Ανάκτηση δεδομένων μετά απο φορμάτ σε ext4

vakis | Πέμ, 07/22/2010 - 00:45 | 2' | 18

Καλησπέρα παιδιά.

Αφού έπεισα ένα φίλο να περάσω λίνουξ στο μηχάνημά του (lubuntu) και φορμάρισα σε εxt4 (αν δεν κάνω λάθος) τον δίσκο του , διαπιστώσαμε πως διαγράφοντας το NTFS διαμέρισμα μαζί με τα windows χάθηκαν και κάποιες φωτογραφίες μαζί με κάποια έγγραφα τα οποία δεν υπηρχαν σε backup.

Υπάρχουν εφαρμογές που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να ανακτήσω τα δεδομένα απο το πρώην NTFS διαμέρισμα???

Με λογική σκέψη , πολλά απο τα δεδομένα θα βρίσκονται απείραχτα στη θέση τους αφου το μέγεθος των windows kαι των  eφαρμογών που ήταν εγκατεστημένα  ξεπερνά το μέγεθος του lubuntu.

Αν κάποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει και ας μου υποδείξει και τον τρόπο μιας και είμαι νέος στον χώρο ;-)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ο πιο απλος τροπος, ειναι να ξακανεις το παρτιτιον ntfs, και να βαλεις λογισμικο σαν "recover my files" ...

----------------------------- diver.gU.U

Σε καμία περίπτωση αυτό που λέει ο bratsos! το μόνο που θα καταφέρεις είναι να δυσκολέψεις και άλλο την ανάκτηση των δεδομένων καθώς και να  αυξήσεις ίσως τις πιθανές απώλειες!

foremost και testdisk είναι οι λέξεις κλειδιά. κάνε και μια έρευνα στο  νετ για αυτά τα δύο εργαλεία. και μια  και μιλάμε για φωτογραφίες καταρχάς να προτιμήσεις το testdisk που περιλαμβάνει το photorec. με προσεκτικό διάβασμα,αρκετή υπομονή -ανάλογα με το μέγεθος των αρχείων μπορεί να κρατήσει πολλές ώρες η διαδικασία-, θα τα καταφέρεις. πριν ολοκληρώσεις την ανάκτηση των δεδομένων σου ΔΕΝ ξαναφορμάρεις τον δίσκο και ΔΕΝ γράφεις νέα δεδομένα πάνω του!

 

 

 

Φυσικά και δεν πρέπει να ξαναγράψεις δεδομένα πάνω στο δίσκο καθώς αυτή η ενέργεια ισούται με διαγραφή των παλιών δεδομένων, καθώς έτσι άλλωστε δουλεύει και η διαγραφή των δεδομένων (ακόμα και η ασφαλής διαγραφή μέσω αλγορίθμων ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι να γράφει και να ξαναγράφει τυχαία δεδομένα πάνω από αυτά που θέλεις να σβήσεις ώστε η πιθανότητα ανάκτησής τους να τείνει στο μηδέν).

************************

www.postokano.gr

Κατ αρχην μην γραψεις κανενα δεδομενο στον σκληρο.....για κανενα λογο....απο πλευρας linux υπαρχει το live cd parted magic 5.0 iso που περιεχει το εργαλειο photorec που κανει ακριβως αυτη τη δουλεια...καλη τυχη....jvarkas και wkeanos εχουν απολυτο δικιο

οπως λεει κι ο  vriareos το parted magic live cd ειναι το πιο ευκολο και καλυτερο εργελειο για αυτη τη δουλεια, και το χρησιμοποιουν και πολλοι windows users γιατι απλα ο τροπος που λειτουργει ειναι πολυ καθαροτερος απο ενα προγραμμα που εγκαθισταται πανω σε ενα σκληρο που θελουμε να σωσουμε δεδομενα, και νομιζω πως θα το βρεις αρκετα ευκολο στη χρηση του.

Σε καμια περιπτωση δεν γραφεις τιποτα στο δισκο που θες να σωσεις δεδομενα, εκτος κι αν εχεις παρει καποιο image του 

+1 και από εμένα, photorec και με λίγη προσοχή, γιατί τρέχει μόνον από κονσόλα θα βρεις τα πάντα. Με είχε σώσει στο παρελθόν.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Εγω απλος, ειπα τον πιον ευκολο τροπο, οχι τον καλυτερο.

Αμα θελετε  υπαρχει το hiren boot cd λιγο τροποποιημενη εκδωση, και αναλαβανει το χοιρινο για τα υπολοιπα...

Αλλα θα πρεπει να ορισεις να τρεχει το cd-rom drive διαμεσου του BIOS, και μετα απο το μενου του χοιρινου να ορισεις ποιο προγραμμα θες ακριβως, και να δωσεις σωστα στοιχεια... ή δοκιμασε εικονικο μπουτ http://www.youtube.com/watch?v=g4ChPHCC-QQ&feature=related

 

να και και λγο ινφο ...

"

Hiren's XP 9.9 + MyDefrag 4.0 w/ FalconFour's FullOptimize script, fix_hdc, HD Tune
        Pro, desktop icons, Taskmgr as task manager
Misc apps: Active File Recovery, Keyfinder, Victoria for Windows, windirstat,
        ImgBurn 2.5
Hiren's DOS 9.9 + SpinRite 6.0 (under Hard Disk Tools)
ERD Commander / Microsoft DaRT 5.0 (WinXP)
MS DaRT 6.0 (Vista)
Dell MBR Recovery Disk
Memtest86+ 2.11
Kon-Boot 1.1
Windows Recovery Console
 

"

 

 

----------------------------- diver.gU.U

 

 

Καλησπέρα και πάλι σε όλες και όλους τους φίλους.

Η συνέχεια της βοήθειας  ;-)

Κατέβασα το PC-Majic και έκανα το cd

Ξεκίνησα απο αυτό και έτρεξα το testdisk

τώρα έχω την κονσόλα που μου δίνει τρείς επιλογές (αν κρατήσει log η οχι)

με τις οδηγίες σας είχα βρεί προχθές και έναν διάλογο για το testdisk και είχα διαβάσει πως να κάνω το πρόγραμμα να σώσει τα δεδομένα σε έναν εξωτερικό δίσκο.

Απο προχθές όμως το ξέχασα :-(  και δεν μπορώ να βρώ πάλι αυτές τις οδηγίες.

1ον Μήπως κάποιος που το έχει δουλέψει μπορεί να μου περιγράψει τα βήματα για να σώσω οτι με ενδιαφέρει σε έναν εξωτερικό usb δίσκο ?

2ον Πώς θα ξεκινήσω αυτό το photorec που λέτε ?

Μα νομίζω πως άν δώσεις στην κονσόλα-τερματικό photorec ανοίγει.  Επίσης , νομίζω πως σου δίνει την επιλογή για το που, άν και πάει πολύς καιρός που το δούλεψα. 

~~~~~~~~~~~~~~~~

Καλή επιτυχία, αλλά έχε υπ' όψιν ότι πιθανόν να μη σωθεί τίποτα (τουλάχιστον έτσι όπως το ήξερες).

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Λοιπόν η διαδικασία ξεκίνησε  ;-)

Το photorec τελικά βρίσκετε στο μενου στην υποεπιλογή system

Θέλει κανα 10ώρο και πράγματι σε ρωτάει που θα τα αποθηκεύση.

Ελπίζω να σώσει φωτογραφίες που με βάση την λογική που αντιμετωπίζουν τον δίσκο τα windows είναι γραμμένες στα τελευταία ως τότε ελεύθερα γίγα του σκληρού (αν βέβαια το λίνουξ έγραψε απο την αρχή τον σκληρό ! )

Στα πρώτα 15 λεπτά έδειξε οτι βρήκε μεταξύ άλλων και 250 φώτο απο τις (άγνωστος αριθμός).........

Θα σας γράψω αύριο που κατέληξε.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Μακάρι να είναι ακέραιες και όχι φωτογραφίες-ζόμπι που δεν θα εμφανίζονται. Κι εμένα μου είχαν τραβήξει περίπου το 1/4 των δεδομένων μου, αλλά ήταν όλα άχρηστα. :(

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Καποια φορα το δοκιμασα για να δω πως δουλευει και απλα εσβησα καποιο φακελο με λιγες φωτογραφιες που τις ειχα αλλου.Οταν εβαλα το προγραμμα να βρει τις φωτογραφιες και να τις ανακτησει μαζι με τις φωτογραφιες βρηκε αλλες 1000 περιπου οι οποιες ηταν αχρηστα σκουπιδια.

Το κακο ειναι οτι στην δικη σου περιπτωση εκανες φορματ στο δισκο αλλα μετα εγραψες και πανω στο δισκο.Αν εισαι τυχερος και οι φωτογραφιες ηταν στο τμημα του δισκου που εμεινε κενο μετα την εγκατασταση λογικα θα τις βρει, αλλιως ξεχνα τες.

Αλλα και συ κανεις φορματ πριν παρεις ενα backup?

 

 

 

 

 

 www.ktmhellasclub.gr

 

Runtime GetDataBack for FAT/ NTFS v3.63 [Πάρτε Τα Χαμένα Δεδομένα Σας Πίσω]

Runtime GetDataBack for FAT/ NTFS v3.63

 

 

 

 

 

 

Data Recovery Software for NT file systems - GetDataBack is a highly advanced data recovery software, which will help you to get your data back when your drive's partition table, boot record, Master File Table or root directory is corrupt or lost, when a virus has hit the drive, files were deleted, the drive was formatted or struck by a power failure. GetDataBack comes in two flavours, NTFS and FAT depending on what file system you have.

 

GetDataBack recovers from:

 

* Hard drives (IDE, SCSI, SATA)

* USB drives

* Firewire drives

* Partitions

* Dynamic Disks

* Floppy drives

* Drive images

* Zip/Jaz drive

* Compact Flash Cards

* Smart Media Cards

* Secure Digital Cards

* USB Flash Drive

* iPod Disks

 

GetDataBack will recover your data if the hard drive's partition table, boot record, FAT/MFT or root directory are lost or damaged, data was lost due to a virus attack, the drive was formatted, fdisk has been run, a power failure has caused a system crash, files were lost due to a software failure, files were accidentally deleted...

 

GetDataBack can even recover your data when the drive is no longer recognized by Windows. It can likewise be used even if all directory information - not just the root directory- is missing. GetDataBack can even recover your data when the drive is no longer recognized by Windows. It can likewise be used even if all directory information - not just the root directory- is missing.

 

The tool works at partition level and will restore files and folders exactly how they used to be. It recovers data from floppy and ZIP disks, drive images and even remote drives connected by a serial cable or TCP/IP. As the name says, it restores files from FAT/ NTFS disks - file system used by Windows NT/2000/XP, yet works on all Windows systems. Make sure you never install the program on the to-be-recovered drive and you will never lose important data.

 

Advanced algorithms will make sure that all directories and sub directories are put together as they were, and that long file names are reconstructed correctly. GetDataBack is read-only, meaning the program will never attempt to write to the drive you are about to recover. Please make sure to read the safety instructions...

 

The software enables the regular user to conduct his own data recovery by guiding him through three easy to understand steps, thus gives the advanced user the possibility to interfere with the recovery and improve the results, by examining the scan log, the file system details, file and directory information, by selecting the sector range to be scanned, by choosing excessive search for file systems or search for lost files, by calling Runtime's DiskExplorer.

 

Recover files over your local network or over a serial cable - This feature enables you to run GetDataBack on one computer ("remote") while accessing the drives of another computer ("host"). Recovering data over a network is useful, especially when you are not able to remove the drive you want to recover from and attach it to another computer.

 

Features:

 

GetDataBack recovers from:

* Hard drives (IDE, SCSI, SATA)

* USB drives

* Firewire drives

* Partitions

* Dynamic Disks

* Floppy drives

* Drive images

* Zip/Jaz drive

* Compact Flash Cards

* Smart Media Cards

* Secure Digital Cards

* USB Flash Drive

* iPod Disks

 

ΟΚ Παιδιά.

Το photorec έκανε δουλειά.

Για όσους γράψαν βοήθεια σας διευκρινίζω.

Το σύστημα ήταν ntfs και έγινε ext4

Το Lubuntu είναι μικρότερο σε μέγεθος και λόγω του ότι το ext4 αδιαφόρησε για την προηγούμενη (απο το ntfs) θέση των δεδομένων , έγραψε απο την αρχή τον δίσκο και έτσι δεν έφτασε στις φωτογραφίες οι οποίες εκ των πραγμάτων (μέγεθος των windows, εγκατάσταση εφαρμογών κπλ)  ήταν τοποθετημένες αρκετά έξω στον δίσκο.

Σίγουρα δεν το συνιστώ για άλλα αρχεία όμως για τις φωτογραφίες σας σίγουρα αφού εμένα μου βρήκε κάποιες εκατοντάδες και πιστεύω να ικανοποιηθεί ο φίλος απο το αποτέλεσμα.

Και κάτι άσχετο.

Για να καταλάβετε τι ασχετοσύνη υπάρχει έξω , ο φίλος έχει κοντά στο περίπτερο του κατάστημα πληροφορικής και σε διάλογο που είχαν του επιμέναν πως έχουν χαθεί.

Τον βάλανε δε να με πάρει τηλέφωνο για να ρωτήσει αν είχα κάνει φορμάτ στον δίσκο και με την απάντηση μου επέμεναν πως δεν πρόκειται να βγάλω τίποτα !!!!

Εγώ ήμουν σίγουρος κι αν δεν μου δίναται πρόγραμμα linux σίγουρα θα έβρισκα κανένα dosάδικο (έχω χρησιμοποιήσει και στο παρελθόν αλλά τα καλά θέλουν αγορά) και έχω κάνει πάλι δουλειά.

 

Σας ευχαριστώ όλους. Με βοηθάτε να διαδίδω το linux πιο εύκολα ;-)

Πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό και γω σαν αρχάριος εγκατέστησα τον μονομάχο v.5 φανταστικό μέσα σε χρόνο μηδέν τα βρήκε όλα η εγκατάσταση τέλεια αλλά ξέχασα ότι είχα ένα δίσκο που τον είχα κάνει 2 partitions 100gb kai 200 gb και το δεύτερο είχε avi, mp3, fotos και λοιπά αρχεία. Πως μπορώ να κάνω επαναφορά στα διαφορετικά αρχεία που μερικά θα τα ήθελα πολύ όπως doc, fotos, pdf και ίσως και καμμιά συλλογή από τα τραγούδια. Αν μπορείτε να μου στείλετε κάποιο link  στο email (wolf.nasos_at_gmail.com) ή καποιες οδηγίες online.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νάσος