VirtualΒox: Προβληματα-Αποριες

dimitris | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 108

Μια εναλλακτική στο VMware είναι το VirtualBox http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Για οδηγίες εγκατάστασης, κατεβάστε το PDF με το manual της εφαρμογής.

ενώ υπάρχουν και αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης στο Ubuntu εδώ:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=340113&highlight=virtualbox
 

Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

Γεια και απο εμενα!!!

Αν μπορει καποιος να μου λυσει 2-3 αποριες που εχω....... θα του ειμαι υποχρεως!!!

Εχω τα ubuntu 9.04 και θελω μεσα απο το virtualbox να εγκαταστησω αλλες ΔΥΟ Διανομες!!

Πρωτα απ' ολα θελω να βαλω το puppel 4.2full

Και δευτερων

Το backtrack3

Θελω να μου πειτε περιπου ποσο χωρο να δωσω στον σκληρο για την καθε διανομη,

και ποση μνημη!!

Γενικα εχω 1Mb μνημη!!

 

 

Όσο για τη μνήμη δοκίμασε με 256 για την κάθε διανομή, πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα.

Όσον ααφορά το σκληρό, όταν στο virtualbox δημιουργείς έναν εικονικό δίσκο, μέσω του virtual disk manager, έχει μια επιλογή αν θες ο δίσκος να είναι fixed size image (π.χ. 10 GB και τέλος, τα οποία δεσμεύονται) ή dynamically-expanding image (όπου δηλώνεις π.χ. τα 10 GB αλλά δεσμεύονται όσα χρειάζονται μέχρι το μέγιστο των 10 GB, δηλαδή η εγκατάσταση της διανομής χρειάζεται 3 GB, τόσα θα δεσμευτούν στον πραγματικό δίσκο). Από κει και πέρα δώσε όσο χώρο θέλεις ανάλογα με τη χρήση που θες να κάνεις και τον ελεύθερο χώρο που έχεις στο σκληρό σου. Ο χώρος που δεσμεύεται στο σκληρό σου δίσκο για τη δημιουργία των εικονικών δίσκων του virtualbox δεσμεύεται στο home φάκελο της διανομής σου και συγκεκριμένα στον κρυφό φάκελο .virtualbox.

Αν χρειαστείς κάτι άλλο ξαναρωτάς. Ελπίζω να βοήθησα σε πρώτη φάση.

************************

www.postokano.gr

Thanks "jvarkas" !!

Εχω ενα μικροπροβληματακι ομως....

Πηγαινω να εγκαταστησω το puppel και κολλαει σε ενα σημειο....

Τι κανω λαθος???

Λοιπόν το δοκίμασα κι εγώ και τελικά θέλει περισσότερη μνήμη...Βάλε 512 ΜΒ (μια προσπάθεια που έκανα με 317 δεν απέδωσε, με 512 έπαιξε) και θα είσαι ΟΚ (ελπίζω!).

************************

www.postokano.gr

Επίσης αν σου κολλήσει όταν επιλέξεις την επιλογή Xorg αργότερα δοκίμασε απλά ξανά επιλέγοντας την άλλη επιλογή (Xvesa).

Το δοκίμασα κι εγώ και μετά δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα.

************************

www.postokano.gr

Μαλλων καποια πατατα κανω και τρεχει μονο σαν live

Πως το κανεις εγκατασταση???

Γενικά το Puppel είναι φτιαγμένο για να τρέχει σε live mode, κάτι το οποίο συνίσταται. Μάλιστα μπορείς να σώζεις κάθε φορά τις ρυθμίσεις που κάνεις στο λειτουργικό (αλλαγές κ.λ.π.) οπότε την επόμενη φορά που θα μπουτάρεις θα είσαι στην προηγούμενη κατάσταση. Φυσικά αν θέλεις μπορείς και να το εγκαταστήσεις μόνιμα στο σκληρό σου. Για οδηγίες και λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά σ'αυτό το θέμα συζήτησης και μετά εδώ και εδώ. Γενικά στο φόρουμ στην κατηγορία Hamster Linux θα βρεις κι άλλα σχετικά με το Puppel, σόρι που δε μπορώ να βοηθήσω πιο άμεσα αλλά δεν έχω πολύ χρόνο. Ρώτα πάντως εσύ ό,τι θέλεις και θα το παλέψουμε...

************************

www.postokano.gr

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου φιλε μου "jvarkas" και την πολυτιμη βοηθεια σου!!!

Απ' οτι καταλαβα γενικα δηλαδη το καλυτερο ειναι να τρεχω τις δυο αυτες διανομες (puppel και backtrack) σαν live cd απο το virtualbox,

για να μην χρειαζετε συνεχεια να κανω restart κτλπ.,και να κανω save καθε φορα τις οποιες αλλαγες!!!

Thanks και παλι!!!!!!

Για το Puppel ναι προτιμότερο είναι να το τρέχεις live κ.λ.π. Τώρα το backtrack δεν το είχα στο μυαλό μου σ'αυτά που σου έλεγα για το Puppel, τώρα πρόσεξα το ποστ σου που έλεγες ότι θέλεις να το εγκαταστήσεις κι αυτό. Λοιπόν, το backtrack μπορείς να το εγκαταστήσεις κανονικά στον υπολογιστή σου πλέον από την καινούρια έκδοσή του η οποία είναι η 4 (είναι σε pre-release αλλά δεν έχει προβλήματα) και την οποία συνιστώ να χρησιμοποιήσεις αντί για την 3. Τώρα στην 3 δε θυμάμαι αν έπαιζε να ητν εγκαταστήσεις μόνιμα αλλά δεν έχει σημασία, μιας και υπάρχει η καινούρια έκδοση. Μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ, όπως επίσης να βρεις χρήσιμες πληροφορίες και οδηγίες στο forum της διανομής. Όταν ξεκινήσεις σε live mode στο desktop φάτσα-κάρτα υπάρχει ένα σκριπτάκι για να κάνεις την εγκατάσταση. Επίσης όταν θα μπουτάρεις από το dvd δε θα σε βάλει αμέσως σε γραφικό περιβάλλον αλλά θα είσαι σε γραμμή εντολών. Δεν κολώνουμε, πληκτρολογείς startx και θα δεις την επιφάνεια εργασίας μπροστά σου. Αυτά προς το παρόν.

************************

www.postokano.gr

Παιδιά καλησπέρα και από μένα θέλω να ρωτήσω κάτι τρέχω ubuntu 9.04  και απο κει εχω virtualbox 3.04  εχω εγκαταστήσει trixbox (centos 4)

ενω όλα παίζουν μια χαρά δεν μπορεί να μου την pci fxs κάρτα μέσα  απο  virtualbox  ενώ το ubuntu  την βλέπει κανονικά  ξέρει κάποιος τίποτα?

η καρτα ειναι χ100p

Εχοντας διαβασει προσεκτικα τον οδηγο εγκαταστασης του virtualbox στην προσπαθεια εγκαταστασης λειτουργικου εμφανιζονται τα εξης μηνυματα:
εικονα 1 http://img6.imageshack.us/img6/571/62897532.png
εικονα 2 http://img101.imageshack.us/img101/7426/11338412.png.
Ακολουθω και τους τροπους εγκαταστασης που αναφερονται στον οδηγο αλλα το προβλημα παραμενει. Το παραξενο ειναι οτι χρησιμοποιουσα το virtualbox αρκετο καιρο χωρις κανενα προβλημα και κατοπιν ειδοποιησης εκανα αναβαθμιση απο 3.0.4 σε 3.0.6 και με την ευκαιρια αποφασισα να εγκαταστησω και αλλο λειτουργικο. Παρακαλω οποιος γνωριζει λυση για το προβλημα μου ας με κατευθυνει με σαφεις οδηγιες, ευχαριστω πολυ ;);)

Η λύση υποθέτω ότι βρίσκεται στη δεύτερη εικόνα που ανέβασες. Τι διανομή χρησιοποιείς? Αν έχειες ubuntu τότε θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου αναφέρει το μήνυμα, δηλαδή εγκατάσταση του πακέτου dkms (αν δεν είναι εγκατεστημένο) και setup του driver του virtualbox με την πρώτη εντολή (ως root) όπως φαίνεται στην εικόνα.

Έχεις ξανακάνει αναβάθμιση? Αν ναι είχες πρόβλημα?

************************

www.postokano.gr

Το πακετο dkms ειναι εγκατεστημενο ηδη, χρησιμοποιω ubuntu 9.04 (ue 2.2) και οταν δινω την πρωτη εντολη μου βγαζει command not found, αλλη ιδεα

Ναι δινω την εντολη ως root αλλα τιποτα ,το ιδιο μηνυμα εμφανιζεται command not found.

Πρώτον, δοκίμασε τις τρεις επόμενες εντολές με τη σειρά αυτή:

sudo aptitude update
sudo aptitude install dkms
sudo /etc/init.d/vboxdrv setup

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα θα συνεχίζει να υφίσταται. Πάμε τότε στην επόμενη προσπάθεια:

Ψάξε στο φάκελο init.d μήπως υπάρχει ένα αρχείο με το όνομα vboxdrv.dpkg-bak. Το αρχείο πρέπει να είναι εκτελέσιμο, οπότε με την παρακάτω εντολή τρέχτο

sudo ./vboxdrv.dpkg-bak setup

Αν δεις κάτι σαν το παρακάτω τότε λογικά είσαι εντάξει:

* Stopping VirtualBox kernel module *  done.
 * Removing old VirtualBox netadp kernel *  done.
 * Removing old VirtualBox netflt kernel *  done.
 * Removing old VirtualBox kernel *  done.
 * Recompiling VirtualBox kernel *  done.
 * Starting VirtualBox kernel *  done.

Τέλος, παραθέτω και μια λύση που έπαιξε σε κάποιον και βρήκα στο forum του ubuntu:

1. I completely removed the application.
2. sudo nano /etc/apt/sources.list
3. Added deb http://www.virtualbox.org/debian jaunty non-free
4. wget http://virtualbox.org/debian/sun_vbox.asc
5. sudo apt-key add sun_vbox.asc
6. sudo apt-get update
7. sudo apt-get upgrade
8. sudo apt-get install virtualbox-3.0

Την εγκατάσταση του virtualbox πώς την έκανες? Προτείνω πάντως όπως και 'να χει τη χρήση των αποθετηρίων του virtualbox για ubuntu, όπως φαίνεται παραπάνω.

Ελπίζω κάτι απ'όλα αυτά να δουλέψει...

************************

www.postokano.gr

και κάτι ακόμα:

Δες μήπως δεν είναι εγκατεστημενα τα linux-headers για την έκδοση του πυρήνα σου. Την έκδοση τη βρίσκεις με την εντολή

uname -r

και μετά κάνε μια αναζήτηση στο Synaptic για linux-headers και εγκατέστησε αυτά που αντιστοιχούν στη δική σου έκδοση πυρήνα.

Μετά από αυτό ίσως δουλέψει και η εντολή

sudo /etc/init.d/vboxdrv setup

************************

www.postokano.gr

jvarkas]

Πρώτον, δοκίμασε τις τρεις επόμενες εντολές με τη σειρά αυτή:

 

sudo aptitude update
sudo aptitude install dkms
sudo /etc/init.d/vboxdrv setup

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα θα συνεχίζει να υφίσταται. Πάμε τότε στην επόμενη προσπάθεια:

 

Ψάξε στο φάκελο init.d μήπως υπάρχει ένα αρχείο με το όνομα vboxdrv.dpkg-bak. Το αρχείο πρέπει να είναι εκτελέσιμο, οπότε με την παρακάτω εντολή τρέχτο

 

sudo ./vboxdrv.dpkg-bak setup

Αν δεις κάτι σαν το παρακάτω τότε λογικά είσαι εντάξει:

 

* Stopping VirtualBox kernel module *  done.
 * Removing old VirtualBox netadp kernel *  done.
 * Removing old VirtualBox netflt kernel *  done.
 * Removing old VirtualBox kernel *  done.
 * Recompiling VirtualBox kernel *  done.
 * Starting VirtualBox kernel *  done.

Τέλος, παραθέτω και μια λύση που έπαιξε σε κάποιον και βρήκα στο forum του ubuntu:

1. I completely removed the application.
2. sudo nano /etc/apt/sources.list
3. Added deb http://www.virtualbox.org/debian jaunty non-free
4. wget http://virtualbox.org/debian/sun_vbox.asc
5. sudo apt-key add sun_vbox.asc
6. sudo apt-get update
7. sudo apt-get upgrade
8. sudo apt-get install virtualbox-3.0

Την εγκατάσταση του virtualbox πώς την έκανες? Προτείνω πάντως όπως και 'να χει τη χρήση των αποθετηρίων του virtualbox για ubuntu, όπως φαίνεται παραπάνω.

Ελπίζω κάτι απ'όλα αυτά να δουλέψει...

************************

www.postokano.gr

Η δευτερη λυση μου δουλεψε κανονικα και το μυνημα λαθους δεν εμφανιζεται πλεον. Εγκατεστησα και τα winxp χωρις κανενα προβλημα, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας

Σειρά μου τώρα:

1. Μπορεί το VirtualBox αντί για εικονικό δίσκο να δουλέψει με κανονικό δίσκο ή κατάτμηση??? Έχω σε ένα partition τα winxp και για ορισμένες δουλειές δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω επανεκίνηση...

2. Μέσω VirtualBox έχω εγκαταστήσει το eBox, με σκοπό να κάνω μια δοκιμή και να εξοικειωθώ με την χρήση του, πριν το εγκαταστήσω σε πραγματικό δίκτυο. Πώς μπορώ να κάνω την εικονική μηχανή να λειτουργεί σαν κανονικός υπολογιστής συνδεδεμένος στον router μου (να εμφανίζεται στην DHCP λίστα του router), ώστε να του δρομολογώ αιτήματα?? Αυτό είναι πολύ σημαντικό, καθώς όλη η ουσία του eBox βρίσκεται στην web διαχείριση του server: οπότε θέλω να τρέχω την εικονική μηχανή και από το host μηχάνημα να βλέπω (μέσω browser) το web interface του eBox (ελπίζω να έγινα κατανοητός)...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

1)Όχι, απο οτι ξερω, πρέπει να γίνει κανονική εγκατάσταση στο Vbox. Δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις μια ετοιμη εγκατασταση. To μόνο που ίσως γίνεται είναι να χρησιμοποιήσεις έτοιμο image.

2)中国ちゅうごくという語は、中国の古典である  (Κινέζικα μου φαίνονται αυτά που λες.. Δεν φταίς εσύ..). Οπότε μπορώ να σου δώσω μια πληροφορία που μπορεί να είναι σχετική: Όταν βάζω στον Firefox απο τα XP που έχω στο Vbox την διεύθυνση του router μου ανοίγει κανονικά την σελίδα του router. ´Ομως εκεί δεν μου εμφανιζεται σαν ξεχωριστος υπολογιστης, μου εμφανιζεται μονο το linux (το host). Είναι σχετικό ή όχι?

Teddy]

´Ομως εκεί δεν μου εμφανιζεται σαν ξεχωριστος υπολογιστης, μου εμφανιζεται μονο το linux (το host). Είναι σχετικό ή όχι?

Σχετικό είναι αλλά απ'ότι καταλαβαίνω ο apkoutsou θέλει να εμφανιζεται σαν ξεχωριστος υπολογιστης και ειδικά να φαίνεται η ΙΡ που δίνει ο ρουτερ στο μηχάνημα ώστε να δρομολογεί εκεί αιτήματα (π.χ. αν έρθει κάποιο πακέτο με destination port 80 να στέλνεται στο εικονικό μηχάνημα που έχει στηθεί ένας web server). Όμως αυτό που σκέφτομαι είναι αν το εικονικό λειτουργικό που είναι στημένο στο Vbox παίρνει ΙΡ από τον ρούτερ. Σε μια default εγκατάσταση του Vbox το virtual network interface παίρνει μέσω DHCP την IP, αλλά ποιός είναι ο DHCP server? Ο router ή κάποιος εικονικός server? Πιστεύω ότι χρειάζεται να παίξεις με τις ρυθμίσεις του virtual network interface αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να ορίσεις ως DHCP server τον ρούτερ. Μπορεί και να γίνεται.

Στην τελική υποθέτω ότι υπάρχει και η έσχατη λύση να δρομολογείς τα αιτήματα που θέλεις στο host (linux) μηχάνημα και από εκεί στήνοντας routing να τα στέλνεις στο εικονικό μηχάνημα. Αλλά δε νομίζω να χρειαστεί να φτάσουμε σε κάτι τέτοιο. Αυτό που ξέρω είναι ότι το host λειτουργικό μπορεί να έχει δικτυακή επικοινωνία με το εικονικό λειτουργικό. Δοκίμασε επίσης να δώσεις καρφωτή ΙΡ στο virtual network interface του εικονικού λειτουργικού, η οποία φυσικά θα είναι στο ΙΡ range του τοπικού σου δικτύου.

 

************************

www.postokano.gr

Λοιπόν, κοιτώντας και το site του ebox (παρεπιπτόντως φαίνεται πολύ καλό εργαλείο) πιστεύω ότι απλά αν ρυθμίσεις το virtual network interface με ΙΡ που ανήκει στο τοπικό σου δίκτυο θα παίξει, διότι τα δύο μηχανήματα θα είναι στο ίδιο δίκτυο και τότε δε χρειάζεται routing, παρά μόνο switching. Επίσης μπορεί να παίξει και απευθείας με την ΙΡ που έχει ήδη το εικονικό λειτουργικό. Χτυπάς από τον browser του host https://<IP του εικονικού μηχανήματος>. Δοκίμασε το αν και υποθέτω ότι το έχεις κάνει ήδη...

************************

www.postokano.gr

Ακριβώς επειδή, φάινεται καλό (και σαφώς καλλίερο από το webmin) λέω να το δοκιμάσω!!!

Πάντως τώρα κατάλαβα το λάθος που έκανα!!! έδινα http και όχι https .... !!! Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω (διότι χθες πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις του virual network configuration και εμφανίζτηκε -μάλλον- εμφανίστηκε ο virtual server στο DHCP list του router (το μάλλον πάει επειδή δεν εμφανιζόταν όνομα υπολογιστή και επειδή δεν έδινα σωστά την διεύθυνση)

Το βράδυ αν προλάβω θα αναφέρω αποτελέσματα...

thnx πάντως!!!

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

ΟΚ! Λύθηκε: Επιλέγεις το "Host Interface" στο "Attached to:" και η εικονική μηχανή εμφανίζεται στο DHCP list του router, οπότε από τον browser δίνεις την εσωτερική ip διεύθυνηση (με https μπροστά ) και μπαίνεις στο web interface του eBox!!

Είναι τέλειο! Από εβδομάδα θα το ταράξω στις δοκιμές... Φαίνεται πολύ καλό γιατί συγκεντρώνει όλα όσα χρειάζεται ένας μικρός server να λειτουργήσει (μέχρι και το asterisk έχει...) και νομίζω ότι θα μας εξυπηρετήσει στο γραφείο...

ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Έκανα μια δοκιμή να εγκαταστήσω κι εγώ σε VirtualBox το e-box, όπου αφού ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση, έκανα την προσπάθεια να εκκινήσω την εικονική μηχανή για να δω περί τίνος πρόκειται. Όμως αρχικά μου εμφανίστηκε ένα μήνυμα λάθους "This kernel requires the following features not present on the CPU:0:6
Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU." Το πρόβλημα λύνεται εύκολα αρκεί να επιλέξουμε μια ρύθμιση στις επιλογές της εικονικής μηχανής. Συγκεκριμένα αφού επιλέξουμε στη βασική οθόνη του VirtualBox την εικονική μηχανή που έχουμε εγκαταστήσει το e-box, πηγαίνουμε στο tab Details και μετά System Processor, όπου εκεί θα δούμε την επιλογή "Enable PAE/NX". Η επιλογή αυτή πρέπει να είναι ενεργοποιημένη. Μετά από αυτό κανένα πρόβλημα, το σύστημα μπούταρε κανονικά. Βέβαια δεν είδα άμεσα γραφικό περιβάλλον, μόνο γραμμή εντολών. Apkoutsou, εσύ όταν το εγκατέστησες ξεκίνησε κανονικά με γραφικό περιβάλλον ή χρειάστηκε να εγκαταστήσεις και τίποτα άλλο?

Η λύση αποτυπώθηκε ώστε να βοηθηθεί και οποιοσδήποτε άλλος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Βρέθηκε σε αυτό το μπλόγκ.

www.postokano.gr

Το e-box πατά πάνω στο Ubuntu Server οπότε σε πετά σε γραμμή εντολών. Ο έλεγχος του server γίνεται από web interface: ανοίγεις τον firefox στο host μηχάνημα και δίνεις το http://<ip εικονικού μηχανήματος> και σου εμφανίζει login screen από την οποία συνδέεσαι στο γραφικό περιβάλλον...

Πάντως το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπισα και εγώ... :-)

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

apkoutsou]

Το e-box πατά πάνω στο Ubuntu Server οπότε σε πετά σε γραμμή εντολών. Ο έλεγχος του server γίνεται από web interface: ανοίγεις τον firefox στο host μηχάνημα και δίνεις το http://<ip εικονικού μηχανήματος> και σου εμφανίζει login screen από την οποία συνδέεσαι στο γραφικό περιβάλλον...

Πάντως το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπισα και εγώ... :-)

Το ξέρω γι'αυτό απευθύνθηκα σε σένα! Άμα δεις πιο πάνω μαζί πάλι είχαμε βρει τη λύση, απλά δεν το κατάλαβα ότι παίζει έτσι, νόμιζα ότι εσύ απλά ήθελες να έχεις τον απομακρυσμένο έλεγχο. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, να'σαι καλά. Τελικά το στήσατε στο γραφείο? Εντυπώσεις?

************************

www.postokano.gr

Όχι ακόμη... Προς το καλοκαίρι θα γίνει η δουλειά που θα είμαστε πιο χαλαροί! Θα περαστεί δίκτυο παντού και θα έρθει και server. Απλά ψάχνομαι από τώρα για να είμαι έτοιμος την κρίσιμη στιγμή... ;-)

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Εχω μερικες αποριες!!! 

Λοιπον.......

Μετακομιζω και επειδη η cyta θα κανει ενα μηνα να μου μεταφερει την γραμμη, θα μου δανειζει ενας γειτονας internet μεχρι να γινει αυτο......Το θεμα ειναι οτι το router του ειναι το κλασσικο του connx οπου το Sabayon συνδεεται με τετοια router οποτε θέλει!!

Σκεφτομαι να βαλω και xp και Ubuntu στο vb για να ειμαι σιγουρος οτι θα εχω internet!! Αλλα δεν ξερω.......τα εικονικα λειτουργικα θα βλεπουν την ασυρματη καρτα?? Η θα πρεπει να κανω κατι εγω?? Στα xp θα πρεπει να περασω κανονικα drivers για τα παντα??? Γιατι μια φορα που το ειχα δοκημασει φαινονταν πολυ τραγικα και δεν ηξερα τι να τα κανω και τα εσβησα!! Γινεται να μεταφερω τα αρχεια απο το εικονικο στο κονονικο και τουμπαλιν??? Τον χωρο που θα ειναι τα λειτουργικα γινεται να τον βαλω στον εξωτερικο σκληρο??? Γιατι δεν εχω και πολυ ελευθερο χωρο στο laptop!!!!

 

Ελπιζω να μην ξαναρωταω πραγματα που εχουν απαντηθει απλα ειναι αυριο η μετακομιση και και δεν εχω και πολυ χρονο για να διαβαζω το tread!!!!

Ευχαριστω!! 

 

// Η εκδοση που υπαρχει στα repo του Sabayon ειναι η virtualbox-bin-3.0.8-r10 !!!

 

Open your source. Open your mind!!!

Wannabe!!!

Ασύρματα δεν πιάνεις, μήπως βολευτείς προσωρινά με κανένα πειρατικό;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Γεια σας,
είμαι κουνουριος στον κοσμο του linux και στον καινουριο μου υπολογιστή εγκατεστησα linux mint. Παρόλα αυτά έβαλα και το VirtualBox για να μπορω να δοκιμάζω άλλες διανομες και αντιμετόπισα ένα πρόβλημα καθώς προσπαθούσα να εγκαταστήσω το Monomaxos ver5.0. Μου ελεγε το εξής:

Loading /casper / vmlinuz...

...

Loading /casper / initrd.gz...

...

...ready

This kernel; requires the following features not present on the CPU:

pae

Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

Ξερει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

Επίσης στο VirtualBox έκανα μία μηχανή για να εγκαταστησω το windows xp διότι τον υπολογιστή των χρησιμοποιούν και άλλα άτομα και δεν μπορούν ευκολα να προσαρμοστούν στο linux. Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω εκεί είναι οτι δεν αναγνωρίζει οτιδήποτε και αν συνδέσω σε οποιαδήποτε θύρα USB. Ούτε το flash USB μου, ούτε τον αντάπτορα για wireless network, ούτε τίποτα. Προφανός δεν έχουν εγκατασταθεί οι θύρες usb.

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως να λύσω αυτά τα δύο προβλήματα, ή εστω ενα πό αυτά.
Ευχαριστώ πολύ.

Lman]

Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

Ξερει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

Αυτό λύνεται εύκολα νομίζω, πρέπει να ενεργοποιήσεις μια επιλογή στα settings της virtual μηχανής του μονομάχου. Πας στο tab System (αριστερά) και μετά στο tab Processor όπου θα βρεις την επιλογή "Enable PAE/NX". Τσεκάρεις το κουτάκι και είσαι εντάξει.

Ποιά έκδοση του virtualbox έχεις? Την open source ή την PUEL (Personal Use Evaluation Licence)? Πρέπει να βάλεις τη δεύτερη για να σου παίξουν αυτά που θες (ειδικά για την υποστήριξη usb. Για το ΡΑΕ δεν είμαι απόλυτα σίγουρος).

Lman]
Επίσης στο VirtualBox έκανα μία μηχανή για να εγκαταστησω το windows xp διότι τον υπολογιστή των χρησιμοποιούν και άλλα άτομα και δεν μπορούν ευκολα να προσαρμοστούν στο linux. Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω εκεί είναι οτι δεν αναγνωρίζει οτιδήποτε και αν συνδέσω σε οποιαδήποτε θύρα USB. Ούτε το flash USB μου, ούτε τον αντάπτορα για wireless network, ούτε τίποτα. Προφανός δεν έχουν εγκατασταθεί οι θύρες usb.

Πώς έκανες την εγκατάσταση του virtualbox? Υποθέτω ότι εγκατέστησες την OSE έκδοση γι' αυτό δεν έχεις υποστήριξη USB. Θα πρέπει επίσης να εγκαταστήσεις και τα virtualbox guest additions, είναι εύκολο, πηγαίνεις στο μενού επιλογών του virtualbox, πας Devices και επιλέγεις Install Guest Additions. Δώσε κι άλλες πληροφορίες και ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα.

 

************************

www.postokano.gr

Pos mporo na metafero ena arxeio apo to virtualbox sto kanoniko mou sistima???

einai ena arxeio .iso. kathome kai asxoloume tosoi ora me ayto to pragma, den yparxei kanas eykolos tropos???

prepei na to metafero oposdipote! den mporo na to anevaso sto internet to 1gb.iso file kai meta na to katevaso apo to kanoniko pc mou, eleos.

 

offtopic: sory gia ta agglika alla den mporo na to ftiakso aythn thn stigmh, an kai ginete, alla den mporo tora.
dokimasa na metatrepso to .vdi disko se .raw, alla pali den exei nohma giati den mporo na diavaso to arxeio .raw. mia lysh? kai ta virtual os kai to kanoniko einai debian testing.

Oι δυο απλοί τρόποι: 1) να βάλεις ένα φλασάκι και να το αποθηκεύσεις εκεί.

2) πας στις ιδιότητες της εικονικής μηχανής, και ορίζεις shared folder καποιον στο σύστημά σου. Θα τον δεις απο την εικονική μηχανή και θα μπορέσεις να κάνεις copy-paste.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αυτοί είναι οι πιο απλοί.

 

 τα έκανα και πριν όλα αυτα πριν και δεν δουλέψανε, usb δεν μπορω να βάλω, δεν βρίσκει τιποτα εκει. και αυτο με τα shared folders δεν βλέπο να γίνετε τυποτα!

μακάρι να ηταν τοσο απλο, αμα γινόταν θα το είχα κάνει ήδει

http://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=7&t=37304&p=167392#p167392

Ποια έκδοση έχεις, την open source (OSE) ή την PUEL (Personal Use Evaluation License)? Στην open source δεν υποστηρίζονται οι USB θύρες, αν και νομίζω ότι τα shared folders υποστηρίζονται. Δεν είναι δύσκολο να τα φτιάξεις, ακολούθησε κάποιον οδηγό σαν κι αυτόν. Δες το step thirty όπου λέει πώς σετάρεις τα shared folders. Και καλά θυμάμαι ότι υποστηρίζονται στην OSE μιας και αυτή χρησιμοποιείται στον οδηγό αυτό. Πρόσεξε επίσης και το step 28 όπου αναφέρει τα Guest Additions, τα οποία αν δεν έχεις εγκαταστήσει πρέπει να το κάνεις. Αν ακολουθήσεις τον οδηγό αυτό δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, το έχω κάνει και εγώ και άλλοι πολλές φορές και όλα είναι ΟΚ.

 

EDIT: Sorry τώρα είδα το τόπικ που έκανες στο φόρουμ του virtualbox, όπου βλέπω ότι έχεις την PUEL έκδοση 3.2.12. Βέβαια κι εγώ έχω την ίδια έκδοση και δεν έχω πρόβλημα. Δοκίμασε να τσεκάρεις στις ρυθμίσεις του USB την επιλογή "Enable USB 2.0 (EHCI) Controller". Επίσης κάνε και μια δοκιμή με windows ή άλλη διανομή λίνουξ που σίγουρα παίζει μήπως υπάρχει κανένα θέμα με τη νέα έκδοση του debian, η οποία δεν είναι ακόμα σε stable κατάσταση. Υπενθυμίζω επίσης ότι στο debian project έχει παρθεί απόφαση για completely free kernel στη νέα έκδοση, δηλαδή ότι firmware είναι non-free δε θα το ενσωματώσουν στον πυρήνα. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό επηρεάζει τους USB controllers.

************************

www.postokano.gr

isos για αυτο το λόγο να μην μπορω να ενεργοπηησω το ''VT-x και οταν το βάζω κολάνε όλα ενω στο windows δεν γίνετε αυτό, αλλα και τα usb δουλέουν.

οταν λές οτι έχει πάρθει απόφαση τι ενοείς? οτι και να θελουμε να ενσοματόσουμε κάτι δεν θα μπορούμε? αποκλίετε? αυτο δεν ειναι λογική του ανοιχτου κόδικά λογικα θα μπορει χειροκίνιτα να γίνει σωστα?
εσύ ποιο λειτουρικό έχεις? αν έχεις ubuntu το ίδιο γίνετε και εκει απο όσο θιμάμε.

TO Δοκίμασα και στα εξεις λειτουργικα:
Microsoft Windows 7 ---> Δουλέουν και τα usb και το VT-x
Linux Mint (.deb και εξαρτίσεις) Δέν δουλέουν 
και τα usb και το VT-x
Linux Mint (.run) Δέν δουλέουν και τα usb και το VT-x
 

Πιστέουω οτι εδω πολλές πληροφορίες, ελπίζω πως θα ξέρετε ποιο ειναι το προβλημα.
δειτε και το θεμα στο virtualbox foroum που έχω φτιάξει.

  --->  
http://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=7&t=37304&p=167392#p167392

Κοίτα, εγώ σε openSuse είμαι, και δουλεύουν και τα δυο, και το VT-x (αν και δεν νομίζω να το υποστηρίζει ο επεξεργαστής μου).

O εικονικός σκληρός (το .vdi αρχείο) που είναι εγκατεστημένο είναι fixed-size ή expadnable? Αν είναι fixed, ίσως να προσπαθούσες να το κάνεις mount στο host. Λίγο που κοίταξα, αν το googlάρεις (mount vdi linux) θα βρείς άκρη.

Άλλες εναλλακτικές που σκέφτομαι είναι να φτιάξεις ένα torrent και να το τραβήξεις απο εκεί. 

Ή να κάνεις copy-paste  (ή clone??) το .vdi κάπου που να δουλεύει το usb (windows, άλλο pc), να φτιάξεις νέα εικονική μηχανή που να διαβάζει κατ'ευθείαν απο το .vdi και θα το τραβήξεις απο usb.  

 

ειναι 
expadnable, μου κάνει εντιποση οτι στο windows δουλέουν όλα μια χαρα και ωραία (για το VirtualBox ενωω, τα υπολιπα ειναι χαλια).
ενω στο αγαπημένο μου debian δεν δουλέουν, ουτε στο ΜΙΝΤ που ειναι ubuntu ara debian-based.

οταν λές να φτιάξω το torrent τι ενοεις? το αρχείο .iso το πείρα απο το windows-host που δούλευε, αλλα τορα δεν θέλω να συμβιβαστο στο windows (που μόνο για αυτό σχεδων μπίκαν). πρεπει να φτιάξω το VT-x και το usb!.
ναι εγκαταστιμένα ειναι τα guest adtions

εικόνες:

http://img41.imageshack.us/img41/5435/screenshotdebianndis2ru.png
http://img809.imageshack.us/img809/6058/screenshotdebianndis2se.png
http://img442.imageshack.us/img442/6020/screenshotvirtualboxabo.png

  --->  
http://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=7&t=37304&p=167392#p167392

Κάτι μου λέει οτι τα guest additions δεν έχουν μπει σωστά.
Εκτέλεσε σε ένα τερματικο (στο εικονικό)

sudo /etc/init.d/vboxadd setup

και δώσε την έξοδο (θα κάνει ώρα, μην το κλείσεις) 

 Uninstalling old VirtualBox DKMS kernel modules ...done.

Building the VirtualBox Guest Additions kernel modules
Doing non-kernel setup of the Guest Additions ...done.
You should restart your guest to make sure the new modules are actually used

αλλα και πάλι το VT-x καθος και κάποια άλλα προσθετα θα έπρεπε να δουλέουν κατευθείαν, οπος στο windows.
 

 Εντάξει! το usb δουλέουν τωρα, μετα απο μια εντολη.
αλλα το VT-x ΔΕΝ δουλέυει, ενω στο  windows δουλευει κανονικότατα! δεν μπορω να το καταλάβω αυτο το πράγμα, αν ο επεξεργαστης δεν υποστίριζε εικόνικοτιτα ή οπος αλιος λέγετε τοτε λογικα δεν θα δουλευε ουτε στο windows σωστα??? ΑΡΑ! κατι φτέει στο linux λειτουργικό, σχεδων σε όλα τα linux συμβένει αυτο,(debian, ubuntu mint k.t.l.).

Ποιά εντολή έδωσες και έφτιαξε; Μήπως συναντήσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα.

Για το  VT-x μπορεί να φταίνε πάρα πολλά πράγματα, με το πιο κουλό που είδα googlάροντας, οτι πρέπει να κλείσεις και να ανοίξεις το VT-x support απο το VB και απο το bios, φροντίζοντας μετά απο κάθε αλλαγή να βγάλεις τον υπολογιστή απο την πρίζα.

Ίσως να βοηθήσει η αναβάθμιση στην έκδοση 4.0

 

 το VB ποιο ειναι? sto BIOS μου δεν υπάρχει πουθενα η λέξη VT-x.
υπενθιμίζω οτι στο windows to VT-x δουλέυει μια χαρα, δλδ βλέπω διαφορα στην ταχητητα, και φισικά δεν κολάει όλο το συστιμα οταν ειναι ενεργοπειημένο.

εκανα αναβαθμιση στο 4.00 το ίδιο συμβένει.

το προβλημα με το usb το ελησα με το εξεις:

βαζοντας την εντολη addgroup username vboxusers (ως ροοτ)
απου username ειναι το username μου.

δείτε και εδω σχετικά με αυτό:
http://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=7&t=37304&p=167392#p167392

EDIT: MOLIS ΠΙΓΑ στην σελίδα που λέει για τον ΚΜΕ μου, Intel E6500 και λέει στην λιστα οτι ναι, υποστιρίζει το VT-x!
αρα κάτι φτέει με το LINUX αφου στο windows δουλέυει, δεν ξέρω τι ειναι καθόλου. και πρεπει να το βρω.
http://ark.intel.com/Product.aspx?id=42805