Motherboards για Linux

Constantinos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 17

Aνοιγω αυτο το thread, μιας & ειμαστε & σε εποχες εξελιξεων & γιατι οχι?: ανατροπων- για να γραφουμε καινουργιες μητρικες καρτες (motherboards) που ειναι 100% συμβατες με το linux.

Eπειδη στο προσεχες διαστημα θα αγορασω νεο pc, ειπα να το 'χτισω' κοματι-κοματι, αφου εκει θα εγκαταστησω το linux μου & μονο (με προοπτικη & για ΒSD με τον καιρο). Προκειμενου να αποφυγω τις οποιες εκπληξεις ειπα να το ψαξω πολυ καλα, λοιπον!

Στις αναζητησεις μου,λοιπον βρηκα μια καρτα που: υποστηρίζεται από ένα Opensource bios! & αυτο χάρη στην AMD & του μηχανικου Yinghai Lu, που απελευθέρωσε τον GPL-licensed κώδικα της προσφατα!Προκειται για την: GIGABYTE M57SLI-S4

Είναι βασισμένη πανω στο NVIDIA nForce 570 SLI chipset με AMD socket.

Τα χαρακτηριστικα της:

Support for AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX and Athlon 64 processors

2X PCI Express x16 slots

3X PCI Express x1 slots

2X PCI slots

3X 1394a (FireWire) ports

10X USB 2.0

16GB maximum memory

SATA RAID

6X SATA 3Gb/s slots


Kοστιζει περι τα 120 e.

Περισοτερα εδω

-Το βρηκα κοιτοντας στο: g mane

constantinos2007-4-24 17:13:12

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Παλιότερη και δοκιμασμένη λύση:
Asus A8R32-MVP DELUXE

Παίρνει επεξεργαστές AMD (Socket 939):
Opteron
X2
Athlon FX
Athlon

2xPCI-E X16 (Crossfire support)
Dual Gigabit LAN (Marvell 88E8053, δουλεύει με όλους τους πηρήνες από 2.6.20 και εντεύθεν)
1xPCI

Ηχος
Realtec ALC880 (παίζει με τα πάντα)

¶λλα
Εξωτερικό SATA (SATA-on-the-go)
"Hardware" RAID 0,1
IEEE 1394

Σε λιγες μερες παιρνω PC αλλα δεν τις βρηκα αυτες τις μητρικες στο Πλαισιο. Αντιθετα βρηκα την ASUS M2N32 - SLI Deluxe λετε να εχω καποιο προβλημα ;

Εγώ έχω την asus P5N32-E sli
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=10 33&product=917435
Όλα δουλεύουν μια χαρά αν και ακόμα δεν το έχω ψάξει για το μικρόφωνο.

¶κυρο για την δικιά μου mobo αφού έχω μερικά προβλήματα όπως η χαμηλή εγραφή των dvd,παράσιτα στον ήχο στα παιχνίδια αλλά και αρνείτε να κάνει restart και γίνετε μόνο αν δώσω sudo reboot.

 

constantinos]Aνοιγω αυτο το thread, μιας & ειμαστε & σε εποχες εξελιξεων & γιατι οχι?: ανατροπων- για να γραφουμε καινουργιες μητρικες καρτες (motherboards) που ειναι 100% συμβατες με το linux.

Eπειδη στο προσεχες διαστημα θα αγορασω νεο pc, ειπα να το "χτισω" κοματι-κοματι, αφου εκει θα εγκαταστησω το linux μου & μονο (με προοπτικη & για ΒSD με τον καιρο). Προκειμενου να αποφυγω τις οποιες εκπληξεις ειπα να το ψαξω πολυ καλα, λοιπον!

Στις αναζητησεις μου,λοιπον βρηκα μια καρτα που: υποστηρίζεται από ένα Opensource bios! & αυτο χάρη στην AMD & του μηχανικου Yinghai Lu, που απελευθέρωσε τον GPL-licensed κώδικα της προσφατα!Προκειται για την: GIGABYTE M57SLI-S4

Είναι βασισμένη πανω στο NVIDIA nForce 570 SLI chipset με AMD socket.

Τα χαρακτηριστικα της:

Support for AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX and Athlon 64 processors

2X PCI Express x16 slots

3X PCI Express x1 slots

2X PCI slots

3X 1394a (FireWire) ports

10X USB 2.0

16GB maximum memory

SATA RAID

6X SATA 3Gb/s slots

Kοστιζει περι τα 120 e.

Περισοτερα εδω

-Το βρηκα κοιτοντας στο: g mane

Μήπως ξέρεις κάτι για την intel DP965LT? την αγόρασα
πρόσφατα και δεν μπαίνουν όλες οι διανομές. Μόνο  Ubuntu 7.04 και SuSE
10.2

 Σου βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους όταν πας να κάνεις εγκατάσταση????? 

Δε ξερω, αλλα μια χαρα τις βρισκω & τις δυο διανομες.Βαλε & τις δυο duall boot, αφου σου παιζουν & με διαφορετικα γραφικα περιβαλλοντα. Π.χ: Ubuntu>gnome
Suse>kde
Λογικα, παντως απο Σεπτεμβρη/Οκτωβρη,  το αργοτερο, θα παιζει & απο αλλες distro η καρτα σου...

thanos] Σου βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους όταν πας να κάνεις εγκατάσταση????? 

Ναι ότι δεν μπορεί να βρει το Cd σε κάποιες διανομές και σε κάποιες άλλες ότι αν θυμάμαι καλά ότι ο πυρήνας δεν μπορεί να φορτωθεί!!!! Νομίζωότι για την motherboard  αυτή υπάρχουν προβλήματα!!! εγώ μόνο Ubuntu και SuSE μπόρεσα να εγκαταστήσω.

 

constantinos]Δε ξερω, αλλα μια χαρα τις βρισκω & τις δυο διανομες.Βαλε & τις δυο duall boot, αφου σου παιζουν & με διαφορετικα γραφικα περιβαλλοντα. Π.χ: Ubuntu>gnome
Suse>kde
Λογικα, παντως απο Σεπτεμβρη/Οκτωβρη,  το αργοτερο, θα παιζει & απο αλλες distro η καρτα σου...

Έχεις δίκιο για το Ubuntu είναι δύσκολο τελικά!!! Πήγα να μπω στα βαθύτερα και διαπίστωσα ότι όσο εύκολο και φιλικό φαίνεται στην εγκατάσταση τόσο ψάξιμο και προσπάθεια θέλει μετά. Εγώ έχω εγκαταστημένο το UbuntuStudio στο δικό μου και ουσιαστικά δεν έκανα τίποτα περισσότερο από Update και e-mail. Μόλις προσπάθησα να σκαλίσω λίγο ..... Κινέζικα!!!! Έτσι αποφάσισα να σε ακούσω και μόλις βγουν drivers για το συγκεκριμένο motherboard θα βάλω το PCLinuxOS. Θέλω να σε ρωτήσω όμως μέχρι τότε να προσπαθώ να μαθαίνω στην ήδη υπάρχουσα εγκαταστημένη διανομή UbuntuStudio ή να βάλω το SuSE ή το Kubuntu? Ποιο από τα δύο είναι κοντύτερα στο PCLinuxOS? Και σε τι περιβάλλον το SuSE, KDE ή GNOME? Διάβασα κάπου ότι (νομίζω ότι εσύ το είχες γράψει) ότι είναι συγγενικές διανομές με το Mandriva, που όμως δε γίνεται να το εγκαταστήσω αφού όπως σου είπα δεν μπορώ να βάλω καμιά άλλη

Θα σου πρότεινα να παραμείνεις στο ubuntu μια και είναι αρκετά ευκολο σε συγκρηση με τις άλλες διανομές.Η μόνη δυσκολία που υπάρχει είναι η απειρία που έχουμε όταν ερχόμαστε για πρώτη φορά σε επαφή με ένα νέο λειτουργικό.Υπάρχει όμως τεράστιο support από την κοινώτητα του ubuntu και δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρείς βοήθεια για το πρόβλημά σου.Ακόμα και irc channel υπάρχει με εκατοντάδες χρήστες που ρωτάνε για τα προβλήματα τα τους.

Μήπως ξέρετε εάν θα έχω κάποιο πρόβλημα με την GIGABYTE GA-N650SLI-DS4; Σας παρακαλώ βοηθήστε με σύντομα επειδή θέλω να αγοράσω καινούριο υπολογιστή και το μόνο που με καθυστερεί είναι η μητρική.

Το μόνο πρόβλημα που ίσως να έχεις είναι με το Ethernet

chipάκι (Marvell 1116 phy). Δεν έχω δοκιμάσει το

συγκεκριμένο με Linux και δεν γνωρίζω. Πάντως τα

υπόλοιπα chips της Marvell υποστηρίζονται, οπότε ακόμα

κι αν είσαι άτυχος σε μερικούς μήνες θα έχει διορθωθεί η

κατάσταση. Μέχρι τότε θες κάρτα δικτύου.

Μιλάω πάντα υποθετικά - μπορεί να παίζει άνετα στο

Linux.

Γιατί δεν μπορώ να εγκαταστήσω το PCLinuxOS από το DVD του Περιοδικού?
H motherboard μου είναι η Intel DP965LT. Νομίζω ότι κάτι γίνεται με την
μητρική γιατί όποια διανομή εκτός Ubuntu, Kubuntu και SuSE δεν μου την
εγκαθιστά. Υπάρχει κανένας τρόπος να παρακάμψω το πρόβλημα. Ευχαριστώ

thanos] Σου βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους όταν πας να κάνεις εγκατάσταση????? 

Ναι μου βγάζει. ¶λλες φορές ότι δεν μπορεί να βρεί το CD άλλες φορές ότι κάτι πρέπει να κάνω με τον πυρήνα (δεν θυμάμε αυτή τη στιγμή ακριβώς) σε γενικές γραμμές επειδή είμαι λίγο περίεργος χρήστης με την έννοια ότι χρησιμοποιώ προγράμματα  εικόνας (Video και Φωτο) θα ήθελα να έχω μια πληρέστερη άποψη για το ποιες διανομές παίζουν καλύτερα και ποιες όχι. Για παράδειγμα μπορώ να εγκαταστήσω και το έχω  ήδη κάνει το Ubuntu, Kubuntu SuSE. Στο Ubuntu για παράδειγμα δεν μπορώ να  βάλω το kdenlive πρόγραμμα για Video  μοντάζ. Το Cinelerra που έβαλα δεν μπορώ να διορθώσω ένα μήνυμα λάθους που μου βγάζει. Σε ένα λαπτοπ έβαλα το PCLinuxOS και είδα ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω καλύτερα. Εγκατέστησα και το Kdenlive και νομίζω ότι μπορώ καλύτερα με αυτή την διανομή. Δεν μπορώ όμως να να την εγκαταστήσω στο μηχάνημα που έχει την μητρική της Intel DP965LT. Υπάρχει μήπως που έχει τέτοια μητρική και ξέρει πως να την κάνω να λειτουργήσει. Ευχαριστώ

Γειά σας ειμαι νεο μελος και θα είθελα να ρωτήσω κατι,  εχω πρόβλημα δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμιά διανομή, το dvd κανεί boot αλλα μετα σταματά στο install κανει οτι προχορά ενα λεπτο περίπου και μετά μαύρη οθόνη. Εχω το motherboard asus m32n32 sli delux wifi edition και ειναι ολλα σε serial ata τα dvd rom και dvdrw
 και ο σκληρός εiναι serial ata2. Τι λέτε να φτέει;

Apollon,

Εφόσον δοκιμάζεις τόσες διανομές και δεν γίνεται τίποτα (αν το σύστημα κολλάει), μάλλον έχεις πετύχει στην περίπτωση της ασυμβατότητας του πυρήνα Linux με κάποιο chip ή άλλο στοιχείο της μητρικής σου (πράγμα περίεργο μια και δεν είναι τόσο καινούρια η μητρική σου...). Μια πρώτη λύση είναι να δοκιμάσεις κάποια *πολύ φρέσκια* διανομή, όπως το Ubuntu 7.10 Gutsy ή το openSUSE 10.3. Αυτές οι διανομές έχουν νεότερους πυρήνες και είναι πιθανό να μην έχεις πλέον προβλήματα.

Συνήθως, μια άλλη λύση για αυτό το πρόβλημα είναι να δοκιμάσεις κάποια από τα λεγόμενα cheat codes, πριν κάνεις boot από το CD/DVD μιας διανομής. Τα cheat codes είναι παράμετροι που προσθέτεις χειροκίνητα στη γραμμή kernel της εκάστοτε διανομής. Για παράδειγμα, στο Ubuntu κάνε boot και δοκίμασε να πατήσεις F6. Θα εμφανιστεί μια γραμμή με παραμέτρους πυρήνα. Αφαίρεσε τις δύο τελευταίες (quiet splash) και πρόσθεσε μία ή συνδυασμούς από τις εξής παραμέτρους:
acpi=off
nolapic
noacpi
pci=noacpi
vga=normal
all-generic-ide

Συνήθως κάποιος συνδυασμός σου επιτρέπει να κάνεις boot και να εγκαταστήσεις το σύστημα. Μετά την εγκατάσταση, πρέπει να ξανακάνεις το ίδιο για να εκκινήσεις το (εγκατεστημένο) σύστημα και να προσθέσεις τις ίδιες παραμέτρους στο αρχείο /boot/grub/menu.lst. Π.χ. στο Ubuntu (όταν είσαι στο γραφικό περιβάλλον) πατάς ALT+F2, γράφεις
gksu gedit /boot/grub/menu.lst
και βρίσκεις τη γραμμή kernel που βρίσκεται κάτω από το πρώτο label με το οποίο ξεκινά το σύστημα. Εκεί αφαιρείς τις quiet splash παραμέτρους και προσθέτεις εκείνες που σου επιτρέπουν να κάνεις εκκίνηση.

Η πρώτη σου επιλογή πρέπει να είναι πάντως η δοκιμή μιας *φρέσκιας* διανομής.