πολυμηχανημα hp psc 1315 scanner

lynx | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 4

Εχω το mandriva 2007.1 Στην εγκατασταση του εκτυπωτη μπηκε ο driver hplip 1.6.12 και το σκανερ δεν αναγνωριστηκε.

Το προβλημα το ελυσα εγκαθιστωντας τον driver hplip 1.7.4a απο εδω :

http://hplip.sourceforge.net/

Ελπιζω να βοηθησα οσους εχουν καποιο πολυμηχανημα απο αυτη τη σειρα.


Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλά έκανες και το ανέφερες.

Πάντως στο Debian Etch, το συγκεκριμένο πολυμηχάνημα (HP PSC1315) δουλεύει άψογα (εκτύπωση και σάρωση) με το HPLIP 1.6.10-3, που έχει εξαρχής το Debian Stable. ¶ρα μήπως έπαιζε τίποτε άλλο;
dimitris2007-5-20 22:32:14

Απ`οτι διαβασα στο Mandriva errata 2007.0 υπηρξε προβλημα με το σκανερ κατα την μεταβαση απο το 2006 στο 2007. Η λυση που προτεινεται εκει, δεν δουλευει στο 2007.1

Στο google ειδα οτι υπηρξε το ιδιο προβλημα και σε αλλες διανομες. Μια και ειμαι αρκετα newbie για να ξερω τι ακριβως φταιει, απλα ανεφερα τη λυση που δουλεψε :)

εχω πολυμηχανημα σειρας 1315.  ξερει κανενας ρε παιδια που μπορω να βρω τα drivers του.     

    thanks

Κοίτα έχω το ίδιο στο σπίτι. Και παίζει άψογα με ότι διανομή το έχω δοκιμάσει πρόσφατα (Fedora 7, Ubuntu, Debian, Sidux, κλπ). To μόνο πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρει ο lynx. Αν έχεις κι εσύ Mandriva 2007.1 ή έχεις πρόβλημα με το scanner, τότε κατέβασε τους drivers από το link που αναφέρει ο lynx.