3 θέματα hardware

skep | Κυρ, 06/07/2009 - 15:26 | 4' | 3

Θέμα 1ο : Επιλογή κατάληλλης web cam για το laptop και χρήση κυρίως με skype. Η κύρια διανομή μου είναι μίντ 7. Υπάρχεί κάτι δοκιμασμένο απο κάποιον σε ποσό απο 10 εως 40 ευρώ και με μια μέτρια ανάλυση. Αναφέρω οτι οι σελίδες τις κοινότητας που έψαξα λίγο μιλάνε για κάποια μοντέλα 2 χρόνια πίσω. Τι ανάλυση να επιλέξω, υψηλή που θα πιέζει το συστημά μου και θα απαιτεί μεγάλο κομμάτι του εύρους σύνδεσης ή μια μικρής ανάλυσης για να κάνω απλά την δουλειά μου. Αβν π.χ. επιλέξω 1,3 Mp μπορώ να ρυθμίσω την ανάλυση χαμηλότερα ή όχι.

Θέμα 2ο : Αγόρασα σετ ακουστικών μικροφώνου για την χρήση που περιγράφω πιο πάνω και παρ´ οτι έιναι "πιστοποιημένα για χρήση skype" και στα βίστα δουλέυουν με το πρόγραμμα στο linux δεν τα δέχεται το skype στις ρυθμίσεις παρ' ότι δουλέυουν σε άλλες χρήσεις όπως ακρόαση και εγγραφή ήχου. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει λύση. (laptop acer extensa 5230, σετ labtec )

Θέμα 3ο : Σε μιντ 6 έιχα το εξής ακατανόητο πρόβλημα. Σε παλιό μεν υπολογιστή 5 ετίας που κατα τα άλλα δούλευε άψογα όταν δούλευα με κάτι που δεν χρησιμοποιόυσε το σύστημα και πιο συγκεκριμένα την  οθόνη μετά απο 20 περίπου λεπτά πάγωνε και δεν επανερχόταν με τίποτα παρά με επανεκκίνηση απο το κουμπί. Είχα αντιμετώπίσει και παλιότερα το πρόβλημα αλλά είχα βρεί τι έφταιγε. Βέβαια θα πρέπει να αναφέρω οτι το πρόβλημα παρουσιαζόταν κυρίως με τα παιχνίδια που χρησιμοποιούσαν ολόκληρη την οθόνη π.χ. gcompris, openarena . Το πρόβλημα λοιπόν ήταν οτι ό υπολογιστής έμπαινε σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας που εγώ είχα ρυθμίσει να μπαίνει μετά απο λίγα λεπτά αδράνειας. Το θέμα λοιπόν είναι οτί το πιο παράξενο έιναι και οτι κάποια φορά που έβαλα μια παρουσίαση σε fullscreen έπαθα το ίδιο αλλά και οτι μετά την αλλαγή των ρυθμίσεων εξοικονόμησης το πάγωμα εμφανιζόταν πιο νωρίς απο τον ελάχιστο χρόνο που είχα επιλέξει. Τί μπορεί ναφταίει και πιο αρχείο ρυθμίζω.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1ον Για webcam checkαρε εδω http://mxhaard.free.fr/spca5xx.html για να δεις ποιες υποστηρίζονται απ'τον  spca5xx driver. Γενικά ψάξε και σε forum για άλλους χρήστες που χρησιμοποιούν webcam στο linux και βρες ποιες ειναι συμβατές.Απ'οσα έχω διαβάσει (δεν είμαι και ειδικός) οι logitech υποστηρίζονται περισσότερο..Προσωπικά χρησιμοποιώ μία logitech quickcam express με ανάλυση 1,3 megapixel και μπορώ να πω πως δουλεύει ικανοποιητικά,αν και είναι λίγο σκοτεινή.Μου στοίχισε πριν 1 χρόνο γύρω στα 15-20€.

2ον για τα ακουστικά που λες κοίτα τις ρυθμίσεις του ήχου και τι driver χρησιμοποιείς , πήγαινε στο System->Preferences->Sound->Sound Capture

και δες αν είναι ρυθμισμένο σε HDA Intel ALC268 Analog(ALSA)" και όχι  "ALSA"..Δεν είμαι ειδικός στο Mint διότι χρησιμοποιώ Arch απλά όταν είχα ubuntu αυτό έκανα και δούλεψε...

 

Για το 3ο θέμα δεν έχω καθόλου ιδέα...Και γω σχετικά καινούργιος είμαι..Πάντως ελπίζω να σε βοήθησα.

Ok φίλε ευχαριστώ, και 'γω για logitech πήγαινα αλλά σε σελίδες συμβατότητας hardware σε linux βλέπω αναφορές για προϊοντα 2 έτη πίσω. Θα ψάξω ενδελεχέστερα.

skep][...]

Θέμα 3ο : Σε μιντ 6 έιχα το εξής ακατανόητο πρόβλημα. Σε παλιό μεν υπολογιστή 5 ετίας που κατα τα άλλα δούλευε άψογα όταν δούλευα με κάτι που δεν χρησιμοποιόυσε το σύστημα και πιο συγκεκριμένα την  οθόνη μετά απο 20 περίπου λεπτά πάγωνε και δεν επανερχόταν με τίποτα παρά με επανεκκίνηση απο το κουμπί. Είχα αντιμετώπίσει και παλιότερα το πρόβλημα αλλά είχα βρεί τι έφταιγε. Βέβαια θα πρέπει να αναφέρω οτι το πρόβλημα παρουσιαζόταν κυρίως με τα παιχνίδια που χρησιμοποιούσαν ολόκληρη την οθόνη π.χ. gcompris, openarena . Το πρόβλημα λοιπόν ήταν οτι ό υπολογιστής έμπαινε σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας που εγώ είχα ρυθμίσει να μπαίνει μετά απο λίγα λεπτά αδράνειας. Το θέμα λοιπόν είναι οτί το πιο παράξενο έιναι και οτι κάποια φορά που έβαλα μια παρουσίαση σε fullscreen έπαθα το ίδιο αλλά και οτι μετά την αλλαγή των ρυθμίσεων εξοικονόμησης το πάγωμα εμφανιζόταν πιο νωρίς απο τον ελάχιστο χρόνο που είχα επιλέξει. Τί μπορεί ναφταίει και πιο αρχείο ρυθμίζω.

Μου φαίνεται σαν πρόβλημα της κάρτας οθόνης είτε σαν πρόβλημα με τους πόρους του συστήματος από την στιγμή που αυτό έμπαινε σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας

Την εξοικονόμηση ενέργειας συνήθως την βάζεις από το bios. Λογικό θα πρέπει να σου δίνει ένα τέτοιο option.

Διαφορετικά πάμε σε θέμα κάρτας η οποία κωλώνει όταν το παιχνίδι έχει μεγάλες απαιτήσεις για γραφικά. Κοίτα στο bios να δεις τι ρύθμιση έχεις για την εξοικονόμηση ενέργειας, ( τι την θες και εσύ βρε παιδάκι μου αφού σηκώνεις τόσο βαριά παιχνίδια) και αν δεν είναι  αυτό τότε δώσε μας εδώ την κάρτα οθόνης να δούμε αν υποστηρίζεται.  ( κανένα restricted driver έβαλες στο σύστημα ή το άφησες έτσι;) 

 

ΕΤΑ Mην μπερδεύεις την εξοικονόμηση ενέργειας με τα screensavers έτσι; Άλλο το option που δίνει το bios και άλλο αυτά. Αν και αυτά μπορούν να κάνουν τον υπολογιστή να τα παίξει αν είναι κάποια πολύ απαιτήτικά. ( μου έχει τύχει να μου ξετινάζει την cpu ένα screensaver  που ήταν ρυθμισμένο να μπαίνει κάθε δέκα λεπτά αδράνειας- αν δηλαδή δεν έβλεπε να κουνιέται τίποτα σε πληκτρολόγιο και ποντίκι),