Πρόβλημα με ενεργοποίηση των Desktop Effects

Sam_GR | Σάβ, 02/05/2011 - 18:28 | 1' | 6

Προσπαθώ να ενεργοποιήσω τα Desktop effects και παίρνω το παρακάτω μηνυμα.

Desktops Effects could not be enabled.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1) Πες μας ποια διανομη εχεις εγκατεστημενη, και ποια εκδοση!

2) Πες μας πως εχεις κανει την εγκατασταση, κανονικα ή με τη το wubi?

3) Ανοιξε το τερματικο, και δωσε μας το αποτελεσμα απο
lspci -nn | grep "VGA"


τους  οδηγούς της κάρτασς γραφικών τους έβαλες??   έμενα σε  ubuntu δουλευουν τελεια, αλλα σε  fedora 14 ενώ τους εγκατεστησα μου βγάζει  το ιδιο μυνημα..

..

το έλυσα ευχαριστώ τοn vargale13  στο  fedora  πας  system -> preferences -> desktop effects  και τσεκάρεις  το " compiz"   απενεργοποιήσεις το standard

Καλησπέρα και πάλι.Χρησιμοποιώ ubuntu 10.10 και έχω κάνει κανονική εγκατάσταση.

~$ lspci -nn | grep "VGA"
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2a42] (rev 07).

64 bit.Αλλά όσο κι αν έχω ψάξει η λύση νομίζω θα είναι το format.Και δεν θέλω να φτάσω μέχρι εκεί.

Αν διαβασεις εδω https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-intel/+bug…
το post #17 εχει την ιδια με εσενα, και εχει ενα παρομοιο προβλημα!
Η λυση ειναι να περασεις τη νεοτερη εκδοση.

Πρωτα απ' ολα, δες το βιντεο εδω http://olympos.greeklug.gr/uploads/ubuntu/videos/prota_vimata.ogv
κανε οπως λεει τις ρυθμισεις στις Πηγες Λογισμικου και μετα κανε ενα update!
Μετα λογικα θα σου ζητησει να κανεις επανεκκινηση, και δες αν εχει φτιαξει το προβλημα που εχεις!

Δεν χρειαζεται να κανεις καμια επανεγκατασταση....