"Χαζές" ερωτήσεις

neos | Τετ, 10/10/2012 - 13:11 | 2' | 9

Ξέρω δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις πάντα όμως κάτι γυρνάει στο μυαλό μας.

1) Τι κερδίζω αλλάζοντας τον window manager;
Πέρα από την "διακόσμηση" δεν είδα κάποια αλλαγή στην απόκριση του συστήματος.
Εχω Mint 13 Mate και άλλαξα τον default window manager (δεν θυμάμαι πως τον λένε)
με τον open box.

2) Εχω πολυεκκινήσιμο (multiboot) laptop με 3 διανομες + window$
και ένα παρτίσιον σε ntfs όπου έχω βίντεο-μουσική κτλ για να τα βλέπω από όλα τα λειτουργικά, αν κάνω το παρτίσιον αυτό, μόνιμη προσάρτηση μέσα από το fstab σε όλες τις διανομές μου θα έχω πρόβλημα;

3)Οταν έχω τον πηγαίο κώδικα μιας εφαρμογής μπορώ να την εγκαταστήσω όπου θέλω
Deb Rpm slackware ισχύει και για bsd ή άλλο ελευθερο λειτουργικό;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Χαζές ερωτήσεις δεν υπάρχουν! :)

neos]Ξέρω δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις πάντα όμως κάτι γυρνάει στο μυαλό μας.
1) Τι κερδίζω αλλάζοντας τον window manager;
Πέρα από την "διακόσμηση" δεν είδα κάποια αλλαγή στην απόκριση του συστήματος.
Εχω Mint 13 Mate και άλλαξα τον default window manager (δεν θυμάμαι πως τον λένε)
με τον open box.

Δεν κάνουν μόνο αυτά οι window managers. Υπάρχουν ορισμένοι όπως π.χ. ο RatPoison (http://www.nongnu.org/ratpoison/) που κάνουν tiling και σου επιτρέπουν να διαχωρίσεις την οθόνη σε παράθυρα.
 

neos]
2) Εχω πολυεκκινήσιμο (multiboot) laptop με 3 διανομες + window$
και ένα παρτίσιον σε ntfs όπου έχω βίντεο-μουσική κτλ για να τα βλέπω από όλα τα λειτουργικά, αν κάνω το παρτίσιον αυτό, μόνιμη προσάρτηση μέσα από το fstab σε όλες τις διανομές μου θα έχω πρόβλημα;

Όχι, κανένα πρόβλημα. Απλώς ρύθμισε σωστά τις παραμέτρους του ntfs στο /etc/fstab. Στο φορουμ του linuxinsider.gr θα βρεις αναλυτικές οδηγίες. Δες εδώ.

neos]
3)Οταν έχω τον πηγαίο κώδικα μιας εφαρμογής μπορώ να την εγκαταστήσω όπου θέλω
Deb Rpm slackware ισχύει και για bsd ή άλλο ελευθερο λειτουργικό;

Ο κώδικας μιας εφαρμογής είναι απλά αρχεία κειμένου με εντολές σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού.
Αν στο λειτουργικό σύστημα υπάρχει μεταγλωττιστής (compiler) για αυτή τη γλώσσα προγραμματισμού και επίσης υπάρχουν οι βιβλιοθήκες που απαιτεί η εφαρμογή για να τρέξει (π.χ. SDL που συνηθίζεται στα παιχνίδια) τότε λογικά θα μπορείς να την κάνεις compile και να την τρέξεις.

3)
Αυτό εννοούσα λέγοντας πηγαιο κώδικα έχοντας όλα τα παρελκόμενα (βιβλιοθήκες compiler κτλ) μπορώ να το στησω οπουδήποτε.

2)Από αυτόν ακριβώς τον όδηγό έμαθα το fstab και με πειράματα φυσικά

1)
Με έριξες στα βαθιά μου φαίνεται :P
Δηλαδή βάζοντας τον ratpoison ή οποιονδήποτε window manager
Θα είναι ελαφρύτερο το συστημα ή μου προσφέρει μόνο λειτουργικότητα;

Δεν διάβασα ακόμα το λινκ θέλει μελέτη

neos]
1)
Με έριξες στα βαθιά μου φαίνεται :P
Δηλαδή βάζοντας τον ratpoison ή οποιονδήποτε window manager
Θα είναι ελαφρύτερο το συστημα ή μου προσφέρει μόνο λειτουργικότητα;
Δεν διάβασα ακόμα το λινκ θέλει μελέτη

Και λειτουργικότητα και διαφορετικές επιδόσεις. Π.χ. ο ratpoison είναι «συγκεκριμένης» λογικής, χωρίς εφέ φρουρου και αρώματα. Και επομένως δεν καταναλώνει τόσο πόρους όσους το KWin ή το αντίστοιχο του Gnome.

ΧΧμμμ!
Αρχίζουμε το ψάξιμο δηλαδή για αυτό που θα μας κάτσει καλύτερα
Ευχαριστώ!

¨Εχω και εγώ ένα χαζό ερώτημα !
Ξερω ότι υπάρχουν άπειρες διανομές Λίνουξ οι οποίες ώς επι το πλείστον τρέχουν απο ένα CD
όπου η εγκατάσταση είναι σχεδόν αυτοματοποιημένη και απαλλαγμένη απο πολύπλοκες εντολές
σε κονσόλες και κάτι τέτοια που διαβάζω .

Το δικό μου ερώτημα είναι σχετικά με drivers .
Εννοω ότι έχω ένα netbook ACER για πειραματισμό .
Απο ενα μικρό ψάξιμο έμαθα ότι το ubuntu δεν έχει drivers για την ασύρματη κεραία
και θα χρειαστει μια πολύπλοκη (για εμένα ) διαδικασία , να βρεθεί κάποιος που να έχει
φτιάξει κάτι ( αν όχι η εταιρεία ) το οποιο θα πρέπει να εγκαταστήσω με αλλη μέθοδο απο αυτην
που ξέρω απο τα windows

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να εντοπίζουμε διανομές που να έχουν πλήρη στήριξη των
συσκευων ώστε να μην χρειάζεται ψάξιμο μετά
Ξέρω ακούγεται τεμπέλικο αλλά πραγματικά , αυτός ο κόπος μετά την εγκατάσταση να βρεις drivers για ότι δεν στηριζει η διανομή απονθαρύνει πολλούς χρήστες

Linux_stravadi]¨Εχω και εγώ ένα χαζό ερώτημα !
Ξερω ότι υπάρχουν άπειρες διανομές Λίνουξ οι οποίες ώς επι το πλείστον τρέχουν απο ένα CD
όπου η εγκατάσταση είναι σχεδόν αυτοματοποιημένη και απαλλαγμένη απο πολύπλοκες εντολές
σε κονσόλες και κάτι τέτοια που διαβάζω .

Το δικό μου ερώτημα είναι σχετικά με drivers .
Εννοω ότι έχω ένα netbook ACER για πειραματισμό .
Απο ενα μικρό ψάξιμο έμαθα ότι το ubuntu δεν έχει drivers για την ασύρματη κεραία
και θα χρειαστει μια πολύπλοκη (για εμένα ) διαδικασία , να βρεθεί κάποιος που να έχει
φτιάξει κάτι ( αν όχι η εταιρεία ) το οποιο θα πρέπει να εγκαταστήσω με αλλη μέθοδο απο αυτην
που ξέρω απο τα windows

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να εντοπίζουμε διανομές που να έχουν πλήρη στήριξη των
συσκευων ώστε να μην χρειάζεται ψάξιμο μετά
Ξέρω ακούγεται τεμπέλικο αλλά πραγματικά , αυτός ο κόπος μετά την εγκατάσταση να βρεις drivers για ότι δεν στηριζει η διανομή απονθαρύνει πολλούς χρήστες

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοιος "τρόπος". Συνήθως, οι πιο δημοφιλείς διανομές (ubuntu, debian, fedora, opensuse, κοκ) υποστηρίζουν τα περισσότερα είδη hardware. Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί να καταφύγεις σε μερικές εντολές για να λειτουργήσει το μηχάνημά σου σωστά. Γι' αυτό είμαστε εδώ :)

Γίνεται να τρέξω ένα πρόγραμμα που θέλει γραφικό περιβάλλον αλλά να μην σηκώσω γραφικό περοβάλλον;

Σας μπερδεψα ε;

Θέλω να τρέξω μόνο το Openshot χωρίς να σηκώσω το Mate (εχω Mint με Mate)

Δοκίμασα να συνδεθώ σε κονσόλα (Alt-Control-F1) και να γυρλισω σε tty 6 με (Αλτ F6)

μετά έτρεξα το Openshot γραφοντας openshot αλλά δεν έτρεξε.

Είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο;