Driver για wireless USB

Lman | Πέμ, 07/22/2010 - 14:38 | 2' | 5

Ειχα ένα wireless usb από από παλιά αλλά μολις έβαλα στον υπολογιστή τα linus δεν είχα συμβατότητα και δεν μπορού να βρώ driver. Μου προτείναν  μια ιστοσελιδα μέσα από την οποία είναι καλό να ψάξω για να βρω συσκευές συμβατές με linux οπότε βρήκα και αγόρασα ένα wireless usb ανταπτορα της D-Link και το μοντέλο είναι το DWA-140. Στο συγκεκριμένο site λέει ότι υπάρχει ο driver και είναι ενσωματομένος στον πυρίνα από την έκδοση 2.6.29. Εγώ έχω linux Mint και από ότι είδα η έκδοσή μου είναι 2.6.31-14. Παρόλα αυτά τοποθέτησα τον αντάπτορα και δεν δουλευει και δεν ξερω αν πρεπει να κάνω κάποια ρύθμηση ή να κατεβάσω καποιον driver, και δεν ξερω να εγκαθιστώ και driver.

Αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει παρακαλώ.

Η ιστοσελίδα που λέει για την σθμβατότητα είναι αυτη : http://linux-wless.passys.nl/query_part.php?brandname=D-Link

, στην έκτη σειρά είναι το μοντέλο που αγόρασα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ψαξε στον synaptic μηπως υπαρχει στα αποθετηρια κανενα firmware για rt2870...επισης απο το --οδηγοι υλικου ....

Αν σου είναι εύκολο άνοιξε ένα τερματικό και δώσε τις εντολές

lsmod |grep r
lsusb 

και μετά πόσταρε εδώ τα αποτελέσματα.

Υπάρχει πάντως driver στη σελίδα της ralink που φαίνεται στην τελευταία στήλη στη γραμμή της δικιάς σου κάρτας στον πίνακα του site που έγραψες. Δοκίμασε πρώτα ότι σου λέει κι ο φίλος vriareos και μετά βλέπουμε για την εγκατάσταση του driver. Επίσης μπορεί να παίζει κάποιο conflict με άλλον driver, θα το δούμε από τα αποτελέσματα των παραπάνω εντολών.

************************

www.postokano.gr

Lman]

Μου λέει αδυναμία πρόσβασης: No such file or directory

Τι ακριβώς έκανες? Δεν καταλαβαίνω. Δε χρειάζετια να είσαι root για αυτές τις εντολές.

************************

www.postokano.gr