VirtualΒox: Προβληματα-Αποριες

dimitris | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 108

Μια εναλλακτική στο VMware είναι το VirtualBox http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Για οδηγίες εγκατάστασης, κατεβάστε το PDF με το manual της εφαρμογής.

ενώ υπάρχουν και αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης στο Ubuntu εδώ:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=340113&highlight=virtualbox
 

Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

Δώσε την εντολή:
sudo apt-get -f install

Εναλλακτικά, πάρε το VirtualBox-μπλα-μπλα.sh  από το φάκελο System/VirtualBox του DVD του τ.15 και ακολούθησε τις οδηγίες.

Στη συνέχεια πρέπει να προσθέσεις το χρήστη σου στην ομάδα vboxusers.

Με sudo apt-get -f remove virtualbox ή καλύτερα δοκίμασε μέσω του διαχειριστή πακέτων --> αναζητηση --> virtualbox.................

Τελικά βρέθηκε η λύση. Για όσους τους συμβεί το ίδιο πρέπει

Ξανακατεβάζετε το virtual box με
wget http://www.virtualbox.org/download/1.3.8/VirtualBox_1.3.8_Ubuntu_feisty_i386.deb
στη συνέχεια δίνεται την εντολή

md5sum VirtualBox_1.3.8_Ubuntu_feisty_i386.deb


 θα πρέπει να δείτε
7f493c79a094063d326408dec9b6114a

τέλος δίνετε

sudo dpkg -i VirtualBox_1.3.8_Ubuntu_feisty_i386.deb

και η εγκατάσταση θα ολοκληρωθεί κανονικά.

Πηγή: εδώ

teonew742007-6-4 18:37:13

Μήπως γνωρίζει κανείς πως ενεργοποιούνται οι usb θύρες μέσω του virtual box? Τρέχω windows xp μέσω virtual box αλλά όταν συνδέω usb flash memory ή web cam μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.

Not permitted to open the USB device, check usbfs options.

Result Code:
0x80004005
Component:
Console
Interface:
IConsole linuxformat_1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45

από που ορίζω τα permissions?

Η διανομή που έχω είναι ubuntu 7.04

ευχαριστώ

teonew742007-6-6 19:4:44

Πήγαινε στο Σύστημα > Διαχείριση > Χρήστες και

δημιούργησε μια νέα ομάδα usbfs (σημείωσε τον αριθμό

της, έστω ότι είναι 1001) και πρόσθεσε και τον εαυτό

σου σε αυτήν. Κλείσε το παράθυρο.

Πάτα ALT+F2 και γράψε

gksudo gedit /etc/fstab

για να ανοίξεις το αρχείο fstab. Δώσε τον κωδικό σου

και στο κειμενο που θα εμφανιστεί πρόσθεσε την γραμμή:

none /proc/bus/usb usbfs devgid=1001,devmode=664 0 0

Μετά πάτα Ctrl+S και κάνε reboot.

Μετά τρέξε το VirtalBox με την εντολή:

VBoxManage list usbhost

Σημείωσε τα νούμερα και κάνε τα copy/paste στο πεδίο

filters των USB devices του VirtualBox.

Πηγή:

http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-341740.html

dimitris2007-6-7 13:15:15

  Παιδιά έχω κάποιες απορίες σχετικά με το πρόγραμα αυτό.Όταν πατάμε τις επιλογές για το μέγεθος του εικονικού δίσκου πατάμε το χώρο που θέλουμε να καταλαμβάνει το virtual  σύστημα και οκ.Μετά φορτώνουμε το iso και αρχίζει να παίζει.Μέχρι εδώ όκ μετά αν θέλουμε να διαγράψουμε το χώρο που καταλαμβάνει το virtual σύστημα μας θα διαγραφεί και ο πραγματικός χώρος του δίσκου.Το λέω γιατί το έκανα και νομίζω πως χάθηκε ο χώρος για τον εικονικό δίσκο που έβαλα.

Οταν διαγράφεις μια διανομη δεν διαγράφετε και ο χώρος εγκατάστασης της.Μπορείς να τον ξαναχρησιμοποιήσεις μετά για κάποια άλλη εγκατάσταση αν δεν κάνω λάθος η μπορείς και να τον διαγράψεις τελείως.Δοκίμασε να κάνεις νέα εγκατάσταση κάποιου iso και θα τον βρείς ακόμα εκεί.Η για να δείς τους εικονικούς σκληρούς που έχεις μπες στο κρυφό φάκελο στο home σου virtualbox και μετά στον φάκελο vdi.

Στην έκδοση 7.10 υπάρχει bug στο να αναγνωρίσει το virtual box τις θύρες usb. Το πρόβλημα είναι στο αρχείο mountdevsubfs.sh.

Η λύση όμως υπάρχει
Ανοίγουμε το τερματικό και δίνουμε την παρακάτω εντολή:

sudo gedit /etc/init.d/mountdevsubfs.sh

Βρίσκουμε τις παρακάτω γραμμές
#mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
    #domount usbfs "" /dev/bus/usb/.usbfs-obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644

    #ln -s .usbfs/devices /dev/bus/usb/devices
    #mount --rbind /dev/bus/usb /proc/bus/usb

σβήνετε τα # μπροστά από κάθε γραμμή και σώζετε με Ctrl + S

αυτό ήταν! τώρα το virtual box θα αναγνωρίζει τις usb θύρες.

πηγή: εδώ

Έχει καταφέρει να χρησιμοποιήσει κανείς την επιλογή setcredentials της controlvm εντολής. Επιτρέπει remote login του χρήστη.

Έχω δημιουργήσει 3 χρήστες και θέλω να κάνω remote login. Το θέμα είναι ότι ότι ή θα κάνει login στο default χρήστη ή αν διαγράψω τον default χρήστη απο τη registry θα μου ζητάει σωστούς κωδικούς.

Πως μπορώ να εγκαταστήσω Windows Xp στο virtualbox. Ειμαι νέος στο Linux και η βοήθειά σας πρέπει να είναι για αρχαρίους! Επίσης πόσο χώρο πρέπει να έχει η εικονική μηχανή για να τα χωρέσει.

Ευχαριστώ.

Το δικό μου install είναι με 5GB image (για τα Windows).
Έχεις διαβάσει το tutorial για το VirtualBox που έχουμε εδώ:
http://www.linuxinsider.gr/forum/virtualbox-στο-debian

Δεν σε ενδιαφέρει η εγκατάσταση αλλά πιο κάτω γράφουμε πως δημιουργείς image.

Αφού το φτιάξεις, βάζεις μέσα το CD των Windows, και απλά ξεκινάς την VM που έφτιαξες. Είναι πραγματικά απλό.

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το V Box αλλά δεν δουλεύει, δεν μπορώ να εγκαταστήσω στη μηχανη τα win XP.Αν τρέξω το VBox παίρνω αυτό το μήνυμα:
The VirtualBox kernel driver is not accessible to the current user. Make sure that the user has write permissions for /dev/vboxdrv by adding them to the vboxusers groups. You will need to logout for the change to take effect..
VBox status code: -1909 (VERR_VM_DRIVER_NOT_ACCESSIBLE).

Result Code:
0x80004005
Component:
Console
Interface:
IConsole {1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45}
Δεν ξέρω πια τι να κάνω, αν και ανέτρεξα και διάβασα ότι βρήκα στα φόρα αλλά μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

πηγαινε στην διαχειρηση χρηστων της διανομης σου
("χρηστες και ομαδες" η καπως ετσι)
και προσθεσε τον user (εσενα) στο vboxusers grup.

(η εγκατασταση του vb εγινε με δικαιωματα root. δωσε δικαιωμα και στον user να το χρησιμοποει)
ctrl-alt-backspace και εισαι ενταξει

the hamster's is out there

Πω πω λίγο πιο πάνω ήταν και δεν το πρόσεξα...Έχω φάει μεγάλο κόλλημα με το vbox και μπερδεύω τρομερά. Πάντως ευχαριστώ πολύ και τους δύο.Λοιπόν μετά απο αυτό και αφού μου έβγαλε λάθος "kernel driver" error 1908 αν θυμάμαι καλά και το έλυσα όπως προτείνεται, έχω το εξής μήνυμα λάθους
Unknown error creating VM (VERR_HOSTIF_INIT_FAILED).
VBox status code: -3100 (VERR_HOSTIF_INIT_FAILED).

Result Code:
0x80004005
Component:
Console
Interface:
IConsole {1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45}
Τι κάνουμε τώρα??

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έκανα μέσω του yast σε openSUSE 10.3 εγκατάσταση του virtualbox σαν user. Το ρυθμίζω και όταν πάω να μπω μου βγάζει το εξής μήνυμα :

VirtualBox kernel driver not installed. The vboxdrv kernel module was either not loaded or /dev/vboxdrv was not created for some reason. Re-setup the kernel module by executing '/etc/init.d/vboxdrv setup' as root.
VBox status code: -1908 (VERR_VM_DRIVER_NOT_INSTALLED).

Result Code:
0x80004005
Component:
Console
Interface:
IConsole {1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45}

Μπαίνω σαν root να το φτιάξω αλλά δεν δέχεται το re-setup..Τι να κάνω? Ευχαριστώ.

Απεγκατέστησε το από το YaST και κατέβασε το πακέτο κατευθείαν από το site της κατασκευάστριας και εγκατέστησέ το όπως γράφουμε εδώ (οι οδηγίες είναι ίδιες πάνω κάτω αν έχεις πρόβλημα κάνε post):
http://www.linuxinsider.gr/forum/virtualbox-στο-debian

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Καλημέρα σε όλους. Ύστερα από πολύ καιρό μπερδέματος αποφάσισα να αφήσω τα opensuse και να βάλω ubuntu 7.10. Τα έστησα πολύ πιο απλά και εύκολα όλα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την διανομή. Να ρωτήσω κάτι όμως. Γίνεται στο virtual box στο οποίο έχω βάλει XP να εμφανίσω τους εσωτερικούς σκληρούς που έχω για να τρέχω κατευθείαν τα setup από εκεί και αν ναι πώς? Ευχαριστώ.

Δεν σου κάνει το να έχεις ένα share φάκελο ανάμεσα στο Linux και τα Win του VirtualBox και να τρέχεις από εκεί τα setup.exe σου;

--
They say you're beautiful
And they'll always let you in
But doors are never open
To the child without a trace of sin

Sail away

Και βέβαια μου κάνει αλλά δεν μπορώ να το ρυθμίσω..Χρησιμοποιώ κάποιες οδηγίες που βρήκα αλλά τπτ.. Υπάρχει κανα thread εδώ?

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=34316&st=0&start=0

Χρησιμοποιώ τα βήματα από αυτό το link και προσπαθώ να διαμοιράσω φάκελο από ubuntu se ubuntu για να το τεστάρω αλλά στο δεύτερο βήμα που λέει

sudo mount -t vboxsf onoma_eikonikou_fakelou /mnt/Kubuntu

μου βγάζει εντολή στο τερματικό

mount : unknown filesystem type "vboxsf"

Μάλλον vboxfs ήθελαν να γράψουν και όχι vboxsf.. :)

--
They say you're beautiful
And they'll always let you in
But doors are never open
To the child without a trace of sin

Sail away

Φίλε Δημήτρη έκανα αυτό που είπες αλλά πάι μου βγάζει μνμ unknown filesystem type "vboxfs". Μπορείς να με παραπέμψεις σε καποιο άλλο link ή να προτείνεις κάτι άλλο? Ευχαριστώ

Λοιπόν, παραπάνω έκανα λάθος. Συγνώμη. Είναι vboxsf και όχι vboxfs.

Tο συγκεκριμένο url του pcmag (στο οποίο κάποιος προβάλλει μια εικόνα δική μας με καιγόμενα Windows χωρίς να αναφέρει που τη βρήκε...) είναι η μετάφραση αυτού του οδηγού:

http://www.ubuntugeek.com/create-and-manage-virtual-machines-using-virtualbox.html

Καλό είναι να διαβάσεις το πρωτότυπο. Επίσης υπάρχει το manual:

http://virtualbox.org/download/UserManual.pdf

Στη σελ. 52 γράφει τι πρέπει να κάνεις.

Χρήσιμο είναι και αυτό:

http://www.virtualbox.org/wiki/User_FAQ

Βασικά, θα εγκαταστήσω τώρα το Mint σε ένα vbox και θα κάνω τη διαδικασία μπας και σε βοηθήσω.

Παίδες έχω ένα prob με το virtual box που μάλλον έγινε (υποψιάζομαι) μετά από ένα αναγκαστικό ctrl+alt+backspace :P.Aπό εκείνη τη στιγμή (μάλλον) δεν μπορεί να αρχίσει και από κονσόλα βγάζει το εξής μήνυμα:

Qt WARNING: X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 154
Major opcode: 143
Minor opcode: 3
Resource id: 0x0
Qt WARNING: Failed to open device
Qt WARNING: X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 154
Major opcode: 143
Minor opcode: 3
Resource id: 0x0
Qt WARNING: Failed to open device

αναβοσβήνοντας ο κέρσορας χωρίς να γίνεται τίποτα.Έχετε καμιά ιδέα για το τι φταίει και πως λύνετε ????

Καλησπέρα,
Χθες εγκατέστησα το Virtualbox 1.5.6 και μπορεσα επιτέλους να το κάνω να λειτουργήσει. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από κάθε επανεκίνηση του συστήματος πρέπει να τρέξω την εντολή "sudo /etc/init.d/vboxdrv setup" για να τρέξει το Vbox. Ίσως είναι και αυτός ό λόγος που δεν μπόρεσα να κάνω το Vbox να βλέπει τα USB. Υπάρχει καμιά ιδέα για το πως θα ξεπεράσω το πρόβλημα;
Ευχαριστώ

soc2u, τι διανομή έχεις και ποια έκδοση vbox έχεις βάλει; Την OSE ή την κανονική;

Ubuntu 7.10 kai Vbox 1.5.6 την κανονική. Η ose δεν μου δούλεψε ποτέ.

Mπορεί να μου πει κάποιος που αποθηκεύει η Virtual Machine για να βρήσκω αυτά που αποθηκεύω με κλειστό το Vbox. Και δεύτερο αν μπορεί η VMachine να δει άλλους δίσκους στον υπολογιστή που είναι σε NTFS ή άλλο φορματ;

Γειά σας ,

Επανέρχομαι αφού εγκατέστησα Ubuntu 8.04 η Vmachine λειτουργεί καλά εκτός από τις θύρες usb. Ακολούθησα τις παρακάτω οδηγίες

Για να εμφανιστεί η
δυνατότητα στις ρυθμίσεις της εικονικής
μηχανής
sudo gedit
/etc/init.d/mountdevsubfs.sh

και απομάκρυνση
των # (uncomment) από τις γραμμές που
ακολουθούν:
#mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
#domount
usbfs '' /dev/bus/usb/.usbfs
-obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644
#ln -s .usbfs/devices
/dev/bus/usb/devices
#mount --rbind /dev/bus/usb
/proc/bus/usb

Για να μπορούν οι εικονικές
μηχανές να
έχουν πρόσβαση σε USB
συσκευές 
sudo gedit
/etc/udev/rules.d/40-permissions.rules

Και στον
τομέα 'USB devices (usbfs replacement)' αντικατάσταση
του MODE='0664' με '0666'.

Με την  πρώτη εντολή ενεργοποίησα τις θύρες έτσι στο μενού Devices βλέπω επιλογή Usb Devices.

Η δεύτερη εντολή δεν εμφανίζει τομέα USB Devises αλλά USB Serial Converters. Ακόμη σ'αυτόν τον τομέα υπάρχει MODE='0660' kai όχι MODE='0664'. Αν και δοκίμασα την αλλαγή που αναφέρεται δεν έγινε τίποτα με αποτέλεσμα η Vmachine να βλέπει μόνο μια USB συσκευή.

Μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γίνει στο hardy heron?

Μόλις ανακάλυψα αυτό: http://www.ubuntu-unleashed.com/2008/04/howto-install-virtualbox-in-hardy-heron.html. Όλα πήγαν καλά μετά από ένα reboot

edit:το πρόβλημα λύθηκε με μια επανεγκατάσταση του virtualbox. The VirtualBox support driver which is running is from a different version of VirtualBox. You can correct this by stopping all running instances of VirtualBox and reinstalling the software.. VBox status code: -1912 (VERR_VM_DRIVER_VERSION_MISMATCH). Result Code: 0x80004005 Component: Console Interface: IConsole {d5a1cbda-f5d7-4824-9afe-d640c94c7dcf} Έχει κανείς σας καμιά ιδέα για το συμβαίνει ;;; Στο manual που είδα δεν αναφέρει κάτι το σχετικό. Κατεβάστε το Happy Linux

Νομίζω ότι αν κάνεις μια από την αρχή εγκατάσταση του Vbox αφού διαγράψεις ότι υπάρχει στον κρυφό φάκελο .virtualbox θα λυθεί το πρόβλημα. Αν θες το δοκιμάζεις.

Σε ευχαριστώ soc2u για τη πρόταση αλλά το πρόβλημα λύθηκε με μια επανεγκατάσταση του virtualbox χωρίς να σβήσω τον φάκελο.Η απλά να ήθελε μια επανεκκίνηση για να φορτωθεί το νέο module του virtualbox.Τεσπα ένα από αυτά τα δύο έκανα και λύθηκε το πρόβλημα :).

Κατεβάστε το Happy Linux

Παιδια βοηθηστε με γιατι θα τρελαθω!Πως θα παρω screenshots?Δεν βλεπω πουθενα τετοια εντολη!

ειπα κι εγω να ασχοληθω με το vb που ειναι και open source, και πραγματικα μπορω να πω οτι μου φανηκε πολυ καλυτερο απο τα περισσοτερα παρεμφερη emulators (αν και απο πολλες αποψεις οχι καλυτερο απο το qemu αλλα τουλαχιστο κατα πολυ γρηγοροτερο)
Η εκδοση που χρησιμοποιω ειναι η OSE σε Ubuntu hardy και παρολο που δοκιμασα ολες τις "γνωστες αλχημειες" δεν καταφερα να το κανω να δει τις usb. Οπως επισεις και το file για το διαμοιρασμο αρχειων (εδω παιζει να εχω παραλειψει εγω κατι η να ειναι γκαφα η περιοχη που χρησιμοποιω... εχω ενσωματωμενο στο file system μου ενα partition προσαρτημενο ως /network οπου ολοκληρο μοιραζεται σε διαφορους υπολογιστες και ειναι το μοναδικο που εχω σε ntfs... τεσπα αυτο ειναι προβλημα που λογικα θα λυθει, αλλα με τις usb τι κανουμε? )
Λεω να δοκιμασω κ την κανονικη εκδοση να δω αν θα υπαρχει διαφορα

ουπς.... τωρα ειδα οτι η ose δεν υποστηριζει usb support (αρα παλι παμε σε κλειστο κωδικα... τεσπα... κατεβαζω απο sun να δω, οποτε μελλον θα μεινει μονο το προβλημα του sharing)

Λυθηκε το θεμα των usb αλλα εχασα τον ηχο παρολο που εχω ιδιες ρυθμησεις drivers οπως ειχα και στην open edition .....ελεος.... τεσπα, παλι δεν εχω file sharing... κανεις που να εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο?
Τα συστημετα που δοκιμαστηκαν με ακριβως παρομοια αποτελεσματα ειναι mandriva, pclos, windows xp, free bsd

Για τον ήχο στις ρυθμίσεις έχει τικαρισμένο το κουτάκι για enbla ήχου ??? Έτσι το έχω και με επιλεγμένο τον ALSA driver έχω ήχο και σε linux και σε windows που το δοκίμασα.

Κατεβάστε το Happy Linux

χμμμ λυθηκε, αν και δεν καταλαβα γιατι....
απ οτι ηξερα μεχρι τωρα ειχα alsa driver και κατα καιρους εχω δοκιμασει oss προσπαθοντας να παρω το καλυτερο απο μια soundblaster (η οποια ακομη δεν εχει δουλεψει ικανοποιητικα αλλα τεσπα αυτο ειναι αλλο θεμα)
τωρα ειδα οτι εχω puls audio driver ! (ουτε και θυμομουν να εχω κανει καποια αλλαγη αλλα τεσπα) με το που το αλλαξα δουλεψε σωστα.
Τα usb2 επισεις κανενα προβλημα.
μενει το share τωρα και νομιζω πως τελικα το vb ειναι απιστευτη λυση (αν και σε παιδευει πολυ περισσοτερο απο το vmware αλλα λιγοτερο απο το quemu)

Ολα καλα (επιτελους) κι οχι μονο, αλλα βλεπει και την soundblaster κανονικοτατα...
νομιζω πως πρεπει τωρα να κατσω να γραψω εναν οδηγο για αρχαριους (photoshop + εφαρμογες που δε μπορει καποιος να αποχωρηστει)
τελικα το vb ειναι το καλυτερο προγραμμα του ειδους του.

Διαβαζοντας αυτο το ποστ ...το κατεβασα και εγω ...μεχρι στιγμης δειχνει να τα σπαει το vm ... πολυ καλο !!

καλησπερα εγκατέστησα και εγώ το vbox και λειτουργει κανονικα (ετρεξα το elive 1.0). Οταν όμως προσπάθησα να εγκαταστήσω windows xp κατα την εγκατάσταση μου εβγαλε μηνυμα οτι λείπουν αρχεία απο το cd, δοκίμασα και με ενα αλλο cd και μου εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα αλλα με διαφορετικα αρχεία. Τι μπορεί να φταίει; Τα cd είναι ενταξει στανταρ αφου έχω κάνει πόσες εγκαταστασεις...(fedora 9)

γεια σας και παλι
Ειχε παρει καπου το ματι ενα προγραμμα το οποιο τρεχει εφαρμογες windows απο το partition των windows μεσα σε λινουξ..εννοειται βεβαια οτι αυτο αφορα dual boot καταστασεις...
μπορει να πει καποιος -α ποιο προγραμμα κανει αυτη την δουλεια και αμα οντως δουλευει καλα...γιατι δεν θυμαμαι το ονομα του προγραμματος..
θενκς

naf, εννοείς εφαρμογές εγκατεστημένες στα windows, χωρίς επανεγκατάσταση στο wine του Linux; Δεν ξέρω κάτι τέτοιο...

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

καλησπέρα ,Πως μπορώ να κάνω το vbox να δει την κάρτα γραφικων μου; εχω βάλει xp ως guest...

fox_hound]καλησπέρα ,Πως μπορώ να κάνω το vbox να δει την κάρτα γραφικων μου; εχω βάλει xp ως guest...

Τι εννοείς να δεί την κάρτα γραφικών σου και ποιά καρτ.γραφ.? Πρεπει να τα διευκρινίζεις αυτά. Όπως και ποιά διανομή, ποιά έκδοση Vbox τρέχεις.. Δεν μπορούμε να τα μαντέψουμε ;)

Αν εννοείς οτι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τους drivers της Nvidia/ATI στο guest XP αυτό είναι φυσικό και αδύνατο αφου ειναι Εικονική μηχανή και όχι Πραγματική. Οπ'οτε αν εγκατέστησες  XP για να έχεις 3D παιχνίδια... απλά ειναι αδύνατο. Αυτό ισχύει για όλα τα λειτουργικά που θα μπούν ως Guest. Μόνο 2D παιχνίδια και αυτά θέλουν επεξεργαστή πάνω απο 1,5 GHz αφού τρέχουν απο εικονικό υπολογιστή.

Όμως αυτό που πρέπει να εγκαταστήσεις σύγουρα ειναι τα "VirtualBox Guest Additions" απο το παράθυρο που περιέχει το Guest λειτουργικό

|_|0|_|
|_|_|0|
|0|0|0|

Απ'οτι φαινεται απο την απάντηση σου δεν παίζει και πολύ ρολο τι κάρτα εχω και ποια διανομή...Ήθελα απλα να ξέρω αν γίνεται, ευχαριστω