Ένα όχι και τόσο τρομερό overclocking

spatman | Τρί, 09/22/2009 - 01:35 | 3' | 13

http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%C…

Δεν έχω καμιά διαθεση να καταλήξω στο δεύτερο μέρος του ημερολογίου, αλλά τέλος πάντων... :P

Μητρική: http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=QHbvGVB1mXmmD8qQ

Μνήμη: http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1144138

Η μητρική υποτίθεται ότι υποστηρίζει μνήμη ddr3 στα 1800 με overclocking.

(στα specifications γράφει: 4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 1800(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066 ECC,Non-ECC,Un-buffered Memory)

H #dmidecode --type 17 δίνει ταχύτητα 1066! Οι δύο πρώτες από τις τέσσερις παραγράφους που βγάζει είναι:

Handle 0x0039, DMI type 17, 27 bytes
Memory Device
    Array Handle: 0x0037
    Error Information Handle: Not Provided
    Total Width: 64 bits
    Data Width: 64 bits
    Size: 1024 MB
    Form Factor: DIMM
    Set: None
    Locator: DIMM0
    Bank Locator: BANK0
    Type: Other
    Type Detail: Synchronous
    Speed: 1066 MHz
    Manufacturer: Manufacturer0
    Serial Number: SerNum0
    Asset Tag: AssetTagNum0
    Part Number: PartNum0

Handle 0x003B, DMI type 17, 27 bytes
Memory Device
    Array Handle: 0x0037
    Error Information Handle: Not Provided
    Total Width: 64 bits
    Data Width: 64 bits
    Size: 1024 MB
    Form Factor: DIMM
    Set: None
    Locator: DIMM1
    Bank Locator: BANK1
    Type: Other
    Type Detail: Synchronous
    Speed: 1066 MHz
    Manufacturer: Manufacturer1
    Serial Number: SerNum1
    Asset Tag: AssetTagNum1
    Part Number: PartNum1
 

Οι επιλογές που δίνει η mobo είναι:

Memclock: 400/533/667/800 MHz

DRAM Timing Mode: DCT 0/DCT 1/Both

Memory Overvoltage: 1.5 έως 2.3

Όταν δίνω voltage 1.8 όπως προτείνει η RAM οι αριθμοί γίνονται κίτρινοι όσο η φάτσα τούτου εδώ -->

Πώς θα το κάνω αυτό το πρώτο overclocking, από το οποίο δεν ζητάω τίποτα άλλο (ο cpu πάει μια χαρά έτσι) παρα να δουλέψει η RAM στα 1800?

Ευχάριστω για την όποια βοήθεια.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έμενα η dmidecode δε δουλεύει, αν και η εφαρμογή είναι εγκατεστημένη.
Απ' ό,τι κατάλαβα, οι μνήμες θα πρεπε να δουλεύουν στα 1800 MHz, αλλά η μητρική τις έχει στα 1066; Τι επεξεργαστή έχεις;
Μη φοβάσε να βάλεις την τάση στο 1,8 κι ας κιτρινίζει. Αφού αυτή είναι η κανονική τάση της.
Αλλά το «Οι επιλογές που δίνει η mobo είναι:
Memclock: 400/533/667/800 MHz» μου φαίνεται περίεργο.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, σωστά κατάλαβες. Ο επεξεργαστής μου είναι phenom x4 στα 3.2Ghz (τί ρόλο παίζει;)

Δοκίμασα τάση 1.8 και memclock 533 αλλά η dmidecode δεν δείχνει τίποτε διαφορετικό.

Γιατί τα διαθέσιμα memclock σου φαίνονται περίεργα? Εσένα πχ τί επιλογές σου έχει?

Να πω ότι και κατά το boot, 1066 μου βγάζει την ταχύτητα.

Edit:

Δοκίμασα memclock 667 και η ταχύτητα ανέβηκε στα 1333!!!

Να το ανέβάσω στα 800 Mhz ή θα το κάψω το pc? (προτιμώ 1066 ταχύτητα παρά καμένη RAM )

Επίσης, πώς ελέγχω τη θερμοκρασία της RAM? Στο BIOS βρισκω μόνο τη θερμοκρασία της mobo και του cpu.

spatman]

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, σωστά κατάλαβες. Ο επεξεργαστής μου είναι phenom x4 στα 3.2Ghz (τί ρόλο παίζει;)

Ο ελεγκτής μνήμης είναι στον επεξεργαστή ενσωματωμένος

spatman]Δοκίμασα τάση 1.8 και memclock 533 αλλά η dmidecode δεν δείχνει τίποτε διαφορετικό.

Γιατί τα διαθέσιμα memclock σου φαίνονται περίεργα? Εσένα πχ τί επιλογές σου έχει?

Να πω ότι και κατά το boot, 1066 μου βγάζει την ταχύτητα.

Edit:

Δοκίμασα memclock 667 και η ταχύτητα ανέβηκε στα 1333!!!

Να το ανέβάσω στα 800 Mhz ή θα το κάψω το pc? (προτιμώ 1066 ταχύτητα παρά καμένη RAM )

Δεν ξέρω γιατί σου εμφανίζει έτσι τις συχνότητες, φαίνεται ότι το 533 αντιστοιχεί στο 1066, το 667 στο 1333 και το 800 στο 1800 μάλλον. Οπότε ανέβασέ το στο 800 (1800). Μη φοβάσε για κάψιμο, άστο στα 1,8 Volt, αφού αυτή είναι η κανονική τάση

spatman]Επίσης, πώς ελέγχω τη θερμοκρασία της RAM? Στο BIOS βρισκω μόνο τη θερμοκρασία της mobo και του cpu.

Οι μνήμες δεν έχουν θερμόμετρο. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά μπορείς να βάλεις ένα θερμόμετρο πάνω στην ψύκτρα και να ελέγξεις.

Ok, το δοκιμάζω αμέσως!

 ...

Στα 800 Mhz έφτασε τα 1600 ταχύτητα :D

Σαφώς καλύτερα από τα 1066, αν και δεν βλέπω και τραγική διαφορά προς το παρόν... όχι ότι το χρονομέτρησα κίολας!

Για να καταλάβω...η αυξημένη συχνότητα δεν υπάρχει περίπτωση να την κάψει την RAM?

Και ... πώς θα φτάσω τα 1800?

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση!

 Συμφωνα με αυτα που γραφεις αναλογα τι βαζεις παιρνεις την διπλασια συχνοτητα.

Αρα για να φτασεις 1800 βαλε τιμη 900.

Καλημέρα. Απο οτι βλέπω στο manual της mobo σου, δεν υποστηρίζεται η μνήμη σου. τι εννοώ..?

Έχοντας και εγω ASUS mobo, με AMD PHENOM 9950, πήρα 1κιτ μνήμης 2χ2 GB σύνολο 4GB. Δεν αναγνώριζε όμως το timing που είχε η μνήμη..

με αποτέλεσμα να δουλευει χαμηλότερα. κοιταξα το manual , και δεν υπήρχε στην λίστα με τις μνήμες..  Οπότε άρχισα να πειράζω το DRAM Timing Configuration (τα mhz που δείχνει η mobo ειναι τα μισά απο την λειτουργία της μνήμης). Αν λοιπον την συγχρόνιζα στα 1066 mhz (533 στο bios) , το pc κολλούσε.. ειδικά σε προγράμματα βαριά που χρειάζονταν μνήμη (βλέπε boinc..). όταν δουλευε στα 800mhz (400 στο bios) όλα κομπλέ..

Και οι μνήμες ήταν απο το εργοστάσιο DDR2-1066mhz(kingston) ,αλλα δεν υπήρχαν στο manual της ASUS(σαν υποστηριζόμενες)..

Σύμφωνα λοιπόν με την απο κάτω λίστα που εσυ έδειξες στο πρώτο link , η μνήμη σου δεν αναγνωρίζεται στα 1800, και μάλλον θα πρέπει να την "χρονίσεις" χαμηλότερα..

http://dlsvr04.asus.com/pub/ASUS/mb/socketAM3/M4A785TD-M_EVO/M4A785TD-M_EVO-QVL.zip

 

 

=========================================================

@tek640: Το κακό είναι ότι δεν μου δίνει επιλογή 900 :(

@harris:  Και αναρωτιόμουνα κι εγώ ποιά από τις RAM να διαλέξω... Την άλλη φορά θα το ξέρω :P

Ωραίο το BOINC αλλά μήπως υπάρχει κάποιο utility που να βασανίζει την RAM επείτηδες για να δει αν όλα είναι καλά?

15 λεπτά βασανιστηρίων έδειξαν ότι η RAM λειτουργεί άψογα στα 1600. Τώρα για τα 1800, δεν καίγομαι κιόλας...

Merci για το memtest :)

 Ψιλοάσχετο αλλά σχετικό, τι θερμοκρασίες παίρνεις(π.χ για mb, CPU, κλπ)? Τη μνήμη, αν τη πιάσεις μετά τα τεστ( εννοείται ότι έχεις κλείσει τον υπολογιστή) πιάνεται ή θα πάθεις εγκαύματα?Απορίες..

spatman][...]

Για να καταλάβω...η αυξημένη συχνότητα δεν υπάρχει περίπτωση να την κάψει την RAM?[...]

Όχι, η μόνη επίπτωση είναι να είναι ασταθές το σύστημα

mitsaras77]

 Ψιλοάσχετο αλλά σχετικό, τι θερμοκρασίες παίρνεις(π.χ για mb, CPU, κλπ)? Τη μνήμη, αν τη πιάσεις μετά τα τεστ( εννοείται ότι έχεις κλείσει τον υπολογιστή) πιάνεται ή θα πάθεις εγκαύματα?Απορίες..

Δεν χρειάζεται να κλείσεις τον υπολογιστή, δε θα πάθεις ηλεκτροπληξία ούτε αν ακουμπήσεις την ψύκτρα, ούτε ρεύμα (μέχρι 12Volt υπάρχουν στον υπολογιστή). Και δεν πρόκειτε να πάθεις ηλεκτροπληξία. Εμένα ας πούμε είναι DDR2-667 υπερχρονισμένη στα ~800, και η ψύκτρα της είναι γύρω στους 30-35 C

@gerstavros.. πάντα πριν οποιασδήποτε εργασίας στο εσωτερικό του κουτιου, "γειώνουμε τον ευατό μας " αποβάλλοντας τον στατικό ηλεκτρισμό που έχουμε και σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να προκαλέσει ζημιά. Επίσης οταν δεν γειώνεσαι (δεν φοράς παπουτσια ας πουμε), και ακουμπήσεις μεταλλικό μέρος στο κουτί θα νιώσεις ενα ανεπαίσθητο "χτύπημα" φορτίου να σε περνάει. κατα τα άλλα έχεις δίκιο σε όσα είπες.

=========================================================

harris]@gerstavros.. πάντα πριν οποιασδήποτε εργασίας στο εσωτερικό του κουτιου, "γειώνουμε τον ευατό μας " αποβάλλοντας τον στατικό ηλεκτρισμό που έχουμε και σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να προκαλέσει ζημιά. Επίσης οταν δεν γειώνεσαι (δεν φοράς παπουτσια ας πουμε), και ακουμπήσεις μεταλλικό μέρος στο κουτί θα νιώσεις ενα ανεπαίσθητο "χτύπημα" φορτίου να σε περνάει. κατα τα άλλα έχεις δίκιο σε όσα είπες.

Στο σκούρο έχεις δίκιο, το ξέχασα. Αλλά το άλλο μου φαίνεται απίθανο εκτός κι αν ακουμπήσεις κατευθείαν το καλώδιο του τροφοδοτικού.