Ερωτησεις αρχαρίου; Ρωτήστε εδω!

arkara | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 354

xairetai eimai kainourios sto linux vasika apo esas pira tin proti mou kai monadiki dianomi. mipws tha mporouse kaneis na me voithisei gia na kanw egatastasi to debian? ekana re-install ta windows mou kai exw 3 partitions 15gb-ntfs 15gb-fat32 80-fat32 twra prepei na valw kai to debian gia thelw na kanw dual booting mipws mporei kaneis na me voithisei?

Δώσε αστέρια!

MO: 4 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

valter100]Καλησπέρα σε όλους. Πρώτο μήνυμα στο forum και νέος στο Linux
Έχω τρεις σκληρούς δίσκους με τρία διαφορετικά λειτουργικά: XP, Suse11.3 και Ubuntu 10.10. 
Το Ubuntu το εγκατέστησα τελευταίο και τα XP πρώτα. Αυτό που θέλω τώρα είναι να βγάλω τον δίσκο με το Ubuntu 
και να μείνω με τα  άλλα δύο.  Τι πρέπει να κάνω;  

Καλημέρα. Μια απλή σκέψη κάνω.

Μπορείς να κάνεις boot στο opensuse και να ξαναεγκαταστήσεις το grub (του opensuse το οποιο δεν περιέχει το ubuntu) μέσα από το yast.

Κατόπιν, διαγράφεις το Ubuntu.

Ευχαριστώ συνονόματε Δημήτρη για την απάντηση. 
Πήγα στο στο Yast στον bootloader, έκανα νέα εγκατάσταση αλλά το σύστημα μετά σταματούσε και δεν εμφάνιζε το μενού με τα λειτουργικά. Αυτό που φαντάζομαι ότι συμβαίνει είναι ότι το Ubuntu έγραψε στο MBR να ψάχνει να βρει το αρχείο που οδηγεί
στα λειτουργικά συστήματα ( boot.ini στα windows) το οποίο είναι στο σκληρό δίσκο που βρίσκεται το ubuntu. Οπότε αν βγάλω τον σκληρό δίσκο το σύστημα ψάχνει να βρει το δίσκο ο οποίος δεν υπάρχει. Άρα πρέπει να αλλάξει το MBR και να δείχνει στο δίσκο του SUSE. Υπάρχει μια επιλογή στο boot loader του Suse να γράψει στο MBR αλλά φοβάμαι να το κάνω. Μια τελευταία επισήμανση:  όταν έκανα εγκατάσταση το grub, το Suse δεν έβλεπε το Ubuntu, μόνο τα XP.

Δημήτρης 

valter100]Ευχαριστώ συνονόματε Δημήτρη για την απάντηση. 
Πήγα στο στο Yast στον bootloader, έκανα νέα εγκατάσταση αλλά το σύστημα μετά σταματούσε και δεν εμφάνιζε το μενού με τα λειτουργικά. Αυτό που φαντάζομαι ότι συμβαίνει είναι ότι το Ubuntu έγραψε στο MBR να ψάχνει να βρει το αρχείο που οδηγεί
στα λειτουργικά συστήματα ( boot.ini στα windows) το οποίο είναι στο σκληρό δίσκο που βρίσκεται το ubuntu. Οπότε αν βγάλω τον σκληρό δίσκο το σύστημα ψάχνει να βρει το δίσκο ο οποίος δεν υπάρχει. Άρα πρέπει να αλλάξει το MBR και να δείχνει στο δίσκο του SUSE. Υπάρχει μια επιλογή στο boot loader του Suse να γράψει στο MBR αλλά φοβάμαι να το κάνω. Μια τελευταία επισήμανση:  όταν έκανα εγκατάσταση το grub, το Suse δεν έβλεπε το Ubuntu, μόνο τα XP.

Δημήτρης 

O boot loader που εμφανίζεται τώρα ποια έκδοση είναι και ποιας διανομής;

Πάντως αν έχεις γράψει το GRUB του Ubuntu στο MBR, η μόνη λύση (αν θέλεις να αφαιρέσεις το Ubuntu) είναι να γράψεις το GRUB του openSUSE στο MBR.

Δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις.

Καλού κακού έχετε εύκαιρο και ένα δοκιμασμένο livecd ;)

Γεία σας έχω βάλει το Monomaxo 6 η κάρτα στο ασύρματο δίκτυο είναι εξωτερική αυτή
που έχω και στα Windows. Ενώ μου βγάζει τα δίκτυα κ ότι έχω σήμα
κανονικά κ ταχύτητα την ίδια με τα windows δεν ανοίγει το ίντερνετ κ αν
ανοίξει κάνει πόλυ ώρα, μήπως πρέπει να κάνω τίποτα?

   Καλησπέρα είναι η
πρώτη φορά που γράφω σε forum καθώς και η πρώτη φορά που κάνω εγκατάσταση linux
στο pc μου,αν μπορούσατε να με βοηθήσετε σε μερικά βασικά πράγματα
θα ήταν
υπέροχο.

   Για αρχή έκανα εγκατάσταση σε ένα ACER
ASPIRE ONE HAPPYμαζί με τα WINDOWS XP to monomaxos 6 και το opensuse 11,4 .

   Το πρώτο θεματάκι  μου είναι ότι δεν ξέρω τι προγράμματαυποστηρίζει και αν έχω την δυνατότητα να μετατρέψω κάποιαπου είναι για win
xp/7 σε linux, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε πως θα το κάνω.

   Ένα δεύτερο θέμα είναι αν μπορώ να βρω
βιβλία να διαβάσωγια linux (στα ελληνικά αν υπάρχει δυνατότητα και free) Laughing

   Τρίτο θεματάκι είναι ότι όταν πάω να ανοίξω
μερικά menu μου ζητάει κάτι root password και κάτι άλλα password γενικά, όπως μου ζήταγαν τα ubuntu 11.04 και 11.10(δεν έβγαζα άκρη και τα έσβησα) τι είναι
αυτά και πως θα τα βρω.

   Τέταρτο θεματάκι είναι αν χρειάζεται drivers
για συσκευές και αν ναι πως θα δω τι χρειάζεται και αφού βρω τι χρειάζεται αν η εταιρεία δεν τούς έχει που μπορώ να τούς βρω και αν δεν μπορώ να τούς βρω εάν
έχω την δυνατότητα να τους δημιουργήσω.

   Τέλος αν μπορούσατε να μου πείτε πιο από όλα
τα linux είναι καλύτερο για να ξεκινήσει κάποιος να μαθαίνει τον τρόπο λειτουργίας τους (όχι πως να χρησιμοποιήσω ένα πρόγραμμα αλλά πως να μάθω την
ορολογία και διάφορες εντολές όπως το τι είναι το apt-get και αν ολα τα linux χρησιμοποιούν τις ίδιες εντολές.

   Σας τρέλανα με τις ερωτήσεις μου ξέρω ότι
ζητάω πολλά απλά αν μπορείτε να μου στείλετε κάποια link να μπορέσω να ξεκινήσω να μαθαίνω γιατί εδώ και 3 ημέρες ανοίγω το netbook και το κοιτάω

σαν χάνος
(στο τέλος θα το ματιάσω και δεν θα ανοίξει πάλι) 

   Ευχαριστώ και μόνο που μπίκατε στον κόπο να διαβάσετε 'ολο αυτό.

Για το πρωτο μπορείς να ανοίξεις ένα νέοθέμα  και να ρωτήσεις για τι είδους προγράμματα ενδιαφέρεσαι
Υπάρχουν προγράμματα  που κάνουν την ίδια δουλεια π.χ. Gimp το photoshop toy linux και αλλα πολλά

για το δευτερο δεν ξέρω αλλα στο google θα βρεις αρκετη βοηθεια

4)
Μαλλον αναφέρεσαι και στο suse και στον μονομαχο
για λόγους ασφαλειας το linux δεν αφηνει οποιονδηποτε να κάνει οτιδηποτε στο pc
Ετσι όταν πας να στησεις ένα προγραμμα ή να κάνεις κάτι που θα αλλαξει κάτι στο συστημα ζητάει root password (στο suse) ή σκέτο password (στον μονομαχο) για να πιστποιηση οτι είσαι εσυ και όχι κάποιος επιτηδειος ποθ εκατσε για λίγο στο pc μας το password είναι ο κωδικος του χρήστη
και το root password οκωδικος του root τα εδωσες κατα την εγκατασταση του λειτουργικου ή στην πρώτη εκκινηση

το linux χωρίζεται σε 3 κυρίως διανομες δες έδω και θα καταλάβεις

http://www.linuxinsider.gr/content/%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%B3%CE%AF%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82

εσύ έχεις debian (monomaxos) kai rpm (suse)

με όποια διανομη και να ξέκινησεις είναι το ίδιο εκτος από καποιες που είναι για εμπειρους χρήστες slackware gentoo κτλ
αλλά suse mint monomaxos fedora είναι μια χαρά για αρχάριους

τώρα για drivers και τέτοια δεν νομιζω να χρειαστεις τιποτα αν σκαλώσεις πουθενα εδω είμαστε να βοηθησουμε όσο μπορούμε

Έλπιζω να βοήθησα κάπως και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο

οχι δεν με μπέρδεψες.ευχαριστώ και για το link Laughing
ένα password έβαλα στην αρχή για κωδικό χρήστη και δεν τον δέχεται
λέω να κάνω format και να τα δω τα password από την αρχή.

Προσεξε μηπως εχεις το caps lock ενεργοποιημενο ή το ειχες στην εγκατασταση
ή αν ειχεσ ελληνικα και προσπαθεις με αγγλικα ή κάτι τέτοιο τελος παντων

οχι δεν ηταν αυτοUndecided
και εκανα επανεγκατασταση ολων των linux στο netbook και τωρα ειμαι οκ
παντος εχει τεραστια διαφορα με τα win 7 σε σταθεροτητα ακομα δεν καταφερα να κολλησω καποιο προγραμμα
Laughing

Καλησπέρα. Αποφάσισα κι εγώ μετά από τόσα χρόνια χρήσης windows να δοκιμάσω μια διανομή linux.
Έχω 2 προβληματάκια όμως και θα ήθελα κάποια βοήθεια και διευκρίνηση.
Έχω κατεβάσει (και χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή) τα ubuntu 11.10.
Αποφάσισα να τα χρησιμοποιήσω παράλληλα με τα windows 7 ultimate (τουλάχιστον για αρχή -η δύναμη της συνήθειας βλέπετε-). 
Έχω 2 δίσκους στο pc μου και έτσι εγκατέστησα το ubuntu στο δεύτερο δίσκο (σύμφωνα μ'ένα οδηγό που βρήκα στο youtube) ενώ τα windows τ' άφησα στον πρώτο δίσκο όπως ήταν.
Το πρόβλημα μου είναι ότι με το που τελείωσε η εγκατάσταση και έκανα επανεκκίνηση το σύστημα μπήκε κατευθείαν στο ubuntu κι από τότε μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο αυτό.
Δεν θα έπρεπε στο boot στην αρχή του συστήματος μου να επιλέγω ποιο λειτουγικό σύστημα θέλω;
O grub τι ρόλο παίζει και σ' εμένα γιατί δεν τον εμφανίζει;
Με λίγα λόγια θα ήθελα με το που ανοίγω τον υπολογιστή μου να επιλέγω
τον δίσκο με τον ανίστοιχο λειτουργικό σύστημα που επιθυμώ. Γίνεται αυτό; Κι αν ναι,
τι έχω κάνει λάθος;

Επίσης τώρα στο ubuntu τον πρώτο δίσκο και τα περιεχόμενα του (αρχεία, φακέλους) δεν μπορώ καθόλου να τον δω και να τα χρησιμοποιήσω-επεξεργαστώ αντιστοιχα. 
Παίζει ρόλο ότι τα αρχεία στο δίσκο αυτό είναι σε ntfs ενώ τα linux δουλέυουν με ext4;
Παρόλα αυτά τον εξωτερικό μου δίσκο που δουλεύει σε fat32 τον βλέπουν μια χαρά και μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κανονικά.

Μπες από livecd και με το gparted δες αν όντως τα πράγματα είναι έτσι.
Δηλαδή sda με ntfs και την χωρητικότητα, για τον πρώτο δίσκο, και sdb με ext4 ή ότι άλλο έβαλες για τον δεύτερο.
Αν είναι έτσι τότε δεν έχασες τίποτε (που μάλλον έτσι είναι), μόνο που ο grub αντί να εγκατασταθεί στο δίσκο με το Ubuntu εγκαταστάθηκε στον πρώτο. Γι' αυτό μάλλον δεν βλέπεις στην αρχή επιλογές εκκίνησης.
Κανονικά αν είσαι σε ext4 δεν έχεις κανένα πρόβλημα να δεις ntfs.
Δες εδώ αναλυτικά για επαναφορά του μενού εκκίνησης προσέχοντας πολύ να μην μπερδέψεις τα sda sdb και τις τιμές τους.

Καταρχίν σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Εγκατέστησα το gparted και είδα ότι όντως έτσι είναι. 
dev/sda1 με σύστημα ntfs και dev/sdb2 με σύστημα ext4 (το sdb1 είναι για τη linux swap)

Απλά για να καταλάβω καλύτερα το guide που μου ανέφερες πριν κάνω κάτι λάθος:

Θα ξεκινήσω τον υπολογιστή με boot from cd όπου μέσα θα έχω το δισκάκι του ubuntu και θα εκτελέσω την εντολή "sudo fdisk-l" ? Που θα την εκτελέσω αυτή την εντολή;  Δηλαδή θα ξεκινήσει περιμένοντας εντολές έτσι;

Και μετά όταν μου βγάλει το κατεβατό, θα βάλω τις εντολές που αναφέρονται στο guide αλλά αντί για sda2 θα γράφω sda1 ή sdb2 ;

Θα μετά απλά θα γίνει επανεκκίνηση και όλα οκ λογικά;

Θα ξεκινήσεις με boot from cd όπως πολύ σωστά είπες και θα επιλέξεις να δοκιμάσεις το Ubuntu. Μόλις φορτώσει θα ανοίξεις το τερματικό, είναι το μαύρο παραθυράκι στην αριστερή μπάρα. Εκεί δίνουμε τις εντολές. Μόλις δώσεις την πρώτη εντολή (sudo fdisk-l) στην αμέσως επόμενη σειρά θα σου ζητήσει το password. Είναι το ίδιο που δίνεις στο login screen. Μόλις το δώσεις θα παρατηρήσεις ότι δεν φαίνεται τίποτα, μην τρομάξεις. Αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας. Θα πατήσεις enter για να εκτελεστεί και τότε θα σου βγάλει το "κατεβατό".
Δίνεις και τις υπόλοιπες εντολές μια-μια και αντί για sda θα βάλεις sdb2.
Η αμφιβολία μου είναι στο ότι είναι διαφορετικοί δίσκοι. Δηλαδή στη χειρότερη στην επανεκκίνηση θα σου δείξει πάλι το ίδιο. Τότε το ξανακάνεις αλλάζοντας σε sda1.
Είναι σημαντικό οι εντολές, και όλες οι εντολές, να είναι ακριβώς όπως στον οδηγό. Στην καλύτερη δεν θα εκτελεστεί, στην χειρότερη, άστα καλύτερα. Έχουν καταστραφεί πολλά συστήματα, και αυτό γίνεται γιατί το sudo σου δίνει δικαιώματα υπερχρήστη, γι'αυτό σου ζητάει το password.
Eλπίζω να βοήθησα. 

Δυστυχώς δε βγάζω άκρη. Και εξηγούμαι:
Αν κάνω boot from cd ξεκινάει από το δισκάκι λέγοντας να δοκιμάσω το ubuntu η να το εγκαταστήσω.
Αν πάω για εγκατάσταση μου λέει ότι υπάρχει ubuntu 11.10 σ' αυτόν τον υπολογιστή και μου δίνει τις επιλογές 1)να το εγκαταστήσω ξανά (και έτσι να έχω 2 partition με ubuntu), 2)να γίνει επανεγκατάσταση αλλά να διαγραφεί το παλιό και 3)να δημιουργήσω εγώ κατατμήσεις και να επιλέξω εγώ που θα εγκατασταθεί.
Αν επιλέξω try ubunbtu το περίεργο είναι ότι φαίνονται και οι 2 δίσκοι κανονικά αλλά με το τερματικό σ'αυτή την κατάσταση όπως είναι λογικό δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Αν ανοίξω τον υπολογιστή μου κανονικά και αφήσω να μπει στα ubuntu, ο δίσκος τον windows δε φαίνεται και στο τερματικό αν δώσω την εντολή sudo fdisk-l, (μετά από το password που μου ζητάει) μου γράφει "command not found".
Τώρα τι να κάνω;

chris66] Αν επιλέξω try ubunbtu το περίεργο είναι ότι φαίνονται και οι 2 δίσκοι κανονικά αλλά με το τερματικό σ'αυτή την κατάσταση όπως είναι λογικό δεν μπορώ να κάνω κάτι.  

Δηλαδή τι δεν μπορείς να κάνεις με το live cd ; Να  δώσεις την εντολή;

Φίλε bat12 πιστεύω ότι δίνοντας εντολή στο τερματικό  σε  δοκιμαστικό mode όπως είναι το try mode του ubuntu δεν νομίζω ότι μπορεί να φέρει αλλαγή στο σύστημα. Μπορεί  και να κάνω λάθος σ' αυτό το θέμα, διόρθωσε με.
Δοκίμασα όμως και έτσι για να αποκλείσω το ενδέχομενο ότι κάτι δεν κατάλαβα. Ανοιξα το τερματικό (σε try mode), έγραψα την εντολή "sudo fdisk-l" και μου έγραψε πάλι "command no found". Δε μου ζήτησε τον προσωπικό κωδικό. 

Ο συγκεκριμένος οδηγός είναι για live cd και Try Ubuntu. Κάνε copy-paste την πρώτη εντολή στο τερματικό και δες αν σου βγάζει το παράθυρο.
Καμμιά φορά νομίζουμε ότι γράφουμε σωστά την εντολή, έχει συμβεί σε όλους. Αν δεις ότι δουλεύει έτσι, κάνε το ίδιο και στις υπόλοιπες με τις ανάλογες αλλαγές.
Είναι φυσιολογικό να μην σου ζητάει password, σε livecd δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρήστης, δεν δήλωσες κάποιον χρήστη.

Είχες δίκιο alex. Έκανα λάθος με την εντολή. Πόσο χαζός;
Λοιπόν σύμφωνα με τον οδηγό και με τις αλλαγές που μου είπες μου έβγαλε αυτά:

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1 (ΜΕ sdb2 ΑΝΤΙ
ΓΙΑ sda2)

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

 

Disk /dev/sdb: 120.0 GB, 120033041920
bytes

255 heads, 63 sectors/track, 14593
cylinders, total 234439535 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512
bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes /
512 bytes

Disk identifier: 0x0008386d

 

Device Boot Start End
Blocks Id System

/dev/sdb1 * 2048 228151295
114074624 83 Linux

/dev/sdb2 228153342 234438655
3142657 5 Extended

/dev/sdb5 228153344 234438655
3142656 82 Linux swap / Solaris

 

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120033041920
bytes

255 heads, 63 sectors/track, 14593
cylinders, total 234439535 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512
bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes /
512 bytes

Disk identifier: 0x28532852

 

Device Boot Start End
Blocks Id System

/dev/sda1 63 234436544
117218241 42 SFS

 

Disk /dev/sdc: 1000.2 GB, 1000204886016
bytes

255 heads, 63 sectors/track, 121601
cylinders, total 1953525168 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512
bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes /
512 bytes

Disk identifier: 0xe8900690

 

Device Boot Start End
Blocks Id System

/dev/sdc1 63 1953520064
976760001 c W95 FAT32 (LBA)

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mkdir /media/sdb2

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sdb2
/media/sdb2

mount: you must specify the filesystem
type

 

 ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2 (ΜΕ sda1 ΑΝΤΙ
ΓΙΑ sda2)

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

 

Disk /dev/sdb: 120.0 GB, 120033041920
bytes

255 heads, 63 sectors/track, 14593
cylinders, total 234439535 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512
bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes /
512 bytes

Disk identifier: 0x0008386d

 

Device Boot Start End
Blocks Id System

/dev/sdb1 * 2048 228151295
114074624 83 Linux

/dev/sdb2 228153342 234438655
3142657 5 Extended

/dev/sdb5 228153344 234438655
3142656 82 Linux swap / Solaris

 

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120033041920
bytes

255 heads, 63 sectors/track, 14593
cylinders, total 234439535 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512
bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes /
512 bytes

Disk identifier: 0x28532852

 

Device Boot Start End
Blocks Id System

/dev/sda1 63 234436544
117218241 42 SFS

 

Disk /dev/sdc: 1000.2 GB, 1000204886016
bytes

255 heads, 63 sectors/track, 121601
cylinders, total 1953525168 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512
bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes /
512 bytes

Disk identifier: 0xe8900690

 

Device Boot Start End
Blocks Id System

/dev/sdc1 63 1953520064
976760001 c W95 FAT32 (LBA)

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mkdir /media/sda1

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda2
/media/sda1

mount: special device /dev/sda2 does
not exist

ubuntu@ubuntu:~$

 

Διόρθωσε με αν έχω κάνει κάπου λάθος γιατί έχω χάσει τη μπάλα με τα sda,sdb, κτλ.

Στην 1η περίπτωση προχώρησες στην επόμενη εντολή που στην περίπτωσή σου είναι sudo grub-install --root-directory=/media/sdb2 /dev/sdb;
Να υποθέσω ότι κατά την εγκατάσταση δήλωσες το filesystem στο Ubuntu ως ext4;
Κάνε και αυτό copy-paste (την εντολή) και μετά επανεκκίνηση από σκληρό δίσκο να δεις αν θα σου βγάλει τις επιλογές εκκίνησης.
Και πάλι εδώ είμαστε.
Εδώ θέλω να πω κάτι: Να μην απελπιστείς και να μην τα παρατήσεις, σκέψου πόσα έχεις μάθει και ακόμα δεν άρχισες καλά-καλά. Εγώ και αρκετοί εδώ, και όχι μόνο, έχουμε διαλύσει αρκετά συστήματα αρκετές φορές, όχι μόνο με μια διανομή.
Αυτό είναι και το κύριο όφελός σου με την ενασχόλησή σου με το Linux.

Το έκανα ξανά μόλις βάζωντας και την τελευταία εντολή και:

(sudo fdisk -l και κατεβατό στην αρχή) και μετά

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mkdir /media/sdb2

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sdb2
/media/sdb2

mount: you must specify the filesystem
type

ubuntu@ubuntu:~$ sudo grub-install
--root-directory=/media/sdb2 /dev/sdb

/usr/sbin/grub-probe: error: cannot
find a device for /media/sdb2/boot/grub (is /dev mounted?).

και έκανα και επανεκκίνηση από δίσκο και πάλι τα ίδια.

Στην αρχή έκανα εγκατασταση σε / (ριζικό) και με filesystem ext4.

Σύμφωνα με τον παρακάτω οδηγό έκανα την εγκατάσταση:   http://www.youtube.com/watch?v=EGqRtYQq65c , με την διαφορά ότι εγώ έκανα την εγκατάσταση στον δεύτερο δίσκο και δεν έκανα partition στον πρώτο που είναι τα windows.

Προς τα παρόν δεν έχω απελπιστεί αλλά είναι λίγο εκνευριστική η όλη φάση για αρχή. Έχω φάει κολλημα σ' αυτό το θέμα με το grub και την εκκίνηση με απότελεσμα να μην μπορώ ν' ανακαλύψω και να ασχοληθώ περισσότερο με το ubuntu.

Υπάρχει και αυτός ο οδηγός του ίδιου χρήστη, όπου έχει παραδείγματα, ένα από αυτά ταιριάζει στην περίπτωσή σου. Είναι το 2ο παράδειγμα για εγκατάσταση σε 2 ξεχωριστούς δίσκους.
Θυμίσου στην εγκατάσταση που έκανες, χρησιμοποίησες όλο τον δίσκο ή ξεχώρισες κάποιο μικρό κομμάτι που ήταν σε ntfs?
Αν είναι αυτό, θα πρέπει να κίνηθούμε αλλιώς.

Λοιπόν alex το λάθος μου κατά την εγκατάσταση ήταν ότι εκεί που λέει για device for boot loader installation (δλδ ο grub ε;) εγώ έβαλα τον δεύτερο δίσκο αντί για τον πρώτο. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά εγκατέστησα τον grub στο δίσκο που είναι τα linux, αλλά έπρεπε να τον εγκαταστήσω στον πρώτο που ήταν τα windows.

Και κάπου εκεί πήρα την απόφαση να ξανακάνω εγκατάσταση από την αρχή! Κι έτσι με το cd διέγραψα τα παλιά partition του sdb (τον sda καθόλου δεν τον πείραξα) και τα ξαναέκανα από την αρχή αφήνοντας όμως αυτή τη φορά στην επιλογή "device for boot loader installation" τον sda.

Έκανα καλά; Μάλλον όχι... Γιατί τώρα με την επανεκκίνηση αν ρυθμίσω να ξεκινήσει από τον δίσκο μου γράφει " error: unknown filesystem" και από κάτω ακριβώς "grub rescue>_"  Και φυσικά δεν ξέρω τι να κάνω!

Το μόνο που σκέφτηκα ήταν να πατήσω reset και μετά μέσα στο bios άλλαξα τους δίσκους για να bootάρει από τον δεύτερο δίσκο που ήταν το ubuntu και το φόρτωσε κανονικά. Πάλι όμως δε φαίνεται ο πρώτος δίσκος στο μενού του ubuntu. Kι αυτό με προβληματίζει γιατί μου είχες πει ότι αν είμαι σε ext4 θα βλέπω κανονικά αρχεία ntfs.
Τώρα σκέφτηκα να κάνω format και εγκατάσταση ξανά (με το cd) των windows στον sda αλλά φοβάμαι μην μπλέξω πιο πολύ γιατί κάπου διάβασα ότι o grub δεν φεύγει έτσι και ότι χρειάζεται επαναγραφή του mbr του δίσκου ή κάτι τέτοιο.

Τι να κάνω; Στη τελική ας γίνει το περίφημο dual boot κι ας χαθούν τα δεδομένα του πρώτου δίσκου...
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την διάθεση κα την υπομονή σου.

Η ευχαρίστηση θα είναι δική μου όταν τα καταφέρεις.
Λοιπόν, ξεκίνα με το cd των windows και μόλις φορτώσει θα σου βγάλει 3 επιλογές. Εσύ διάλεξε την repair existing installation, θα σου βγάλει κάτι σαν την γραμμή εντολών του Linux. Γράψε fixmbr και μόλις τελειώσει θα κάνεις reboot και θα αλλάξεις cd και θα βάλες αυτό του Ubuntu στο Δοκιμή Ubuntu και δες αν μπορείς να δεις τον δίσκο των windows.
Αν όλα είναι εντάξει τότε προχώρα σε εγκατάσταση, βάζοντας τον grub στον δίσκο του Ubuntu.
Εδώ τώρα θα σου προτείνω να κάνεις εκτός από το swap partition, άλλα 2. Το πρώτο γύρω στα 20G και όλο τον υπόλοιπο χώρο για το 2ο. Και τα δύο να είναι ext4, το 1ο / και το 2ο /home.
Αυτό γίνεται γιατί αν για οποιονδήποτε λόγο πάθει κάτι το λειτουργικό, να μην χαθούν τα αρχεία που θα έχεις. Οπότε αν εσύ για δικό σου λόγο αλλάξεις λειτουργικό δεν θα χάσεις τα αρχεία που θα έχεις αποθηκεύσει.  
Και μια και θέλεις να ασχοληθείς δες εδώ κάποιους οδηγούς.

Επιτέλους όλα εντάξει! Smile
Βέβαια χρειάστηκε να τα κάνω όλα από την αρχή.
Με το cd των windows έφτιαξα τον εκκινητή στον δίσκο τoυς αλλά επειδή δε δούλευε σκέτη η εντολή "fixmbr" στην γραμμή εντολών των windows, το έψαξα λίγο στο web και εκτέλεσα "bootrec.exe/fixmbr" και δούλεψε. Μάλλον αυτό θα εννοούσες κι εσύ alex.
Μετά εγκατάσταση windows στον ένα δίσκο και ubuntu στον άλλο με τον grub όμως στον πρώτο δίσκο (των windows) για να μην  έχω πάλι τα ίδια προβλήματα.
Σ' ευχαριστώ και πάλι (και για τους οδηγούς) και από εδώ και πέρα ξεκινάει το ψάξιμο και η διασκέδαση... Wink

     γιατί  να  ανακατεύουμε  windows  με  linux ???    το  ubuntu   στον  2ο  δίσκο  &  ο  grub  στον  1ο  μαζί  με  τα  παράθυρα...   κομπογιαννίτικες πρακτικές  &  κάποια  μέρα  θα  γίνει  ένας  ..αχταρμάς  στους  δίσκους  &  θα  φύγουν  όλα  μαζί  μιά  και  καλή..    χάθηκε  η  λύση  για  ξεχωριστούς  εξωτερικούς δίσκους για το  linux ??
     Αν  και  μάλλον  τα  παράθυρα  θα  έπρεπε  να  μπουτάρουν  έξω  από τον  πύργο..

 

Πως γίνετε όταν ξεκινάει ο Μονομάχος να μην χρειάζετε να γίνετε login αλλά να μπένει κατευθείαν στο desktop?
Ευχαριστώ.

Kalhmera paidia :) kai ego fan tou linux kai idietera me to ultime edition :)
thelo na kano anavathmhsh apo 2.7 se 3.02 kai den xero pos :)
gia vohtheia na sas po oti exo sto pc kai won vista kai ultime edition kai ksekinaei panta ultime san vasiko leitourgiko
alla...den xero pos na to kano anavathmhshs sth neoterh ekdosh tou ultime

an xerei kapios as me vohthsei :))
sas eyxaristo ek ton proterwn :))

Είμαι χρήστης του Ubuntu 12,04 εδώ και... 12 ώρες νομίζω(χωρίς προηγούμενη εμπειρία σε Linux) υπάρχει καμία πιθανότητα να απεγκαταστίσω το GRUB αλλά να τρέχω και τα Windows 7 και τα Ubuntu;

Εκτός από τον GRUB υπάρχει και ο Lilo αλλά μην τον χρησιμοποιήσεις καλύτερα αφού είσαι και νέος Undecided

Παιδιά γίνετε να εγκαταστίσω το GRUB από τα Windows 7 γιατί θέλω να τα κάνω επανεγκατάσταση (τα Windows) και λογικά θα ξανα γραφτεί το MBR που δεν εντοπίζει από ότι ξέρω τα Ubuntu.

Μπορείς να ξαναστήσεις το windows αλλά μετά δεν θα μπορείς να μπεις στο ubuntu όπως πολύ σωστά είπες θα πρέπει να μπεις με ένα live cd και να στήσεις τον grub για να έχεις και ubuntu kai win
Το ubuntu θα παραμείνει ως έχει δεν θα πειραχτεί θα στηθεί μόνο ο grub
δες εδώ να καταλάβεις πως γίνεται

http://www.linuxinsider.gr/forum/sabayon-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-grub

http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-grub2

γεια σας,
ειμαι αρχαριος και θελω βοηθεια οσον αφορα την εγκατασταση του "μονομαχος 6"

κανω boot απο το cd αλλα μου βγαζει οτι δεν βρισκει κατι (δεν καταλαβα ακριβως τι) και μου ζηταει commands,

εαν μπορειτε βοηθηστε με γρηγορα,
ευχαριστω

paidia mia voi8eia ka8ws eimai akoma arxaria...... exw to ubunt kai exw egatasthsei ta ellinika se menou kai para8ira ostoso den mporw na grapsw ellinikous xarakthres........kapoia idea?

Συνήθως οι συνδιασμοί είναι Ctrl+Shift ή Ctrl+Alt. Αν δεν πιάσουν αυτά, γράψε μας να σε καθοδηγήσουμε.

Κάποιες συμβουλές για χρήστες Open Suse:
-Για video και μουσική το vlc είναι κλάσεις ανώτερο από όλα τα άλλα. Το λέω γιατί έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα! 
-Ctrl + ESC είναι το αντίστοιχο alt + ctrl + del των windows
-alt + shift για αλλαγή γλώσσας
-Ποτέ μα ποτέ μην εκτελείτε εντολές αν δεν γνωρίζεται από πριν τι κάνουν!!!!!
-Ο firefox είναι ποιο σταθερός από τον chrome, δυστυχώς...
-Αν δεν έχετε καινoύριο σύστημα θα υπάρχει αστάθεια λόγω έλλειψης οδηγών
-Το Suse 10 είναι ποιο σταθερό και από το 11 και από το 12
-Μεγάλη προσοχή στις μνήμες ram. Κανόνας: μην χρησιμοποιείτε διαφορετικά μεγέθη
-Καλό είναι να έχετε και δεύτερο λειτουργικό, πχ Ubuntu σε περίπτωση που δεν μπορείτε να φορτώσετε το Suse
-sudo update-grub αν δεν μπορείτε να εκκινήσετε το Suse (μέσα από το Ubuntu)
-Κρατάτε back-up των αρχείων σας. Οι σελιδοδείκτες για τον crhome βρίσκονται (πρέπει πρώτα να εμφανίσετε τα κρυφά αρχεία): προσωπικός φάκελος\.config\google-chrome\Default.  Δύο αρχεία είναι που χρειάζονται, Bookmarks και Bookmarks.bak.

Αυτά...

Δημήτρης 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ! ΜΕΤΑ
ΑΠΟ 15-16 ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗΣ WINDOWS (KAI DOS ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ)
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΑ LINUX MINT 13 CINNAMON
.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ
ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΟΣΟ ΜΕ
"ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ¨ ΤΟΣΟ ΜΕ ΠΟΡΩΝΟΥΝ .. ΚΑΙ
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ
ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ Κ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ !

 

1)ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ
ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ , ΜΟΥ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΑΡΧΕΙΩΝ π.χ.
WINETRICKS. MSI KAI ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΩΣ ΤΟ
ΑΝΟΙΓΩ Κ ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ; ΑΠΟ ΟΤΙ
ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ INSTALL ΕΔΩ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ
ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΤΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ .. ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ
SKYPE μΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΚΕΤΩΝ ΜΕ GDEBI . ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ Κ ΜΕΣΩ GOOGLE ΑΛΛΑ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΕΡΜΑΤΙΚΟΥ
, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ
ΕΡΩΤΗΣΗ ..

 

2)ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ
ΣΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΚΟ ΕΣΤΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ
ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΕΡΜΑΤΙΚΟΥ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ .. ΜΙΑ
ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΟΝ
ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΟ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Κ ΤΟ ΕΓΚΑΘΙΣΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΤΣΙ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ;

 

3)ΜΠΟΡΩ ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ
ΤΗΝ ΜΕΣΑΙΑ ΡΟΔΕΛΑ ΤΟΥ ΠΟΝΤΙΚΙΟΥ ΕΤΣΙ
ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ SCROLLING ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΙΟ
ΑΡΓΑ ; ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΩ Κ ΚΑΝΩ
ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΤΩ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ
ΣΕΛΙΔΑ ..

 

4) ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Κ
ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΟΔΗΓΟ ΒΗΜΑ
ΠΡΟΣ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ
ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΒΛΕΠΩ
ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΝΤΟΛΕΣ Κ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ
ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΦΟΣΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ COPY
PASTE.. Η ΕΣΤΩ ΒΙΒΛΙΟ

 

5)ΑΥΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ
ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΓΕΛΟΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ Κ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΑΧΝΩ .. ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ TRASH
ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΜΕΤΑΚΙΝΩ ΑΡΧΕΙΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΩ ..

 

6) ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ Κ
ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΕΝΟΥ
ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΑΝΤΟΥ ΑΠΟ ΚΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΩ
ΕΨΑΧΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΑΤΗΣΗ ΚΑΤΙ ΣΕ ΕΝΑ
ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ Κ ΝΟΜΙΖΩ
ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΦΟΡΗΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ
ΕΝΔΕΙΞΗ ON KAI OFF ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕ Κ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ
ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΜΟΝΟ
ΟΜΩΣ ΜΕ ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Κ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΓΙΑ SHUTDOWN
!!!!!! ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΠΑΛΙ ;

 

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ
ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ , ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ
ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑ , ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ
Κ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ! ΒΑΣΙΛΗΣ

Καλως ήρθες στην παρέα μας φίλε
1 ΤΟ linux δεν ειναι windows μην ψάχνεις να βρεις εκτελέσιμα εδώ.
για ότι πρόγραμμα χρειαστείς ψάξε στο synaptic package manager δυστηχως δεν δουλεψα πολύ το cinammon για να σου πω ακριβώς την διαδρομή είναι κάπου στο administration
αν θυμάμαι καλά.Για αρχή στήνε τα προγράμμα τα σου από εκεί για να δουλέψουν 100%
το gdebi που αναφέρεις είναι ένας εγκαταστάτης που εγκαθηστά πακέτα .deb
δες στο faq του site να πάρεις μια ιδέα http://www.linuxinsider.gr/faq

Βασικά στο faq θα βρεις απαντήσεις για όλα σου τα ερωτήματα

3 για το ποντίκι ψάξε στο preferences και mouse από εκεί θα μπορέσεις να το ρυθμίσεις

Το trash δεν υπάρχει στον file manager στην αριστερή στηλη που έχει το places κτλ ;

Για το τελευταίο ερώτημά σου καλύτερα να σου απαντήση κάποιος που έχει cinammon.

Den pianei...oute kai to ctrl+shift.....prin kapoio kairo eixa katevasei ta ellinika sto pc ka8ws arxika den anagnwrize ka8olou ellinikous xaraktires. Alla den mporw na grapsw sta ellinika :/

billhoozer:

-Για να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα έχεις δύο επιλογές:μέσω εντολών ή με τη βοήθεια
του GUI Από τα 300 ίσως και περισσότερα προγράμματα που εγκατέστησα μόνο για
1-2 χρησιμοποίησα εντολές. Οπότε είναι μύθος ότι πρέπει να γράφεις στο τερματικό...

Με το GUI: Το SUSE έχει ένα manager για να κάνει τη ζωή σου ευκολότερη το Yast.
Για το mint μάλλον θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο, δεν γνωρίζω. Τι κάνει ο manager.
Απλά ψάχνεις το πρόγραμμα μέσα από τα repisitories και κάνεις εγκατάσταση αν το βρεις,
ενα-δυο κλικς.

Με εντολές: Ένα πρόγραμμα όπως το γνωρίζεις από τα windows (.exe) είναι ένα αρχείο
με 10001000111....ή σε δεκαεξαδικό απλά χωρίζεις το δυαδικό σε τετράδες.
Για να δημιουργήσεις το δυαδικό αρχείο πρέπει να κάνεις το λεγόμενο build στον αρχικό
σου κώδικα  αρχείο c(για τη c) -> build -> 100011101100...
Συνήθως στο διαδίκτυο θα βρεις προγράμματα με κατάληξη .rpm,.tgz, bin,.sh,.package και άλλα.

RPM: Τα αρχεία είναι pre-compiled απλά πρέπει να μπουν στη σωστή θέση.

rpm -i <name.rpm>

TGZ: Τα αρχεία είναι pre-build

installpkg <name.tgz>

BIN: chmod +x name.bin
         ./name.bin

SH: chmod +x name.sh
        sh name.sh

PACKAGE: sh packageName.package

Αυτά...

Δημήτρης

@Georgia123

Πάμε system settings (μάλλον από εκεί αλλαξες και την γλώσσα)
Στην ενότητα hardware ανοιγουμε το keyboard
κάτω κάτω γράφει layout settings το παταμε και στο πεδίο που λέει english κάτω
κάτω έχει ένα +
το πατάμε και επιλέγουμε greek έπειτα πάταμε options και keys to change layout και κάνουμε τικ τον συνδιασμό που θέλουμε για να αλλαζει η γλώσσα
στο κεντρικό παράθυρα διπλα από τις γλώσσες έχει κάποια κουμπιά οι επιλογές που έχει είναι ποια γλώσσα θα έχει κάθε παραθυρο

 πχ αν επιλέξεις το allow different layouts for individual windows kai έχεις έναν κειμενογράφο και γράφεις ελληνικά και έπειτα ανοιξεις τον firefox αυτός θα έχει αγγλικά και αν ξαναγυρίσεις στον καειμενογράφο θα γράφεις πάλι ελληνικά χωρίς να κάνεις την αλλαγή εσύ.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός  Tongue out

 Γειά σας. Είμαι καινούργιος στο linux inside και χρησιμοποιώ λίνουξ περίπου 4 μήνες. Θα ήθελα, αν γίνεται να μου απαντήσετε σε μερικές ερωτήσεις για το monomaxos 6:

  1.   Όταν μεγιστοποιώ τα παράθυρα εκείνα "τρεμοπαίζουν". Να σημειώσω ότι αυτό σημβαίνει μόνο όταν λειτουργούν τα ταλαντευόμενα παράθυρα του compiz.

  2.  Προσπαθώ επίσης να κάνω την εφαρμογή καιρού στο cairo dock να δουλέψει, αλλά δεν ξέρω πώς.

 

 Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων αν με βοηθούσατε με αυτά τα προβλήματα.

Κάνοντας δεξι κλικ πάνω στο εικονίδιο πατάς edit weather και μετα στο tab cnfiguration πάνω πάνω λέει σε ποια πόλη - χώρα είσαι, το συμπληρώνεις και είσαι έτοιμος.
Για τα παράθυρα δες κάπου μέσα από το compiz δυστηχώς δεν το δουλευω για να σου πω πιο αναλυτικά.

 Δοκίμασα να βάλω την τοποθεσία μου στο weather ,αλλά με ρωτάει αν είναι η σύνδεση ενεργή. Οπότε ακόμα και όταν βάζω την περιοχή μου,δεν πιάνει.

Για σας ειμαι αρχαριος στο λινουξ. Αγορασα ενα ταμπλετ bitmore 1020. Ξερει κανεις πως το κανω ρουτ;
Εχει καποιο συνδυασμο κουμπιων για το τρεξω σε κομαντ λειτουργια, οπως εκάνα με το κινητο μου;
Το κινητο το εκανα ρουτ.
Αμα δεν γινετε., θελει οδηγους γκουκλε και ιστοριες;
Ωστε να του περασω το μπιζι μποξ, εικονικο προγραμα μεσω τελνετ και μετα τη διανομη του μπακτρακ 5... '-'
Ωστε να δω αμα παιζει το aireplay...
Αλλιως αντε να θυμιθω σεπλας-πλας T_T
Κομπαιλ και ιστοριες με τη σουιτα του αερο σπαστηρι.

Καλημέρα σε όλο τον κόσμο.
Έχω ένα προβληματάκι και τα ήθελα την βοήθεια σας.
Σε ubuntu 12.04 μετά από κάποια αναβάθμιση έχει κολλήσει το Κέντρο λογισμικού και δεν τελειώνει την αναβάθμιση με αποτελεσμα να μην μπορώ ούτε να προσθέσω ουτε να αφαιρέσω οτιδήποτε ..
σας ευχαριστο εκ τον προτερων.