Any Experts Out There???

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 5' | 2

2 μέρες αφού έκανα την τελευταία καταχώριση στα fora έγινε κάτι πολύ πολύ περίεργο με τα Mandriva μου.Αντιμετόπισα το πιο παράξενο πρόβλημα που έχω συναντήσει σε υπολογιστές.Λοιπόν...στην αρχή απλώς δεν μπορούσα να μπω στο λειτουργικό γιατί τα πάντα κολλούσαν κατα την διάρκεια του boot.Συγκεκριμένα αφού επέλεγα στον lilo μετά άπο λίγο τα πάντα κολλούσαν και η εικόνα έδειχνε κατεστραμένη.Μετά άπο αυτό ο υπολογιστής μου δεν άνοιγε καν!Για την ακρίβεια τον άνοιγα αλλα η οθόνη δεν άναβε και ο υπολογιστής δεν ακουγόταν να δουλεύει(πέρα άπο ανεμιστηράκια)...Έτσι λοιπόν υπέθεσα οτι φταίει η νέα μου κάρτα 7600GS και την γύρισα στο μαγαζί όπου την έλενξαν και μου είπαν ότι λειτουργεί και μάλιστα πήραν και πολύ καλές τιμές στο 3D mark.Οπότε τους πήγα τον υπολογιστή μου για να βρούν τι φταίει.Την επόμενη μέρα μου είπαν ότι όλα είναι ok και δήλωσαν εντυπωσιασμένοι με τα linux μου(οπότε όντως λειτούργισε)!Όταν όμως τον πήγα σπίτι μου αντιμετόπισα τα ίδια ακριβώς προβλήματα(σημείωση ότι ο τεχνικός δεν κατάλεβε τι έφταιξε ποτέ και όταν μου τον έδωσε μου είπε ότι μπορεί να ήταν απλώς κάτι τυχαίο...)Γύρισα στο κατάστημα και μου έδωσε ένα καινούργιο τροφοδοτικό καθώς και άλλα mouse και keyboard για να τα δοκιμάσω.Τα έβαλα αλλά τίποτα...Τον πήρα πάλι στην πλάτη και τον πήγα να τον ξαναδεί.Την επόμενη μέρα μου τον έδωσε με windows xp και την βεβαίωση ότι όλα είναι ok!Όταν όμως πήγα σπίτι ανακάλυψα ότι δεν μπορούσα να δω βίντεο (ούτε με power dvd ούτε με media player) γιατί πολύ απλά κολλούσαν τα πάντα όταν πήγαινα να ανοίξω κάποιο βίντεο.Απεγκατέστισα τους drivers που είχε βάλει ο τεχνικός και πλέον δεν είχα πρόβλημα στα βίντεο(όμως δεν είχα και drivers).Πήρα το cd άπο το κουτί της κάρτας και πήγα να εγκαταστίσω τους drivers της μαμας nvdia και η εγκατάσταση σταματούσε λόγο ενός σφάλματος που έλεγε ότι οι drivers δεν κάνουν για το υλισμικό μου!Πετάω τα xp και βάζω vista(δοκιμαστικά πάντα δεν θα γυρίσω ποτέ στα windows) και αφού εγκαθιστώ με επιτυχία αυτή τη φορά drivers για vista μου ζήτησε φυσικά επανεκίνηση και από τότε έβλεπα μόνο μαύρη οθόνη...Πέρνω να βάλω τα fedora (zod) και αφού τα εγκατέστισα μου έβγαζε η οθόνη ένα σφάλμα για συχνότητα εκτός ορίων(LG Flatron 17'').Δεν κατάφερα τίποτα ούτε με ubuntu 6.06 ούτε με zenwalk 4.4.Τελικά έβαλα ξανά τα mandriva και όλα ok!Καθώς όμως τα κατέστρεψα στην προσπάθειά μου να βάλω τους τελευταίους drivers(μα πώς γίνεται?) έβαλα suse 10.1 και εκεί έβαλα και τους τελευταίους drivers(του LF με το zod).Τώρα η κονσόλα μου δείνει πολύ χαμηλότερες τιμές απο ότι έπαιρνα στα mandriva!8700 στο glxgears και 4300 στα suse.Μα γιατί γίνεται αυτό αφού στα suse έβαλα τους νεότερους drivers?Τι να έφταιγε τελικά?Πως γίνεται ένας υπολογιστής να λειτουργεί την μία και την άλλη όχι?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στη θέση σου με όλη αυτή την τρελλή ιστορία (που μυρίζει από χλμετρα προβληματικό hardware) θα ήμουν ευτυχισμένος που παίζει ξανά το PC. Όσο για τα FPS, η λύση είναι απλή: βάλε Mandriva 2007.1 με τους τελευταίους drivers.