Νέα Διανομή Linux για το δωρεάν laptop της 1ης Γυμνασίου !

lebronJ | Τρί, 09/08/2009 - 08:18 | 2' | 87

Την 1η Οκτωβρίου θα διανεμηθούν κουπόνια για την αγορά laptop από 123.000 μαθητές της 1ης Γυμνασίου

σε όλη την Ελλάδα.

Τα νέα laptop θα ενσωματόνουν την ύλη των 16 βιβλίων της 1ης Γυμνασίου και εκπαιδευτικό λογισμικό.

Υποθέτω ότι τα βιβλία θα είναι σε μορφή pdf.

To εκπαιδευτικό λογισμικό εαν είναι για win ίσως τρέχει με wine σε linux. Ίσως είναι σε πλατφόρμα ανεξάρτητη

λογισμικού.

Μια καλή ιδέα θα ήταν να φιάξουμε μια διανομή που θα ενσωματώνει όλο το απαραίτητο λογισμικό και τα βιβλία.

Tα βιβλία σε μορφή pdf ή .doc μορφή είναι πολύ εύκολο να περαστούν στη διανομή.

Έτσι ο μαθητής που θέλει θα μπορεί να εγκταστήσει λίνουξ στο νέο Laptop και με μια κίνηση να τα έχει όλα!

http://www.apogevmatini.gr/?p=24848

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=5614819

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτή είναι πολύ καλή ιδέα. Μπορούμε.

Εγώ π.χ. μπορώ να φτιάξω μια custom έκδοση του Ubuntu, με προσθήκη των αποθετηρίων από εδώ:

Φυσικά, χρειαζόμαστε artwork, κι άλλα πακέτα, και πάνω από όλα μια ομάδα ανθρώπων που θα αναλάβουν να υποστηρίζουν από το φόρουμ όσους μαθητές και μαθήτριες θελήσουν να δοκιμάσουν την custom διανομή.

Ψήνεται κανείς άλλος; Για να βλέπω βηματάκια μπροστά...

 

Sure!!! Μπορω να κανονισω μερικα καλα .deb πακετακια & επιστημονικα προγραμματα & παιχνιδια.

Επισης αν χρειαζεται μια ιστοσελιδα (φορουμ θα ειναι αυτο εδω στο LF), τη παρεχω, οπως επισης & χωρο στο σερβερ για download

& φυσικα θα γραψω οσο το δυνατο πιο πολλα cd μπορω, οταν ολοκληρωθει η distro.

 

 

Y.Γ: Δεν εχει μπει ακομα ο Alfi, μα υπολογιζε & αυτον, οπως & τις... σταθερες αξιες του φορουμ :D αρα... ναι θα τσουλισει!!

Π.Σ.Π.Α

 

 

ωραία ιδέα μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω και εγώ :(

υγ. μήπως θα ήταν ποιο εύκολο για όλους τους ενδιαφερόμενους να συνεργαζόσασταν με τα παιδιά εδώ ?

http://forum.ubuntu-gr.org/viewforum.php?f=19

<- http://tr.im/freegame ->

Να γίνω "νονός"; ;)

Σας αρέσει το sxolinux σαν όνομα;

 

Καμιά ιδέα για το τι εκπαιδευτικές εφαρμογές μπορούμε να βάλουμε;

Έχω σταμπάρει τα πακέτα του Π.Ι. που δίνει από το αποθετήριό της η Τεχνική Υποστήριξη.

 

Να βάλουμε και μερικούς στόχους για να δούμε και τι πρέπει να κάνουμε;

1. Σε ποιον απευθύνεται η διανομή;  Σε παιδιά 1ης Γυμνασίου, σωστά;

2. Τι δουλειές θέλουμε να μπορούν να κάνουν; Κείμενο, εκπαιδευτικές εφαρμογές, ζωγραφική, μουσική, τι άλλο;

3. Τι το ιδιαίτερο πρέπει να έχει η διανομή; Παιδικά εικονίδια, τι;

 

Σίγουρα, θα χρειαστούμε χώρο για φιλοξενία του ISO, το οποίο θα είναι αρκετά μεγάλο (πάνω από 1GB).

 

 

Μεσα και γω. Δεν ειναι δα και τπτ σπουδαιο να γινει κατι τετοιο. Ενα απλο remaster υποθετω οτι θα ειναι.

Οποτε σιγα σιγα να ξεκιναμε γιατι ο χρονος πιεζει.

Είμαι και γω μέσααααα :D !!!

Δημήτρη ωραίο το όνομα,εγώ τέτοια ώρα δεν έχω έμπνευση για κάποιο όνομα,οπότε συγχωρούμε :Ρ !

 

Τώρα γι αυτά που ανέφερες:

-Εγώ θα πω γενικά στα παιδιά του γυμνασίου,αλλά κυρίως στα πρωτάκια..

-Διαδίκτυο,εκπαιδευτικά παιχνίδια (κάπου είχα δει ένα τέτοιο θέμα ;) )

-Δεν ξέρω αν είναι ιδιαιτέρο,αλλά νομίζω από κανένα λεξικό (ελληνικό ή αγγλικό αναλόγως τις ανάγκες),το lyckybackup για μην χάνουν και τις εργασίες τους :Ρ.

 

Επίσης βρήκα και μερικές σελίδες:

-http://www.digitalaid.gr/default.asp (η επίσημη σελίδα της δράσης με ανακοινώσεις κ.λπ κ.λπ)

Τα βιβλία του δημοτικού και γυμνασίου σε pdf μορφή

-http://pi-schools.sch.gr/gymnasio/

-http://pi-schools.sch.gr/dimotiko/

happy_linux_downloads

 

Και επειδή όλο και κάποιο μέλος θα είναι γυμνάσιο,καλό θα ήταν να μας πει κ το τι θα ήθελε να περιέχει η διανομή !

--------------------
happy_linux_downloads

Welcome, Paschalis_m. :)

Όντως έχεις δίκιο, σε πρώτη φάση ένα remaster είναι. Φτιάχνω ένα με το melux για δοκιμή.

Σε 2η φάση όμως, δεν είναι ένα απλό remaster. Αν θέλουμε να είναι custom διανομή, παίζει αρκετή δουλίτσα (logos, artwork, υποστήριξη) κλπ κλπ.

 

Δημητρη, μην το αφηνεις στο φλου.

Οσοι μπορουν να συμμετεχουν το εχουν δηλωσει. Οργανωσε μας και παμε:

π.χ. ο θανος ειναι ο καλλιτεχνης της παρεας.

εγω δεν ξερω τι ειμαι αλλα μπορω να βοηθησω οπου ναναι

και οι αλλοι πειτε τι σκαμπαζετε και ξεκιναμε.

Διοτι ο χρονος ειναι ελαχιστος. Μιας και αυτο πρεπει να κυκλοφορησει καποιο καιρο πριν για να προλαβουν τα μαγαζια να το μαθουν και να το εγκαταστησουν.

(μητσο, αν νομιζεις οτι θες msn για αμεση επικοινωνια πες μας και στα στελνουμε με pm).

Φαινεται οτι καποιοι τα εχουν σκεφτει πριν απο μας αυτα.

https://launchpad.net/~linux.sch.gr

Δειτε εδω και οσοι μπορειτε να βοηθησουμε. Υπαρχει ηδη μια δουλεια στρωμενη και χρειαζονται χερια.

Και καμια αναφορα απο το περιοδικο θα ηταν καλη.

paschalis_m, την ομάδα την ξέρω. Αφορά, όπως λέει και το όνομα, κυρίως καθηγητές/δασκάλους [είμαι κι από αυτό ή μάλλον θα ήθελα αλλά δεν έπαιξε  :)] και είναι ομάδα εργασίας του edubuntu-gr που και πάλι αφορά κυρίως το στήσιμο LTSP στα εργαστήρια πληροφορικής των σχολείων. Έχουν κάνει καλή δουλειά και μπράβο τους, μια και έχουν μαζέψει ότι υλικό υπάρχει εκεί.

Σε αυτό το thread όμως ανταποκριθήκαμε στο κάλεσμα για δημιουργία custom διανομής για παιδιά Γυμνασίου για τα laptopάκια τους.

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κανείς από την ομάδα εκείνη γι' αυτό το θέμα - διαβάζοντας διάφορα thread είδα συζήτηση. Αν γουστάρουν, έχει καλώς κι ας κοπιάσουν. Κατά τ' άλλα, μην μπερδευόμαστε. Εμένα δεν με νοιάζει να φτιάξουμε «κάτι στάνταρ» που θα το προτείνουμε στο υπουργείο για dual boot συστήματα ή να προλάβουμε τα μαγαζιά να το κάνουν preinstalled κλπ κλπ (χωρίς παρεξήγηση, Γιώργο) - δεν πιστεύω σε αυτό, είμαι άλλης άποψης εκφρασμένης εδώ και καιρό: φτιάχνουμε κάτι γιατί γουστάρουμε, και το υποστηρίζουμε όσο μπορούμε μέσα από forum. Αν θέλετε να μπλέξετε με υπουργεία και επιτροπές, ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν, αλλά αλάργα από εμένα :)

Τέσπα, για όποιον εξακολουθεί να ενδιαφέρεται, έφτιαξα ένα πρώτο remaster του Ubuntu για να δούμε τι παίζει (αν παίζει ;))

Βασίζεται στο Ubuntu 9.0.4, είναι 2.3GB Live DVD και περιέχει προεγκατεστημένα:

- Ελληνική διόρθωση στο OpenOffice.org

- Inkscape

- Τις εκπαιδευτικές εφαρμογές του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για το Γυμνάσιο, ήτοι:

   Αγγλικα, Γαλλικά, Γερμανικά, Βιολογία, Ομηρικά Επη, Πληροφορική, Φυσική Αγωγή, Ηροδότου Ιστορία Α-Β-Γ Γυμνασίου.

- ΚTurtle logo

- Graph plotter

- Wine

- ScummVM

- Njam (pacman)

- VLC για αναπαραγωγή πολυμέσων

 

Δεν ειναι ακόμα έτοιμο, και σίγουρα του λείπουν ένα σωρό πράγματα, όπως π.χ. artwork.. Thanos, είσαι εδώ;;;

Αν επιμένετε και θέλετε link, pm me.

 

 

 

 

Θα μπορουσατε να βαλετε καποια βοηθηματα με ασκησεις γι αυτους που μπορει να δυσκολευονται. Ακομα, μια ηλεκτρονικη εγκυκλοπαιδια θα ηταν

πολυ καλη ιδεα να βαλετε.

Ότι χρειαστεί μπορώ να βοηθήσω παιδιά ... (ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ο άρχοντας του remaster !!!)

στειλε λινκ.

υπαρχουν κολληματα με τις αδειες χρησης κλπ των προγραμματων που αναφερεις (το εκπαιδευτικο λογισμικο).

μία πρώτη απορία:  o thanos πού στο καλό το μυρίστηκε καί εμφανίστηκε?

νομίζω πως θα βοηθήσω όπως καί αν μπορώ :)

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Καλώς τους, emcpn & alfisti. Πού σασταν; βρε; :) Έχετε και οι δύο εμπειρία από remastering, οπότε αρχίστε να κατεβάζετε ιδέες!

Επί της ουσίας:

1. Από πακέτα, μέχρι τώρα έχουμε, όσα ανέφερα παραπάνω + gcompris, ghemical, kalgebra, kalzium, kbrunch, kgeography, kig, Kmplot, Kstart, Kturtle, Marble, Parley, Stellarium, TuxPaint, Step, GPeriodic, ygraph.

2. Έβαλα και τον Flash player, αλλά αυτό θα χρειαστεί άδεια αν πάμε για ευρύτερη διανομή. Χρειάζεται όμως για τα εκπαιδευτικά.

3. Σίγουρα έχουν δίκιο ο thanos και ο SpaCeMaN: θέλουμε και τα βιβλία από εδώ, αλλά και κάποια εγκυκλοπαίδεια. Σκέφτομαι: μπορούμε να κατεβάσουμε μια (ΠΟΛΥ) μικρότερη εκδοχή της Βικιπαίδεια; 

4. Να δούμε τι άλλο μπορούμε να βάλουμε, αλλά με μέτρο . Το remastered iso έχει φτάσει ήδη τα 2.7GΒ - τα εκπαιδευτικά του Π.Ι. είναι τεράστια..

5. Για άδειες χρήσης των σχολικών, paschalis_m, δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Ούτε λεφτά πάμε να βγάλουμε ούτε τίποτε, και στην τελική πρόκειται για πράγματα που έχουν φτιαχτεί με δημόσια χρήματα - και δικά μου και δικά σας. Αν πάλι, κάνω λάθος και «μας την πέσουν»,  πολύ απλά τα βγάζουμε από προεγκατεστημένα και τα βάζουμε από το αποθετήριο απευθείας με κλικ σε ένα εικονιδιο-σκριπτάκι πάνω στην επιφάνεια εργασίας. Δεν θα σκάσουμε κιόλας. ;)

Το πρώτο ISO του sxolinux (το λέω έτσι μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο) είναι έτοιμο. Δουλεύει ...σχετικα καλά. Μόνη εξαίρεση το wine, που δεν κάθεται καλά, λόγω του winbind. Δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερο πρόβλημα όμως, φτιάχνεται. Σίγουρα, χρειάζεται και το luckybackup του...

Κατά τη γνώμη μου, το σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι για να το «βγάλουμε» δημόσια, ως custom ubuntu-based διανομή, πρέπει να αλλάξουμε λογότυπα κλπ, να μην εμφανίζει πουθενά ubuntu. Emcpn, alfi, ποια είναι αυτά τα πακέτα? Χρειαζόμαστε και τον thanos, αν έχει έμπνευση, να φτιάξει κάτι για λογότυπο, έστω και πρόχειρα.

Τι συμφέρει; Jaunty ή Carmic;

 

κι εγώ ψήνομαι να βοηθήσω αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα άμεσα λόγω κάποιων υποχρεώσεων, σε καμιά δεκαριά μέρες πάντως θα είμαι πιο ελεύθερος. Θα παρακολουθώ πάντως το θέμα. Προτείνω να χωριστούν ανά κατηγορία οι δουλειές και σε κάθε κατηγορία να οριστούν διακριτές εργασίες τις οποίες μετά θα μπορεί να τις αναλαμβάνει όποιος θέλει. Απλά να υπάρχει κάπου μια λίστα με όλες τις εργασίες και την κατάσταση που βρίσκονται, ώστε ανά πάσα στιγμή να ενημερώνεται άμεσα κάποιος που θέλει να βοηθήσει.

Τώρα που ξαναβλέπω αυτά που έγραψα μάλλον το χόντρυνα...

************************

www.postokano.gr

Το geogebra είναι ένα πολύ καλό πακέτο, χρησιμεύει για μαθηματικά γενικά και είναι εκπαιδευτικής φύσεως.

Έχει και wiki με έτοιμο εκπαιδευτικό υλικό (ασκήσεις, παραδείγματα κ.λπ.) για χρήση με το geogebra!

Η άδεια χρήσης για το εκπαιδευτικό υλικό είναι η creative commons non-commercial licence.

"All files in the GeoGebra Upload Manager and on the GeoGebra web server are subject to the following Creative Commons License. All linked pages on other webservers are subject to the copyright of their respective authors. The operator of the GeoGebra web server disclaims any liability for contents in the GeoGebra Upload Manager or of any linked pages on other web servers."

************************

www.postokano.gr

@ dimitris

τώρα με πιάνεις στον ύπνο (!).

remaster ubuntu έχω να κάνω 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

για αρχή θέλουν αλλαγή εικονίδια στο /usr/share/icons (νομίζω).

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Κάτι άλλο που πρόσεξα τώρα ... Αν με κάποιο τρόπο συμμαζευτεί τι ISO (λιγότερο από 2 GB οπωσδήποτε όμως ) μπορούμε να βάλουμε και wubi support !!! το κατέχω αρκετά καλά το σπόρ και θα είναι και αρκετά σημαντικό για την διάδοση του ... Θα ετοιμάσω και κάτι για logo (πιάνω δουλειά αμέσως !!!)

 

" Τι συμφέρει; Jaunty ή Carmic; " Επί του παρόντος μακριά από το Carmic !!! Είναι σε πολύ experimental φάση ακόμα και να ξέρετε ότι απέχει αρκετά από αυτό που θα δούμε τελικά τέλη Οκτωμβριου (έπρεπε να έχω ανοίξει άλλο topic να σας πω τι παίζεται , αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα )

Αυτό πως σας φαίνεται ???

 

Θα κάνω και κανά δύο ακόμα να διαλέξετε ...

Δημητρη τα λογοτυπα κτλ ειναι πολυ ευκολα. Μπορω να φτιαξω theme και Icons στο δευτερολεπτο.

Logos δεν ξερω να σχεδιαζω αλλα ηδη απο πανω βλεπω αξιολογα πραγματα.

Αντε emcpn και thanos δειξτε τι αξιζετε........

Παιδια μονο προσοχη, δεν χρησιμοποιουμε walls και icons με αδειες χρησης.

Τωρα οσο για το karmic ή το jaunty, αν θελουμε κατι αμεσα jaunty, αν δεν βιαζομαστε karmic (ηδη  κυκλοφορει η alpha5 και απο την alpha6 γινεται αρκετα στθ.

Aυτη η διανομη θα εχει κοφτες στο web η οχι?? Αν ναι θα πρεπε να παιρναμε κωδικα & απο αλλη να προθεσουμε.

Βασικο, αν & βαρυ θεωρω & ενα πλανηταριο. Το Stellarium π.χ ειναι εντυπωσιακο.

Μερικα βασικα & πρακτικα addons  στον ff.

Παντως εχω καταλογο με παιδικες, μαθητικες εφαρμογες κλπ, οταν εκανα μια distro για τ' ανηψια μου περυσι...

Π.Σ.Π.Α

 

 

dimitris]

Αυτή είναι πολύ καλή ιδέα. Μπορούμε.

Εγώ π.χ. μπορώ να φτιάξω μια custom έκδοση του Ubuntu, με προσθήκη των αποθετηρίων από εδώ:

Φυσικά, χρειαζόμαστε artwork, κι άλλα πακέτα, και πάνω από όλα μια ομάδα ανθρώπων που θα αναλάβουν να υποστηρίζουν από το φόρουμ όσους μαθητές και μαθήτριες θελήσουν να δοκιμάσουν την custom διανομή.

Ψήνεται κανείς άλλος; Για να βλέπω βηματάκια μπροστά...

 

Κοίτα, εγώ δεν έχω πολλές γνώσεις, αλλά θα ήθελα πολύ να προσφέρω!!! Απλά μπορείτε να μου πείτε κάτι όχι περίπλοκο για να το κάνω...

 

Η ζω ή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

Το σχολίνουξ είναι ωραίο σαν ιδέα!

Ωραίο το logo σου emcpn !

Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει wubi support ώστε να εγκαθίσταται μέσα από τα win.

Oi πιτσιρικάδες είναι περίεργοι  και θα το δοκιμάσουν έστω κι έτσι !! 'Ισως να είναι η κερκόπορτα των WIN !

Συμφωνώ με τον Δημήτρη ότι το κυριότερο είναι να γίνει αυτή η διανομή έξω και πέρα από επιτροπές, υπουργεία,

καθηγητές, εταιρείες. Όποιος θέλει ας ακολουθήσει !!

Αρκεί να υπάρχει μια ολοκληρωμένη λύση!

Προσωπικά επιμένω στο wubi support και ίσως σε μια αυτόνομη διανομή σε CD μέσω του περιοδικού.

Ας γίνει η παρούσα ιστοσελίδα ως κέντρο υποδοχής μαθητών με ιδιαίτερο "on line help support" σε μόνιμη βάση.

Χαίρομαι ιδιαίτερα για τον ομαδικό ενθουσιασμό! Μακάρι να μπορούσα να συνεισφέρω σε τεχνικό επίπεδο!

thanos]

Και επειδή όλο και κάποιο μέλος θα είναι γυμνάσιο,καλό θα ήταν να μας πει κ το τι θα ήθελε να περιέχει η διανομή !

 

Λοιπόν, πάω 1η λυκείου αλλά όταν πήγαινα πρώτη θυμάμαι τους συμμαθητές μου που το παίζανε "ξεψαρωμένοι" και "μεγάλοι", οπότε ας μην γίνει πολύ παιδικό... Περισσότερο cool... Έτσι θα το ήθελα εγώ αν ήμουν πρωτάκι. Επίσης μπορώ να κάνω μια προσπάθεια για homepage και εικόνα φόντου.

__________________________________

Η ζω ή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

κάτι που πρόσεξα μόλις τώρα:

Δεν χρειάζεται να βάλουμε όλα τα βιβλία του Γυμνασίου παρά μόνο της 1ης τάξης. Εξοικονομούμε πολύ χώρο έτσι.

Ούτως ή άλλως τα laptop θα είναι για τους μαθητές της πρώτης. Τα υπόλοιπα άς τα βάλουν μόνοι τους όσοι το επιθυμούν.

 

Έχουμε επίσης το συγκριτικό πλεονέκτημα ότι θα βγάλουμε έκδοση λογισμικού που θα είναι αποκλειστικά για τους μαθητές !

Κάτι που δεν μπορούν να προσφέρουν τα WIN ! Και με τι όνομα ! sxolinux !

Λοιπόν άλλες δύο προτάσεις για logo (θυμήθηκα να βάλω και τον tux)

Για ερασιτέχνης έβαλα τα δυνατά μου ... Αν παίζει καμμιά καλή ιδέα ρίξτε την να δω τι μπορώ να κάνω ....

Sorry naf δεν βρήκα κάτι αξιόλογο σε κουκουβάγια !!!

Συγχαρητήρια παιδιά για την ιδέα.
Να κάνω κι εγώ μια πρόταση. Καλό είναι να μην ξεφύγει πολύ το μέγεθος της διανομής και βαριούνται τα πιτσιρίκια να το κατεβάσουν.
Δεν έχει νόημα να υπάρχουν τα βοηθήματα όλων των τάξεων στο ίδιο iso. Βαραίνει χωρίς λόγο. Μπορείτε να φτιάξετε εκδόσεις ανάλογα με την κάθε τάξη ή απλά να κάνετε αυτό που λέει η δημήτρης με το εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας. Αν και εκεί ρίχνουμε όσους μπορεί να μην έχουν internet. (Λίγο σπάνιο αυτό βέβαια)
 

Παιδιά ρίξτε μια ματιά! Κάπως έτσι σκοπεύω να διαμορφώσω τη σελίδα!

www.SxoLinux.tk

Η ζωη ή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

1. κάτι μού λέει ότι ο thanos, μπορεί να μεταμορφώσει τον tux σε ... κουκουβάγια (εδώ τον έκανε ποντίκι!!)

(αλλοιώς βάλτς στον tux μία μαθητική τσάντα ας πούμε)

 

2. απορία: sxolinux ή μήπως sholinux -θα ήταν καλό καί το schoolinux αλλά πολύ ... σκουλικιασμένο  :)

 

EDIT : ωραία σελίδα  !

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Άλφιστι έριξες μια ματιά στη σελίδα?

__________________________

Η ζωη ή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

Δημητράδες εδώ είμαι !!!! Αlfi μπαίνω στο φόρουμ,οπότε είμαι ακόμη μέσα στα πράγματα...

Να ξεκινήσω από το τέλος...

-xfreak ωραία η σελίδα,μια παρατήρηση/ιδέα το φόρουμ να γίνει εδώ..είτε με ένα υπο-φόρουμ είτε με ένα σχετικό θέμα για τη διανομή !

-τι ακριβώς θα χρειαστεί να κάνω ;;; θα ασχοληθώ να φτιάξω ένα logo και ότι άλλο φανεί χρήσιμο.αρκετάααα θα κάνω από παρασκευή μιας κ τελειώνει η εξεταστική μου (υπομονή 2 μερούλες ακόμη :D ) και θα έχω αρκετοοοοοοό χρόνο για να πάρει φωτιά το Gimp :) !!!

Δεν φταίω που ο κύριος alfisti ποιο πάνω έδωσε μια ιδέα για κουκουβάγια....

--------------------
happy_linux_downloads

Ωωωωωωωωωω... (επιφωνηματικό)

Επειδή έχω μείνει λίγο άναυδος από τη συμμετοχή (ρε emcpn, εσύ είσαι καλλιτέχνη!ς!), ζητώ λίγο χρόνο να τα διαβάσω...

Και πάλι, ωωωωωωωωωωωωωωωωω...

 

Ωραία, προτείνω να φτιαχτεί μια ενότητα στο φόρουμ, όπου να παραπέμπει η σελίδα μου όταν πατάς "φόρουμ", τι λέτε? Επίσης σκέφτηκα να βάλουμε τη διανομή σε κάποιο torrent site, ή αλλιώς μήπως γίνεται να μπει στους σέρβερς της Compupress? Για λoγότυπο, τι θα λέγατε να βάζαμε ένα μήλο?

 

_________________________

Η ζωή ή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

Παιδιά όποιος έχει κάφι να βοηθήσει στη σελίδα του δίνω τους κωδικούς....

_______________________________

Η ζωή ή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

Παιδιά όποιος θέλει τους κωδικκούς ας επικοινωνήσει μαζί μου με μήνυμα ή με mail ([email protected])

______________________________

Η ζωή ή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

Από Linux δεν είμαι και σε πολύ καλό επίπεδο αλλά πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω σε ότι μπορώ, ειδικά με τη σελίδα.

 

Υ.Γ. κατά τη γνώμη μου ΜΗΝ βάλετε την wiki για εγκυκλοπαίδεια. Δεν είναι κι ότι πιό έγκυρο υπάρχει (προς το παρόν τουλάχιστον).

Ρίξτε μια ματιά στο νέο design!

sxolinux.tk/

________________________________

Η ζωή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

χχχχχχχχχχχχχχχμφ! Συγχωράτε το τηλεγραφικό ύφος, αλλά έγραφα μία ώρα, απαντώντας, και από βλακεία μου, έκανα back και τα έχασα.

Πάμε πάλι από την αρχή:

1.  Screenshot:

 

2. Μπήκε το luckybackup.

3. Jvarkas, καλή η πρόταση για καταμερισμό. Απλά λέει ο καθένας τι κάνει.

4. Jvarkas, το geogebra είναι καλή φάση, αλλά binary. Θα το βάλω πάνω στην επιφάνεια εργασίας. ίσως με άλλα πράγματα σε φάκελο "Άλλα Εργαλεία"

5. alfi, έλεγα μήπως ήξερες συγκεκριμένα ποια αρχεία μέσα στο icons πρέπει να αντικατασταθούν για να φύγουν τα εικονίδια του ubuntu.

6. emcpn, lebronJ, καλό το wubi, προσπαθω να ρίξω το μέγεθος κάτω από τα 2GB. Τρία μπράβο για τα logos, emcpn. Συμφωνώ και εγώ με το lebronJ. Το τρίτο και τελευταίο λογότυπο που έφτιαξες μου άρεσε και το έβαλα προσωρινά. Αν ο thanos δεν φτιάξει κάτι καλύτερο, και δεν έχει αντίρρηση κανείς άλλος, το κρατάμε :)

7. Paschalis_m, μάλλον jaunty το βλέπω. Αν  δεις τι  γράφω στο τέλος, θα δεις ότι δεν θα έχει σημασία.

8. κώστα, κόφτες; εννοείς να μην μπορούν να πάνε όπου θέλουν;

9 xfreak, welcome. Τρία μπράβο για τη σελίδα. Δύο πράγματα: α) πρέπει σε κάποιο σημείο να έχει και τα λογότυπά μας Β) Παίζει να φτιάξεις μια ιστοσελίδα με τα Links των pdf των βιβλίων ΜΟΝΟ της Α' γυμνασίου από το Π.Ι; Προτείνω να την βάλουμε ως link στην επιφάνεια εργασίας για να βλέπουν απευθείας τα παιδιά των κατάλογων των PDF που έχουν μέσα στο LiveDVD.

10. Ο LebronJ και ο sparus, έχουν δίκιο. Για διάφορους λόγους θέλουμε μικρότερο μέγεθος - προσπαθώ βγάζοντας μερικά λογισμικά (Φυσική Αγωγή και Θρησκευτικά) να το ρίξω κάτω από 2B.  Διαβάστε όμως και το τέλος του σχολίου μου.

11. Ψηφίζουμε για όνομα. Μέχρι τώρα: sxolinux, scholinux και schoolinux.

12. thaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaano! logo περιμένουμε μόνο; Εικονιδια, χρώματα, κλπ κλπ; Τελείωνε την Παρασκευή και πιάσε δουλειά, μαζί με τον emcpn, που απ' ότι καταλαβαίνω έχει καλλιτεχνική φλέβα αλλά την κρύβει! :)

13. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να σας δώσω ένα Link για να κατεβάσετε ένα ISO των 2.4G μόνο και μόνο για δοκιμές.

Επίσης, παραείναι ατομιστικό  έτσι. Φτιάχνω λοιπόν ένα σκριπτάκι, το λέω sxolinux-creator.sh προσωρινα, το οποίο βασίζεται στο melux.sh. Αυτό παίρνει το αρχικό ISO του ubuntu και φτιάχνει ένα iso του sxolinux με ότι πακέτα του λέμε. Αυτό το σκριπτάκι είναι για εμάς, για να κάνουμε τις δοκιμές μας όχι για τα παιδιά. Κατεβάστε το, βάλτε το σε έναν φάκελο μαζί με το αρχικό ubuntu iso, και τρέξτε το. Θα σας ζητήσει μόνο να του δωσετε "αριθμό έκδοσης" (π.χ. 0.5-dimitris, οποτε το τελικό iso θα είναι sxolinux-0.5-dimitris.iso). Όλα τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του, αρκεί να έχετε Internet. Παρακαλώ, όσοι θέλετε (gnu_labis?) κάντε διορθώσεις στο σκριπτάκι και στείλτε τις μου. Οι υπόλοιποι πείτε τι άλλο προτείνετε.

Ουφ..

 

update:

1. το μήλο μ' αρέσει - μήπως όμως να κρατάγαμε την ίδια γραμμή/χρώμα και στα εικονίδια - αν π.χ. επιλέξουμε το 3ο logo του emcpn,  μήπως και τα εικονίδια να είναι σε τέτοια λογική; Π.χ. εγώ θα πρότεινα, αντι του Ubuntu icon να βάζαμε τον πιγκουίνο με το μαύρο κυκλικό δίσκο του emcpn ή κάτι παρόμοιο.

2. Welcome, Αποστόλης!

3. Κάτι που ξέχασα: θα ήταν καλό, όχι άμεσο, να φτιάξουμε ένα νέο thread, όπου στο πρώτο post θα γράψουμε τα ονόματα όλων των εκπ. εφαρμογών του "sxolinux"/schoolinux/whatever και κάτω από κάθε όνομα να γράψει όποιος μπορεί 2-3 αράδες περιγραφή της εφαρμογής. Μετά παίρνουμε αυτό το κείμενο και το βάζουμε με μορφή ιστοσελίδας ως link στην επιφάνεια εργασίας (π.χ. ""Ξεκινήστε εδώ") για να κλικάρουν τα παιδιά και να ανοίγει η "βοήθεια" με τις περιγραφές των προγραμμάτων.

 

4. Βοήθεια, emcpn. Ξέρεις πως βάζουμε εικονίδια/εφαρμογές πάνω στην επιφάνεια εργασίας του LiveDVD ώστε να εμφανίζονται και μετά την εγκατάσταση;

 

 

 

dimitris]

Κατεβάστε το, βάλτε το σε έναν φάκελο μαζί με το αρχικό ubuntu iso, και τρέξτε το. Θα σας ζητήσει μόνο να του δωσετε "αριθμό έκδοσης" (π.χ. 0.5-dimitris, οποτε το τελικό iso θα είναι sxolinux-0.5-dimitris.iso).

Για βοήθα λίγο.

Κατεβάζουμε το sh το βάζουμε στον ίδιο φάκελο με το iso του ubuntu και;

 - το καίμε σε νέο cdάκι

 - τα μεταφέρουμε και τα δύο όπως είναι σε φάκελο στο σύστημά μας και τρέχουμε το sh

 - κάτι άλλο

Κατα ειμαι μα γενικοτερα μα ναι κοφτες & αυτο υπο τον... φοβο των Ιουδαιων, οτι οπως ξερεις ισως καποιοι -σε λιγο καιρο- πουν πως ειναι γι' ανηλικους, κλπ....κλπ...

&η γρηγορη εκινηση για το Open Office μη ξεχαστει.

Μεγαλη προσοχη θεωρω θελουν & τα χρωματα, ιδιατερα αφου προκειται για παιδια. Νομιζω καλο ειναι ν' αποφευχθουν τα πολυ εντονα.

Απλα ψαχνω να βρω τι ειναι αυτο το κατι, που θα εκανε καποιον ο σ' αυτη την ηλικια που θα ανοιγε το λειτουργικο, ειτε πρωτη φορα, ειτε ξεροντας απο win, να κανει WOOOWWW!!! OMG!!! κλπ....

Ακομα προτεινω:  Wbar κατω μ' εφαρμογες. Την αλλη τη μπαρα με το μενου επανω, με καποιο διαλεγμενο φυσικα θεμα & με ΟΥΣΙΩΔΗ που θα εχουμε στη task bar.

Λιγο.... πειραγμενες, ειτε με δικα μας σκριπτακια, ειτε με του Stylish

 

Πρωτοτυπα εικονιδιακια, οχι υποχρεωτικα τετραγωνισμενα, οχι υποχρεωτικα πολυχρωμα....

Το Pingin ειναι αγνωστη λεξη, το aMSN οχι....

 

Σα Forum της διανομης, θα ειναι το παρον εδω στο ELF & θα φτιαχτει φυσικα & ξεχωριστο fora.

& θα ειμαστε συνεχεια μια ομαδα ανθρωπων, μα & οι υπολοιποι στη πορεια να υποστηριζουμε τη διανομη.

 

& φυσικα ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ: σε αυτες τις ηλικιες το notebook, το βλεπεις καθαρα & μονο σα gatzeτια!! Προτεινω να το λαβουμε στα υποψη!!

 

Υ.Γ: Θα σου στελω ενα pass & link το απογευμα,Δημητρη να μπαινεις οποτε θες στο σερβερ, ν' ανεβοκατεβαζεις το iso.

 

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

αποστόλη, κάνεις το 2ο: σε ένα δικό σου φάκελο βάζεις το ubuntu iso και το σκριπτάκι, και το τρέχεις (σημείωση: υπήρχαν λαθη που δεν τα είχα δει, πλζ, ξανακατεβάστε το σκριπτάκι από το ίδιο link):

 

cd onoma_fakelou_opou_exeis_iso_kai_script

chmod +x sxolinux-creator.iso

./sxolinux-creator

 

όταν στο ζητήσει, του δινεις μόνο αριθμό έκδοσης (π.χ. 0.7-apostolis) σε λατινικους χαρακτήρες και μετά στο μενού επιλογής πακέτων πατάς μία φορά το 9 για να κατεβάσει πακέτα.

1. constantinos, ποιο πακέτο για γρήγορη εκκίνηση ΟΟ.org?

2. To amsn είναι καλή ιδέα. Για να δω αν υπάρχει repo.

3. είμαι κατά των έξτρα bars με εικονίδια κλπ - και αυτό γιατί δεν ειναι 100% σταθερά όλα αυτά, και γιατί δεν τα χρησιμοποιούμε όλοι. Έτσι, θα δυσκολευόμαστε αργότερα να δίνουμε βοήθεια στα παιδιά (αν υπάρξουν, ε; ). Αν πάντως επιμετε...

 

Δεν είδα να ψηφίζει κανείς το όνομα. Τι θα γίνει; Να το κλείσουμε το θέμα, να ξεκινήσουμε με λογότυπα κλπ κλπ.

Επαναλαμβάνω, αν ξέρει κανείς ποια εικονίδια είναι trademarked και θέλουν αντικατάσταση (εννοώ το που βρίσκονται) ας γράψει μια λίστα - θα μου κάνει μεγάλη χάρη.

 

Ψηφίζω sholinux.

Το sxolinux ίσως να μπερδέψει ορισμένα παιδιά (που μάλλον δεν έχουν και την απαραίτητη γνώση για την αντικατάσταση ορισμένων γραμμάτων στην Αγγλική καθομιλουμένη από το x).

Ψηφίζω "σχολίνουξ" με ελληνικούς χαρακτήρες. Έτσι λύνουμε κάθε πρόβλημα για το πως

θα γραφτεί στα αγγλικά!

Δεν μας ενδιαφέρει ας γραφτεί όπως θέλει!!

Προσωπικά, προτιμώ το sxolinux σαν όνομα filename-version.iso, για να μην έχουν πρόβλημα στους servers.

Δεν με πειράζει να είναι στα Ελληνικά σχολίνουξ, στα wallpapers ή αλλού. Ισα ίσα που μάλλον αυτό θα βοηθήσει τα παιδιά.

Τι λέτε, το κρατάμε sxolinux στα λατινικά όπου χρειάζεται, και στα Ελληνικά κείμενα το αναφέρουμε ως σχολινουξ ;