Τα περισσότερα χρηματιστήρια βασίζονται στη Red Hat και στο RHEL

dsyrmalis | Κυρ, 03/25/2012 - 18:25 | 2' | 9

Η εταιρεία Red Hat, απαντώντας προφανώς έμμεσα στους ισχυρισμούς του Mark Shuttleworth του Ubuntu, αναφέρεται στη θέση που έχει το Ubuntu στην παγκόσμια αγορά και ειδικότερα στα χρηματιστήρια.
Με βάση τους ισχυρισμούς της εταιρείας, 28 χρηματιστήρια σε 24 χώρες ανα τον κόσμο, δηλαδή το 50% των παγκόσμιων χρηματιστηριακών συναλλαγών βασίζονται πάνω στο Red Hat Enterprise Linux. To ίδιο λειτουργικό τρέχει στο 80% των χρηματιστηρίων ανα τον κόσμο και στα 100% των πέντε μεγαλύτερων χρηματιστήριων της Ασίας.
Η Red Hat παρουσιάζει και ένα βίντεο με τον Steve Rubinow,  CIO (Chief Information Officer) της εταιρείας NYSE Euronext ο οποίος αναλύει τους λόγους που η εταιρεία του επέλεξε το Red Hat Enterprise Linux.
Όλα αυτά βέβαια λίγο ενδιαφέρουν τους απλούς χρήστες, αλλά απο την άλλη δείχνουν την τεράστια δυναμική που έχει το Linux.
 

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

     Το  LINUX   είναι   το  κορυφαίο   λειτουργικό   παγκοσμίως  γιατί  βασίζεται  στο  UNIX . &  είναι  μάλλον  σίγουρο  πως  ολόκληρη  η  πολεμική  μηχανή  Ρωσσίας ,  Κίνας , Αμερικής ,  Γαλλίας ,  Αγγλίας  κτλ     στηρίζεται  &  τρέχει  πάνω  στο  LINUX.   Πολύ  σύντομα  θα  τρέχει  &  στα  περισσότερα  home  computers  στην  Ελλάδα ,  όπως  συμβαίνει  ήδη  σε  όλες  τις  ανεπτυγμένες  χώρες.  Γιατί  το  να  τρέχεις  LINUX   σημαίνει  πως  βρίσκεσαι  στην  αιχμή  της  τεχνολογίας &  χρησιμοποιείς  &  λίγη  φαιά  ουσία , δλδ  κάτι  παραπάνω  από  το  5%  των  διανοητικών  λειτουργιών. Το  LINUX  πρέπει  να  μπεί  υποχρεωτικά  στα  σχολεία  σαν  μάθημα.

ΔΑΣΚΑΛΕ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΕ συμφωνώ και επαυξάνω.... !!!!!
Ειδικά αυτό που είπες να μπει σα  μάθημα στα  σχολεία.
Αλλά πρέπει να το μάθουν και οι καθηγητές στα σχολεία, που δεν ξέρω αν έχουν υπομονή.....

tomkat]ΔΑΣΚΑΛΕ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΕ συμφωνώ και επαυξάνω.... !!!!!
Ειδικά αυτό που είπες να μπει σα  μάθημα στα  σχολεία.
Αλλά πρέπει να το μάθουν και οι καθηγητές στα σχολεία, που δεν ξέρω αν έχουν υπομονή.....

Ελπίζω, τι ελπίζω; είμαι σίγουρος πως οι αυριανοί καθηγητές πληροφορικής θα διδάσκουν μόνο linux και τα ακατονόμαστα θα υπάρχουν μόνο στην ιστορία της πληροφορικής........μετά ξύπνησα!
Δεν είμαι μάντης για να ξέρω τι θα έρθει αύριο, μακάρι το όνειρο να γίνει πραγματικότητα.
Και να γίνει πραγματικότητα εγώ δεν θα είμαι εδώ, γιατί σίγουρα θα περάσουν αρκετά χρονιά μέχρι την ολοκλήρωση του ονείρου, αλλά θα έχω προσθέσει έστω και ένα μικρο λιθαράκι σε όλη αυτή την ιστορία.

Ευχαριστώ το linux και όλη την κοινότητα που έκαναν αρκετά από τα όνειρα μου αληθινά β.λ "η γνώση  ανήκει σε όλους"

Σκεφτείτε πάντως την αξιοπιστία του RHEL αφού μιλάμε για έναν απίστευτο όγκο συναλλαγών σε πολύ μικρό χρόνο όπου δεν σε παίρνει να έχεις λογισμικό με bug...

dsyrmalis]Σκεφτείτε πάντως την αξιοπιστία του RHEL αφού μιλάμε για έναν απίστευτο όγκο συναλλαγών σε πολύ μικρό χρόνο όπου δεν σε παίρνει να έχεις λογισμικό με bug...

Στον κόσμο τον server το linux έχει τεράστια δύναμη αυτό είναι γνωστό, και λογικό είναι μια εταιρία που εκμεταλλεύεται σωστά αυτή τη δύναμη, να είναι και αρκετά αξιόπιστη.

Υ.Γ. Συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα στο προηγούμενο σχόλιο που έκανα.

Οταν προσφέρει μια υπηρεσία σε δίκτυα υπολογιστών σίγουρα το linux δείχνει τη δύναμη του!!!
Δεν είναι δυνατόν αυτές οι εταιρίες να εμπιστευτούν τη microsoft με το διάτριτο σε ιούς σύστημα....

εν αναμονή των windows 8 λοιπόν ....να τα δούμε και αυτά πόσο διάτρητα είναι ...

(πάντως δεν ξέρω αν τα δοκιμάσατε, αλλά είναι πολλά υποσχόμενα) 

Εγώ χρησιμοποιώ windows με πάθος, κάθε φορά που παίζω παιχνίδια για οποία έχω πάθος, και με χαλαρώνουν από όλες τις υπόλοιπες ασχολίες και εργασίες μου που τις κάνω στο linux (όπως έχω πει το linux πια έχει γίνει πρωτεύων σύστημα....)
Στο internet δεν μπαίνω ποτέ από windows (μπαίνω μόνο για να κάνω update στο antivirus - λέξη ξεχασμένη στο linux).
Οπότε δεν δοκιμάζω να εξακριβώσω στην πράξη την διατριτότητα των windows (δεν με πέρνει να το δοκιμάσω....)
Windows το μεγαλείο σου !!!
Μόνο για παιχνίδια σας έχω.......

Windows 8 consumer preview 64 bit
Απο την πρωτη μερα - 29/2/2012 

No drivers for anything - τωρα βγηκαν beta οδηγοι για vga.

Εαν το συστημα ζοριστει η μετα απο αρκετερς ωρες λειτουργιας "βαραινει".
Το ποιο σημαντικο για μενα ειναι η εγγενης υποστηριξη hyperv - μονο βεβαια εαν η cpu υποστηριζει
εκτος απο hardware virtualization και second level address translation (SLAT).
Beyond that - no start icon και αυτηη μ........ interface τους  το metro....

Σημερα τα σβηνω για να βαλω UBUNTU μαλλον κατι σε 64 BIT.