Προβλήματα εκκίνησης με grub-lilo

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 4' | 69

Δεν θα μπω και εγώ φυσικά στον κόπο να σας πώ τα καλύτερα λόγια διότι
φυσικά όπως καταλαβαίνετε θα είναι τα καλύτερα.
Πάντως αυτό που μετράει είναι ότι η βοήθεια που μας δίνετε είναι
πραγματικά ασύλληπτη. Είμαι και εγώ ένας από τους 'νεόφερτους'  στον
υπέροχο κόσμο του LINUX  και φυσικά όπως οι περισσότεροι από  Windows,
και μάλιστα σε εκδόσεις  LINUX SUSE  από 9.2 και έπειτα Τώρα 10.0.
Πράγματι είναι καταπληκτικό κόλλημα.
Θα ήθελα (και παραπολλά μάλιστα, τέλος πάντων) να ρωτήσω  λοιπόν και 
εγώ ορισμένα πραγματάκια. Όπως πώς μπορώ να εκκινώ από μηχάνημα με δύο
ξεχωριστούς δίσκους (ο ένας  Windows XP και ο άλλος LINUX SUSE 10.0) το
οποίο δεν έχει την εντολή BIOS επιλογής εκκίνησης. Δεν ξέρω τί είναι
πιο εύκολο και πως, τι γράφουνε στο πχ boot.ini ή στο menu.lst για να
εμφανίζετε η επιλογή (αλλά και να δουλεύει φυσικά).Διότι φτάνω μέχρι
την επιλογή αλλά στα Windows λόγου χάριν μου κάνουν επανεκκίνηση όταν
επιλέγω να φορτώσει  LINUX. Επίσης ένα άλλο είναι κατά την μεταγλώττιση
(./configure)ότι δηλαδή λείπουν διάφορα πραγματάκια ενώ είναι μέσα και
μηνύματα κατά το 'make' ή 'make install' ότι πχ 'nothing to do'. Τέλος
πάντων Θα το παλέψω όπως τη τελευταία φορά που προσπαθούσα να
εγκαταστήσω το audacity αφού φυσικά κατέβασα ότι decoder υπήρχε και
αφού γέμισα (ούτε και εγώ δεν κατάλαβα πως) όλο το user partition πάνω
που το έκανα να δουλέψει μου τελείωσε ο χώρος. Αυτά για να μη σας
ζαλίζω άλλο. Ευχαριστώ για την υπομονή σας. Πάντως αν  και ότι
χρειαστείτε έχω κατάστημα με υπολογιστές,  πωλήσεις και service στο
Περιστέρι. Αυτό που μπορώ να σας πώ με χαρά είναι ότι το Service μας
για Windows (και φυσικά δεν σας ενδιαφέρει)είναι ένα από τα
αναγνωρισμένα από το 1994. Καλή δουλειά και ότι καλύτερο σε όλο το team
για το 2007

Ευχαριστώ για όλα εκ των προτέρων
Καλή συνέχεια.

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

θα... επιμεινω λιγο ( :) ), εδω
http://forum.ubuntuusers.de/topic/170765/0/print/

εδω
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/grub/+bug/207001

και αντιγραφοντας αυτο, απο το site του sidux.

grub/ grub-gfxboot

The following features have been recently added to grub-gfxboot:

* savedefault
o remembers the last booted kernel
this requires setting "savedefault=true" within the automagic kernel list and changing ""default " to "default saved" in /boot/grub/menu.lst.
* 256 byte inode sizes on ext3
o e2fsprogs ≥ 1.40.5-1 creates ext3 filesystems with 256 byte large inodes by default (in contrast to 128 byte used before), to accommodate for further ext4 related changes.
* ext4 extents (only supported by grub-gfxboot)
o starting with kernel 2.6.23, ext4 filesystems are mounted using extents by default.

Using any of these new features requires updating the bootsector of your system. Bootsectors written by "grub or earlier versions of "grub-gfxboot" are not able to boot or even access partitions using any of these new features!
While these changes don't affect existing systems, we strongly recommend updating your bootsectors using:

grub-install --recheck --no-floppy

to get access to newly created ext3 (with inode sizes exceeding 128 byte) or ext4 partitions, or to use savedefault features.

Please be careful with updating the bootsector, choosing improper installation targets might render your system unbootable.

Αν αρμενιζω στραβα, σβηνουμε το post, και μην με δειρετε. (Τα αγγλικα μου δεν ειναι τα καλυτερα -για τα... γερμανικα ουτε κουβεντα- ενω για τα λινουξικα ... το προσπαθω :) )

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

δεν ξερω γιατι και πως αλλα ο grub του ubuntu τραβαει μεγαλο ζορι με την mandriva.
προσπαθησα και γω με οτι παπατζιλικια ηξερα να προσθεσω την mandriva στο ubuntu αλλα δεν..............

Λοιπόν, την εξήγηση ξετρύπωσε ο alfisti (συγνώμη για πριν alf, έγραψα χαζά και απότομα :)) :

https://qa.mandriva.com/show_bug.cgi?id=37897

Το πρόβλημα είναι ότι το Mandriva κατά την εγκατάσταση 1) κάνει format τις κατατμήσεις με μια παράμετρο user_xattr και 2) κάνει format με inodes των 256bytes αντί των 128bytes του Ubuntu. Και τα δύο (προσέξτε τώρα καραμπόλα!) δεν είναι συμβατα με το ...GRUB του ...Ubuntu και αποτελούν πρόβλημα για το Ubuntu.

Αντίθετα, το Mandriva χρησιμοποιεί νέα Patchαρισμένη έκδοση του GRUB και γι' αυτό δουλεύει μόνο του μια χαρά. Το αυτό πρέπει να ισχύει υποθέτω και για το Sidux, με το οποίο δεν είχαμε πρόβλημα μέχρι τώρα να bootάρουμε το Mandy (ωραίο nick btw!).

Δοκίμασα στο laptop μου με τρεις εγκαταστάσεις παράλληλα: Sidux, μετά Mandriva και μετά Ubuntu. Στα δύο πρώτα όλα καλά.

Όταν εγκατέστησα και το Ubuntu, το νέο GRUB (του Ubuntu δηλαδή) δεν έκανε boot το Mandy πια. Μετά, bootάρα από το Sidux, πρόσθεσα στο menu.lst του Sidux τις καταχωρήσεις για το Ubuntu, και έδωσα:

grub-install /dev/sda

για να εγκαταστήσω το GRUB του Sidux. Έκανα reboot και ω του θαύματος, το Mandriva ξανακάνει κανονικά boot.

Τι κάνεις όμως αν θες να έχεις το GRUB του Ubuntu (αν για παράδειγμα δεν έχεις τρίτη διανομή όπως εγώ;)

Τη λύση αναφέρει ο bug reporter στο παραπάνω link - να τρέξετε την εντολή:

tune2fs -o ^user_xattr /dev/mandy_partition

από άλλη διανομή, αντικαθιστώντας φυσικά το "mandy_partition" με το partition του Mandriva. Με αυτόν τον τρόπο, αφαιρείτε την επίμαχη παράμετρο user_xattr με την οποία τραβάει ζόρια το Ubuntu σας, και μετά θα μπορεί να bootάρει και το Mandriva.

Τι έκανα λοιπόν; Έκανα boot στο Sidux (για να μην χρησιμοποιείται το mandy_partition, που σε εμένα είναι το /dev/sda6) και έδωσα

tune2fs -o ^user_xattr /dev/sda6

Μετά, για να δω αν ισχύει αυτή η λύση, εγκατέστησα το GRUB του Ubuntu, κάνοντας reboot σε αυτό και δίνοντας
grub-install /dev/sda

Μετά ξανά reboot για να τσεκάρω το Mandriva και...δούλεψε!

Άρα η λύση βρέθηκε (χάρη στον alfisti) και μπορείτε κι εσείς, giannistsekouras και paschalis_m, να το κάνετε τρέχοντας την παραπάνω εντολή από το Ubuntu για να βγάλετε το user_xattr από την κατάτμηση του Mandriva.

Ουφ.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

χμμμ.. δεν έκανα ακόμη εγκατάσταση, αλλά δεν βλέπω τη δεύτερη σελιδα... "βλέπω" εως την καταχώρηση 50 απο alfisti, το ξέρω "κουφό" αλλά ενω "βλέπω" άλλες σελιδες σε άλλα θέματα εδω δεν μου αλλάζει σελίδα, ελπιζω να μην με βαρεθικε και η σελιδα :P χε χε χε

ok problem solved!!! μάλον έπρεπε να κάνω post... θα δοκιμάσω με το sidux μέσα στο Σ.Κ. Ευχαρίστω και ελπίζω να φανώ κάποια στιγμή χρήσιμος, να ύσω καποιο πρόβλημα όχι να θέτω :)

τωρα ομως εχεις και την λυση να το διορθωσεις μεσα απο το ubuntu οπως εγραψε παραπανω ο dimitris.
(θελω απλως να πω οτι δεν εισαι υποχρεωμενος πια, να βαλεις το sidux -αν θες να το βαλεις, κερδισμενος θα βγεις :) -sidux ειναι αυτο !!)

Αν δεν εθετες το προβλημα, δεν θα λυνοταν και ποτε -εγω βλεπεις το ειχα "λυσει" οπως εγραψα παραπανω και δεν ξαναασχοληθηκα με αυτο.
ενω επρεπε!!

(το ιδιο προβλημα μαλλον θα υπαρξει και με την fedora σε λιγες μερες, αν παει καποιος να την ξεκινησει απο το ubuntu -αρα την χρειαζομασταν την λυση).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Και αν το πρόβλημα έχει να κάνει ανάμεσα σε 2 διανομές όπως στην περίπτωση μου ανάμεσα στην Ubuntu και την Fedora9?Τότε τι κάνεις?Εγώ προσωπικά αναγκάστηκα να εγκαταστήσω και τρίτη διανομή και συγκεκριμένα την Mint για να μπορέσω να εκτελέσω τα παραπάνω γραφόμενα...Έτσι λοιπόν άνοιξα την κονσόλα στην Mint και έδωσα

tune2fs -o ^user_xattr /dev/sda1 όπου sda1 είναι το root partition που έχω δημιουργήσει για την fedora...

Στην συνέχεια έκανα reboot στο σύστημα και στον grub υπήρχαν οι επιλογές για Ubuntu και Mint αλλά όχι για Fedora(σιγά μην υπήρχε χωρίς να κάνω ξανά εγκατάσταση τον grub στην Ubuntu...)

Οπότε έκανα boot στην Ubuntu και έδωσα σε τερματικό grub-install /dev/sda και το μόνο αποτέλεσμα που είχα ήταν να μπουτάρει μόνο η Ubuntu και η Mint μαζί με την Fedora να είναι "άφαντες"... Εδώ έχω "κολλήσει" λοιπόν για την ώρα...

Το πρόβλημα οφείλεται στο ότι το Mint είναι ουσιαστικά το Ubuntu και άρα έχει τα ίδια πακέτα με αυτό.
Δοκίμασε με άλλη διανομή.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

dimitris]Το πρόβλημα οφείλεται στο ότι το Mint είναι ουσιαστικά το Ubuntu και άρα έχει τα ίδια πακέτα με αυτό.
Δοκίμασε με άλλη διανομή.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

απλά είπα να δοκιμάσε πολλαπλές διανομές σε ένα δίσκο...δηλαδή θα έχω περιοσμούς ανάλογους με συγκεκριμένες διανομές?και ξαναρωτάω εμφόσον είχα μόνο διανομές αρχικά fedora και ubuntu και μπούταρε μόνο η ubuntu πως θα έκανα πράξη αυτά που είχα προταθεί σαν λύση στα παραπάνω posts?

Νομίζω ότι κατάλαβα λάθος και σου απάντησα λάθος.
Έκανες σχόλιο κάτω από μια άλλη συζήτηση, αναφέροντας ότι προσπάθησες να δώσεις μια εντολή που αφορά στο Mandriva, ενώ έχεις Fedora, και με μπέρδεψες. BTW, δεν είχες καμία δουλειά να δώσεις την εντολή tune2fs... Στα παραπάνω σχόλια μιλάγαμε για Mandriva και Ubuntu, όχι Fedora.

Το δικό σου το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπεις το Fedora και το Mint. Ξέχνα λοιπόν τα παραπάνω. Απλά πρέπει να προσθέσεις τις σωστές εγγραφές στο menu.lst του Ubuntu. Αυτές τις εγγραφές θα τις πάρεις από τα αντίστοιχα αρχεία menu.lst που βρίσκονται στις κατατμήσεις του Mint και του Fedora. Να η διαδικασία σε γενικές γραμμές:

Βοοtάρεις με το Ubuntu. Ανοίγεις ένα τερματικό.
Εστω ότι έχεις το Fedora στο /media/sda2 και το Mint στο /media/sda3. Λέω "έστω". Σε εσένα θα είναι διαφορετικά ή μπορεί να χρειαστεί να κάνεις mount κάνοντας κλικ στα εικονίδια πάνω στην επιφάνεια εργασίας...

Τέσπα, ανοίγεις το menu.lst των δυο διανομών με εντολές παρόμοιες με αυτές:

sudo gedit /media/sda2/boot/grub/menu.lst
sudo gedit /media/sda3/boot/grub/menu.lst

και αντιγράφεις τις ενεργές καταχωρήσεις τους, που πρέπει να μοιάζουν κάπως έτσι:

title Fedora (2.6.25.3-18.fc9.i686)
	root (hd0,1)
	kernel /boot/vmlinuz-2.6.25.3-18.fc9.i686 ro root=UUID=.... rhgb quiet
	initrd /boot/initrd-2.6.25.3-18.fc9.i686.img

Αυτές τις καταχωρήσεις τις κάνεις paste στο /boot/grub/menu.lst του Ubuntu, το οποίο ανοίγεις με

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Κατόπιν αποθηκεύεις το τελευταίο αρχείο και κάνεις επανεκκίνηση.

Αν όλα πάνε καλά θα πρέπει να δεις και τις άλλες δύο διανομές.

ΥΓ: Καλό είναι να μην δοκιμάζεις ότι εντολή βρεις σε όποιο thread σου φαίνεται σχετικό. Αν εχεις αμφιβολία, ρώτα (στο φορουμ) για βοήθεια πριν ανοίξεις τερματικό και δώσεις τις εντολές. Διαφορετικά, μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεων...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

dimitris]Νομίζω ότι κατάλαβα λάθος και σου απάντησα λάθος....

Δοκίμασα με τις εντολές που μου είπες και δεν βλέπω να υπάρχουν καταχωρίσεις στο menu lst ούτε για την Mint ούτε για την Fedora...Την επόμενη περίπτωση που λες να προσαρτήσω τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας δεν είμαι σίγουρος αν την κατάλαβα σωστά και δεν την δοκίμασα ακόμα...

Η εντολή για το για το grub που μου πρότεινες δουλεύει κανονικά και αν θες σου παραθέτω τα αποτελέσματα που παίρνω...περιμένω να μου το ζητήσεις όμως γιατί είναι μακρυνάρι και δεν θέλω να ασχημαίνω την ροή του forum ή του post αν θες με κατεβατά...

Υ.Γ.:Συμβουλεύτηκα τον alfisti πριν κάνω ότι κάνω γιαυτό πήρα την εντολή από εδώ που έλεγε για την Mandriva...θα με κυνηγάει τώρα ο alfisti για τα καλά μου λόγια χεχε....

Βρήκες τα menu.lst των άλλων διανομών;

Που, σε ποια κατάτμηση έχεις εγκαταστήσει το Fedora και σε ποια το Mint;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

dimitris]Βρήκες τα menu.lst των άλλων διανομών;
Που, σε ποια κατάτμηση έχεις εγκαταστήσει το Fedora και σε ποια το Mint;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Όπως σου έγραψα και παραπάνω δίνω τις εντολές που μου έδωσες παραπάνω για το menu.list όπου sda1 είναι το root της Fedoras και sda6 το root της Mint και ανοίγει ο gedit χωρίς να περιέχει καταχωρήσεις!Ένα κενό παράθυρο δηλαδή και στις 2 περιπτώσεις...

Το έχω πει επανειλημμένα ότι το βασικό είναι να ξέρουμε τι ακριβώς κάνουμε με την κάθε εντολή. Όχι για κανέναν άλλο λόγο (εκτός από το ότι θα μάθουμε) αλλά γιατί εγώ ή ο οποιοσδήποτε (εκτός από τον dimitris :-p) μπορεί να κοτσάρει μια εντολή και η οποία (χωρίς σκοπιμότητα πάντα) μπορεί να κάνει ακόμα και ζημιά σε συγκεκριμένο σύστημα.

kosta,
το βασικό είναι να διαβάσεις απλά τα αρχεία menu.lst των δυο άλλων διανομών μέσα από το Ubuntu. Έτσι θα μπορέσεις να αντιγράψεις τις καταχωρήσεις που σ'ενδιαφέρουν στο menu.lst του ubuntu του οποίου τον grub χρησιμοποιείς.
Αντί να πρήζεσαι με την κονσόλα, άνοιξε σε γραφικό περιβάλλον τον ναυτίλο (file manager) και βρες τα partition των άλλων διανομών (υποθέτω έχουν γίνει mount στον υποκατάλογο /media με κάποιο όνομα που απλά μπορεί να μην είναι sda1 ή sda6 γιαυτό σου τα βγάζει κενά). Άνοιξε τα κανονικά σε παράθυρο για να δεις τα περιεχόμενά τους.
Μετά ακολούθα τις οδηγίες του dimitris για ν'ανοίξεις το menu.lst του ubuntu (ως root) και με copy paste να πάρεις τις απαραίτητες καταχωρίσεις.
Το ξέρω, οι εγκαταστάσεις πολλών διανομών μπορεί να τα κάνουν λίγο μπάχαλο :-)

luckyb]Το έχω πει επανειλημμένα ότι το βασικό είναι να ξέρουμε τι ακριβώς κάνουμε με την κάθε εντολή. Όχι για κανέναν άλλο λόγο (εκτός από το ότι θα μάθουμε) αλλά γιατί εγώ ή ο οποιοσδήποτε (εκτός από τον dimitris :-p) μπορεί να κοτσάρει μια εντολή και η οποία (χωρίς σκοπιμότητα πάντα) μπορεί να κάνει ακόμα και ζημιά σε συγκεκριμένο σύστημα.
kosta,
το βασικό είναι να διαβάσεις απλά τα αρχεία menu.lst των δυο άλλων διανομών μέσα από το Ubuntu. Έτσι θα μπορέσεις να αντιγράψεις τις καταχωρήσεις που σ'ενδιαφέρουν στο menu.lst του ubuntu του οποίου τον grub χρησιμοποιείς.
Αντί να πρήζεσαι με την κονσόλα, άνοιξε σε γραφικό περιβάλλον τον ναυτίλο (file manager) και βρες τα partition των άλλων διανομών (υποθέτω έχουν γίνει mount στον υποκατάλογο /media με κάποιο όνομα που απλά μπορεί να μην είναι sda1 ή sda6 γιαυτό σου τα βγάζει κενά). Άνοιξε τα κανονικά σε παράθυρο για να δεις τα περιεχόμενά τους.
Μετά ακολούθα τις οδηγίες του dimitris για ν'ανοίξεις το menu.lst του ubuntu (ως root) και με copy paste να πάρεις τις απαραίτητες καταχωρίσεις.
Το ξέρω, οι εγκαταστάσεις πολλών διανομών μπορεί να τα κάνουν λίγο μπάχαλο :-)

luckyb ευχαριστώ για την απάντηση σου και ναι όντως γίνεται μπάχαλο με τις πολλές διανομές σε ένα δίσκο...εγκατέστησα τον nautilus αλλά επειδή δεν ξέρω σε ποια διαδρομή είναι υποθέτω είναι στο menu εφαρμογές,εγκατέστησα και τον dolphin file manager και πάτησα στην επιλογή storage media και μου βγάζει σφάλμα και συγκεκριμένα Error -"%c" Malformed URL remote:/

Το ίδιο και στα υπόλοιπα εκτός από το Home και το Root...Εκεί που έλεγα να εγκαταστήσω 5 διανομές σε ένα δίσκο με βλέπω για 2 και πολλές μου είναι ...πολύ μπάχαλο...

Καί μιά καί με μαρτυρήσανε (θυμάστε πού είχα γράψει, πως το ubuntu δεν βλέπει ΟΥΤΕ την fedora? Πρ'οτεινα λοιπόν χτες, αυτό το βήμα, -λέγοντας "ίσως"- μπας καί ήταν το ίδιο "πρόβλημα" με αυτό της mandriva -ναί εντάξει. πρόβλημα ubuntu είναι. οκ? :) ).

Λοιπόν, kostasp σκοπεύεις -αν θυμάμαι καλά- να βάλεις καί suse.
Αν ναί, κάντο καί είσαι ok. Θα προσθέσει στον grub τα πάντα.

Αν όχι, θα σού πω τα ίδια πού σού είπε ο dimitris, με άλλον τρόπο.
Από εδώ, μπορείς να ανοίγεις αρχεία με δικαιώματα root
http://www.linuxinsider.gr/forum/open-root-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CE%AF-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BA-%CF%83%CF%84o-hardy-heron

Μόλις το καταφέρεις αυτό, από το places (ή υπάρχουν στην επιφάνεια εργασίας?) ανοίγεις fedora καί mint,
και πας στούς φακέλους /boot/grub καί ανοίγεις το αρχείο menu.lst

Στο ubuntu τώρα, ανοίγεις το /boot/grub καί πας στο menu.lst το οποίο με δεξί κλικ το ανοίγεις σαν root.

Παίρνεις από το menu.lst της fedora καί τού mint τις εγγραφές τους (όπως σού είπε παραπάνω ο dimitris -όχι αυτές με #) καί τις προσθέτεις στο lst τού ubuntu.

Σώζεις, επανεκίνηση καί ok.

Αν έχεις σκοπό να βάζεις μπόλικες διανομές, μαθαίνοντας τα βασικά γιά τον grub, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alfisti]Καί μιά καί με μαρτυρήσανε (θυμάστε πού είχα γράψει, πως το ubuntu δεν βλέπει ΟΥΤΕ την fedora? Πρ'οτεινα λοιπόν χτες, αυτό το βήμα, -λέγοντας "ίσως"- μπας καί ήταν το ίδιο "πρόβλημα" με αυτό της mandriva -ναί εντάξει. πρόβλημα ubuntu είναι. οκ? :) ).
Λοιπόν, kostasp σκοπεύεις -αν θυμάμαι καλά- να βάλεις καί suse.
Αν ναί, κάντο καί είσαι ok. Θα προσθέσει στον grub τα πάντα.
Αν όχι, θα σού πω τα ίδια πού σού είπε ο dimitris, με άλλον τρόπο.
Από εδώ, μπορείς να ανοίγεις αρχεία με δικαιώματα root
http://www.linuxinsider.gr/forum/open-root-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CE%AF-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BA-%CF%83%CF%84o-hardy-heron
Μόλις το καταφέρεις αυτό, από το places (ή υπάρχουν στην επιφάνεια εργασίας?) ανοίγεις fedora καί mint,
και πας στούς φακέλους /boot/grub καί ανοίγεις το αρχείο menu.lst
Στο ubuntu τώρα, ανοίγεις το /boot/grub καί πας στο menu.lst το οποίο με δεξί κλικ το ανοίγεις σαν root.
Παίρνεις από το menu.lst της fedora καί τού mint τις εγγραφές τους (όπως σού είπε παραπάνω ο dimitris -όχι αυτές με #) καί τις προσθέτεις στο lst τού ubuntu.
Σώζεις, επανεκίνηση καί ok.
Αν έχεις σκοπό να βάζεις μπόλικες διανομές, μαθαίνοντας τα βασικά γιά τον grub, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Μάλιστα Δημητράκη...Δηλαδή αν βάλω και άλλη διανομή πέρα από την Suse...μπλέξαμε πάλι με τον GRUB??

suse, sidux, mandriva και no problem αν είσαι σωστός.

(αυτές μού ήρθαν πρόχειρα -καμία πρόταση?)
(καί με την προυπόθεση ότι τα menu lst πού έχεις είναι σωστά)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alfisti]suse, sidux, mandriva και no problem αν είσαι σωστός.
(αυτές μού ήρθαν πρόχειρα -καμία πρόταση?)
(καί με την προυπόθεση ότι τα menu lst πού έχεις είναι σωστά)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Proxwraw me thn Suse twra kai vlepoume...Eimai sto live cd twra eksoy kai ta greeklish...sorry...