Stellarium: Ρωτηστε εδω!

ioannis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 6

καλησπερα.ενδιαφερομαι να εγκαταστησω απο το cd τα εξης geonext,geogebra,stelarium τα οποια ειναι χρησιμα στη δουλεια μου σαν μαθηματικος στο λυκειο που ειμαι.παρα τις πολλες ωρες δεν τα καταφερα.μπορει καποιος να με βοηθησει;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για το stellarium, ακολουθησε βημα-βημα τα παρακατω:Αποσυμπιεζεις :

untar the tar.gz archive

~$ tar -xzf stellarium-XXX.tar.gz

~$ cd stellarium

(οπου ΧΧΧ δινεις τον αριθμο που λεει. π.χ: 0.8.2)

μετα δωσε:

~$ ./configure

~$ make

Τελος γραψε:

~$ ./src/stellarium

Δωσε (σαν root) ακομα &:

~$ make install

& αν θεςonce installed you may want to clean the build directory

~$ make clean

Αν θες να διαγραψεις το stellarium, δωσε σαν root:

~$ make uninstall

(περισσοτερα εδω). Oμοια θα κανεις & για τα αλλα. Συνηθως ολες οι εφαρμογες περιεχουν & δυο αρχεια το: README & το INSTALL.Εκει λεει τι & πως. Το INSTALL το ανοιγεις κε το Kwrite. Προσπαθησε τα παραπανω & αν δε τα καταφερεις τα ξαναλεμε.

ps:Eιναι ευχαριστο που εχεις τοσες αποριες γιατι δειχνει πραγματικο ενδιαφερον. Συνεχισε ετσι & σε βλεπω σε λιγο καιρο, να δινεις & εσυ συμβουλες! Παντως για οτι κανεις απο αυτα που λεμε γραφε & τι εκανες τελικα, ωστε να βοηθουνται & καποιοι αλλοι, που τυχον θα αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα!

constantinos2007-5-1 19:14:0

ευχαριστω κωνσταντινε.εχω και τα xp και ta vista αλλα τα εχω παρατησει.το linux εχει πολυ ενδιαφερον.να ρωτησω και κατι αλλο.υπαρχουν αναβαθμισεις με την ενδειξη 2008,0.να τις εγκαταστησω η ειναι σε πειραματικο σταδιο;

εκανα την αποσυμπιεση του stellarium αλλα στο τελος της εντολης ./configure γραφει error:*** SDL version 1.2.0 not found.γιατι γινεται αυτο;

Aυτο κοιταζα Γιαννη, με τις αναβαθμισεις που λες. Δεν εχω δει ακομα κατι τετοιο!Ενδειξη 2008 & τι αλλο? Για ποιο πραγμα σου λεει οτι ειναι αυτες οι αναβαθμισεις??? Για το αλλο, δε ξερω γιατι, θα το δοκιμασω, ελπιζω αργοτερα, να δω

για παραδειγμα στον software manager οταν κοιταζω για αναβαθμισεις η πρωτη ειναι amarok-1.4.5-9mdv2008.0i586.και υπαρχουν και αλλες παρομοιες για διαφορα πακετα.το stellarium  το εγκατεστησα με τον software manager.το geonext που θελω να εγκαταστησω εχει ενα file της μορφης geonext1.51.zip.αυτο πως εγκαθισταται;

καλησπερα! εχω καταιβασει ενα plugin του flash player 9 για τα ubuntu.
το εχω αποθηκευσει στο home directory  μου και εμφανιζεται ως install_flash_player_9_linux.tar.gz  δεν μπορω ομως να το αποσυμπιεσω. θα εκτιμουσα πολυ μια μικρη βοηθεια η καποιο τροπο να μπορεσω να κατεβασω καποια αντιστοιχα plugin  απο το  synaptic! ευχαριστω