εγκατάσταση linux και windows στον ιδιο υπολογιστη

eliz | Σάβ, 01/24/2009 - 18:48 | 1' | 77

θελουμε να κανουμε format σε pc και στη συνεχεια να εγκαταστησουμε linux και windows. προτινετε ubuntu η open-suse? μπορει καποιος να μας δωσει οδηγιες;

Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Να φανταστώ ότι το Ubuntu εγκαταστάθηκε στο ext3 20G? Όταν λες 25G κοινό χώρο τι εννοείς?
Το /home?

Όσο ζώ, μαθαίνω.

ο κοινος χωρος ειναι ενας χωρος ntfs τον οποιο βλεπουν και τα windows και το linux. ναι το ubuntu ειναι στο ext3 20Gb.

Στο ξεκίνημα ο Grub σου δίνει επιλογές για τα 2 λειτουργικά συστήματα κανονικά?

Όσο ζώ, μαθαίνω.

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω γιατί δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό.
Αν ξέρει κανείς άλλος κάτι ας γράψει σχετικά.

Όσο ζώ, μαθαίνω.

Υποθεση: μηπως εχει παθει τιποτα ο grub?? δοκιμαστε να τον ξαναστησετε.Δες εδω:

εδω και εδω

αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι κατι τετοι φταιει..υποθεση κανω.

Συμβουλη ασχετη: γιατι δεν φορμαρεις το κοινο partition σε FAT32 που ειναι πιο ευκολο

και για τα δυο λογισμικα;

Θα συνεχισω το topic windows linux πηγαινοντας το σε λιγο διαφορετικο δρομο. Εχω αμεση αναγκη βοηθειας/συμβουλης. Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να εγκαταστησω λινουξ στο pc της δουλειας μου αφηνοντας πανω και τα vista. Δεν εχω προβλημα ουτε με ποια διανομη θα χρησιμοποιησω, ουτε με τα partitions,αλλα φοβαμαι μηπως συμβει αυτο που εγινε πριν απο μερικους μηνες οταν για πρωτη φορα εβαλα λινουξ στο pc μου, στο σπιτι. Τα Vista εφαγαν φλας και μονο με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μου ελεγε οτι μπορουσα να ξεκινησω τα windows. Απο το φορουμ τοτε ειχαν δωθει 2 λυσεις ή να κανω την επαναφορα των εργ.ρυθμισεων στα windows ή να χρησιμοποιηθει το gitso. Τελικα εγω τοτε δεν εκανα τιποτα απο τα 2 απλα πεταξα τα windows απο το pc και εκανα πληρη εγκατασταση λινουξ. Τωρα ομως τα πραγματα ειναι διαφορετικα τα windows δεν πρεπει να πειραχτουν με τιποτα, αλλα αν συμβει αυτο που προανεφερα καταστραφικα γιατι ουτε λυση επαναφορα εργ.ρυθμισεις παιζει( επανω ειναι εγκατεστημενα ειδικα πακετα εταιρειων), ουτε το gitsο. Πριν βαλω τα χερια μου λοιπον στον υπολογιστη και συμβει η καταστροφη..., μηπως υπαρχει καμια αλλη λυση;

Θα έλεγα Linux Mint με εγκατάσταση σαν "πρόγραμμα" των windows. Δοκίμασε το κ σε άλλο υπολογιστή πρώτα να σιγουρευτείς. Κάψε ένα cd με το τελευταίο Mint (το Felicia), κ βάλτο στον υπολογιστή ενώ λειτουργεί σε windows. Θα τρέξει το autorun κ θα σε ρωτήσει τι είδους εγκατάσταση θες. Μπορείς λοιπόν να το εγκαταστήσεις μέσα από τα windows. Έτσι κρατάς τον boot loader των windows, κ το linux θα εμφανίζεται ακόμα κ στη λίστα add/remove programs των windows. Ούτε ξεχωριστά partitions, ούτε τίποτα. Δοκίμασε το κ θα καταλάβεις πόσο ασφαλές είναι.

Μόνο μειονέκτημα, είναι λίγο πιο αργό από ότι να το εγκαθιστούσες χώρια, αλλά ελάχιστα (ίσως κ να μην το καταλάβαινες αν δε στο έλεγα).

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Απο linux mint felicia γραφω τωρα απο τον υπολογιστη μου στο σπιτι ομως. Δεν εχω δοκιμασει ποτε να τρεξω cd λινουξ με autorun μεσα απο windows. Εχω παρατησει τα windows εδω και κατι μηνες και τα βρηκα μπροστα δυστυχως ξανα πριν απο μια εβδομαδα στην δουλεια και εχω παθει κριση. Οκ θα το δοκιμασω.Μου φτανει να ειναι ασφαλης σαν λυση και κανω οτι να`ναι... Ευχαριστω

Εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ πιο ασφαλές από το να κάνεις κανονική εγκατάσταση. Το κόλπο αυτό το κάνει το Mint κ το Ubuntu νομίζω. Αλλά για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, δοκίμασε το σε κάποιο διαθέσιμο pc με windows (αρκεί απλά να έχει 4GB ελεύθερα σε κάποιο δίσκο των windows), κ αποφάσισε.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Βασικα στο μυαλο μου ειχα να βαλω το PCLOS που εχω στο laptop μου, αλλα εφ`οσον μου λες οτι μονο απο mint και ubuntu μπορω να το κανω μ`αυτο τον τροπο, σιγουρα προτιμω το mint αν κι εχω και το ubuntu 8.10 στα χερια μου που το δοκιμασα στο δικο μου pc πριν απο μερικες μερες. Τα vista ενος φιλου μου θα γινουν πειραματοζωο αποψε...

Καλησπέρα, επειδή είμαι σχεδόν άσχετος.
θέλω να εγκαταστήσω windows xp home edition και ubundu.
Αφού εγκαταστήσω τα windows. Το ubundu το εγκαθιστώ μετά ή πριν περάσω το service pack, τους drivers και τα λοιπά προγράμματα?

πρώτα τα xp καί μετά ubuntu.

δεν έχει σημασία τι θα έχεις κάνει στο κάθε λειτουργικό.

κάνε καθαρή εγκατάσταση xp καί απευθείας ubuntu.
ώστε αν πάει κάτι στραβά, να μην έχεις "φάει" καί καμιά ώρα γιά drivers, codecs κλπ.

====

the hamster's is out there

Εγώ ακολούθησα την αντίθετη διαδρομή. Επειδή είχα εγκατεστημένα μόνο ubuntu στον υπολογιστή μου, εγκατέστησα και Win XP.

Όμως: Όπως διαπίστωσα - και όπως με προειδοποιούσε ο οδηγός που ακολούθησα, "Τα windows δεν τα πάνε τόσο καλά με τα δημιουργημένα partitions. Βρίσκει ως C: το partition / και ως Ε: το partition /home. Ο ελεύθερος χώρος που θα κάνετε εγκατάσταση τα windows θα έχει το γράμμα F:. Για το λειτουργικό σύστημα αλλά και μερικά προγράμματα αυτό δεν είναι πρόβλημα. Υπάρχουν όμως κάποια παλιά προγράμματα που υπουθέτουν ότι το κυρίως σύστημα είναι εγκατεστημένο στο C: και δεν θα εγκατασταθούν. Υπάρχουν τρόποι να αλλάξετε το "γράμμα" του συστήματος αλλά ξεφεύγει από τον οδηγό αυτό".

Τα windows βρίσκουν το Linux partition ως ενεργό και θα εγκαταστήσουν το σύστημα εαν αλλάξουν το Linux parτition σε μην ενεργό.

Το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε είναι στην αδυναμία να εγκατασταθούν ένας σημαντικός αριθμός προγραμμάτων οδήγησης από το CD ανάκτησης προγραμμάτων οδήγησης. Το πρόβλημα, πιστεύω ότι προφανώς οφείλεται στην ανάγνωση του F:\ ως C:\ και γιά το λόγο αυτό αδυνατούν να εγκατασταθούν.
 

Το ερώτημά μου είναι: Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να μάθω πώς θα αλλάξω το "γράμμα" του συστήματος στα Win XP έτσι ώστε να έχω πλήρη εγκατάσταση των προγραμμάτων οδήγησης;
Γνωρίζω και αντιλαμβάνομαι ότι ξενίζει αρκετά στα πλαίσια αυτού του Forum να παρέχονται συμβουλές γιά την λειτουργικότητα των Win γενικότερα. Πιστεύω όμως, ότι το ερώτημά μου εντάσσεται στην διαδικασία της αναγκαστικής πολλές φορές συνύπαρξης και των Win - χρησιμοποιώ εμπορικό πακέτο αρχειοθέτησης πελατών και υποθέσεων γιά την δουλειά μου το οποίο δυστυχώς δεν τρέχει σε Linux...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιά την βοήθεια που θα μου παράσχετε.

προσωπικά δεν με ξενίζει καθόλου. οί περισσότεροι εδώ μέσα περάσαμε την φάση των δύο λειτουργικών.

το πρόβλημα είναι πως .... δεν θυμάμαι πλέον.

θα το προσπαθήσω όμως, μέχρι να βρεθεί ο σίγουρος  :)

έχω την εντύπωση πως με δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο τού δίσκου, έχεις επιλογή.

αν όχι, τότε από το :

κέντρο ελέγχου > σύστημα καί ... κάτι (αυτό δεν θυμάμαι)  > διαχείρηση δίσκων.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

alfisti]

προσωπικά δεν με ξενίζει καθόλου. οί περισσότεροι εδώ μέσα περάσαμε την φάση των δύο λειτουργικών.

το πρόβλημα είναι πως....

Ειδαμε τι κοροιδα που ειμασταν (βλεπε φωτο!) & ετσι αποφασισαμε να μεινουμε μ' ενα!!!

 

 

Μια χαρα το ειπες Alfi, ετσι γινεται, ναι. Θυμαμαι που το εκανα τοτε. Μετα ειχα σε  αλλο partition τα win & σε αλλο εφαρμογες & /home (προσωπικο φακελο η οπως το λενε τα ξιπι) & μετακινουσα τις αμετακινητες εφαρμογες μ'ε μια εφαρμογη που λεγοταν: Moove Aplikation η καπως ετσι.....

Μπορεις να κανεις οποιο θες. Βεβαια με αυτο που λεει ο Alfi, θ ακανεις ελαχιστα δευτερολεπτα, το αλλο θελει δουλεια, μα οποτε κανεις φορματ τα ξιπι, δε χανεις εφαρμογες & προσωπικα δεδομενα.

Μαλιστα αν το Linux το εχεις σε ext3, μπορεις με μια εφαρμογη Linux Reader, νομιζω (αν κανεις αναζητηση το λεμε & εδω στο φορουμ), μπορεις να διαβαζεις (το να γραφεις, δε θυμαμαι), οτι εχεις στο Linux σου.

Π.Σ.Π.Α

 

 

Τελικά, έκανα από την αρχή ξανά πλήρη εγκατάσταση των Win XP σε όλο τον δίσκο και στην συνέχεια θα εγκαταστήσω πάλι το ubuntu.

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ γιά το χρόνο σας. Να είστε καλά.

Eγκατέστησα τα win xp διαμορφώνοντας τον δίσκο se ntfs. Μετά, ξεκίνησα την εγκατάσταση του ubuntu 9.04 από live cd αλλά στην διαμέριση του δίσκου (και αυτόματα και χειροκίνητα) υπάρχει αποτυχία διαμέρισής του. Στην αυτόματη διαμέριση, μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα: "Αποτυχία διαμέρισης επιλεγμένου δίσκου. Αυτό πιθανόν συμβαίνει διότι ο επιλεγμένος δίσκος ή διαθέσιμος χώρος δεν έχουν το απαραίτητο μέγεθος για αυτόματη διαμέριση".
Το ερώτημά μου είναι: Τι πρέπει να κάνω γιά να προχωρήσω στην διαμέριση του δίσκου;

Χμ χμ...

Χώρο ελεύθερο έχεις στα Windows;

Προσπαθείς να κάνεις αυτόματη εγκατάσταση; Σε αυτήν την περίπτωση, το Ubuntu θα επιχειρήσει να αλλάξει (μειώσει) μέγεθος στα Win για να χωρέσει τον εαυτό του. Γι' αυτό ρωτάω αν έχεις ελεύθερο χώρο. Γιατί τo Ubuntu προσπαθεί να μειώσει τα Windows "κλέβοντάς" τους από τον όποιο κενό χώρο έχεις εκεί. Αν όμως τα εχεις γεμίσει με μουσική/ταινίες κλπ, τότε πάπαλα.

Μια άλλη περίπτωση βέβαια, είναι να πέτυχες σε ασυμβατότητα.  Σε αυτήν την περίπτωση, προτείνω να κατεβάσεις κάποιο partition πρόγραμμα για Windows όπως το

http://www.partition-manager.com/

και να κάνεις μέσα από τα Windows τη μείωση του μεγέθους της κατάτμησής τους. Μετά μπουτάρεις με το Linux και του λες να εγκατασταθεί στο κενό χώρο.

 

Επίσης, υπάρχει το parted magic που είναι σε μορφή ISO

http://linuxfreedom.com/partedmagic/pmagic-4.4.iso.zip

 το αποσυμπιέζεις, το «καις» σε ένα δισκάκι και ρεμπουτάρεις για να κάνεις τις αλλαγές σου. Δεν σου εγγυώμαι όμως ότι θα παίξει.

 

Γενικά, νομίζω η καλύτερη λύση για εσένα είναι να κάνεις αλλαγές μέσα από τα Windows.

 


dimitris]

Χμ χμ...

Χώρο ελεύθερο έχεις στα Windows;

Προσπαθείς να κάνεις αυτόματη εγκατάσταση; Σε αυτήν την περίπτωση, το Ubuntu θα επιχειρήσει να αλλάξει (μειώσει) μέγεθος στα Win για να χωρέσει τον εαυτό του. Γι' αυτό ρωτάω αν έχεις ελεύθερο χώρο. Γιατί τo Ubuntu προσπαθεί να μειώσει τα Windows "κλέβοντάς" τους από τον όποιο κενό χώρο έχεις εκεί. Αν όμως τα εχεις γεμίσει με μουσική/ταινίες κλπ, τότε πάπαλα.

Μια άλλη περίπτωση βέβαια, είναι να πέτυχες σε ασυμβατότητα.  Σε αυτήν την περίπτωση, προτείνω να κατεβάσεις κάποιο partition πρόγραμμα για Windows όπως το

http://www.partition-manager.com/

και να κάνεις μέσα από τα Windows τη μείωση του μεγέθους της κατάτμησής τους. Μετά μπουτάρεις με το Linux και του λες να εγκατασταθεί στο κενό χώρο.

 

Επίσης, υπάρχει το parted magic που είναι σε μορφή ISO

http://linuxfreedom.com/partedmagic/pmagic-4.4.iso.zip

 το αποσυμπιέζεις, το «καις» σε ένα δισκάκι και ρεμπουτάρεις για να κάνεις τις αλλαγές σου. Δεν σου εγγυώμαι όμως ότι θα παίξει.

 

Γενικά, νομίζω η καλύτερη λύση για εσένα είναι να κάνεις αλλαγές μέσα από τα Windows.

 


Ελεύθερο χώρο στον δίσκο έχω (40 ο δίσκος, τα Win άντε να έχουν καταλάβει 4 G.

Τελικά σκέφτομαι να ακολουθήσω την πιό σίγουρη λύση: Επανεγκατάσταση των Win και διαμέριση του δίσκου μέσα από το cd εγκατάστασης.

Λόγω της εμπειρίας σας παιδιά, θα ήθελα μιά συμβουλή να μου δώσετε: Επειδή ta Win θα τα χρειαστώ μόνο γιά εγκατάσταση μίας επαγγελματικής εφαρμογής διαχείρησης γραφείου που τρέχει μόνο σε Win και την εγκατάσταση του OOo, πόσος θα πρέπει να είναι ο ελάχιστος χώρος που θα πρέπει να τους δώσω, δεδομένου ότι στον υπόλοιπο θα χρειαστώ να εγκαταστήσω και άλλες δύο διανομές Linux (8,04, 9,04, και ίσως την Qimo γιά την κόρη μου (7 ετών τώρα ξεκινά να πρωτοχτυπά πλήκτρα);  mars2122

Επειδη ο δισκος ειναι μικρος θα σου προτεινα και εγω να κανεις την διαμορφωση μεσα απο τα win.

Kατεβασε το easeus partition manager και εγκατεστησε το.

Τρεξε το προγραμμα και κανε resize δισκο,κρατα περιπου 15-20Gb για τα win.Τον υπολοιπο δισκο θα τον χρησιμοποιησεις για το Linux.

Θα σου πει να κανεις reboot για να κανει τις αλλαγες.Μολις κανει reboot θα δεις μια οθονη που σε ενημερωνει για την προοδο των εργασιων.Θα τελειωσει θα ξανακανεις reboot απο το livecd και στην εγκατασταση του linux επελεξε την επιλογη "manually partition".Θα επιλεξεις τον ελευθερο δισκο και λογικα θα εισαι ενταξει.

Απο οσο ξερω τα win μονα τους χωρις drivers ειναι 2 με 2.5 gb.

εγω στη θεση σου θα υπολογιζα ποσο χρειαζομαι για προγραμματα και τετοια και τον υπολοιπο δισκο θα τον αφιερωνα στο linux.

δεν ξερω αν σε προλαβα αλλα προτιμω να κανω 1 παρτισιον κατα την διαρκεια της εγκαταστασης για τα  win

και να εχω το υπολοιπο unlocated για να το δουλεψω οπως θελω

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις.αν φορμαρω το /home σε ntfs{καποιεσ διανιμες δινουν αυτη την επιλογη}

και αλλαξω το directory απο τα εγγραφα μου των win να βλεπουν το παρτισιον του /home

να ειναι κοινο δηλαδη τα εγγραφα μου και το /home?να μπορω και απο τα 2 λειτουργικα να παιζω τα αρχεια μου

θα δουλεψει? τι λετε?

Δεν θα στο πρότεινα. Απλά φτιάξε μια ξεχωριστή κατάτμηση (ntfs) για να έχεις τα κοινά αρχεία.

 

neos]

Απο οσο ξερω τα win μονα τους χωρις drivers ειναι 2 με 2.5 gb.

εγω στη θεση σου θα υπολογιζα ποσο χρειαζομαι για προγραμματα και τετοια και τον υπολοιπο δισκο θα τον αφιερωνα στο linux.

δεν ξερω αν σε προλαβα αλλα προτιμω να κανω 1 παρτισιον κατα την διαρκεια της εγκαταστασης για τα  win

και να εχω το υπολοιπο unlocated για να το δουλεψω οπως θελω

 

Αν προκειται να εγκαταστησει παιχνιδια ή προγραμματα σαν το photoshop θα εχει προβλημα.

Μια εγκατασταση win που να τα χει ολα (player,office,cd/dvd burner,drivers,αναβαθμισεις και κανα παιχνιδακι) πιανει περιπου 10gb minimum.

Θες και λιγο χωρο κενο για κατι που μπορει να προκυψει στο μελλον,οποτε περιπου 15gb και εισαι οκ.