Προβλημα με ελληνικους τίτλους αρχείων στο Dream Linux

griper | Τετ, 07/29/2009 - 03:56 | 2' | 2

Καλησπέρα σε όλους, κατέληξα μετά από πολλές δοκιμές(live CDs, εγκαταστάσεις) να βάλω το Dream Linux σε ένα αρχαίο pc που έχω,

το οποίο είναι περίπου στα 700 MHz, 384RAM, 10GB HDD.

 

1)Το πρώτο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε ήταν ότι όλα τα αρχεία που είχα σε έναν εξωτερικό σκληρό και των  οποίων οι τίτλοι ήταν

με ελληνικούς χαρακτήρες, αντί για τους τίτλους μου εμφανίζει ερωτηματικά ή ακαταλαβίστικα σύμβολα. 

Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα είναι στην κωδικοποίηση την οποία όμως δεν έχω βρει από που μπορώ να την αλλάξω.

 

2) Έχω βάλει στο Keyboard Layout Switcher και την ελληνική γλώσσα αλλά είναι εκνευριστικό όταν θέλω να μεταβώ από τα ελληνικά

στα αγγλικά να αλλάζω τη γλώσσα με το ποντίκι. Και σ'αυτη την περίπτωση δεν μπόρεσα να βρω από που μπορώ να ενεργοποιήσω

π.χ. το alt+shift για αλλαγή γλώσσας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Το πρώτο νομίζω έχει να κάνει με κάποια επιλογή του mount αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω...

Για το δεύτερο από όσο κατάλαβα το XFCE δεν προσφέρει κάποιο γραφικό τρόπο να ορίσεις συδυασμό πλήκτρων για αλλαγή γλώσσας. Οπότε πρέπει να προσθέσεις στο αρχείο
/etc/X11/xorg.conf στο κομμάτι που λέει
Section "Input Device"
Identifier "Keyboard 0"
Driver "kbd"
κλπ τη γραμμή
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"

Για να επεξεργαστείσεις το αρχείο αν δεν έχεις άνεση με τη γραμμή εντολών δώσε (στην γραμμή εντολών)
gksu mousepad
για να ανοίξεις τον text editor του xfce με δικαιώματα root.

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

νομιζω οτι τα ονοματα των αρχειων ειναι κωδικοποιημενα σε iso8859-7 εαν το συστημα ειναι σε utf-8 η το αντιθετο.σε κονσολα ως υπερχρηστης apt-get install locales k meta dpkg-reconfigure locales κ τσεκαρισε κ τα δυο προαναφερθεντα locales,εννοειται -el.Ακολουθως επανεκινηση κ απο τον gdm  επιλεγεις η 8859-7-el η utf-8-el.δεσ τα αποτελεσματα κ στις δυο περιπτωσεις κτο ξαναβλεπουμε