Δεν φορτώνει flash (youtube) videos μετά από αναβάθμιση του firefox!

georgal | Πέμ, 07/15/2010 - 21:20 | 1' | 6

Παιδιά μια βοήθεια

Μετά από αναβάθμιση που έκανε ο firefox σε 3.6.6 δεν φορτώνει videos σε youtube
Ίσως όμως και να οφείλεται και στην τελευταία αναβάθμιση του flash player που έκανε η Adobe τελευταία, αλλά δεν είμαι σίγουρος

Χρησιμοποιώ Ubuntu 9.04 σε Asus Eee και Firefox 3.6.6 (Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; el; rv:1.9.2.6) Gecko/20100625 Firefox/3.6.6)

To synaptic μου δείχνει εγκατεστημένο το adobe-flashplugin 10.1.53.64-1jaunty1

Τι  μπορώ να κάνω???

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 

Μα γιατί σου λέει jaunty δεν καταλαβαίνω. Για δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και να το ξαναβάλεις , από το synaptic πάντα. Και άν δεν γίνει τίποτα δώσε από κονσόλα -τερματικό

 

sudo apt-get install nspluginwrapper

 

για να σου βάλει τις βιβλιοθήκες του 32μπιτου, γιατί σταμάτησε η υποστήριξη του 64 flash

georgal]

Χρησιμοποιώ Ubuntu 9.04 σε Asus Eee και Firefox 3.6.6 (Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; el; rv:1.9.2.6) Gecko/20100625 Firefox/3.6.6)

giannis12a]

sudo apt-get install nspluginwrapper

για να σου βάλει τις βιβλιοθήκες του 32μπιτου, γιατί σταμάτησε η υποστήριξη του 64 flash

Κ εμένα το μυαλό μου πήγε στα 64bit, αλλά χλωμό να τρέχει 64bit, από τη μία γιατί μιλάμε για Asus Eee, κ από την άλλη είναι κ αυτό το i686 που φαίνεται στην "ταυτότητα" του firefox. Οπότε κάτι άλλο συμβαίνει εδώ...

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Δοκίμασα τα παραπάνω αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Στα περισσότερα βίντεο δεν λειτουργούν ούτε τα κουμπιά ελέγχου, ενώ υπάρχουν μερικά βίντεο που παίζουν απελπιστικά αργά, κολλάνε συνέχεια, αναπαράγεται ο ήχος αλλά η εικόνα κολλάει.

Έχω απενεργοποιήσει και τα πρόσθετα του firefox για παν ενδεχόμενο αλλά τίποτα.

Ανοίγοντας το Synaptics παίρνω τώρα το μήνυμα: W: Duplicate sources.list entry http://archive.canonical.com jaunty/partner Packages (/var/lib/apt/lists/archive.canonical.com_ubuntu_dists_jaunty_partner_binary-i386_Packages)
 

Από Synaptics όταν δίνω "firefox" φαίνονται εγκατεστημενα και τα :
flash-plugin installer 10.1.53.640ubuntu0.9.04.1
totem-mozilla 2.26.1-0ubuntu5.1
prism

 

Άυτό από μακριά, μυρίζει πρόβλημα 64/32bit. Γιατί δε μας λύνεις πρώτα την απορία, 32bit είναι το jaunty σου ή 64? Είχα το ακριβώς ίδιο πρόβλημα με εσένα όταν σε 64bit 10.04 έβγαλα τον 64αρη Alpha version flashplayer που είχα εγκαταστήσει χειροκίνητα και έβαλα και πάλι χειροκίνητα (για τρελο πείραμα) τον 32άρη, χωρίς να εγκαταστήσω όμως το nspluginwrapper!!! Όπως καταλαβαίνεις δεν τράβηξε με τίποτα!

 

κοταξε να δεις  ακους μουσκη, απο e-radio στον firefox  αναπαραγει με totem  ?? με τι ? γτιατι το λεω αυτο?? σε μια προσπαθεια να ρυθμίσω και τοπν και τον οπερα,

εβαλα  διαφορους players  αποκωδικοποιητες , και μαλιστα πρεπει να εβαλα την gecko engine ( σε σε ubutu 10.04 το εκανα ) ,, και τωρα φορτωνει μετα απο 10 χρόνια...  μήπως φταιει αυτο?? σε αλλα στον μονομαχο παιζει και ο  οπερα αλλα δεν εβαλα gecko engine..  πριν λειτουργουσε κανονικα?? δοκιμασε να βγαλεις  εξω την gecko engine   ..

α αν μη το ξεχασω.. η cache του  μεχρι να ρυθμίσει την ροή στο 100%  να ερχετε ο ηχος κανονικα μπορεί να περαση ώρα πολύ ωρα. που  σε εκνευριζιε πολλες φορες..  πανω απο  2 λεπτα.

και να φανταστεις εχω 24 Mbps  και  κλειδωνει απο 18 - 20 .