Linux laptop με 119 ευρώ; (Απάτη)

dimitris | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 2' | 11

Δείτε το και τρελαθείτε (και αναρωτηθείτε αν είναι αλήθεια).

Μια Σουηδική εταιρεία, η Medison, λανσάρει ένα laptop με τα ακόλουθα:

CPU: Intel Celeron M Processor 370 (1.5 GHz, 90nm, FSB400, 1 MB L2 cache, uPGA478)

MONITOR: 14.0' WXGA (1280x768) TFT


HDD:
40 GB

RAM: 256 MB 
64-bit wide DDR (DDR 333/400)

VGA: VIA PN800, με
Shared μνήμη 64MB, 128 bit 3D graphic engine, Up to 1920x1400, Support two
displays dual view


ΗΧΟΣ: AC'97 2.2, 3D stereo.

ΔΙΚΤΥΩΣΗ: 10/100BASE-TX Fast Ethernet, 802.11g MiniPCI Wireless LAN


ΘΥΡΕΣ:
3x USB 2.0 1x External CRT, 1x Headphone, 1x Microphone, 1x S/PDIF output,  1x Line-in,   1x Type II PCMCIA


ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 333(W) x 243(D) x 24/33.(H)mm (front/back),

ΒΑΡΟΣ: 2.2Kg



Το laptop ερχεται με προεγκατεστημένο το Fedora.

Τιμή; 119¤ !!

Στο FAQ, η εταιρεία αναφέρει ότι η χαμηλή τιμή οφείλεται στην 'δημοκρατική προσέγγισή' της ότι 'όλοι δικαιούνται laptop'.

Τώρα αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν πρόκειται για hoax ή αλήθεια...
Πάντως το site είναι εξαιρετικά λιτό και δημιουργεί υποψίες.

Δείτε περισσότερα:
http://www.medisoncelebrity.com/product.html
linuxformat2007-7-27 11:17:49

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έχω την εντύπωση οτι με 256 MB μνήμης ακόμα θα μπορούσε άνετα να είναι το laptop της χρονιάς!!!! Όσο για το αν είναι φάρσα, ένας τρόπος υπάρχει για να μάθουμε... 

Mαλλον μουφα ειναι.
-Λοιπον πως θα σας φαινοταν ενα συγρονο pc με :
-οθονη
-προεγκατεστημενο LINUX
 & με τιμη: 150$ ???
& οχι μουφα, φυυσικα. Επισημο & αληθεια!!
Α, Δημητρη, μη & ειναι πανακεια, τελικα??? Για κοιταξτε, που/πως/γιατι:
>>>H/Y +οθονη με προεγκατεστημενο pclinuxOS!

Μου φαίνεται πρέπει να λάβω μέτρα με εσένα. Έχεις

πορωθεί τόσο πολύ με το PCLOS που για οτιδήποτε κι αν

μιλάμε θα βρεις τρόπο να πεις κάτι για το PCLOS.
Για μούφα laptop μιλάμε, για PC με PCLOS εσύ!

Αμ, αυτό το "σύγχρονο PC" τι το ήθελες; Δηλαδή θεωρείς

σύγχρονο το Pentium 3 που δίνει o tex; Τότε οι Core 2

Duo τι είναι; Επιστημονική φαντασία;

Ενιγούει, πέρα από την πλάκα, προσωπικά είμαι κατά των

πάσης φύσεων "πανακειών". Διανομές Linux υπάρχουν

πολλές, ας μην κολλάμε σε μία.

Η ουσία είναι να δοκιμάζεις διαφορετικές, για να

μαθαίνεις και να αποκτάς εμπειρίες...

BTW, μην κάνετε το λάθος να ασχοληθείτε σοβαρά με την εν

λόγω εταιρεία. Βρωμάει από μακρυά ότι είναι απάτη.

dimitris]1)Μου φαίνεται πρέπει να λάβω μέτρα με εσένα. Έχεις

πορωθεί τόσο πολύ με το PCLOS που για οτιδήποτε κι αν

μιλάμε θα βρεις τρόπο να πεις κάτι για το PCLOS.
Για μούφα laptop μιλάμε, για PC με PCLOS εσύ!

2)Ενιγούει, πέρα από την πλάκα, προσωπικά είμαι κατά των

πάσης φύσεων "πανακειών". Διανομές Linux υπάρχουν

πολλές, ας μην κολλάμε σε μία.

Η ουσία είναι να δοκιμάζεις διαφορετικές, για να

μαθαίνεις και να αποκτάς εμπειρίες...

1)Για την πρώτη περίπτωση δεν έχω να πω τπτ το λέει το άσμα 'το έχει ανάγκη πολυ δεν κρατιέτε (το pclos).το θέλει(x3)Τέσπα πέρα από τις πλάκα στο δεύτερο θέλω να σταθώ:

2)Mιας και είμαι noooοοοοbas  με το linux θα ήθελα να μάθω τι διαφορές μπορεί να έχει η κάθε διανομή από τις άλλες,δεν το καταλαβαίνω τι εννοείτε ως προς την διαχείρηση των πακέτων το γραφικό περιβάλλον και γενικά την φιλικότητα προς τον χρήστη;;;Μακάρι να είχα άπειρο σκληρό και θα είχα όσες διανομές θα ήθελα αλλά........

   ¶ρα από ότι κατάλαβα το καλό θα είναι να μην έχεις μόνο μία διανομή αλλά περισσότερες και το κυριότερο να μην έχουν τα ίδια χαρακτηρηστικά από τα παραπάνω που προανέφερες.Ωραίο σλόγκαν "άλλαζω διανομή κάθε Χ μήνες - την κρατάω
Χ μήνες και μετα την αλλάζω πάλι"  θα το τηρήσω.thkx

Ε, μη με χρεώνεις έτσι
Πολλοί το κάνουν για πείρα. Εγώ λόγω δουλειάς. Τώρα

γράφω από PCLOS, στο οποίο έχω κολλήσει εδώ και μερικούς

μήνες. Αν και ο δίσκος έχει και Debian 4, Ubuntu 6.06

και Fedora 7.

  Μα δεν το έκανα για να σε 'χρεώσω' απλώς μου φάνηκε καλή ιδέα και λέω να την δοκιμάσω.Μπορεί να είναι και καλό για να δω τι διαφορές έχει η κάθε διανομή με την άλλη να πάρω εμπηρίες.Τεσπα το έβαλα και στην υπογραφή μου το σλογκαν γιατί μου άρεσε(με copyright βέβαια ) όπως και ένα slideshow μνμ που καλό είναι να τηρήτε.

dimitris]
Βασικά, δεν χρειάζεσαι άπειρο σκληρό. Ένα 10GB χώρο θες

και το σχέδιο "άλλαζω διανομή κάθε Χ μήνες - την κρατάω

Χ μήνες και μετα την αλλάζω πάλι"   

 Αν και βαριέμαι να απαντάω σε flames τώρα θα το κάνω.Τέσπα αν το λινουξ είναι ένα τότε γιατί βγαίνουν τόσες διανομές  με φρου-φρου και αρώματα ας υπήρχε μόνο μία όπως λέγεται και ας την παραμετροποιούσε ο χρήστης όπως ήθελε αυτός και να την έκτιζε μόνος του,καλύτερα θα ήταν και θα μάθαινε και περισσότερα.Κανονικά θα πρέπει στα minimun requirements του linux να λέγεται αν δεν έχεις σύνδεση με ίντερνετ στο λινουξ καλύτερα να μην το ακουμπήσεις αφού θα παραμείνει άχρηστο σε ένα πισι χωρίς να γίνεται τπτ.Όσο για το μεμονομένο μνμ(αλλάζω διανομή κάθε χ μήνες μπλα μπλα) που έχω στην υπογραφή δόξα το θεό όλοι μυαλό και κρίση έχουμε και το πότε κάποιος  θα θελήσει να αλλάξει διανομή ή λειτουργικό(χ διανομή) ή να την κρατήσει(χ χρόνια χ μήνες) θα το αποφασίσει ο ίδιος και δεν θα επηρεαστεί από μια υπογραφή που είδε σε ένα φόρουμ,αυτό θα εξαρτηθεί από τις δικές του ανάγκες και το πόσο ικανοποιημένος  είναι από την τάδε διανομή που έχει ή το τάδε λειτουργικό που έχει.Τέλος δεν είπα πως δεν ξέρω και άλλα πράγματα παρά μόνο οι γνώσεις που έχω είναι μόνο να αλλάζω wallpapers και άλλες @@@ αλλά τι να κάνω που ο ήδη υπάρχον εξοπλισμός για το ίντερνετ δεν  μπαίνει στο ιντερνετ με αποτελέσμα να μην έχω την όρεξη να μπω στο λινουξ,τι να κάνω να κάθομαι να το κοιτάω ;;;;  χωρίς να κάνω κάτι.Thats all folks
thanos2007-7-31 15:9:50

  Μισό γιατί θα τρελαθώ είπα εγώ να αλλάζουμε διανομή κάθε μήνα ή εβδομάδα που λες εσύ όχι πες μου να ξέρω.Εστερνίστηκα την άποψη του DIMITRI αλλάζουμε κάθε Χ χρόνια ή  Χ μήνες και όχι κάθε εβδομάδα ή ότι άλλο λες. ΟΚ για το ίντερνετ μπορεί να κάνω λάθος πες μου αλλά τι να κάνω χωρίς ίντερνετ,αφού ότι και έκανα ότι και να ήθελα ακόμη και το synaptic(pclos) για να εγκατασταθούν προγράματα ήθελε ίντερνετ,πες μου να ξέρω τι να κάνω για ασχοληθώ λίγο,ποιες εφαρμογές,διεργασίες μπορούν να γίνουν χωρίς το ίντερνετ για να καταλαβαινόμαστε.Τέλος δεν έκανα αναφορά σε ελλιπής drivers αλλά ότι ΕΓΩ και ΜΟΝΟ ΕΓΩ δεν έχω το κατάλληλο εξοπλισμό μόντεμ όπως θέλετε σκ*τ* πείτε για να συνδεθώ.

ps:Μπορείς να μου πεις ποιες είναι οι ανακρίβειες και οι ασάφειες που γράφω γιατί ότι γράφω πάντα έτσι λες.τπτ σωστό.να ξέρω να μην επαναλαμβάνω τα ίδια.
thanos2007-7-31 17:18:12

Ok. το θεμα κλεινει, εδω.
Ο καθενας κανει οτι θελει.
Ο Δημητρης σαν επαγγελματιας κανει αυτο. Αλλοι κανουν αλλο (ξερω λινουξαδες που  χρονοοοονια, εχουν μονο Debian, π.χ).
Ξερω αλλους που απλα βρηκαν τη διανομη που τους παει & τη κρατανε οσο παει, μεχρι & αν προκυψει καποια αλλη στα γουστα τους!
Tροποι που μπορειτε να δοκιμασετε διανομες:
1. Αν εχετε χωρο στο δισκο αφηστε 10-20G, για βαλε βγαλε διανομες).Αυτο εχοντας ΠΑΝΤΑ τη βασικη σας διανομη.
2. (ο ασφαλεστερος) Βαλτε οσες διανομες η OS θελετε με δισκους "συρταρακια"
3. Η βαλτε καποια διανομη σε usb(ακι..)
4. (ακομα πιο ασφαλης): Με live cd/dvd. Δοξα τω Θεω, ΟΛΕΣ οι διανομες το κανουν αυτο!

Aν ειστε νεος & δεν εχετε λυσει ακομα τα προβληματα σας με τη διανομη/διανομες που εχετε δοκιμασει:
-Κρατηστε αυτη που σας φαινεται πιο ευκολη & ευχρηστη (το γραφικο της περιβαλλον), που εχει ηδη τα περισσοτερα (αν οχι ολα , απο τις εφαρμογες που χρειαζεστε, που φυσικα τα παει καλα με ολο το hardware σας.Παραμετροποιηστε τη οπως θελετε. Μαθετε τη  μαγκια των:
cd~   /make  /instal. Aπο εκει & περα με καποιον απο τους παραπανω τροπους μπορειτε να "παιξετε" με οσες διανομες θελετε. Μα ΚΑΜΙΑ διανομη, η OS, δε μπορει να σας τα κανει μαγικα ολα. Πρεπει & εσεις να μαθετε/κανετε κατι, αλλιως...