Βeryl/Compiz:Προβληματα-Αποριες; Ρωτηστε!

teonew74 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 29

Προσπαθώ να ενεργοποιήσω τα εφέ της επιφάνειας εργασίας αλλά δε γίνεται. Μήπως φταίει η κάρτα μου? Via/s3g unichrome pro igp


ευχαριστώ

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Οι drivers της via δεν δουλεύουν πολύ καλά προς το παρόν. Στο ubuntuforum παντως έχω δεί κάποιος να έχουν ενεργοποιήσει τα 3D εφε με via.
Πρώτα από όλα πάντως εγκατέστησε τους drivers και μετά δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το compiz. Αν έχεις ubuntu οι οδηγίες για τους drivers είναι εδώ
Είναι σημαντικό να δείς τον τύπο που έχεις, γιατί υπάρχουν δύο δρόμοι. π.χ η K8M890 θα δουλέψει με άλλους drivers (μου φαίνεται ότι και η P4Μ890 θέλει αυτους τους drivers).
Αν δεν έχεις ubuntu πρέπει να ακολουηθησεις πιο δύσκολο δρόμο. Κοίτα εδώ για οδηγίες και drivers ή κάνε ένα google search για τη διανομή σου.

Καλή τύχη.

nasos2007-5-25 11:38:18

Δεν έγινε τίποτα. Μάλλον θα χρειαστώ ποιο συγκεκριμένες οδηγίες για
αρχάριο ώστε να καταφέρω να εγκαταστήσω τους drivers της κάρτας μου. Αν τελικά υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Δεν τολμώ να ρωτήσω βέβαια αν υπάρχει κάτι και για beryl ε?
Έχει κάνεις κάτι???

thanks
teonew742007-5-25 20:42:2

 Τελικά η λύση βρέθηκε. Νέα κάρτα Ge Force και απολαμβάνω τα καλά του beryl. Φανταστικό!!

teonew74]  Τελικά η λύση βρέθηκε. Νέα κάρτα Ge

Force και απολαμβάνω τα καλά του beryl. Φανταστικό!!

Με τι κάρτα ακριβώς. Εγώ έχω nvidia geforce 7600 gd και

σε knoppel 08 (δηλ debian), αν και εγκατέστησα τους

drivers, δεν μπορώ ακόμη να δω 3d. Τι έκανες και

απολαμβάνεις δικαίως όλα τα καλά. Περιμένω αν θέλεις

κάποια απάντηση.mpoyk2007-5-29 18:30:21

mpoyk]

Με τι κάρτα ακριβώς. Εγώ έχω nvidia geforce 7600 gd και

σε knoppel 08 (δηλ debian), αν και εγκατέστησα τους

drivers, δεν μπορώ ακόμη να δω 3d. Τι έκανες και

απολαμβάνεις δικαίως όλα τα καλά. Περιμένω αν θέλεις

κάποια απάντηση.

Μακαρι να ηξερα να σου πω , βρε mpouk, μα θα με υποχρεωνες, αν ανοιγες ενα θρεντακι, για το πως γινεται η εγκατασταση του knoppel σε σκληρο. Εχω προσπαθησει καποιες φορες να το κανω, κανοντας οτι ειχα κανει & για το knoppix παλαιοτερα, μα δε τα καταφερα!!constantinos2007-5-29 19:36:11

Mpoyk

έβαλα κάρτα geforce 5200 αλλά έκανα αμέσως install Ξανά το ubuntu 7.04 γιατί δεν την έβλεπε. Στη συνέχεια όταν πήγα να ενεργοποιήσω το 3d desktop πριν περάσω το beryl Μου έβγαλε μήνυμα ότι χρείαζονται οι drivers τους οποίους βρήκε και μόνο του ( αυτό με επιφύλαξη). Όταν είδα ότι ενεργοποιήθηκε το 3d έβαλα Beryl.

καλή επιτυχία.

 

 

Και τώρα τα δύσκολα:  Παίζοντας με το σύστημα, Ubuntu 7.04,  κάνω κλικ στην επιλογή ενεργοποίησης των desktop effects.  Από εκείνη τη στιγμή έχω μια πολύ όμορφη λευκή οθόνη στην οποία δεν μπορώ να δω απολύτως τίποτε.  Προφανώς διότι δεν έχω καμία κάρτα γραφικών. Μπορώ να συνδεθώ σαν root  από την γραμμή εντολών την οποία ανοίγω από την οθόνη logon η οποία λειτουργεί κανονικά.  Τι εντολή χρειάζεατι να δώσω ώστε να ακυρώσω τα desktop effects?  

Πάτα Ctrl+Alt+F7 για να ξαναμπεις στην ¶σπρη οθόνη
Μετά Ctrl+Alt+Backspace και ξανακάνε login κανονικά.
Τα εφέ θα έχουν σταματήσει.

Ουτε "Ασφαλη λειτουργια", εχεις??? Κοιτα υπαρχουν κανα-δυο τροποι. Ισως πιασουν, ισως οχι.Για να μη το παιδευεις λοιπον & για να επαναφερεις το pc σου, στη κατασταση που ητανε, κανε το εξης: Βαλε μεσα το cd/dvd της διανομης σου. Απο εκει παλι εχεις διαφορες επιλογες, μα επειδη υποθετω, δε θα ξερεις τι ακριβως να κανεις, κανε το εξης απλο:

Επελεξε νεα εγκατασταση. ΠΡΟΣΕΞΕ ομως: Δε θα το επιλεξεις να κανει format σε καμια απο τις partitions που εχεις. Απλα προχωρα, κανονικα χωρις να επιλεξεις να κανεις format. Bεβαια, συνηθως στα cd υπαρχει & μια επιλογη επιδιορθωσης.

Πριν απο αυτο για δοκιμασε ανοιγοντας τη κονσολα, αφου μπορεις & γραψε: startx αν δε γινει κατι γραψε: kde.

Aληθεια, μολις κανει το boot η διανομη σου, δε σου δινει τη δυνατοτητα να επιλεξεις windowx manager? Αν ναι επελεξε το: default.

Aν οχι κανε αυτο που ειπαμε. Ριξε & μια ματια, βεβαια στο forum του beryl, μαλλον θα βρεις κατι. & φυσικα κοιτα & στο site της διανομης σου!constantinos2007-6-12 13:3:29

Μηπως είναι καλήτερα να μπει σε recovery console και να διαγράψει τον φάκελο που βρίσκονετ οι ρυθμίσεις?Κάπου στο home θα είναι στα κρυφους φακέλους 

Καλημέρα και πάλι,  έχω ασφαλή λειτουργία αλλά δεν είμαι master των εντολών για να λύσω το πρόβλημα.  Τέλος πάντων, προσπάθησα με όλους τους τροπους που μου υποδείξατε αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ττελικά αναγκάστηκα να κάνω κανονικό format και έπαιξε.  Το ίδιο βρήκα και σε ένα site (HOW TO) ubuntu feisty.

Φυσικά όπ[οιος βιάζεται σκοντάφτει και έκανα κακό partitioning στο /home και θέλω να το αναμορφώσω.  Με το gparted (από knoppix cd) δεν με αφήνει να κάνω resizing partitions.  Αν κατεβάσω το πρόγραμμα στο ubuntu θα έχω ελπίδα;

ΥΓ:  Έχω αρχίσει από αλλο υπολογιστή να κάνω download το PCLOS να εγκατστήσω αυτό καλύτερα;  έχω δυνατότητα ελληνικής έκδοσης; υποστηρίζει καλύτερα ασύρματες κάρτες;

Κατέβασε το gparted live cd απο εδω
GParted -- Welcome
και κάνε τα partition σου ότι θέλεις
Καλό το pclinuxos για αρχάρειους αν όμως έχεις υπομόνη το ubuntu είναι αρκετά καλήτερο.

Καλημέρα!
Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας. Τρέχω debian/unstable σε P4(1.6gh) με καρτα γραφικών Radeon 9550 (AGP). Αυτή τη στιγμή που γράφω ο compiz είναι ενεργος αλλά δεν έχω κανένα εφέ ότι συνδυασμο  πλήκτρων και αν πατήσω. Έχω διαβάσει ένα σωρό πράγματα στα διαφορα forums και εχω διαμορφώσει ανάλογα τα διαφορα αρχεία όπως xorg.config κλπ. Τρέχω το module radeon. Τα μονα λαθη που παίρνω ειναι:
μετά την εντολή compiz --replace παιρνω:
GLX_EXT_texture_from_pixmap is not available with direct rendering.
GLX_EXT_texture_from_pixmap is available with indirect rendering.

Και στο log αρχείο του Xorg μου δινει:
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x23
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x24
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x25
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x26
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x27
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x28
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x29
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2a
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2b
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2c
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2d
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2e
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2f
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x30
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x31
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x32
τα οποία φυσικα τα έχω και όταν δεν τρεχω compiz.

Στα άλλα logs δεν έχω κάποια ενδειξη λάθους.
Μπορείτε να με βοηθήσετε?
Οσο για direct rendering κλπ ολα δουλεύουν!! Κανένα πρόβλημα απο εκεί!

Μητσάρα, για να δεις εφέ σε αυτήν την κάρτα θα πρέπει:

1) είτε να απενεργοποιήσεις τους ATI drivers και να χρησιμοποιήσεις το AIGLX
2) είτε να ενεργοποιήσεις τους ΑΤΙ drivers (fglrx) και να χρησιμοποιήσεις το XGL.

Για το δεύτερο, δες εδώ
http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=403& PN=1

Για το πρώτο, απλά απενεργοποιείς το module fglrx στο /etc/X11/xorg.conf αντικαθιστώντας με το radeon και με reboot τρέχεις το beryl-manager.

Μιλώ θεωρητικά. Πάει λίγος καιρός που έβαλα τέτοια πράγματα στον ταπεινό υπολογιστή μου.

Dimitri, ήδη χρησειμοποιώ το module radeon.
Οπως προτείνεις και συ θα δοκιμασω με το beryl... Εχω τι περιέργεια να δώ πως είναι.

Sorry, δεν το πρόσεξα ότι έχεις ήδη AIGLX. Δοκίμασε με το beryl - υπάρχουν οδηγίες στο forum.

Κι αν δεν βγάλεις άκρη, πάνε για Beryl + ΑTi drivers.

Τα κατάφερα!!! Είναι φοβερό!!!
Debian/sid-Compiz Fusion-Ati Radeon ( με module radeon)
Για έτοιμα πακέτα compiz fusion επισκεφθείτε http://shame.tuxfamily.org/repo/
Μόλις τα εγκατέστησα δούλεψαν!!! Φανταστικό!
Ερώτηση: το cube μπορεί να γίνει μόνιμο χωρίς να πατάω συνέχεια συνδυασμούς πλήκτρων?

Fistikis, το θεμα σου, το εβαλα εκει που επρεπε: PCLINUXOS
- Mα δεν ειδες οτι υπαρχει forum, για τη διανομη???
Η απαντηση ειναι απλη, αναμενετη εκει...
& γενικα ΟΤΙ θες απο τη διανομη γραψτο εκει (βοηθεια, τη γνωμη σου, κλπ...)
constantinos2007-7-23 21:41:33

ότεν τρέχω το beryl όλα μια χαρά λειτουργούν ΕΚΤΟΣ από το menu πάνω στο παράθυρο (όπου έχει κλείσιμο και τα αλλα κουμπιά ) όπου μου το βγάζει λευκό ξέρετε μήπως τι φταίει ?

ΥΓ. εάν το παράθυρο το μικρύνω φαίνονται τα κουμπιά κλείσιμο και τα αλλα

Τι κάρτα γραφικών έχεις; Σε Fedora είσαι; Beryl έχει βάλει ή Compiz;

με pclinuxos eimai.me beryl κοίτα είναι ένα παλιό laptop 4 ετών όπου
έχει μια ati δεν είναι δικό moi το laptop και δεν ξέρω ποιο πολλά λες
να φταίει η κάρτα γραφικών που είναι παλιά ?? όμως έχει μονο αυτό το
πρόβλημα όλο το άλλο περιβάλλον λειτουργεί άψογα και δεν κολλάει

constantinos]

mpoyk]

Μακαρι να ηξερα να σου πω , βρε mpouk, μα θα με υποχρεωνες, αν ανοιγες ενα θρεντακι, για το πως γινεται η εγκατασταση του knoppel σε σκληρο. Εχω προσπαθησει καποιες φορες να το κανω, κανοντας οτι ειχα κανει & για το knoppix παλαιοτερα, μα δε τα καταφερα
!!

Συγνώμη που καθυστέρησα, αλλά δεν είχα προσέξει το αίτημά σου.
Λοιπόν, το Knoppel 0.8 εγκαθίσταται με δύο τρόπους.
   α.  Αφού βάλεις το cd και εκκινήσεις το pc, θα βρεθείς σε μία μαύρη οθόνη που περιμένει εντολές. Δώσε: knoppix-installer . Αυτός ο τρόπος στο δικό μου pc δεν δούλεψε.
    β.  Στην ίδια οθόνη αν δεν δέχεται εγκατάσταση, τότε γράφεις boot και πατάς enter. Θα σηκωθεί το desktop του Livecd και απο εκεί θα ανοίξεις την κονσόλα εντολών (τερματικό) είναι στα βοηθήματα. Στην κονσόλα πρέπει να γίνεις root με την εντολή su . Τότε δίνεις τις εντολές:
          cd  /knoppix
          knoppix-installer    και αρχίζει η εγκατάσταση.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Πρέπει να γνωρίζεις τους δίσκους σου και την χωρητικότητά τους για να μη διαγράψεις κατά λάθος. Καλό θα είναι να έχεις δημιουργήσει εκ των προτέρων ένα ελεύθερο partition όπου θα εγκαταστήσεις το knoppel.

Γειά σε όλους από έναν νεότατο (2 ημερών) χρήστη και πρώην εγκλωβισμένο των windows. Καταρχήν συγχαρητήρια για την επίπονη προσπάθεια σας. Θα ήθελα μια βοήθεια. Εγκατέστησα το Suse 10.1. Πριν από αυτό είχα κάνει partition στον σκληρό με το Partition magig των win  σε  format για linux και άφησα περίπου 20 gb. Οταν εγκατέστησα το suse είδα ότι αυτό το κομμάτι το χώρισε σε άλλα 2 (ένα - υποθέτω- με το "λειτουργικό" περίπου 2 gb και ένα δεύτερο με περίπου 7 gb, ενώ μου άφησε ένα τρίτο, το υπόλοιπο, άλλα 7 gb.  πως μπορώ να μεγαλώσω το 2ο -που από όσο κατάλαβα εκεί εγκαθιστά τις διάφορες εφαρμογές και που τώρα έχει μόνο 1,5gb ελεύθερα, ή πως μπορώ στις εγκαταστάσεις να χρησιμοποιοώ το 3ο -που μου "άφησε"- για τις εγκαταστάσεις??
Σας ευχαριστώ

Για δοκίμασε με το gparted live cd αν και πρώτα δώσε su σε κονσολα για να έχεις δικαιώματα root και μετα δώσε ενα parted και τέλος δώσε print και βάλε εδώ τι θα σου βγάλει.

Φίλε chek2fire ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα το δοκιμάσω, αλλά δύσκολα μπορώ να βάλω τι θα μου βγάλει γιατί ακόμη δεν έχω καταφέρω να συνδεθώ στο internet με το Linux και ακόμη και τώρα μπαίνω απο win (ίσως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει και σε αυτό:
Έχω
το wifi modem rooter conn-x και (μάλλον) έχω κάνει κάποιο λάθος στις
ρυθμίσεις, αφού ανοίγοντας τον Mogilla μου βγάζει " Η σελίδα δεν είναι
διαθέσιμη", μάλλον δεν "βλέπει¨καθόλου το modem. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι
είμαι εντελώς αρχάρειος στην "λογική" του νέου συστήματος δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν ακόμη έχει δει την κάρτα wifi αφού δεν γνωρίζω πως να το "τσεκάρω" αυτό-πρόκειται για laptop sony vaio).
(Πολλά μαζί έπεσαν έτσι?).
Ευχαριστώ πάντως για οποιαδήποτε βοήθεια...

Παιδιά και άλλη βοήθεια... Δεν έχω καθόλου ήχο. Η καρτα είναι η Realtek High definition Audio. Επίσης έχω έναν WD εξωτερικο αλλά μία φορά τον "είδε" μόνο, ξαφνικά δεν τον βλέπει. Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη

Για δώσε στην κονσόλα
asoundconf list
να δούμε τι θα σου βγάλει και δώσε και ενα
lspci