Προβλήματα νέων....

desperado | Τετ, 10/29/2008 - 22:04 | 3' | 2

Παιδιά εγώ πήρα το πακέτο της wind adsm (mobile internet) και έχω προβλήματα. Καταρχήν το eeepc που και καλά δίνουν δώρο (στην απεριόριστη σύνδεση που βγαίνει με τις διάφορες χρεώσεις κανά εξηντάρι (!!!!) το μήνα, υποχρεωτική σύνδεση 2 χρόνια και πληρωμή λογαριασμών με πιστωτική,,,,)όχι μόνο δεν έχει ελληνικά αλλά κροάτικα!!!! και το πληκτρολόγιο είναι κροάτικο. Αφού λοιπόν μου βγήκε το λάδι να βάλω ελληνικά, στην κεφαλονιά που μένω δεν έχει η wind 3g και μέσω gsm όπως καταλαβαίνεται σέρνεται. Βέβαια οφείλω να πω ότι στην τροποποιημένη εκδοχή του xandros από την asus που τρέχει, υπήρχε προρυθμισμένο και έμπαινε εύκολα.
Έλα όμως που σαν άτακτο παιδάκι ήθελα και το ubuntu eee? το εγκατέστησα λοιπόν με usb flash με το unetbutin στην οκτάλιτρη sd card που έχω μόνιμη και τρέχει μια χαρά (αν και το grub μου χώθηκε μονάχο του στο usb flash και χωρίς αυτό δεν ξεκινάει τίποτα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Λοιπόν όταν τρέχω το uduntu eee, το οποίο είναι δύο κλάσεις καλίτερο από το xandros, δεν αναγνωρίζει με τίποτα το hawei modem και δεν μπορώ να κάνω καμία ρύθμιση, έχει κανείς καμιά ιδέα;
Επίσης αν και είναι άλλο το θέμα μας, μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να δω το φλασάκι και την sd κάρτα από το xandros?
Ενώ κάτω στη μπάρα τα βλέπω και τα δύο δεν μπορώ να μπω και να δω τα αρχεία που είναι μέσα σε αυτά,,,??????
Τέλος μπορώ χωρίς να σβήσω κάτι να μεταφέρω τον grub και ότι άλλο υπάρχει από το ubuntu eee από το flash στην sd card?
Πολλά ρωτάω ε;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω το εκανα και δουλεψε το usb modem μεσο wvdial μια φορα!!! μετα απο 10 λεπτα αποσυνδεθηκε και δεν ξανασυνδεθηκε οτι και να εκανα...
οποτε μην ελπιζεις πολλα...

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'