CMS (content managment system)

ryk | Τετ, 10/19/2011 - 15:50 | 2' | 5

Γεια χαρά! Ψάχνω κάποιο πρόγραμμα CMS (content managment system) και πείτε μου αν κάνω λάθος.

Το ζητούμενο: Αρχειοθέτηση αντικειμένων. Δηλ. από που αγοράστηκε, ιστορικό-πληροφορίες από ιντερνετ (χώρος για πολύ μπλα-μπλα), οδηγίες χρήσης (γενικά), τιμή, συσκευασίες κτλ.

Δεν πρόκειται για website. Απλά πρέπει να υπάρχει μια καρτέλα ανά αντικείμενο, με αρκετά πεδία/κουμπάκια δεν ξέρω και γω τι, ώστε να μπορούν να μπουν κάθε είδους πληροφορίες (με την ευελιξία, να μπορείς να προσθέσεις και άλλα πεδία).

Σύστημα: Καλό θα ήταν να είναι πολυπλατφορμικό (Κυρίως Win & Linux με ενδιαφέρουν).

Ξέρω ότι υπάρχουν βάσεις δεδομένων και δεν με πειράζει να δουλεύει κάποια τέτοια από πίσω, αλλά το front end πρέπει να είναι κάτι απλό για καθημερινό-απλό χρήστη (μην με μπλέξετε με βάσεις δεδομένων, εκτός αν είναι κάτι απλό).

Ευχαριστώ!

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Drupal και στο Joomla. Και τα δυο έχουν πολλές δυνατότητες, προσθέτωντας τα κατάλληλο module. Δεν είμαι και ειδικός στο θέμα αλλά νομίζω πως το Drupal έχει περισσότερες δυνατότητες και το Joomla είναι κάπως πιο εύκολο. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκαν εμένα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως το Drupal είναι πολύ δύσκολο ή οτι το Joomla δεν έχει δυνατότητες. Opensource, δωρεάν και πολυπλατφορμικά είναι και τα δύο.

dsyrmalis]Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Drupal και στο Joomla. Και τα δυο έχουν πολλές δυνατότητες, προσθέτωντας τα κατάλληλο module. Δεν είμαι και ειδικός στο θέμα αλλά νομίζω πως το Drupal έχει περισσότερες δυνατότητες και το Joomla είναι κάπως πιο εύκολο. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκαν εμένα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως το Drupal είναι πολύ δύσκολο ή οτι το Joomla δεν έχει δυνατότητες. Opensource, δωρεάν και πολυπλατφορμικά είναι και τα δύο.

 

Θα δοκιμάσω και το Drupal. Είχα δοκιμάσει το Joomla, αλλά κάτι δεν έκανα καλά.

Οπότε καλύτερα όλο το έργο να στηθεί σε html  μέσω Joomla/Drupal ε?

dsyrmalis]Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Drupal και στο Joomla. Και τα δυο έχουν πολλές δυνατότητες, προσθέτωντας τα κατάλληλο module. Δεν είμαι και ειδικός στο θέμα αλλά νομίζω πως το Drupal έχει περισσότερες δυνατότητες και το Joomla είναι κάπως πιο εύκολο. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκαν εμένα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως το Drupal είναι πολύ δύσκολο ή οτι το Joomla δεν έχει δυνατότητες. Opensource, δωρεάν και πολυπλατφορμικά είναι και τα δύο.

 

Θα δοκιμάσω και το Drupal. Είχα δοκιμάσει το Joomla, αλλά κάτι δεν έκανα καλά.

Οπότε καλύτερα όλο το έργο να στηθεί σε html  μέσω Joomla/Drupal ε?

Καταρχήν θα χρειαστείς LAMP. Δηλαδή Linux, Apache, Mysql και PHP. Μη σε τρομάζει αυτό. Μια εντολή είναι. Το ίδιο ισχύει και στα Windows. (WAMP). Απο ότι καταλαβαίνω θες κάτι σαν εσωτερικό-εταιρικό site. Μη σε αγχώνουν οι βάσεις δεδομένων. Πέρα απο την αρχική εγκατάσταση που είναι εύκολη τα πάντα γίνονται αυτόματα. Εσύ απλώς θα κάνεις την ανάρτηση σου και οι βάσεις θα ενημερώνονται αυτόματα χωρίς την παραμικρή δική σου παρέμβαση. Πρόσβαση στο CMS αλλά και αναρτήσεις-τροποποιήσεις θα μπορείς να κάνεις ακόμα και αν το έχεις στήσει σε Linux και μέσα απο Windows ενώ μπορείς να προσθέσεις εγγεγραμένους χρήστες. Και αυτό γίνεται αυτόματα, δηλαδή μπορούν να γραφτούν μόνοι τους. Εσύ απλά θα τους αρίσεις τα δικαιώματα. Επίσης, δεν χρειάζεται να ξέρεις html ή css η PHP και μπορείς να διαλέξεις πολλά έτοιμα και δωρεάν themes. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα απο Drupal το οποίο είναι απο eshop.
Φαντάζομαι πως θες κάτι τέτοιο: http://www.cheaphockeynfljerseys.com/
Προσωπικά πάντως σου λέω πως θα χρειαστείς αρκετό διάβασμα. Σκέψου το Drupal σαν μια βάση όπου προσθέτεις modules (αρθρώματα) ανάλογα τις ανάγκες σου. Υπάρχουν modules ξεκινώντας απο την πρόγνωση του καιρού εως αυτό που θες εσύ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω πολλά bits πληροφοριών σκορπισμένα σε διάφορα αρχεία που πρέπει να συντηρώ (excel-word-pdf). Αρκετές φορές βέβαια καταχωρώ το ίδιο πράγμα 2 και 3 φορές. Προσπαθώ να βρω κάτι ώστε να γλιτώνω χρόνο στη δουλειά για άλλα πράγματα (όντως για ιντρανετ πρόκειται και με χρήστη εμένα για αρχή).

 

http://www.cheaphockeynfljerseys.com/ :και πιο απλό μη σου πω!