S-ATA Controller

apkoutsou | Τρί, 07/26/2011 - 00:09 | 2' | 6

Αφού είδα και από-ειδα με το παλιό μου PC, βρέθηκε στα χέρια μου ένα άλλο παλιό μηχάνημα (Athlon XP @1,14GHz, 515MB RAM, Asus A7N8X-X mobo). το πρόβλημά μου αυτή την στιγμή είναι ότι έχει μόνο 2 IDE θύρες για HDD και στην αγορά κυκλοφορούν μόνο μέχρι χωρητικότητας 500GB, όμως θέλω περισσότερα (το μηχάνημα θα λειτουργεί μεταξύ άλλων και ως media server, οπότε θα ήθελα να ξεμείνω πολύ αργότερα από χώρο, πριν μπω στις διαδικασίες αναβάθμισης ή επέκτασης)...

Έτσι σκεφτόμουν την λύση  ενός PCI (ναι, μόνο τέτοιες θύρες έχει) controller που θα μου δίνει 2 S-ATA θύρες για να βάλω κανά HDD της προκοπής...

Το ερώτημα μου είναι εάν κάποιος έχει δοκιμάσει τέτοιες λύσεις, για να μου πει πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα, τυχόν controllers που δουλεύουν άμεσα με Linux (αν και νομίζω ότι θέμα συμβατότητας δεν θα έχω)...

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπορεις να δοκιμασεις με εναν απλο ανταπτορα IDE to SATA


Τον συγκεκριμενο τον εχω δοκιμασει καμποσες φορες, και μονο 2 φορες δεν δουλεψε,
τον λογο δεν τον γνωριζω, αβυσσος η ψυχη των adaptors Tongue out

OK! Απ' ότι μπορώ να δω ο συγκεκριμένος adaptor συνδέεται πάνω τον SATA HDD και μετά με το καλώδιο του IDE?

Από που τον προμηθεύεσαι?

apkoutsou]OK! Απ' ότι μπορώ να δω ο συγκεκριμένος adaptor συνδέεται πάνω τον SATA HDD και μετά με το καλώδιο του IDE?

Από που τον προμηθεύεσαι?

Οχι, τον τοποθετεις στην μητρικη, και συνδεεις με καλωδιο SATA τον δισκο.
Προσωπικα τον εχω παρει απο το ebay, αλλα μπορεις να βρεις και εδω στην Ελλαδα.
Κανε μια αναζητηση εδω skroutz και εδω IDE to SATA λογικα ολο και κατι θα βρεις! Smile

Καλημερα φιλε μου εγω εχω ενα παλιο αρχαιο θα ελεγα μηχανηματακι με pentium 3 και τον εχω file server
στο οικιακο μου δυκτιο με φυσικα ubuntu server 10.04 .Η motherboard φυσικα δεν ειχε sata υποδοχη οποτε χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750653

 ειναι τελειο και δεν εχω προβληματα ουτε με τον δισκο η με την motherboard και εχω και 3 δισκους πανω
ενα να τρεχει το λειτουργικο και οι αλλοι δυο απο 1 TB αυτα

Καλημερα φιλε μου εγω εχω ενα παλιο αρχαιο θα ελεγα μηχανηματακι με pentium 3 και τον εχω file server
στο οικιακο μου δυκτιο με φυσικα ubuntu server 10.04 .Η motherboard φυσικα δεν ειχε sata υποδοχη οποτε χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750653

 ειναι τελειο και δεν εχω προβληματα ουτε με τον δισκο η με την motherboard και εχω και 3 δισκους πανω
ενα να τρεχει το λειτουργικο και οι αλλοι δυο απο 1 TB αυτα

Καλό φαίνεται, αλλά δυστυχώς είναι εξαντλημένο...

Πάντως πήρα μια γενική ιδέα... Θα κοιτάξω μήπως το βρω σε κάποιο άλλο κατάστημα.

Ευχαριστώ πολύ!!!