την ονομάζω www.paradeigma1.com

Κάθε 2 εβδομάδες περίπου η ιστοσελίδα αυτή πέφτει για μια ώρα περίπου!

Όταν λέμε πέφτει εννοούμε:
1. Δεν φαίνεται μέσω pagewash.com 
2. Δεν απαντά σε ping  paradeigma1.com (γράφει paradeigma.com: Το όνομα ή η υπηρεσία δεν είναι γνωστά)
3. Δεν απαντά σε traceroute paradeigma1.com (γράφει paradeigma.com: Το όνομα ή η υπηρεσία δεν είναι γνωστά)
4. To  dnscheck.pingdom.com γράφει:

Name servers listed at parent: ns1.exampledns.gr,ns2.exampledns.gr (υποθετικά ονόματα)

Failed to find name servers of paradeigma1.com/IN.

No name servers found at child.      

5. Η ιστοσελίδα φαίνεται μέσω του plesk με preview !

Όλα αυτά όταν η ιστοσελίδα είναι down!
Όταν είναι up όλα λειτουργούν στην εντέλεια! και τα ping και τα traceroute και τα πάντα όλα!!

Τι μπορεί να φταίει;                 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 μήπως εργασίες συντηρησης ? δηλαδη αναβάθμισης ? ( π.χ. τοποθέτηση  νέων σκληρων δίσκων μεγαλυρτης χωτητικότητας  κλπν)   δωσε προσοχη ποση ωρα πεφτει και  τι ωρα , συγκεκριμενη . μπορει να την κατεβαζουν οταν "η υποτιθεμενη κινηση " πεφτει  ή ειναι στην ελαχιστη δυνατή δραστηριοτητα.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχω επικοινωνήσει με τον διαχειριστή, τίποτε από αυτά δεν συμβαίνει!
Εννοείται ότι ούτε αυτός ξέρει τι συμβαίνει!
Βέβαια είναι αρκετά πιθανό να γίνεται restart o σέρβερ για κάποιο λόγο, αλλά μια ώρα διακοπή κάθε φορά είναι πολύ!!

Παρότι έχω googlaρει την βλάβη δεν βρίσκω κάτι σχετικό!
Πιθανολογώ ότι κάποιο σενάριο σβήνει τις εγγραφές από τον σέρβερ και κάποιο backup τις επανεγγράφει μετά από μια ώρα !

Οχι αυτο που λες δεν ισχυει. (για τα backups)

Εχω σερβερς που κανουν 1-5 λεπτα να κλεισουν και γυρω στο 1-10 λεπτα για να περασουν την POST οθονη και μετα αλλα 5 - 35 λεπτα για να σηκωσουν τα παντα.

Εξαρταται απο το υλικο του σερβερ...