Κονσόλα/τερματικό & εντολές

ioannis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 8

ξερει καποιος να μου πει πως μπαινω σε κονσολα;μηπως ειναι το προγραμμα τερματικου;αν ναι οταν δινω εντολη su γιατι το πληκρολογιο δεν μπορει να γραψει το συνθηματικο;εχω το mandriva 2007.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δε φαινεται το password που πληκτρολογεις, προφανως για λογους ασφαλειας, αλλα αφου το πληκτρολογησεις και πατησεις enter μπαινεις κανονικα σα super user

Βρε παιδια , μηπως φερει καποιος πως μπορω να το κανω, αυτο?? να δημιουργησω, δηλαδη, ενα καταλογο με κενα?? Αφου παω να το κανω, μου απανταει οτι απουσιαζει ο συγκεκριμενος καταλογος. Το πιο κουφο, ομως ειναι οτι οταν πριν το κανω ειχα δωσει ls τον εμφανιζε!!!!  Aρα υπαρχει κατι που ΔΕΝ κανω!! ΤΙ, ομως???? HELP!!!

Δοκίμασε να δώσεις το όνομα του αρχείου μέσα σε "". Για παράδειγμα,
mkdir "help me"
cd "help me"

xekarfwtos]Δοκίμασε να δώσεις το όνομα του αρχείου μέσα σε "". Για παράδειγμα,
mkdir "help me"
cd "help me"

Δουλεψε. Τhanks!! (βεβαια μανταρα τα εκανα απο εκει & κατω, μα τεσπα. το συγκεκεριμενο παντως το εμαθα!)

Εναλλακτικά,
μπορείς να δημιουργήσεις το φάκελο όπως παραπάνω:

mkdir new dir [/CODE]
και στη συνέχεια δώσε:
cd new dir/[/CODE]

Δηλαδη ετσι μπορω να δημιουργησω & πολλους (οσους χρειαζομαι) με το ιδιο ονομα, στην αρχη??

Μηπως μπορει καποιος να μου πει, τις σωστες εντολες απο κονσολα για να φτιαξω ενα iso της διανομης μου??? Προσπαθησα μα καπου το χανω & η μονη εικονα που εφτιαξα, τελικα ηταν η ... μαυριλα!! Γινεται & απο γραφικο, μα θα ηθελα απο τη κονσολα, τις εντολες...