Mάλλον πρόβλημα hardware σε κάρτα γραφικών σε toshiba satellite

marlene | Τρί, 10/20/2009 - 01:28 | 4' | 8

Έχω ένα toshiba satelite φορμαρισμένο με πατζούρια xp και mint gloria. ( πρόσφατη η εγκατάσταση αφού πιο πριν είχε το felicia).
Το τελευταίο διάστημα λοιπόν άρχισε να μου κάνει νερά και στα πατζούρια και στο felicia. Φόρτωνε πάρα πολύ η cpu, αργούσε πάρα πολύ να φορτώσει τα παράθυρα, και στα πατζούρια να ανοίξει το κάθε παράθυρο. Σε αυτά δε όταν το άνοιγε το παράθυρο άνοιγε από πάνω προς τα κάτω.
Δηλαδή ξεκίναγε το παράθυρο να ανοίγει από πανω προς τα κάτω σταδιακά και πολύ αργά.

Στο system monitor του felicia, μα και αργότερα στο gloria, ( γιατί το φόρμαρα καλού κακού), μου έδινε διαρκώς την cpu στο 100% και δίνοντας top από την κονσόλα μου έδινε ότι η διεργασία που ξέσκιζε την cpu ήταν το xorg ( τουτέστιν το γραφικό περιβάλλον).
Το μηχάνημα τώρα είναι ένας υπολογιστής με pentium 4 στα 3.86 ghz με 2 g μνήμη. Θεωρητικά λοιπόν το xorg δεν θα έπρεπε να φορτώνει τόσο πολύ οτιδήποτε.

Έκανα memtest να δω μήπως είχε καεί κάποια μνήμη, δεν έβγαλε κανένα error, άλλωστε στο system monitor τις βλέπει κανονικά και δίνει ότι υπάρχουν και οι δύο εκεί. ( λογικά αν είχε καεί η μία δεν θα έπρεπε να μην την βλέπει).

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πρέπει να είναι πρόβλημα hardware και μάλιστα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών. Γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά γιατί η cpu φτάνει στα όρια της και στα πατζούρια και στο Gloria σε οποιοδήποτε session και κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.

Όταν λέμε ότι φτάνει στα όρια της το εννοούμε. Δηλαδή χωρίς να τρέχει τίποτα απολύτως, καμία εφαρμογή και στα δύο λειτουργικά.

Για πείτε μου όμως και εσείς ρε παιδιά μία γνώμη. Εσάς πως σας φαίνεται; Είναι πρόβλημα της κάρτας ή μπορεί να είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει;
Τι μπορεί να φορτώνει τόσο πολύ τον επεξεργαστή σε ένα κατά τα άλλα δυνατό και γρήγορο μηχάνημα;;

Thanks in advance όπως πάντα! :)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Άστο να δουλέψει καμια ώρα και δώσε μας το /var/log/Xorg.0.log (βάλτο στο pastebin.com) όπως επίσης και την έξοδο της εντολής dmesg. Το οτι στα πατζούρια πάει αργά δεν είναι μέτρο σύγκρισης, αντίθετα ένα απαιτητικό παιχνίδι είναι.

Επίσης εφέ/μπλιμπλίκια είναι κλειστά;

 

 

 

Το ιδιο προβλημα σε δυο διαφορετικα λειτουργικα συστηματα σημαινει hardware..εαν επιβεβαιωθει και με ενα live cd μιας διανομης που αποδεδειγμενα ετρεχε πρωτα χωρις προβλημα τοτε το κακο τριτωνει οποτε το μηχανημα στον μαστορα για μεταμοσχευση οργανου.παντως δεν αποκλειω προβλημα στην ram...το επαθα σε ενα 4πυρηνο-ομοιως ο cpu στο full χωρις λογο-  και μολις αλλαξα ram ολα εστρωσαν...

Επισης θα δοκιμαζα να μπω σε ασφαλη λειτουργια ,μονο κονσολα.και θα ετρεχα απο εκει ενα απαιτητικο σε πορους προγραμμα..εαν φορτωνοταν παλι η cpu γερνει προς ram,εαν οχι τοτε καρτα γραφικων...δεν θελω καν να σκεπτομαι για mobo....Υπαρχει περιπτωση να μην δουλευει η ψυξη του επεξεργαστη??

Teddy]

Άστο να δουλέψει καμια ώρα και δώσε μας το /var/log/Xorg.0.log (βάλτο στο pastebin.com) όπως επίσης και την έξοδο της εντολής dmesg. Το οτι στα πατζούρια πάει αργά δεν είναι μέτρο σύγκρισης, αντίθετα ένα απαιτητικό παιχνίδι είναι.

Επίσης εφέ/μπλιμπλίκια είναι κλειστά;

 

 

 

*******

Όλα κλειστά. Τα πάντα. Έτσι και αλλιώς δεν τρέχω εφέ στα μηχανήματα γιατί τα χρειάζομαι για δουλειά και δεν με ενδιαφέρουν.
Θα το κάνω αυτό που λες αλλά όχι τώρα τώρα γιατί λείπει το μηχάνημα από το σπίτι.

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

vriareos]

Το ιδιο προβλημα σε δυο διαφορετικα λειτουργικα συστηματα σημαινει hardware..εαν επιβεβαιωθει και με ενα live cd μιας διανομης που αποδεδειγμενα ετρεχε πρωτα χωρις προβλημα τοτε το κακο τριτωνει οποτε το μηχανημα στον μαστορα για μεταμοσχευση οργανου.παντως δεν αποκλειω προβλημα στην ram...το επαθα σε ενα 4πυρηνο-ομοιως ο cpu στο full χωρις λογο-  και μολις αλλαξα ram ολα εστρωσαν...

Χμ.. αυτό που μου λές για το live cd δεν το έχω τσεκάρει. Το φόρμαρα όμως το μηχάνημα, δηλαδή το partition συστήματος του linux και παρόλο που άργησε λίγο να το κάνει, φόρμαρε κανονικά.
Λες να είναι η μνήμη;;; ( όχι ρε γαμώτοοοοοο καινούργιες είναι...).

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

vriareos]

Επισης θα δοκιμαζα να μπω σε ασφαλη λειτουργια ,μονο κονσολα.και θα ετρεχα απο εκει ενα απαιτητικο σε πορους προγραμμα..εαν φορτωνοταν παλι η cpu γερνει προς ram,εαν οχι τοτε καρτα γραφικων...δεν θελω καν να σκεπτομαι για mobo....Υπαρχει περιπτωση να μην δουλευει η ψυξη του επεξεργαστη??

Αν είναι η ψύξη του επεξεργαστή... κάποιος θα πεθάνει.. ( άστο το λέω για μένα αυτό!)

Δεν συζητάμε να φορτώσω κάτι απαιτητικό. Με τίποτα δεν γίνεται.... ο επεξεργαστής χτυπάει κόκκινο..
Αν του ζητήσεις και στα δύο λειτουργικά να τρέξει κάτι πολύ βαρύ απλά περιμένεις ατελείωτα αλλά δεν πρόκειται να το κάνει.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και όχι μόνο του επεξεργαστή. Κοίτα και της κάρτας γραφικών αν δουλεύει. Ή αν έχει μαζέψει σκόνη.