Photoshop στα Linux

Antoni4040 | Τρί, 09/06/2011 - 10:05 | 1' | 13

Ξέρει κανένας πως μπορώ να βάλω Adobe Photoshop στα Linux Ubuntu μου μέσω Wine?
Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπορείς να δοκιμάσεις με τον εξής τρόπο:
Βάζεις το cd του Photoshop, δεξί κλίκ στο setup και επιλέγεις εγκατάσταση με το wine.
Δυστυχώς όμως μάλλον δεν θα καταφέρεις και πολλά πράγματα μιας και το πιθανότερο είναι οτι θα σε τρελάνει στα σφάλματα.

Ο σίγουρος τρόπος για εγκατάσταση που δουλεύει είναι με το wine-doors.
Ομως πολύ φοβάμαι οτι το project wine-doors δεν υποστηρίζεται πια.
Πρέπει να το ψάξεις.
Αλλη, παρόμοια, λύση για την οποία έχω διαβάσει είναι το crossover το οποίο είναι επι πληρωμή και δεν έχω hands on εμπειρία.

1) Ποιος είπε ότι θα εγκαταστήσω το Photoshop από cd?
2) Mήπως θα ήταν καλύτερα να εγκαταστήσω ένα virtual machine με Windows?

Αν η έκδοση του Photoshop είναι σχετικά παλιά νομίζω πως θα τρέξει. Αν έχει εγκατεστημένω το Wine απλώς τρέξε το setup. Μπορείς να δοκιμάσεις φυσικά και σε virtual box.

"1) Ποιος είπε ότι θα εγκαταστήσω το Photoshop από cd?"

Κανείς. Αλλά με ποιόν τρόπο θα το εγκαταστήσεις;
Μη μου πεις με usb και με τρελάνεις Laughing Το ίδιο πράγμα είναι.
Με απλό copy paste δεν παίζει.
Τουλάχιστον σε μένα δεν έτρεχε με τίποτα. Μάλλον λογικά μιας και πρέπει να ενημερωθούν κάποια αρχεία για το τι περιέχει ο φάκελος Program Files.

Σε virtual box πως θα το εγκαταστήσεις πάλι, χωρίς cd;
Σε virtual box δουλεύει κανονικά το registry των windows. Πως θα ενημερωθούν όλες αυτές οι εγγραφές που χρειάζονται;

Θα ήταν ενδιαφέρον να ποστάρεις με ποιόν άλλο τρόπο μπορεί να γίνει η εγκατάσταση.

Antoni4040]Ξέρει κανένας πως μπορώ να βάλω Adobe Photoshop στα Linux Ubuntu μου μέσω Wine?
Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Εχεις δοκιμασει το Gimp?

Μηπως να εβαζες το Gimp?Θα  γλυτωνες απο πολλα.Ειναι δωρεαν,εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τεκμηριωση,απειρα plugins και scripts για να κανεις την δουλιτσα σου κι εχεις και το κεφαλι σου ησυχο,οσον αφορα τον φορτο του συστηματος.Ουτε τους απειρους πορους χρειαζεται,ουτε τρεις ωρες για να σου κανει μια δουλεια.Δοκιμασε την τελευταια εκδοση,εχει μεχρι κι επιλογη για απενεργοποιηση των floating windows,θα σου θυμησει πολυ το photoshop.

Όμως, είναι προτιμότερο να μάθεις Photoshop γιατί μπορεί να σε βοηθήσει στην δουλειά σου (όλοι ξέρουν το  Photoshop, πολύ λίγοι ξέρουν το GIMP...). 

Antoni4040]Ξέρει κανένας πως μπορώ να βάλω Adobe Photoshop στα Linux Ubuntu μου μέσω Wine?
Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Δες εδώ έναν παλιότερο οδηγό για να το τρέξεις στο Linux.

Θεωρώ καλήτερο να βάλει κανένα  virtual box με Win XP και να το εγκατεστησει παρά μέσω Wine!To photoshop δεν είναι παιχνίδι !Πολλά από τα κόλπα του δεν θα λειτουργούν σωστά όπως μου έχει γινει με το MS Office 2003 Pro!