Wind Mobile Broadband σε Linux Mint

TaiFu | Δευ, 01/07/2013 - 20:48 | 1' | 6

Καλησπέρα σε όλους τους linuxάδες!!
Έχω ένα φίλο ο οποίος πρόσφατα εγκατέστησε το Linux Mint 14 KDE και χρειάζεται βοήθεια με το mobile broadband της Wind. Η συσκευή που χρησιμοποιεί είναι το Huawei E586 usb modem το οποίο αναγνωρίζεται κανονικά από τον πυρήνα αλλά μάλλον χρειάζεται κάποιες ρυθμίσεις για να συνδεθεί στο internet. Το παιδί βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε σχολή μαγειρικής χωρίς καθόλου συνδεση στο internet, γι' αυτό γράφω εγώ αντί γι'αυτόν. Αν έχει κάποιος link για κάποιο tutorial ή ξέρει πως λειτουργεί το mobile internet στο linux ας με διαφωτίσει.Smile

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ναι, δεν προκειτε να παιξει οσο και να θελει.

Σε μενα τουλαχιστον ποτε δεν επαιξε ακομα και αν εδειχνε οτι ειχε φουλ σημα....

Γιατι δεν δοκιμαζει να μπαινει απο κανενα ασυρματο γειτονικο δικτυο?

Δεν πρόκειται να παίξει λες, ε? Δεν υπάρχει κανένα άλλο δίκτυο εκει γύρω. Η σχολή του είναι στο Γαλαξίδι και στις εστίες δεν τους αφήνουν να βάλουν γραμμή adsl, γι'αυτό αναγκάστηκε να πάρει το 3g.

Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω.
Εγώ έχω παίξει με ZTE και HUAWEI αλλά όχι της Wind. Με Cosmote και Vodafone και όλα σε Gnome.

Ρίξε μια ματιά στους οδηγούς μου στο site μου εδώ.
Για το Mint έχω το HUAWEI αλλά της Vodafone.

Δοκίμασε να το δουλέψεις σε Windows. Αν σου δουλέψει, ψάξε για τις ρυθμίσεις σε wind.

Τέλος έχε υπόψιν σου το θαυματουργό Sakis 3g

Σε ευχαριστώ φίλε diamond_gr για την απάντησή σου, αλλά δυστυχώς τελικά δεν δούλεψε, μόνο από windows. Συγχαρητήρια όμως για τους οδηγούς σου!!