Τι θα ηθελα απο τη διανομη μου??

Constantinos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 21

Πριν δυομισυ+ χρονια που πρωτοαρχισα με το linux, δυστυχως δεν ειχα καποιον να μου πει καποια πραγματα, π.χ για το Synaptik & γενικοτερα να με καθοδηγησει στα πρωτα μου βηματα. Αργα ανακαλυψα τη Ηellug, το LF, κλπ. Αυτο , βεβαια, βλεποντας το σημερα σε καλο μου βγηκε, γιατι αναγκαστηκα να μαντευω, να ρισκαρω,κλπ, αρα εμαθα κατι παραπανω, απο τα λαθη & τα πειραματα μου...

Βεβαια, σημερα εναμισυ+ χρονο μετα τα πραγματα εχουν αλλαξει & ολα εχουν γινει πιο ευκολα & πιο προσιτα.

Σε αναμονη λοιπον της επομενης εκδοσης του PCLOS- που ειναι η ευκολοτερη & απλουστερη rpm διανομη-, αν εισαι νεος στο linux, η βαρεθηκες τα προβληματα με διαφορες διανομες, γραψε εδω τι θα ηθελες να εχει μεσα μια δανομη, για να πρωτοξεκινησεις. Τι θα σε διευκολυνε, τι σε μπερδευει οπως ειναι τωρα, οτιδηποτε anyway,νομιζεις οτι θα εκανε τα (απλα ηδη) πραγματα απλουστερα!!

Δε το θετω σα ψηφοφορια, μα το αφηνω σαν ανοιχτη συζητηση!

Γραψτε την γνωμη σας!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Θα ήθελα πραγματικά να μπορεί να γράφει σε ntfs filesystem χωρίς πρόβλημα.

τιποτα περισσοτερο απο αυτα που ηδη εχει...
Απο εταιριες παραγωγης λογισμικου εχω απαιτηση να κοιταξουν επιτελους και το linux πιο σοβαρα.
Καπου σε καποιο αμερικανικο φορουμ ειδα καποιον τυπο να κατακρινει τους χρηστες οι οποιοι στην ψηφοφορια της novel (ποια προγραμματα των windows θελετε στο linux) ειχαν ψηφισει με διαφορα πρωτο το photoshop, και ειχε γραψει ενα κατεβατο για την ανωτερωτητα του gimp. Δε λεω, το gimp δειχνει μια χαρα προγραμμα και το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες, και πολυς κοσμος εχει κανει φανταστικη δουλεια με αυτο, ομως αν αυτη τη στιγμη υπαρχει ενας και μοναδικος λογος για dual boot ή για εικονικες μηχανες, αυτος ειναι το photoshop cs2/cs3 (ειτε θες απο θεμα συνηθειας, ειτε απο θεμα ευκολιας ειτε ....κολληματος)...
Οταν καποιος ερασιτεχνης γραφει ενα προγραμματακι και το διαθετει δωρεαν, εχει καθε δικαιωμα να το γραψει για την αρχιτεκτονικη που του αρεσει, ομως οταν μια εταιρια επενδυει ενα σωρω χρηματα και γραφει ενα εμπορικο προγραμμα και απευθυνεται σε ολο τον κοσμο που ασχολειται με υπολογιστες, θεωρω απαραδεκτο να μην γραφει το προγραμμα για ολες τις δημοφιλεις αρχιτεκτονικες (η να δινει τον κωδικα να το γραψει καποιος αλλος)... πως θα φαινοταν αν αγοραζες ενα αμαξι, το οποιο θα μπορουσε να κυκλοφορισει στους μισους δρομους, η αν καποια τηλεοπτικα καναλια δεν επαιζαν σε καποιες συγκεκριμενες μαρκες τηλεορασης?

Το οτι με καλυψες πληρως, ειναι το λιγοτεροτερο που μπορω να πω, φιλε!!
(δυναμικα επεστεψες, βλεπω!!! )

Μια παρατηρηση μονο. Ειδικα για το "μια εταιρια επενδυει ενα σωρο χρηματα". Ειμαι λατρης της φωτογραφιας απο το 1987. Εχω τραβηξει χιλιαδες φωτο αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση. Καταλαβαινετε ομως την σχεση μου με το photoshop. Ενα απο τα καλυτερα φιλτρα του στην ψηφιακη μας εποχη ειναι το shadow-hilight. Δεν υπαρχει καν στο gimp. Προσοχη εδω. Και βεβαια χρησιμοποω το gimp γιατι δεν υπαρχει διαφορα οταν δουλευεις τα levels η βασικα φιλτρα. Ομως ειναι φορες που πραγματικα χρειαζομαι τις απεριοριστες δυνατοτητες του cs3.
Το θεμα ομως ειναι αλλο. Τα χρηματα που επενδυσε η Adobe. Και η ερωτηση: Ποσοι το κατεχουν νομιμα?  Να βγει εκδοση  για  linux  για  να  την  αγορασουν  ποιοι? Οταν μαλιστα εχουν ηδη το gimp? Ποσοι θα αγορασουν το nero οταν υπαρχει το k3b? Ποιος να αγορασει τα προγραμματα της paragon οταν εχει μαλλον καλυτερα?
Ο μονος τομεας που θα μπορουσε να ισχυει αυτο ειναι τα games.

1: "Αντιπαλος" του linux δεν ειναι η microsoft. Ειναι οι πειρατες.
2:Πολυ καλο για απλη επεξεργασια στις φωτο ειναι το gthumb.
alfisti2007-9-3 23:0:56

κατεβασα το trial του pixel, και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι περα για περα θετικοτατες...
Αλλα ....τα φιλτρα δε μου δουλευουν (θα το ψαξω λιγο, αν και εβαλα ολες τις απαιτουμενες βιβλιοθηκες...
Εγκατασταση εκανα απο κωδικα, γιατι η χαζοεκδοση .deb για ubuntu δεν ...δουλευε στο ubuntu )
brave2007-9-6 0:14:28

Στην επίσημη έκδοση θα τα υποστηρίζει. Πάντως ότι κι αν γίνει είναι καιρός να υπάρξει και λίγος ανταγωνισμός στο Gimp (μπας και βελτιωθεί  - που δεν το βλέπω ελέω GTK+).

αχα... οντως τοτε μια χαρουλα δειχνει.
Ειναι υπερπληρης, και ειναι μολις 12Mb (αυτο παλι πως το καταφεραν)?
Αψογη δουλεια, γιατι οχι?
Ειδα και πολλα φιλτρα που δεν τα χω δει σε αλλα προγραμματα, αλλα ....αντε να τα δουμε και στην πραξη, γιατι ακομη δεν ανοιγουν εκτος απο 5-6 πολυ βασικα

Θα με βοηθησετε να το εγκαταστησω στο ubuntu μου γιατι οντως το deb δεν δουλευει?

πριν την εγκατασταση, κατεβασε τις βιβλιοθηκες που λεει ως εξαρτησεις απ το synaptic, μετα κατεβασε το tarball που ειναι γενικα για linux, και εγκατεστησε το...
Το ευχαριστο ειναι πως κρυβει ενα σκριπτακι που πατας και κανει μονο του το installation (θα το βρεις στο tarball) αλλα απ την αλλη τις βιβλιοθηκες πρεπει να τις εγκαταστησεις χειροκινητα οποτε.....
Κι εγω φρικαρα αφου λεει οχι απλα για debian αλλα ειδικα για ubuntu και να μην εγκαθισταται?
Αλλα τεσπα, δεν ειναι δυσκολο...ακολουθα τις οδηγιες που εχει...
απο κει και περα, πολλα ομορφα πραγματα φαινονται (ειδικα στα φιλτρα να τολμησω να πω πως ειναι καλυτερα απο το photoshop?) αλλα δυστυχως δεν τρεχουν στην παρουσα εκδοση..

Θα ήθελα πραγματικά να μπορεί να γράφει σε ntfs filesystem χωρίς πρόβλημα. επίσης θα ήθελα να πέζει ολα τα παιχνίδια των Windows ι τα παιχνίδια καλύτερα να βγάλουν καμια Έκδοση για Linux :/ πχ το
Counter strike 
_UGC_PCMaster72007-10-12 23:3:9

να σας πω ενα απο αυτα που ΔΕΝ θα ηθελα (και το εχω βαρεθει πια)?

Χτες αποφασισα να βαλω και την mandriva 2008 (τουλαχιστον μεχρι την καινουρια fedora -ασχετο αυτο).
Λοιπον εχω βαρεθει διανομες linux, να επιμενουν να μην βλεπουν αλλες διανομες linux ωστε να τις προσθεσουν στον grub, και μετα να παιδευομαστε.
Πηγα να προσθεσω τις αλλες δυο, ενα λαθος σε ενα sd0,? και αυτο ηταν. Παιδεμα κανα μισαωρο συν το αγχος μην καταστρεψω τα υπολοιπα.

Απλα απαραδεκτο. (Και ενας καλος λογος να βαζω ΜΟΝΟ οτι ειναι πανω σε debian)

Μα και εγω μιλαω για δισκο με οκτω κατατμησεις (laptop), kai 2 δισκοι με συνολικα 9 κατατμησεις στο pc. Αντα τωρα να μην πετυχεις τον grub με την μια. Την εβαψες. (Ξερετε τι εκανα μεχρι τωρα -απλα σημερα βαριομουνα!-. Βλεπετε ευτυχως στο linux εχουμε παντα μια εναλακτικη: ειχα ας πουμε σταθερο και απειραχτο τον βασικο μου grub, αυτον δηλαδη της βασικης μου διανομης, βαζοντας τον grub της mandriva, pclos η οποιου αλλου, σε usbflash)

(για τον χρονο εγκαταστασης συμφωνω -λιγοτερο απο 15 η mandriva- ) αλλα το ubuntu με ολες τις καθυστερησεις (ακομα κ στο ανοιγμα του firefox, μου εκατσε καλυτερα .Εχω γραψει πολλες φορες για το wifi που δουλευει, για τα πληκτρα του laptop που δουλευουν ολα κλπ, ενω στο pclos δεν δουλεψε ουτε wifi, ουτε κανενα πληκτρο, και -αν θυμαται ο constantinos- δεν μου δουλευε ουτε το ctrl-alt-backspase!!!!  Και τελικα αυτο ειναι που μετραει. Πως θα "κατσει" η διανομη στο hardware.)
alfisti2007-10-17 1:27:50

Όντως το θέμα είναι τι περιλαμβάνει κάθε διανομή. Σε άλλες περιπτώσεις, η δική μου εμπειρία ήταν εντελώς αντίθετη. 

alfisti]

(για τον χρονο εγκαταστασης συμφωνω -λιγοτερο απο 15 η mandriva- ) αλλα το ubuntu με ολες τις καθυστερησεις (ακομα κ στο ανοιγμα του firefox, μου εκατσε καλυτερα .Εχω γραψει πολλες φορες για το wifi που δουλευει, για τα πληκτρα του laptop που δουλευουν ολα κλπ, ενω στο pclos δεν δουλεψε ουτε wifi, ουτε κανενα πληκτρο, και -αν θυμαται ο constantinos- δεν μου δουλευε ουτε το ctrl-alt-backspase!!!!  Και τελικα αυτο ειναι που μετραει. Πως θα "κατσει" η διανομη στο hardware.)

Συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ στην αρχή πίστευα ότι το κάθε λειτουργικό δουλεύει πάνω στο κάθε hardware αλλά τελικά δεν είναι έτσι.
Στο λαπτοπ μου τελικά έκατσε τέλεια το Linux Mint. Ούτε το dapper, που πέταγε kernel panics, ούτε το feisty για τον ίδιο λόγο, ( περίεργο αυτό γιατί το linux mind είναι παιδί του feisty) ούτε η mandriva που είχα δοκιμάσει για ένα διάστημα. ( μετά ομολογώ ότι βαρέθηκα ) .

Η αλήθεια είναι όμως, ότι οι διάφοροι κατασκευαστές hardware θα έπρεπε να αναφέρουν στην συσκευασία των προϊόντων τους με ποια λειτουργικά είναι αυτά συμβατά.. ΓΦουτουριστικό αυτό...! Μάλλον ζητάω πολλά!!

προσεξε ομως: ειπες λειτουργικα, οχι διανομες. Και εδω οφειλουμε να πουμε οτι σε αυτο "φταιει" λιγο και το linux. Πχ.: netgear wifi usb με chip Atheros. Γραφει οτι ειναι συμβατο με linux. Ε λοιπον, δουλευει σε pclos & ubuntu, αλλα οχι σε mandriva & fedora. Εχω και αλλα παραδειγματα. Λενε αληθεια λοιπον η ψεματα οταν γραφουν οτι ειναι συμβατα? Μαλλον αληθεια και δεν φταινε αυτα.

Dimitri, τα windows ολοι καταλαβαινουμε γιατι δεν βλεπουν αλλα λειτουργικα. Αλλα εγω αδυνατω να καταλαβω γιατι η fedora να μην δει το pclos (τυχαια παραδειγματα) και το αντιστροφο.
Και προσεξε. Δεν λεμε να "πεις" στον grub οτι το "ταδε" βρισκεται στο hda0,?. Πρεπει να βαλεις και το image kernel και κατι αλλο μου φαινεται που τωρα δεν θυμαμαι. 

alfisti]προσεξε ομως: ειπες λειτουργικα, οχι διανομες. Και εδω οφειλουμε να πουμε οτι σε αυτο "φταιει" λιγο και το linux. Πχ.: netgear wifi usb με chip Atheros. Γραφει οτι ειναι συμβατο με linux. Ε λοιπον, δουλευει σε pclos & ubuntu, αλλα οχι σε mandriva & fedora. Εχω και αλλα παραδειγματα. Λενε αληθεια λοιπον η ψεματα οταν γραφουν οτι ειναι συμβατα? Μαλλον αληθεια και δεν φταινε αυτα.

Πρεπει να ξεκαθαρήσουμε ενα πραγμα που το ξεχνάμε... ακόμα και εμεις οι
χρήστες του LINUX.... To linux ειναι μόνο το KERNEL ! τίποτα αλλο..
ούτε UBUNTU ούτε FEDORA ούτε SUSE ούτε MANDRIVA ούτε DEBIAN ούτε MINT
κλπ.
Είναι απλός πυρήνας.. Η όλη μαγική
δουλειά γίνεται απο το /boot/vmlinuz-xxx.(το image του LINUX)
/boot/initrd-xxx  (αρχείο εκκίνησης) /lib/modules/kernel-xxx(modules ή
αλλιώς drives του πυρήνα).
Όλα σχεδόν τα υπόλοιπα κομμάτια είναι προγράμματα τα οποία τα τροποποιούν οι εταιρίες διανομών ανάλογα με τις αναγκες τους
.Έτσι ο τάδε βαζει GNOME με τα αντίστοιχα προγράμματα, o άλλος KDE, ό άλλος δε μασά και βάζει codecs για όλα κλπ.

Θέλω να πώ οτι άν όλοι εμείς φτάναμε μεχρι το "init 3" το συστημά μας
και όχι στο "init 5" με το γραφικό περιβάλλον, τότε όλοι θα λέγαμε"ποια έκδοση linux έχεις... έχω την ταδε 2.6.χχ", ενώ τώρα λέμε έχω
opensuse 10.3, ubuntu 7.10 κλπ το οποιο κάνει λιγο τα πράγματα δύσκολα.

Βέβαια πλέον όλοι δουλεύουμε με κάποια διανομή που έχει γραφικό περιβάλλον, και έτσι οφείλει να είναι το Linux που έχει σκοπό να μπει στο Desktop μας, αλλά πάντα θα πρέπει να θυμόμαστε οτι δεν είναι Linux αυτό που βλέπουμε αλλά το kernel-2.6.x .

Έτσι το οτι μία διανομη δουλεύει στο hardware μας ενώ η άλλη δε δουλευει έχει να κάνει με την έκδοση πυρήνα που συνοδεύεται η διανομή. Τσεκάρετε πάντα πιά έκδοση φέρει η διανομή πριν την εγκαταστήσετε... ¶ν π.χ. μια διανομή "Α" φέρει την εκδοση 2.6.18 και δεν έχει δουλέψει κάποια συσκευή σας μη δοκιμάζεται μια αλλη διανομή "Β" η οποια φέρει πάλι την 2.6.18... Πολύ απλα δε θα δουλέψει.. έστω και άν είναι άλλη διανομή...

Για το χαβαλέ και μόνο πάρτε την τελευταία stable source code του πυρήνα (π.χ. απο http://www.kernel.org/ ή απο το DVD του περιοδικου ) διαβάστε το readme , δώστε
make gconfig ή make xconfig, και ψάξτε εκεί αν υπάρχει (υποστηρίζεται) η συσκευή σας....
Θα εκπλαγείται με αυτά που θα μάθετε σκαλίζοντας τον πυρήνα σας....

και μήν ξεχνάμε ε... αν το Linux δέν εχει τη λύση για το προβλημά μας τοτε μάλλον έχουμε λάθος πρόβλημα (ή το θέτουμε με λάθος τρόπο)

Ναι. Το βασικο ειναι ο πυρηνας.
Ομως απο κει και περα, μην εισαι τοσο σιγουρος, οτι καποια συσκευη που δουλευει σε μια διανομη θα δουλεψει και σε αλλη.
Και καποιες φορες τι να το κανω οταν θα πρεπει να φαω ωρες στο google η οπου αλλου για να ρυθμισω πραγματα που θα επρεπε να ειναι απλα.

Βλεπεις, υπαρχουν και κατι πραγματα που λεγινται drivers, firmware κλπ.

Το θεμα λοιπον ειναι η πολιτικη της καθε διανομης. Αν εχει συμπεριλαβει κλειστο κωδικα η οχι. Αν σου δινει ευκολα εργαλεια για να ρυθμισεις η να προσθεσεις οτι λειπει η οχι.

Βαλε pclos και καθαρισες απο την εγκατασταση. Βαλε sabayon και ψαξε απο λιγο ως πολυ πως θα εχεις ελληνικα στο πληκτρολογιο (ναι! πριν λιγο το προσπαθουσα για αυτο το αναφερω).

Βαλε mint και εισαι ετοιμος. Βαλε ubuntu και χρησιμοποιησε τα ευκολα εργαλεια του για να προσθεσεις οτι λειπει. Βαλε debian και ελα στο forum για να μαθεις που στο καλο ειναι οι υπολοιπες κατατμησεις.

Πω Πω!!  Τελικα μονο μονοτονο δεν ειναι το linux. Για αυτο μου αρεσει.

Η διαφορα για μενα ειναι μονο μια:

KDE η GNOME. Ολα τα αλλα....

Τι θα ήθελα απο μια ιδανική διανομή Linux?

1) Πλήρη υποστήριξη των σύγχρονων υποσυστημάτων. Το να λειτουργούν άψογα τα μηχανήματα που έχω αγοράσει το θεωρώ δεδομένο για να προτιμήσω ένα λειτουργικό.

2) Να μην μου δημιουργεί προβλήματα εκεί που άλλα λειτουργικά δρουν απρόσκοπτα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μη αναγνώριση του Raid της μητρικής.

3) Ελαφρά καλύτερο και σταθερότερο media-player. Ο Amarok μου κάνει απίστευτα νερά στην έκδοση 7.10 του Ubuntu.

4) Ενσωματωμένα codecs για τα βασικότερα είδη multimedia αρχείων. Έτσι ώστε να μπορώ να παίζω mp3 και dvd χωρίς να συνδεθώ στο net μετά την 1η εγκατάσταση.

5) Εγγενή υποστήριξη των προγραμμάτων-κολοσσών της Adobe. Για το Photoshop δεν υπάρχει προς το παρών αντίπαλος. Το Gimp είναι καταπληκτικό πρόγραμμα αλλά η εξέλιξη στο χώρο αυτό γίνεται απο τους επαγγελματίες γραφίστες και φωτογράφους και γιαυτούς το PS είναι μονόδρομος.
DeepBlue2007-11-6 4:47:17

Οχι δεν το παρακανες καθολου...

Ορεστη δεν νομιζω πως εχω να συμπληρωσω περισσοτερα μια και με καλυψε ο Δημητρης, ομως θα σου πω ενα περιστατικο που συνεβει πριν λιγους μηνες (αν και στο χα ξαναπει προφανως δεν εδωσες βαση γιατι εκεινη τη μερα ειχες πορωθει με το beryl)
Eνας τυπος φορμαρισε τα παραθυρια του, και μετα ειδε πως το cd με τους drivers του ηταν χαλασμενο με ενα ανεπανορθωτο γδαρσιμο. Φυσικα τα επαιξε γιατι δεν του δουλευε ουτε καν η lan ωστε να μπει στο net να κατεβασει κανα δυο drivers, κι εψαχνε σε κατι ....σκουπιδια μηπως βρει καποιο παλιο modem που να δουλεψει (ναι σιγα) Εκει του σκαω ενα χαμογελο (μεταξυ ειρωνιας και υπερυφανιας) τον παραμεριζω (με υφος 10 καρδιναλιων) και του λεω "ασε, θα σου δωσω εγω τη λυση"  (ευτυχως δηλαδη δουλευε το usb του λογο sp2) μπαινω λοιπον με puppy  linux, κατεβασα τους drivers της ethernet του και ο τυπος εμεινε να με κοιταει σα χανος...
Για ποια υποστηριξη λοιπον μιλαμε δηλαδη? μηπως για κανα δυο καταπτυστες εταιριες που νομιζουν πως επειδη βγαλαν 5 μπιχλιμπιδια στο εμποριο ποιασαν τον παπα ...εχμμμ...ναι και που νομιζουν πως τα μπιχλιμπιδια τους ειναι το φοβεγο και τγομεγο μυστικο που πρεπει να φυλαξουν ως κορη οφθαλμου απο .....τους Ρωσους? ελεος δηλαδη, τετοιο hardware απλα ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΓΙΖΕΙΣ

Εφαρμογες win μεσω linux θα ενδιαφερουν τους παντες πχ registry mechanic, windows defender, spybot, tuneup utility, norton suite
ας ξεκολλησουμε δηλαδη, ας παραδεχτουν οι παντες πως ο μονος λογος που υπαρχουν ακομη λεγεται photoshop και direct-x games (αν και για το τελευταιο δεν παιρνω πια ορκο τωρα με το ps3)
brave2007-11-8 3:8:52