Nvidia και... X Server

geopip | Παρ, 12/10/2010 - 16:23 | 1' | 2

Χαιρετώ τη παρέα.

Έκανα μια βόλτα από το site της Nvidia και είδα ότι έβγαλε πρόσφατα (ούτε μήνα) ένα καινούργιο Driver για το λειτουργικό μου και τη κάρτα μου.

Να το κατεβάσω???   Γιιατί όχι? είπα...   NVIDIA-Linux-x86-260.19.21.run

Όταν όμως ξεκινάει το τρέξιμο του αρχείου μου βγάζει το εξής μήνημα.

Τι είναι αυτός ο X Server?    ...και πως θα τον κάνω exit για να εγκαταστήσω τον Driver?

Πήγα   Σύστημα -> Παρακολούθηση συστήματος -> Διεργασίες  και δε βρήκα καμιά διεργασία που να σχετίζεται με x server.

Στο site της Nvidia δε βγάζω άκρη με αυτόν τον  x server.  

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το xserver είναι η καρδιά του γραφικού περιβάλλοντος (παράθυρα δηλαδή) του linux. Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις, η πιο πρόσφατη είναι η 1.9.2(stable version). Τωρα, το ποια έκδοση έχεις εσυ, εξαρτάται από την διανομή που χρησιμοποιείς. Για το άλλο σκέλος, δηλαδή το driver της nvidia, δεν γνωρίζω πολλά, αλλά σε γενικές γραμμές θα πρέπει να εγκαταστήσεις τα headers του kernel σου από το πρόγραμμα διαχείρισης πακέτων που χρησιμοποιείς, να απεγκαταστήσεις τον προηγούμενο driver της nvidia που τυχόν έχεις εγκατεστημένο, και στο grub, να διαλέξεις την επιλογή να αρχίσεις χωρίς τον xserver( συνήθως επιλέγεις το recovery mode). Μετά κονσολα, μπαίνεις στο κατάλογο που κατέβασες το αρχείο και δίνεις

./ονομα_αρχείου_που_κατέβασες

Δες και δω.

Φοβερό...  Πέρασα το νεότερο Driver με τις οδηγίες από το Link που μου έδωσες (του vagrale13) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

 

...κάτι τελευταίο...   Τι είναι τα headers?