Eγκατάσταση εφαρμογών; Ρωτηστε εδω

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 8

ΠΡΙΝ ΘΕΣΕΤΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ, ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ TUTORIALS:
Εγκατάσταση νέων εφαρμογών (γενικό)
Μεταγλώττιση εφαρμογών

====================================================

Καλησπέρα,

Έχω μια γενική ερώτηση όσον αφορά την εγκατάσταση/ενημέρωση προγραμμάτων/βιβλιοθηκών. Θα πω ένα παράδειγμα για να γίνω περισσότερο κατανοητός. Ας πούμε ότι θέλω να εγκαταστήσω το Coreutils 6.6. Στο σύστημα υπάρχει ήδη εγκατεστημένη μία παλαιότερη έκδοση, π.χ. 6.3, και θέλω να κάνω update στο 6.6 έχοντάς το σε μορφή κώδικα. Πώς μπορώ να το κάνω update; Αν το έχω υπό μορφή εκτελέσιμου, π.χ. rpm για την suse 10.1 που έχω, γίνεται απλά με rpm -u. Να κάνω uninstall το 6.3 δεν γίνεται γιατί, όπως είναι φυσικό, υπάρχουν οι εξαρτήσεις. Δοκίμασα να ακολουθήσω απ' ευθείας τη σειρά εντολών './configure, make, make install' στον κώδικα του 6.6 αλλά, βλέποντας από το yust, η έκδοση που χρησιμοποιείται εξακολουθεί να είναι η 6.3, δηλαδή η παλαιά!



Ciao dimitris2007-9-20 11:0:25

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Λογικα πρεπει να το μετατρεψεις σε rpm και να κανεις αναβαθμιση απο το yast, εκτος αν βρεις καποιο ετοιμο rpm πακετο.
Σε απλο uninstall δε νομιζω πως παιρνει η μπαλλα ολες τις εξαρτησεις (δεν παιρνω και ορκο για αυτο) αλλα κομη κι αν ειναι ετσι, τα υπολοιπα πακετα μπορεις να βρεις ποια ειναι και να τα κατεβασεις με το yast.
Απο την αλλη, αυτο που ψαχνεις υπαρχει σε rpm http://rpmfind.net/linux/RPM/opensuse/OSS-factory/x86_64/cor eutils-6.9-9.x86_64.html
(η 64 bit εκδοση του στο link. αν εχεις 32, ψαχνεις για την 32) οποτε δε χρειαζεται να ανακαλυψεις τον τροχο

Ποιά διανομή εχείς και τι πρόγραμμα προσπαθείς να εγκαταστήσεις?

Συνήθως για τα αρχεία rpm χρησιμοποιέιται η εντολή
rpm -ivh ***.rpm ενώ για τα bin αρχεία ,η εντολή sh ***.bin

ORAIA MEXRI EDO. TO THEMA DOYLEPSE TELEIA.

TI GINETE OMOS OTAN THELO NA EGATASTHSO EFARMOGES KAI PROGRAMMATA?

THELO NA PERASO STO PC TO "WINE" TO OPOIO EINAI ARXEIO "TAR".
POS THA TO KANO??

EYXARISTO KAI PALI.

δοκίμασε από ένα τερματικό την εντολή: yum install wine

ή yum -y install wine

Δεν είμαι σε υπολογιστή με linux. 

ΥΓ: έχουν σημασία τα κενά και τα κεφαλαία - πεζά προσοχή.

Λοιπόν, υπάρχουν δύο (ή περισσότεροι) τρόποι για να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα. Είτε χειροκίνητα μέσω κονσόλας, είτε από τον package manager της διανομής σου.
Αν έχεις κατεβάσει ένα αρχείο με κατάληξη tar.gz ή tar.bz2 (οι συγκεκριμένες καταλήξεις είναι καταλήξεις συμπιεσμένων αρχείων), το οποίο ουσιαστικά είναι ανεξάρτητο από τη διανομή σου, τότε κάνεις τα εξής από μία κονσόλα.
1)Αποσυμπιέζεις το αρχείο:
Αν είναι tar.gz γράφεις tar -zxvf ***.tar.gz αλλιώς αν είναι tar.bz2 tar -jxvf ****.tar.gz
Το αρχείο θα αποσυμπιεστεί και θα δημιουρεγηθεί ένας νέος φάκελος.
2)Μπαινεις στο φάκελο που δημιουργήθηκε με
cd ***
3)Γραφείς ./configure. To configure είναι ένα προγραμματάκι το οποίο ελέγχει αν υπάρχουν κάποια προγράμματα ή βιβλιοθήκες εγκατεστημένα στον υπολογιστή σου.
4)Μόλις τελειώσει το configure επιτυχώς, γράφεις makeγια να αρχίσει η μεταγλώττιση του προγραμματος. Αυτό ίσως να πάρει κάμποση ώρα (όπως και το configure) και στην κονσόλα θα βλέπεις διάφορα.
5)Μόλις τελειώσει και αυτό, μπαίνεισ ως super user με την εντολή su. Θα σπυ ζητήσει το passwrd του root.
6)Γραφεις make install και το πρόγραμμα θα έχει εγκατασταθεί επιτυχώς.
Όμως επειδή αυτή η διαδικασία δεν ενδείκνυται για αρχάριο, γιατί σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα με το configure (δεν θα έχεις εγκατασήσει δίαφορα), προτίμησε τον δεύτερο τρόπο.
Ο δεύτερος τρόπος είναι μέσω του package manager. Νομίζω οτι είναι ο yum. Αλλά επειδή δεν ξέρω από Fedora, μπορείς μέσω της εντολής man yum να μάθεις το πώς λειτουργεί.
Θα σε βοηθήσει και αυτό το άρθρό

Βασικά εγώ έκανα το εξής.. Αποσυμπίεσα το αρχείο με δεξί κλικ, Έκανα login σαν root και μετά με κονσόλα έγραψα cd/το path που είναι το αρχείο και μετά έδωσα ./setup και έτρεξε μια χαρούλα...