Aλλαγη δικαιωματων σκληρου δισκου (Solved)

tek640 | Τρί, 07/21/2009 - 12:37 | 1' | 8

Εχω ενα δισκο στο pc μου,τον /dev/sdb1που εχει μονο διαφορα αρχεια(ταινιες,μουσικη κτλ),και θελω σε αυτο το δισκο να μπορω να γραψω ή να σβησω κατι σαν απλος χρηστης και οχι μονο σαν root.

Πως θα το κανω σας παρακαλω?

Ο δισκος ειναι σε fat32.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 εστω οτι εχεις την παρακατω γραμμη στο fstab

/dev/sdb1      /mnt/files       auto         noauto,owner,ro  0   0

την αλλαζης σε

/dev/sdb1      /mnt/files       auto         users,noauto,owner,ro  0   0

 

με αποτελεσμα να μπορει να το κανει mount και ο single user

http://s3.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=NTI4OTY=

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\

Sorry αλλα ξεχασα να επισημανω κατι.Τον δισκο τον εχω κανει μονιμα mount με το προγραμμα mountmanager.Στο fstab αν θυμαμαι η γραμμη του δισκου ειναι:

/dev/sdb1     /media/DATA              user ή users(δεν θυμαμαι τωρα)       0    0

 

Να προσθεσω μονο τα noauto,owner,ro ?

Θα δουλεψει ετσι ή θα ψαχνω το δισκο μετα?

Προτείνω αρχικά να δοκιμάσεις το παρακάτω στο fstab σου:

/dev/sdb1    /media/DATA           defaults       0    0

Κάτι βέβαια που δε μου κάθεται καλά είναι η απουσία του file system type (στην περίπτωση σου είναι vfat) και δηλώνεται μετά το /media/DATA. Θα το δω το βράδυ και θα σου πω. Αν δε δουλέψει αυτό δοκίμασε αντί για defaults το users. Η επιλογή noauto νομίζω είναι για μη γίνεται auto mounted το partition οπότε υποθέτω ότι δεν τη θες. Αν κάνω λάθος ο slackware ας με διορθώσει παρακαλώ!

Γενικά έχω αντιμετωπίσει κι εγώ παρόμοια προβλήματα χωρίς ιδιαίτερο λόγο (μάλλον κάτι έκανα λάθος) αλλά με την επιλογή defaults γενικά παίζει το θέμα.

************************

www.postokano.gr

Με την επιλογη defaults νομιζω ο δισκος δεν γινεται automount.

To file system type δεν λειπει λογικα,απλα επειδη δεν ειμαι στον υπολογιστη μου τωρα δεν θυμαμαι πως ειναι ακριβως το fstab.

Θα δοκιμασω μετα και θα σας πω παντως.

Λοιπόν, το έψαξα λίγο και σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες δοκίμασε και το εξής:

/dev/sdb1    /media/DATA      vfat     umask=000       0    0

αν και δε νομίζω να δουλέψει διότι η λογική του umask είναι να αφαιρεί δικαιώματα από αυτά που δίνουν οι εφαρμογές και όχι να προσθέτει. Διάβασε πάντως αυτές τις οδηγίες για το fstab γενικά και θα καταλάβεις αρκετά.

Για δοκίμασε και αυτό:

/dev/sdb1    /media/DATA      vfat     users,rw,exec,auto       0    0

διότι βρήκα κάπου ότι το defaults περιλαμβάνει τις παραμέτρους rw, suid, dev, exec, auto, nouser, and async και το nouser δε σου κάνει. Με δοκιμές σίγουρα θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει...

************************

www.postokano.gr

 με το τροπο που σου εγραψα κανο mount το cdrom αλλα και δισκους. Ο μονος λογος που μπορει να μην στο κανει mount ειναι να μην εχει δικαιωματα ο χρηστης στο φακελο που προσπαθει να κανει mount

http://s3.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=NTI4OTY=

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\

slackware]

 με το τροπο που σου εγραψα κανο mount το cdrom αλλα και δισκους. Ο μονος λογος που μπορει να μην στο κανει mount ειναι να μην εχει δικαιωματα ο χρηστης στο φακελο που προσπαθει να κανει mount

Λογικό ακούγεται, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις την εξής εντολή σε τερματικό (ως root):

chmod -R 777 /media/DATA

ώστε όλοι να έχουν όλα τα δικαιώματα (αρκεί να είναι αυτό ασφαλές για τα δεδομένα σου...). Ρίξε μια ματιά και στη man page της εντολής.

Επιπλέον σ'αυτό το θέμα συζήτησης βρήκα τα παρακάτω:

VFAT/NTFS:

Ownership and permissios of vfat / ntfs are set at the time of mounting. This is often a source of confusion.

uid= Sets owner. Syntax: may use user_name or user ID #.
gid= sets group ownership of mount point. Again may use group_name or GID #.

umask can be used to set permissions if you wish to change the default.
Syntax is "odd" at first.
To set a permissions of 777, umask=000
To set permissions of 700, umask=077

Best is to set directories with executable permissions and file with read write. To do this, use fmask and dmask (rather then umask):
dmask=027
fmask=137

With these options files are not executable (all colored green in a terminal w/ ls)

Δοκίμασε και μας λες

************************

www.postokano.gr

Λοιπον μετα απο 5-6 δοκιμες πετυχα αυτο που ηθελα.

Ο δισκος γινεται mount οταν εκκινω τον υπολογιστη μου και μπορω να σβησω-γραψω σαν απλος χρηστης.Το fstab επρεπε να ειναι:

/dev/sdb1                                  /media/DATA    vfat         users,rw,exec,auto,umask=000  0  0.

Το κλειδι ειναι το umask=000.Αρχικα δοκιμασα: /dev/sdb1    /media/DATA      vfat     users,rw,exec,auto       0    0 αλλα δεν επαιζε.Επρεπε να κανω το δισκο πρωτα unmount και μετα mount για να δουλεψει.Μολις προσθεσα το umask=000 δουλεψε αμεσως.

 

Σας ευχαριστω και τους 2 για το χρονο σας.