ΕλεοC με ethernet driver εν έτη ubuntu 12.04

HAWK | Σάβ, 06/16/2012 - 00:39 | 3' | 12

Ρε παιδιά προς θεού δηλαδή.....ubuntu 12.04 και super dupper και ας ξεφύγουμε απ'τα παραθύρια και ουάου desktop,όταν ο δόλιος δεν μπορώ να βγάλω το ethernet καλώδιο γιατί χάνεται ποιόόόόός.......ο DRIVERRRRRRR....sorry αλλά είμαι ψιλοτσαντισμένος με το όλο θέμα που έχει ως εξής.

Η μητρική μου μια gigabyte H67 έχει καρτα δικτύου με RTL8111E chip και για να δουλέψει σωστά θέλει τον r8168 driver και όχι τον r8169 που σου δίνει το ubuntu γιατί με τον 8169 ή δεν θα δουλεύει καθόλου ή θα σέρνεται.

Και άντε και βάζεις το 8168 γιατί το ψάχνεις και λίγο (http://www.rvdavid.net/how-to-get-gigabit-speeds-from-rtl81118168b-pci-…)....ΜΗΝ τολμήσεις όμως και βγάλεις το καλώδιο από την κάρτα και Μην βγάλεις το pc από τη πρίζα γιατίίίίίί.........ooooops......no network connection!!!!!!!!!!....χάνει τον driver που με κόπο εσύ ο simple και ταπεινός user έβαλες!!!
Κιαν δεν έχεις δεύτερο pc να κατεβάσεις τον driver και να πας στο site που βρήκες τη λύση τι κάνεις οέο??

Παιδικές ασθένειες που κατα τη γνώμη μου απομακρύνουν νεοεισερχόμενους στο πολύ ωραίο κόσμο του Linux μιας και δεν είμαι ο μόνος με το πρόβλημα αυτό (κάντε ένα search.....πάάάάρα πολλά posts) και η μητρική αρκετά σύγχρονη και και και....

Μην το δείτε το post από την μεριά του "είμαι guru τρέχω 7 διανομές) αλλά σαν simple user που θέλει ένα λειτουργικό να κάνει την όποια απλή ή μη δουλειά του.......cheers.....(ευτυχώς έχω μια μπύρα στο ψυγείο).

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καταλαβαίνω πως έχεις δαιμονιστεί και έτσι θα έκανα κι εγώ.....

Να σου εξηγήσω ότι η πρώτη μου διανομή ήταν το ubuntu... To χρησιμοποίησα από 9.04 μέχρι 10.04 ...
Πίστεψέ με ήταν ο λόγος να αγαπήσω το linux....
Eνώ στα windows ήθελε να βάλεις κωδικό και εγκατάσταση drivers ethernet από cd, στο ubuntu το αναγνώριζε άμεσα απλά βάζοντας το καλώδιο .....

Πίστεψέ με ότι στο παλιό gnome ή και σε kde, σε ubuntu - fedora - opensuse - slackel ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα δικτύου .....
θα είναι πρόβλημα του unity ή δεν ξέρω τι !!! Προσωπικά το ubuntu δε θα το συνέστηνα σε αρχάριο πια .... (χωρίς παρεξήγηση παίδες ...)

Αν δε βρεις λύση από κάποιον άλλο έμπειρο , απλά άλλαξε διανομή και περιβάλλον εργασίας ...
Μην απογοητεύεσαι και δοκίμασε κι άλλες διανομές .... πχ linux mint που είναι και ubuntoειδές ....
Δεν θα καταλάβεις τη διαφορά ...

Σου μιλάει απλά ένας απλός χρήστης μεσαίας ικανότητας... Μην απογοητεύεσαι και περίμενε κάποια απάντηση από άλλους ή στην τελική δοκίμασε και κάποια άλλη διανομή...
Συμβαίνει κάποιες φορές κάποια διανομή σε κάποια έκδοση να έχει πρόβλημα ή δεν ξέρω τι (κάποιο bug) ... Με εκτίμηση tomkat

tom....στον έναν απο τους 3 έχω ubuntu me gnome-shell (και με kde το κάνει δεν είναι θέμα desktop)),στους άλους 2 το έβγαλα και τρέχω bodhi 2.0 (μάλλον και για τον 3ο bodhi βλεπω)....έχω δοιμάσει και mint και puppy και macpup και lubuntu,κυρίως ubuntοδιανομές λόγο του πολύ καλού support και της ευχρηστίας.

Πραγματικά μ'αρέσει η φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού και ενθαρύνω κόσμο να ασχοληθεί με το linux,αλλά όταν βλέπω τέτοιες χαζές παιδικές ασθένειες με στεναχωρεί.
Βλέπω σε άλλα forum πορόμοια παράπονα,χαζά,από καινούργους χρήστες και νιώθεις την απογοήτευσή τους,και τι να τους πεις που έχουν δίκιο?

Το παραπάνω post δεν είναι γκρίνια,προς θεού,τσαντίλα για το χαζό της υπόθεσης. Smile

Φίλε μου αυτό σου λέω ίσως το ubuntu αυτή τη φορά να έκανε μπάφα.... ξέρω γω??
Αν δεις ότι φταίει η διανομή άλλαξέ την ..... Δε φταίει όλο το linux επειδή η εταιρία που βγάζει τη συγκεκριμένη διανομή κάνει χαζομάρες ....

Δοκίμασε σου το κάνει σε άλλες διανομές ??? Αν όχι ξύλωσέ το ubuntu και βάλε άλλο ....

Όσο για την υποστήριξη αν googlaρεις θα βρεις λύση για μη ubuntοδιανομές ....
Κάποιες άλλες μάλιστα έχει αποδειχθεί ότι έχουν πιο μεγάλη ευχρηστία ... Το ubuntu δεν θα το συνέστηνα σε αρχάριους πια ...

Μην συνδέεις ότι το ubuntu είναι όλο το linux, υπάρχουν και πιο σταθερές διανομές...
Σου το λέω από προσωπική εμπειρία ...

ας υπενθυμισουμε το παλιο καλο ρητο---το ubuntu πρωτα κυκλοφορει και μετα διορθωνει<τα bugs>........ το debian πρωτα διορθωνει και μετα κυκλοφορει.......η οποιαδηποτε εξαμηνιαια εκδοση ubuntu γινεται πραγματικα καλη και σταθερη μολις κυκλοφορησει η επομενη-δηλ μετα 6 μηνες.....

@Hawk:
Σαν να ακούω τον εαυτό μου πέντε μέρες πριν!

Εγώ προσπαθώντας να στήσω από την αρχή ένα παλιό μηχάνημα έπεσα απάνω σε:

- Β43 drivers bug (προσπαθεί να βρεί οδηγούς για το συγκεκριμένο, αν έχεις κάρτα ασύρματη και κολλάει στην εκκίνηση)

- Ubiquity slideshow bug (η παρουσίαση που τρέχει κατά την εγκατάσταση κρασάρει τον εγκαταστάτη και η εγκατάσταση δεν ολοκληρώνεται ποτέ)

- Xorg - Nvidia 96 drivers compatibility ( το Xorg του precise είναι ασύμβατο με τους συγκεκριμένους οδηγούς  για παλιές κάρτες γραφικών)

Νάναι καλά τα παιδιά στο φόρουμ που με βοήθησαν και παρείχαν και ψυχολογική υποστήριξη (!)

@ Tomcat:

Συμφωνώ μαζί σου, σκέψου όμως οτι το (X) (L) Ubuntu (όπως και το Mint) είναι εκεί που είναι γιατί θεωρούνται (ex) Windows user friendly....Όταν ο αρχάριος πρώην χρήστης windows μετά από προτροπή δοκιμάσει τις παραπάνω διανομές και τα βρεί σκούρα, δεν θα σκεφτεί "δεν πειράζει, θα δοκιμάσω fedora" αλλά θα σκεφτεί "δεν γ.... τα Linux, XP και πάλι ΧΡ (άντε W7)" Οπότε ξαναγυρνάμε στην εσφαλμένη εντύπωση οτι "το Linux είναι για ψαγμένους και hackerάδες"!

mmyron]Όταν ο αρχάριος πρώην χρήστης windows μετά από προτροπή δοκιμάσει τις παραπάνω διανομές και τα βρεί σκούρα, δεν θα σκεφτεί "δεν πειράζει, θα δοκιμάσω fedora" αλλά θα σκεφτεί "δεν γ.... τα Linux, XP και πάλι ΧΡ (άντε W7)" Οπότε ξαναγυρνάμε στην εσφαλμένη εντύπωση οτι "το Linux είναι για ψαγμένους και hackerάδες"!

αυτό ακριβώς δυστυχώς....το έχω δει αρκετές αν όχι πολλές φορές και είναι κρίμα πράγματι.

Φίλε mmyron πριν γραφτώ στο linux inside ήμουν φανατικός χρήστης ubuntu, και νόμιζα ότι μόνο αυτό είναι linux....
Αναγκάστηκα να απογαλακτιστώ από την λέξη ubuntu και αγάπησα τη λέξη linux...
Αυτη την δουλειά κάνει αυτό το site.... Σου μαθαίνει να ερευνάς το linux και όχι μια διανομή μόνο...
Γι'αυτό και υπάρχουν άτομα που βοηθούν σε UBUNTU-FEDORA-OPENSUSE-SLACKEL (καλά κι εγώ άσχετος είμαι, μόνο αυτά ξέρω .....!!!!!)
Πάρε και τη γνώμη μου ..... υπάρχει 1 linux και κάπου 200+ διανομές.
Πρακτικά αν κάποιο linux δε σου κάνει και μέσα σε ένα χρόνο δοκιμής το βγάλεις από το pc σου, έχεις άλλες 199+ διανομές να δοκιμάσεις.... Μια ζωή δε θα φτάσει. Θα έχεις για μια ζωή δωρεάν λειτουργικό (πάρτο πρακτικά βρε αδερφέ....)

tomkat]Φίλε mmyron πριν γραφτώ στο linux inside ήμουν φανατικός χρήστης ubuntu, και νόμιζα ότι μόνο αυτό είναι linux....
Αναγκάστηκα να απογαλακτιστώ από την λέξη ubuntu και αγάπησα τη λέξη linux...
Αυτη την δουλειά κάνει αυτό το site.... Σου μαθαίνει να ερευνάς το linux και όχι μια διανομή μόνο...
Γι'αυτό και υπάρχουν άτομα που βοηθούν σε UBUNTU-FEDORA-OPENSUSE-SLACKEL (καλά κι εγώ άσχετος είμαι, μόνο αυτά ξέρω .....!!!!!)
Πάρε και τη γνώμη μου ..... υπάρχει 1 linux και κάπου 200+ διανομές.
Πρακτικά αν κάποιο linux δε σου κάνει και μέσα σε ένα χρόνο δοκιμής το βγάλεις από το pc σου, έχεις άλλες 199+ διανομές να δοκιμάσεις.... Μια ζωή δε θα φτάσει. Θα έχεις για μια ζωή δωρεάν λειτουργικό (πάρτο πρακτικά βρε αδερφέ....)

Δεν διαφωνούμε κατά βάση.Αυτό που αναφέρεις είναι το ιδανικό. Γνωρίζοντας όμως την νοοτροπία του μέσου χρήστη και έχοντας εμπειρία από την αντίδρασή του σε κάθε αλλαγή που τον "ξεβολεύει" και τον αναγκάζει να μάθει νέα πράγματα, πρέπει να πώ οτι δυστυχώς η πραγματικότητα διαφέρει.

Π.χ.: Πρόσφατα σε επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό γνώρισα μια διακοσμήτρια εσωτερικών χώρων - αρχιτέκτονα. Η κοπέλα είχε μαζί της ενα laptop 4αετίας με εγκατεστημένα Vista και όλο το bloatware που είχε από τη μάνα του, το οποίο "σερνόταν". Στην κουβέντα μας περί εφαρμογών σχετικών με το επάγγελμά της και με αφορμή τα παράπονά που μου έκανε για το laptop της, άρχισα το κήρυγμα υπέρ ΕΛΛΑΚ και Linux (έχω ένα φίλο που μου έχει τάξει ράσο με τον tux στην πλάτη!). -"Α ναι κάτι έχω ακούσει, αλλά πρέπει να ξέρεις από υπολογιστές και εγώ δεν τα πάω καλά με αυτά. Μου φτάνει το autocad, δεν μπορώ να μπλέκω και με άλλα πράγματα" ήταν η απάντηση....

Ο περισσότερος κόσμος είναι έτσι. Και ειδικότερα οι 30+. Σαφώς υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά μιλάμε για την μέση κατάσταση.

Και πάντα αναφέρομαι στον "νεοφώτιστο". Οι συνειδητοποιημένοι χρήστες Linux προφανώς θα στραφούν σε άλλη διανομή και όχι στα Win!

Όταν ξεκίνησα με το linux, ήξερα ότι μπορώ να τα dual-μπουτάρω με τα windows......
Έτσι τα έβαλα, δούλευα τις δουλειές μου στα windows, και όταν βαριόμουνα γύριζα στο ubuntu και το μάθαινα ψάχνοντας αργά και σταθερά.....

Δεν περίμενα να τα βρω όλα έτοιμα και να συνεχίσω να κάνω στο ubuntu όπως ακριβώς στα windows κατευθείαν.....
Εμένα μου άρεσε να ψάχνω, και να σου πω την αλήθεια, 3 φορές το ξύλωσα από τον υπολογιστή και 3 φορές το ξαναέβαλα.... Αηδίασα τον πρώτο καιρό μέχρι να φέρω το καινούργιο πράγμα στα μέτρα μου.....
Αυτό έγινε επειδή είχα όρεξη να το κάνω, και ήθελα να περιπλανηθώ σε έναν νέο κόσμο.!!!

Να σου πω ότι windows συνεχίζω να έχω , και δε θα τα ξυλώσω ποτέ, αφού τα έχω μόνο για παιχνίδια.
Δηλ τα έχω για δευτερέον σύστημα-παιχνιδομηχανή.....

Όσο για άλλους πρώτα θα μου ζητήσουν ότι έχουν όρεξη να ασχοληθούν και μετά θα κάτσω μια ολόκληρη μέρα για να τους βοηθήσω να το μάθουν....
Διότι κάποια στιγμή θέλησε ένας μαθητής μου να βάλει ununtu, έχασα 2 ώρες για να του στήσω το σύστημα και μόλις έφυγα το ξύλωσε επειδή δεν μπορούσε να εγκαταστήσει το manager (ποδοσφαιράκι).
Ο καθένας αποφασίζει πρώτα αν έχει όρεξη για κάτι, και μετά κυνηγά το θέμα....

Για δοκίμασε να δώσεις στην κονσόλα sudo /etc/init.d/networking restart κάθε φορά μπου μπαιζοβγάζεις το καλώδιο.

zynif]Για δοκίμασε να δώσεις στην κονσόλα sudo /etc/init.d/networking restart κάθε φορά μπου μπαιζοβγάζεις το καλώδιο.

Zynif θα το δοκιμάσω φίλε μου αυτό που λες....ο νέος χρήστης θα το κάνει?Κιαν δεν έχει δεύτερο pc να μπει στο νετ να ψάξει?....με τα παραθύρια τουλάχιστον έχει το cd......και ΝΑΙ το Linux χρειάζεται και τον "τεμπέλη" χρήστη και τον "αδαή" και και και.....
Και φυσίκα τα "παράπονα" μου από το Linux δεν είναι του στιλ...."πατάτα λειτουργικό,δεν δουλέυει η webcam που πήρα το 2003....ή φτουουου δεν παίζει FIFA....) για χαζοbugάκια μιλάω σαν το δικό μου που παρεπιπτώντος κρατάει κοντά χρόνο+
φιλικά.

Μπορεί να είναι σφάλμα του custom πυρήνα του ubuntu. Δοκίμασε να του περάσεις το Oracle Ksplice για να patch-άρεις τον πυρήνα ενώ τρέχει...
Screenshot: