Ραδιοφωνικό scanner ICOM PCR-1000 και Linux

Tetris | Τρί, 09/21/2010 - 17:44 | 2' | 26

Φιλοι γεια και χαρα ! Φυσικα οι προσπαθειεs ολων σαs ειναι SUPER ! Εχω ενα προβλημα αλλα δεν ..... Εχω ενα δεκτη scaner και ο ιδιοs εχει software που τρεχει στα windows.....ετσι αναγκαζομαι και το τρεχω μεσω του Wine σε διανομη UBUNTU 10.4lts εκει μου ζηταει(σωστα) επιλογη συνδεσηs COM1,COM2,COM3... μεσω RS232. Ετσι αγορασα ενα adaptor απο USB>SERIAL γιατι η μητρικη μου δεν εχει καθολου θυρα SERIAL. Το προβλημα ειναι οτι οι drivers του  adaptor ειναι για redhat8-9-73  και βλεπω οτι μεσα περιεχουν 2 αρχεια το Makefile ,και το  pl2303.c  φυσικα καλα καλα oυτε την μαρκα του adaptor δεν γνωριζω.Νομιζω LANCOM.  Καμια ιδεα ????

Δώσε αστέρια!

MO: 1 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

δεν εχω scanner αλλα αν το επιασα ολο το νοημα εχεις ενα σκανερ και to δουλευεις με το software που ειναι για windows μεσο wine....γιατι δεν το δουλευεiς με καποια linux εφαρμογη?πχ με το Χsane

 

 

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

http://killingtimegr.blogspot.com

Αγαπητε "  Ulver "  συγνωμη δικη μου παραληψη.Δεν ειναι scaner για φωτογραφιεs .....αλλα ραδιοφωνικο scaner-δεκτηs ευρειαs ληψεωs συχνοτητων am-fm-vhf και ....οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει αντιστοιχη εφαρμογη για UBUNTU. Τετοιεs συσκευεs χρησιμοποιουν οι διαφοροι ανα τον κοσμο radio amateur-ραδιοερασιτεχνεs. Bεβαια το μοντελο ειναι το PCR-100 τηs αμερικανικηs ICOM ......που δεν νομιζω να υποστηριζει LINUX ....μακαρι να υπαρχει κατι δεν ???? Μεσα απο το σειριακο  καλωδιο περναει ολεs τιs ρυθμισειs σαν το πληκτρολογειο ενοs κινητου. οποτε χωριs επικοινωνια ......USB -SERIAL = ΑΧΡΗΣΤΟ ΓΙΑ LINUX .ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΤΑ WIN ΤΑ ΜΙΣΩ.

Φίλε Tetris,

τα περισσότερα (99%+) usb-to-serial δουλεύουν τέλεια στο linux κ δεν χρειάζονται εγκατάσταση κανενός driver. Συγκεκριμένα, τους μετατροπείς που βασίζονται σε pl2303 τους δουλεύω συχνά στη δουλειά (ο ακριβής κατασκευαστής δεν έχει σημασία, το τσιπάκι που χρησιμοποιεί -pl2303- είναι το σημαντικό).

Σε ένα σύγχρονο linux, όπως το ubuntu 10.04 δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, απλά το συνδέεις κ παίζει.

Για του λόγου το αληθές, σύνδεσε το, δώσε του 2-3 δευτερόλεπτα κ μετά άνοιξε ένα τερματικό κ δώσε ένα dmesg, στις τελευταίες (πιο πρόσφατες) γραμμές πρέπει να δεις να σου λέει ότι αναγνώρισε τη συσκευή κ ότι της ανέθεσε μια νέα σειριακή θύρα (συνήθως /dev/ttyUSB0).

Τώρα, πώς αυτό θα το κάνεις "πάσα" στο wine, κ κατά πόσο θα εμφανίσει κ εκεί νέα θύρα, δεν είμαι σίγουρος. Βρήκα αυτό όμως:

http://www.linuxforums.org/forum/wine-help/94500-serial-ports-wine.html

Δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει βέβαια, δεν το έχω δοκιμάσει. Αν το διαβάσεις κ δεν καταλαβαίνεις τί να κάνεις, εδώ είμαστε :)

Κ αν έχεις όρεξη, ρίξε κ καμία παραπάνω πληροφορία για το scanner σου, μπορεί κ να υπάρχει "native" λύση για linux.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Φιλε "gnu_labis" σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου ! Βεβαια ειμαι new εδω στο χωρο και οπωs καταλαβαινειs...ψαχνομαι... Ερωτηση: Τι ειναι το dmesg ? Και για να μαθαινουμε ρωταω... Το τερματικο ξερω να το δουλευω και αρκετα αλλα στα ubuntu αλλα δεν ειμαι και ο super σχετικα με τιs εντολεs του ΑPT . Απορια Εαν βαλω σκετο τον μετατροπεα ...λογικα δεν θα το δει το συστημα σαν extra hardware ? Εαν ΝΑΙ που θα το δω? ( Στον υπολογιστη μου-στο φακελο home ? ) Μημπωs πρεπει να αφαιρεσω να παντα απο usb για να το δει ? Βρηκα επισηs αυτο- http://forum.hellug.gr/index.php?topic=2279.msg19095                             Bεβαια δεν καταλαβαινω το πωs μπαινω σε λειτουργια ΡΟΟΤ και εαν γραφουμε sudo apt-get modprobe pl2303 η σκετο sudo modprobe pl2303   Sorry αλλα χρειαζομαι ξεμπλεγμα στιs εννοιεs  SUDO APT ....και σκετο SUDO .

Κανένα πρόβλημα. Ένα-ένα λοιπόν Smiling

Το dmesg είναι μια εντολή στο τερματικό του linux, που σου εμφανίζει
το "log" του συστήματος, με μυνήματα σε χρονολογική σειρά. Όταν συνδέεις
μια συσκευή USB (οποιαδήποτε) στον υπολογιστή σου, το γεγονός αυτό
καταγράφεται στo log. Εκεί καταγράφονται κ πολλά άλλα πράγματα βέβαια,
όχι μόνο ο εντοπισμός συσκευών usb.

Τα περί modprobe που είδες στο hellug είναι για να φορτώσεις τον
κατάλληλο driver, αλλά σε ένα σύγχρονο linux αυτό γίνεται αυτόματα για
usb συσκευές, χωρίς εσύ να γράψεις οτιδήποτε.

Δηλαδή εσύ συνδέεις τη συσκευή σου, ο υπολογιστής τη βλέπει κ
ενημερώνει το linux, το οποίο με τη σειρά του την εξετάζει κ αν έχει
κατάλληλο driver τον φορτώνει αυτόματα. Αν αποσυνδέσεις τη συσκευή τον
ξεφορτώνει, επίσης αυτόματα.

Αν έχεις σχετική εμπειρία από άλλα λειτουργικά συστήματα, η
διαδικασία είναι αντίστοιχη του "found new hardware", "setting up new
hardware" κ "device ready", μόνο που 1) γίνεται χωρίς ενοχλητικά
παραθυράκια να πετάγονται, 2) κρατάει το πολύ 5 δευτερόλεπτα, 3) δε σου
ζητάει να εγκαταστήσεις εσύ τον driver, κ 4) δεν αντιμετωπίζει τη
συσκευή σαν άγνωστη την επόμενη φορά που θα τη συνδέσεις σε διπλανή θύρα
κ όχι στην ίδια Eye-wink

Οπότε για αυτό σου είπα να συνδέσεις τη συσκευή σου, να περιμένεις
λίγα δευτερόλεπτα (για να ολοκληρωθεί η αναγνώριση κ να φορτωθεί ο
κατάλληλος driver) κ μετά να δώσεις ένα "dmesg" σε ένα τερματικό. Θα σου
βγάλει πολύ κείμενο, με όλες τις καταχωρήσεις στο log, αλλά εσύ θα
κοιτάξεις κάτω-κάτω, ανάμεσα στις τελευταίες. Θα πρέπει να δεις γραμμένο
εκεί αυτό που σου περιγράφω, δηλαδή το σύστημα να εντοπίζει μια usb
συσκευή, να καταλαβαίνει ότι είναι usb-to-serial converter με τσιπάκι
pl2303 κ να φορτώνει τον κατάλληλο driver δημιουργώντας έτσι μια νέα
σειριακή θύρα, συνήθως στην τοποθεσία /dev/ttyUSB0.

Μη "μασήσεις" με την πoσότητα του κειμένου που παράγει το dmesg κ τις
άγνωστες λέξεις, κοίτα ανάμεσα στις τελευταίες γραμμές για μηνύματα
σχετικά με USB, pl2303 κ ttyUSB.

Όσο για το τελευταίο, οι σειριακές στα windows ονομάζονται COM1,
COM2, κλπ, ενώ στο linux ttyS0, ttyS1 κλπ. Για να είναι πιο ξεκάθαρο,
σειριακές που προέρχονται από USB στο linux έχουν ονόματα όπως ttyUSB0,
ttyUSB1 κλπ κλπ

Οπότε αν δώσεις dmesg κ δεις μήνυμα κάτω-κάτω ότι δημιουργήθηκε η
θύρα ttyUSB0 ή κάτι τέτοιο, από άποψη hardware κ driver είσαι κομπλέ.

Αν πάντως σε αγχώνει το τερματικό κ το dmesg, τα log του συστήματος
είναι επίσης προσβάσιμα κ με πιο γραφικό/φιλικό τρόπο, αλλά να με
"σχωρνάς" δεν έχω ούτε ubuntu ούτε gnome μπροστά μου, οπότε δε μπορώ να
σου πω πού ακριβώς είναι αυτό το γραφικό εργαλείο. Αν ψάξεις πάντως στα
εργαλεία του συστήματος (κάτι σε system->administration), κάπου θα
δεις κάτι σε log file viewer.

Αν λοιπόν δεις τη σειριακή θύρα σωστά, το μόνο που σου μένει είναι να
το "γνωστοποιήσεις" αυτό κ στο wine. Δες πρώτα ότι έχεις σειριακή θύρα κ
το λύνουμε κ το θέμα του wine.

Επίσης, είδα ότι υπάρχει πρόγραμμα σε linux για έλεγχο του PCR-1000
της ICOM, μέσω σειριακής θύρας. Μήπως κατά τύχη/ελπίδα ξέχασες ένα
μηδενικό;

Σχετικά με su, sudo κ apt, πράγματι χρειάζεσαι λίγο ξέμπλεγμα Smiling

Τα su, κ sudo είναι σχετικά μεταξύ τους κ έχουν να κάνουν με τα
δικαιώματα του διαχειριστή του συστήματος (root). Περισσότερες
λεπτομέρειες εδώ:

http://linuxinsider.gr/?q=content/%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%C...

κ εδώ:
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%BF-root-%CF%84%CE%BF-su-%CE%BA%CE...

Για απορίες σχετικές με su/sudo, ρώτα σε εκείνες τις συζητήσεις για να μην ανοίγουμε χίλια μέτωπα εδώ.

To apt από την άλλη είναι το πανέμορφο κ άπταιστο (όχι δεν είμαι καθόλου υποκειμενικός Smiling
) σύστημα διαχείρησης πακέτων του Debian, κ κατ'επέκταση όλων των
διανομών που βασίστηκαν στο Debian, όπως Ubuntu, Mint, κλπ κλπ

Με το apt μπορείς να εγκαταστήσεις/απεγκαταστήσεις πακέτα στο σύστημα
σου (apt-get), να ψάξεις ανάμεσα στα πακέτα για κάτι που σε ενδιαφέρει κ
να μάθεις τί έχεις εγκατεστημένο (apt-cache), να δεις τι αρχεία
περιέχει ένα πακέτο (apt-file) κ άλλα πολλά όμορφα πράγματα.

Το synaptic (αν αυτό χρησιμοποιεί ακόμα το ubuntu)
είναι ένα γραφικό "front-end" για το apt, με το οποίο μπορείς να κάνεις
όλα τα παραπάνω, απλά κ φιλικά, χωρίς να χρειάζεται να ανοίγεις
τερματικό κ να δίνεις apt-get/cache/file κλπ κλπ

Κ πάλι όμως, ας μη συνεχίσουμε εδώ την κουβέντα για το apt, ανήκει
άλλου. Μια αναζήτηση στο forum μας θα σου βγάλει πολλά σχετικά, αν δε σε
ικανοποιεί κάτι άνοιξε νέο θέμα κ ρώτα ό,τι θες.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

  Φιλε μου σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τον μετατροπεα τον ειδε αλλα το προγραμα που ηταν φτιαγμενο για τα καταραμενα WIN εχει επιλογεs μονο για COM1,2,3....9 Και δυστηχωs εγω το τρεχω μοναχα μεσω του  "Wine"    Εαν βεβαια βρειs χρονο ριξε μια ματια εδω γιατι εγω εμεινα στο μαθημα αυτο                                                                                                     http://james.ahlstrom.name/pcr1000/index.htm                                                                                                                                                                                             http://www.crc.id.au/pcrd-pcr1000-on-linux/               Υποψιν οταν....................Τα πιο χρησιμα για μενα ηταν αυτα που μου εγραψεs σχετικα με τιs εντολεs και τα Linux...τα υπολοιπα τα χε....  Εαν γνωριζειs αλλα τετοια κολπακια πεs μου εαν θεs το που μπορει να τα διαβασω σαν ΑΡΧΑΡΙΟΣ...Γιατι για να γινω HACKER δεν το βλεπω γιατι τα αγγλικα μου ειναι "τουριστικα" και η ηλικια μου 40................αλλα τουλαχιστον μπαs και μαθουμε και συντηρουμε το συστημα μαs ,και το χειριζομαστε καλα ! Αυτο μου αρκει . ** Τωρα δωσε μου hardware εμενα και παρε μου την ψυχη (Ασχετα με το αν καποιοι μαs αφησαν πλεον χωριs δουλεια δυστηχωs ) .

Τα link που στέλνεις είναι για το PCR-1000 της ICOM. Σε ξαναρωτάω λοιπόν, έχεις το PCR-100 όπως έγραψες στην αρχή ή το PCR-1000?

Αν έχεις το PCR-1000, δε φαντάζεσαι πόσο εύκολο είναι να δουλέψει απ'ευθείας στο linux! Μάλιστα, στο Ubuntu, υπάρχουν έτοιμα πακέτα για αυτό, οπότε είναι απλά ένα "apt-get" μακρυά (ή όπως είπαμε, μέσω του γραφικού προγράμματος synaptic).

Αν πάλι έχεις το PCR-100, τότε μάλλον το πιο εύκολο είναι μέσω wine, κ εφόσον η σειριακή σου θύρα είναι εντάξει, το μόνο που μένει είναι να "εξηγήσουμε" στο wine ότι τη σειριακή θύρα /dev/ttyUSB0 θέλουμε να την παρουσιάζει στα προγράμματα που τρέχουμε πάνω στο wine ως COM1 (ή 2,3,4, ό,τι θέλουμε).

Οπότε ξεκαθάρισε μου μία αν έχεις το 100 ή το 1000, κ θα σου πω πώς να το κάνεις να δουλέψει.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις εντολές του linux, είναι λίγο δύσκολο να σου προτείνω κάτι στα Ελληνικά, αφού υπάρχουν πολύ λίγα πράγματα γραμμένα στη γλώσσα μας. Για αρχή, ρίξε μια ματιά στις Συνήθεις Ερωτήσεις του φόρουμ μας, κ ειδικότερα:

http://linuxinsider.gr/?q=content/%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%AE-%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%83%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8E-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82
http://linuxinsider.gr/?q=content/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-linux-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CF%80
http://linuxinsider.gr/?q=content/%CF%80%CE%BF%CF%8D-%CE%BA-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CF%8E-%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-lin-0
http://linuxinsider.gr/?q=content/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-linux

Πέραν αυτών, πολύς κόσμος έμαθε να δουλεύει το linux με τις εντολές του από εδώ: (στα Αγγλικά δυστυχώς)
http://linuxcommand.org/index.php

Κ φυσικά, όταν νοιώθεις ότι δεν καταλαβαίνεις κάτι, ή ότι μπερδεύεις πράγματα μεταξύ τους, απλά ρωτάς, για αυτό είμαστε εδώ! Τα ξέρεις άλλωστε κ από την κοινότητα των ραδιοερασιτεχνών, η αλληλοβοήθεια κ ανταλλαγή απόψεων/γνώσεων είναι το Α κ το Ω.

Πάντως κ εγώ από το χώρο του hardware προέρχομαι, απλά όσο περνάνε τα χρόνια βλέπω ότι η γραμμή μεταξύ hardware κ software "θολώνει"...

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

To PCR 1000 .....Μακαρι φιλε να δουλεψει κατευθειαν χωριs το "Wine" Βεβαια δεν γνωριζω το πωs θα γινει conection απο USB σε SERIAL οταν το ιδιο κατευθειαν με το serial καλωδιο χρησιμοποιοει 6 αγωγουs καλωδιων . Φανταζομαι οτι την δουλεια αυτη την αναλαμβανει ο adaptor USB ->>-SERIAL οπου εσωτερικα κανει και την μετατροπη στα data! Βεβαια με το πνευμα συνεργασιαs που διακρινει τουs απανταχου LINUXADES πιστευω οτι θα τα καταφερουμε.....χι...χι.                                   Ευχαριστω  >>> gnu_labis <<< .

Φίλε μου, αφού έχεις το PCR-1000, ξέχνα κ το wine κ όλα τα υπόλοιπα.

Κάποιος καλός άνθρωπος έχει γράψει linux πρόγραμμα για το μηχάνημα σου. Δες κ εδώ:

http://www.polywog.org/www-philtered/icomlib.phtml

Το πρόγραμμα ακούει στο όνομα qpcr1k (q από το γραφικό περιβάλλον που χρησιμοποιεί, δηλαδή το Qt, pcr από τη σειρά του μηχανήματος, κ 1k όπως λέμε 1000).

Το πρόγραμμα δείχνει κάπως έτσι όταν τρέχει:

Κ φυσικά, το πρόγραμμα αυτό υπάρχει στο ubuntu, οπότε πας απλά στο διαχειριστή πακέτων κ εγκαθιστάς το πακέτο "qpcr1k". Αν θες, βάλε κ το πακέτο "icomlib-bin", το οποίο περιέχει το πολύ πιο απλό προγραμματάκι "pcr", για έλεγχο της συσκευής σου απ'ευθείας από το τερματικό.

Εναλλακτικά, ανοίγεις ένα τερματικό κ δίνεις την εντολή:

sudo apt-get install qpcr1k icomlib-bin

Κ στις 2 περίπτωσεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, οπότε ό,τι προτιμάς.

Τώρα πώς το ρυθμίζεις το πρόγραμμα, δεν έχω ιδέα :)

Πάντως, σίγουρα θα πρέπει να του δώσεις τη σειριακή θύρα, είτε καθώς το τρέχεις, ή κάπου μέσα από τις ρυθμίσεις του.

Για παράμετρους που μπορείς να δώσεις καθώς το τρέχεις δες κ εδώ:

http://manpages.ubuntu.com/manpages/lucid/man1/pcr.1.html

ειδικά η παράμετρος "-p" είναι για να δώσεις τη σειριακή θύρα (πχ "-p/dev/ttyUSB0" ή όποια άλλη θύρα σου αναφέρει το dmesg ότι έχει αναθέσει στο μετατροπέα σου)

Για κάνε μια προσπάθεια κ πες αν κολλήσεις κάπου. Κ φυσικά, η εναλλακτική του Wine πάντα παίζει, αλλά 1000 φορές καλύτερα αν σου δουλέψει με το linux προγραμματάκι.

--.   .-.. :)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Δεν εχω λογια !!!!!!!!! Θα το δοκιμασω σημερα. Πραγματι πολυ σωστοι οι χρηστεs κ φυσικα προγραμματιστεs των LINUX .Than'ks  GNU_LABIS !

Προβλημα ....Αχ....Εγω φταιω ομωs.Ξεχασα να σου πω οτι δουλευω τα UBUNTU 10.4LTS X64 Bit Οποτε λογικα πρεπει να κατεβασω ενα προγραμμα + μια βιβλιοθηκη για 64bit απο το δευτορο LINK...που μου στελνειs. To κακο ειναι οτι εκει δεν ξερω το πωs κανει κανειs open τα αρχεια τυπου tar.gz .Συγνωμη διαβασα ....αλλα μπλεχτηκα εδω στο forun...Kανενα απλο παραδειγμα...βημα βημα υπαρχει με  videaki  κατι ?  Αλλιωs γυρναω ολο το λειτουργικο σε 32 BIT αλλα δυστηχωs εκει μου ανεβαζει θερμοκρασιεs το PC.

Όχι βρε, δε χρειάζεται να κατεβάσεις τίποτα μόνος σου, απλά εγκαθιστάς τα πακέτα που σου είπα, είτε από τερματικό με την εντολη που σου έδωσα (apt-get κλπ κλπ) είτε πας στο διαχειριστή πακέτων του Ubuntu κ το εγκαθιστάς από εκεί με γραφικό τρόπο.

Μην κατεβάσεις τίποτα από καμία σελίδα, κ ειδικά tar.gz κλπ κλπ

Στη συνέχεια, είτε το ψάχνεις κάπου στο μενού με τις εφαρμογές σου (θα έχει προστεθεί εφόσον βάλεις τα πακέτα που σου είπα), ή απλά ανοίγεις ένα τερματικό, γράφεις "qpcr1k" κ πατάς enter.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Φιλε δυστηχωs τα παραταω...δεν λεει να ανοιξει το προγραμμα ......ψαχνω ψαχνω και εστω εικονιδιο πουθενα. Στο Synaptic και το "qpcr1" και το "in...κατι " = πρασινα κουτακια......στο τερματικο κανω την μαγκια και του λεω να περασει sudo apt-get install qpcr1 .......>>> τρεχει κατι και μου λεει οτι το προγραμμα  υπαρχει  ??? Σκεφτομαι μημπωs το προγραμμα τελικα δεν δουλευει σε amd64 και ubuntu 10.4lts x64 ...η μημπωs χρειαζομαι τιποτα πακετα library ....+++c  που ηλικρινα δεν εχω ιδεα. ** Η μημπωs υπαρχει εκδοση του προγραμματοs ξεχωριστα για 64 bit ? Aσε γιατι το σκεφτομαι να γυρισω στα ubuntu x86  για τον καταραμενο adobe flash (που μαλλον ακομα δεν εχει βρεθει λυση). Βεβαια το μηχανακι ψινει καστανα με την version των χ86...γιατι ειναι atom dual core intel 1,6 ghz/fsb=533 και οι memory dual και τα παντα ενσωματωμενα.

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τί σου γράφω!

gnu_labis]Στη συνέχεια, είτε το ψάχνεις κάπου στο μενού με τις εφαρμογές σου (θα έχει προστεθεί εφόσον βάλεις τα πακέτα που σου είπα), ή απλά ανοίγεις ένα τερματικό, γράφεις "qpcr1k" κ πατάς enter.

Στο έγραψα επίτηδες γιατί ξέρω ότι κάποια προγράμματα δεν καταχωρούνται στο μενού των προγραμμάτων (έχει να κάνει με επιλογές του τύπου που ετοίμασε το πακέτο, προσωπικά το βρίσκω ολίγον εκνευριστικό).

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

"qpcr1k"....enter = No such file or directory  ....qpcr1k.....enter = No such file or directory   WHY ???

για δώσε locate qpcr1k
και δες στα αποτελέσματα αν σου βγάλει τίποτα.
αν στα αποτελέσματα υπάρχει αυτό /usr/bin/qpcr1k
τότε γράψε στον τερματικό όλη την διαδρομή και πάτα έντερ
δηλαδή θα γράψεις
/usr/bin/qpcr1k και θα πατήσεις έντερ.
<- http://oliveoil.homedns.org ->

Φιλε " rizitis "  σε ευχαριστω πολυ και εσενα για την προσπαθεια αλλα δυστηχωs κατι δεν παει καλα. Εκανα 2 δοκιμεs για να δω το τι πραγματικα φταιει.....                                              Λοιπον εβαλα LINUX(UBUNTU 10.4LTS)  σε ενα κενο αθικτο δισκο για να βεβαιωθω .....και μετα φορτωσα το προγραμμα + το εξτρα αρχειακι....αλλα δυστηχωs και παλι τα ιδια ??? Μαλιστα εκανα και το ....>> ενωσα το PCR1000 με ενα  SERIAL CABLE και το ετρεξα  το προγραμμα μεσω Wine και ετσι δουλέυει !!! Βεβαια θα προτιμουσα να ετρεχε απευθειαs μεσω ubuntu.        Αλλα νομιζω οτι κατι κανουμε λαθοs βρε φιλαρακια.....................ΗELP !

Χμμμ, είχα γράψει τη λύση κ εξαφανίστηκε?!?!?! (μου συνέβει με άλλο ένα thread πρόσφατα). Μπορεί να φταίω κ εγώ, δεν ξέρω...

Φίλε Tetris δώσε μου λίγο χρόνο να την ξαναγράψω την απάντηση μου γιατί τώρα είμαι στη δουλειά κ τρέχω ολίγον.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Πωπω, δεν υπάρχει πιο βαρετό πράγμα από το να ξαναγράφεις αυτά που έγραψες. Αλλά, όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια. Πάμε πάλι λοιπόν...

Τελικά χρειάστηκε να βάλω το πακέτο ο ίδιος στον υπολογιστή μου για να καταλάβω το πρόβλημα του φίλου Tetris.

Φίλε μου, "φταις" (μην το πάρεις κ τοις μετρητοίς, σχήμα λόγου πάντα!) γιατί δε μας είπες όλο το story. Αφού εγκατέστησα το πακέτο qpcr1k κ το έτρεξα από ένα τερματικό, πήρα το εξής μήνυμα:

dimitris@bricktop:~$ qpcr1k 
/dev/pcr1000: No such file or directory

Υπάρχει μια λεπτομέρεια που σου ξέφυγε (κ για αυτό είναι καλό να κάνεις copy-paste στο φόρουμ τα μηνύματα λάθους αντί να τα αναπαράγεις εσύ όπως τα θυμάσαι). Δε σου λέει ότι δε βρίσκει το πρόγραμμα (αυτό θα στο έλεγε με κάτι του στυλ: "bash: qpcr1k: command not found"). Αντίθετα, το πρόγραμμα το βρήκε, το έτρεξε, κ τερμάτισε αμέσως με μήνυμα λάθους.

Τί γίνεται; Το πρόγραμμα περιμένει να δει τη σειριακή θύρα στην οποία έχεις συνδέσει το scanner σου, κ απαιτεί αυτή η θύρα να λέγεται "/dev/pcr1000". Παραξενιά του προγράμματος, κ προχειροδουλειά, αλλά τι να κάνεις, δεν μπορείς να παραπονιέσαι για κάτι που ο άλλος έφτιαξε εθελοντικά.

Στην περίπτωση σου, αν θυμάσαι από το dmesg, όταν συνδέεις το usb-to-serial μετατροπέα σου, ο υπολογιστής του αναθέτει μια σειριακή με το όνομα /dev/ttyUSB0, ή κάτι παρόμοιο.

Η λύση είναι λοιπόν να φτιάξεις ένα "αντίγραφο" της θύρας σου, με το όνομα που θέλει αυτό κ μετά θα τρέξει.

Οπότε, τα βήματα είναι τα ακόλουθα:

  1. Εγκαθιστάς τα πακέτα που είπαμε (qpcr1k κ προαιρετικά το icomlib-bin), αν δεν το έχεις κάνει ήδη
  2. Συνδέεις το scanner σου στο usb-to-serial μετατροπέα
  3. Συνδέεις το μετατροπέα στον υπολογιστή
  4. Ανοίγεις ένα τερματικό κ δίνεις την εντολή dmesg, κοιτώντας στις τελευταίες καταχωρήσεις για το όνομα της θύρας (πχ /dev/ttyUSB0)
  5. Στο ίδιο τερματικό (ή κ σε άλλο, δεν έχει σημασία) δίνεις την εντολή:
    sudo ln -s /dev/ttyUSB0 /dev/pcr1000

    όπου αντικαθιστάς το πρώτο όνομα με ό,τι είδες γραμμένο στο dmesg

  6. Στο ίδιο τερματικό (ή κ σε άλλο, δεν έχει σημασία), τρέχεις το πρόγραμμα κ θα πρέπει να δεις:
    dimitris@bricktop:~$ qpcr1k 
    Radio is coming up. Please wait...

    κ μετά από λίγο θα δεις το παράθυρο της εφαρμογής

Αυτό είναι. Μερικές τελευταίες παρατηρήσεις/εξηγήσεις:

  • Η εντολή με το "sudo ln..." φτιάχνει το αντίγραφο της θύρας που χρειάζεσαι. Θέλει δικαιώματα administrator, γι'αυτό κ το sudo στην αρχή
  • Φαίνεται ότι το πρόγραμμα qpcr1k δεν εξελίσσεται πλέον, κ αφέθηκε σε αρκετά πρώιμο στάδιο, οπότε δεν ξέρω πόσο καλό κ σταθερό είναι. Πρέπει να το δοκιμάσεις (κ να μας πεις)
  • Το αντίγραφο της θύρας που φτιάχνεις χάνεται αν σβήσεις τον υπολογιστή κ πρέπει να το ξαναδώσεις μετά. Δοκίμασε να δεις αν δουλεύει, κ αν όλα πάνε καλά, μπορούμε να το φτιάξουμε να γίνεται αυτόματα κάθε φορά που συνδέεις το μετατροπέα σου.

Καλή τύχη κ πάλι :)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Φιλε και παλι ευχαριστω ....Ηρθε η ωρα για το μεγαλο πειραμα !!!! ΧΑ....ΧΑ.. Θα σου γραψω ......

Φιλε μου δημητρη σε ευχαριστω πολυ..........αλλα κατι δεν εχω βαλει σωστα στην αντικατασταση του αρχειου....ριξε μια ματια εαν...βρειs λιγακι χρονο.                                    397.790229] usb 5-1: USB disconnect, address 2
[  397.790647] pl2303 ttyUSB0: pl2303 converter now disconnected from ttyUSB0
[  397.790695] pl2303 5-1:1.0: device disconnected
[  405.191299] usb 2-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 2
[  405.356554] usb 2-2: configuration #1 chosen from 1 choice
[  405.358580] pl2303 2-2:1.0: pl2303 converter detected
[  405.372697] usb 2-2: pl2303 converter now attached to ttyUSB0
asus@asus-desktop:~$

 

asus@asus-desktop:~$ pl2303 ln -s /dev/ttyUSB0 /dev/pcr1000
pl2303: command not found
asus@asus-desktop:~$ sudo ln pl2303 /dev/ttyUSB0 /dev/pcr1000
[sudo] password for asus:
ln: ο προορισμός «/dev/pcr1000» δεν είναι κατάλογος

 

Εγω απο την πλευρα μου βρικα μετα απο πειραμα.....οτι τα προγραματα (εστω σε windows) οτι το προγραμμα του icom PCR1000 μπορει και να εργαστει ανετα και στο Icom PCR100 χωριs καμια απολυτωs μετατροπη.......αλλα με τιs λειτουργιεs που εχει το Icom PCR100 που ειναι φυσικα πιο παλιο μοντελο. Εαν παρολα αυτα καταφερειs (με την δικη μου ασιμαντη φυσικα βοηθ) να το κανουμε να δουλευει το προγραμμα (απο την φυση του ειναι φτιαγμενο για SERIAL καλωδιο) ειτε με επιλογη χρηστη SERIAL η ξεχωριστα  με USB ADAPTOR.......η AUTORUN οπωs λεs.....Τοτε ειμαστε ΑΡΧΟΝΤΕΣΣΣΣΣΣΣ θΑ UBUNTU...σουμε   πολυ κοσμο !!!!!!!!!!! Και φυσικα εσειs ολοι οι σωστοι LINUXADES θα το βαλετε στα REPOS....και θα ειστε ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ αλλα ΕΛΛΗΝΙΚΑ .    **Εμενα φυσικα αλλο απο το οτι το μηχανακι αυτο θα μου χρειαστει για το hobby μου.....δεν με ενδιαφερουν αλλεs "βλεψειs". H αλληλοβοηθεια με καλυπτει και μοναχα ο ενθουσιασμοs . _

Τetris, εκτέλεσε κανονικά την εντολή όπως σου τις γράφει ο gnu_labis χωρίς δικές σου προσθήκες. Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξει. 

Εδώ έχουμε ..[ 405.372697] usb 2-2: pl2303 converter now attached to ttyUSB0 άρα τρέχεις
 

sudo ln -s /dev/ttyUSB0 /dev/pcr1000

και μετά

qpcr1k 

st-by Παιδια να δουμε τι θα δουμε τωρα με τα ubuntu 10.10 θα σαs πω τα νεωτερα............Thank's !!!!!!!!