Anonymizer για Linux [Λύθηκε]

marlene | Σάβ, 10/25/2008 - 00:58 | 3' | 10

Έχει κανείς δοκιμάσει και ξέρει να μου πει αν υπάρχει κάποιο καλό anonymizer για linux. Ψάχνω αρκετό καιρό να βρω κάτι, έχω δοκιμάσει ήδη το tor με το privoxy αλλά δεν είδα να κάνει και πολλά πράγματα, τις μισές φορές δεν δούλεψε και τις υπόλοιπες ενώ υποτίθεται ότι δούλευε δεν διαπίστωσα να κάνει και πολλά πράγματα ( δηλαδή να κρύβει ip και τέτοια πράγματα. )

Βρήκα σε κάποια δόση και ένα άλλο πρόγραμμα, ( αλλά αυτό προ διμήνου) κάποια μαλακία του dr ... something ή οποία εκτός ότι δεν ήταν ελεύθερο λογισμικό, εκτός ότι ήθελε λεφτά ο τύπος, μου φάνηκε από το όλο στήσιμο ότι αυτό στο τέλος αυτό θα παρακολουθούσε και δεν θα έκοβε και πολλά πράγματα. Γενικότερα είμαι πολύ επιφυλακτική σε όλες τις εφαρμογές που σου ζητάνε να τους δώσεις βιογραφικό για να τις χρησιμοποιήσεις, ( άντε .. δεν γαμιέται αν το πρόγραμμα είναι καλό να τους κάνουμε και donation αλλά ρε φίλε... το πατρώνυμο μου τι το θες;; Από την εφορία είσαι;;; :P )

Τέλος πάντων για να μην σας κουράζω.. Μήπως ξέρετε ποια είναι τα προγράμματα που μπορούν να δουλέψουν πραγματικά και αν ναι έχετε χρησιμοποιήσει κανένα από αυτά για να μου πείτε πως να το στήσω αποτελεσματικά ή τι περίπου κάνει;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Είχα δουλέψει το Tor στο παρελθόν, πάνε 1-2 χρόνια, κ πήγαινε μια χαρά από άποψη ανωνυμίας, δεν είχα πρόβλημα. Το βασικό μειονέκτημα ήταν ταχύτητα. Απλά ήταν τραγικά αργό.

Αν σε ενδιαφέρει, μπορούμε να δούμε βήμα-βήμα τι έκανες, κ τι είδες κ συμπέρανες ότι δε δούλευε το Tor.

προτεινω το TORK

http://www.anonymityanywhere.com/tork/

""""TorK is a powerful anonymity manager for the KDE Desktop on Linux and Unix systems. It first helps you to install, configure and use Tor. It then reduces the task of anonymizing most applications to a single-click, includingFirefox, Opera,Konqueror,Pidgin, Kopete,SSH, and IRC.For advanced users TorK provides detailed network information, and more, in an accessible manner. """"

στον βαθμο που μπορω να το ελεγξω μοιαζει να δουλευει...

gnu_labis]Είχα δουλέψει το Tor στο παρελθόν, πάνε 1-2 χρόνια, κ πήγαινε μια χαρά από άποψη ανωνυμίας, δεν είχα πρόβλημα. Το βασικό μειονέκτημα ήταν ταχύτητα. Απλά ήταν τραγικά αργό.

Αν σε ενδιαφέρει, μπορούμε να δούμε βήμα-βήμα τι έκανες, κ τι είδες κ συμπέρανες ότι δε δούλευε το Tor.

Και τι δεν του έκανα.. Μόνο ντολμαδάκια γιαλατζί δεν του έφτιαξα!!
Kαι το tor κατέβασα και το privoxy και την μπάρα του tor για τον mozilla και δεν μπορούσα να το ρυθμίσω με τίποτα. Είτε μου ζήταγε πράγματα που δεν τα γνώριζα, είτε όταν τελικά μάθαινα τι ήταν αυτό που ζητούσε είχε άλλη τρύπα οπότε έπρεπε να ρυθμίσω και κάτι άλλο επίσης. Δράμα η κατάσταση του.

alano]προτεινω το TORK

http://www.anonymityanywhere.com/tork/

""""TorK is a powerful anonymity manager for the KDE Desktop on Linux and Unix systems. It first helps you to install, configure and use Tor. It then reduces the task of anonymizing most applications to a single-click, includingFirefox, Opera,Konqueror,Pidgin, Kopete,SSH, and IRC.For advanced users TorK provides detailed network information, and more, in an accessible manner. """"

στον βαθμο που μπορω να το ελεγξω μοιαζει να δουλευει...

Έχω gnome αλλά δεν με πειράζει .. αν είναι να δουλέψει το tor το τρέχω. Έτσι και αλλιώς τρέχω και άλλες εφαρμογές kde εδώ οπότε δεν θα χρειαστεί να κατεβάσω τις βιβλιοθήκες του kde.
Ρυθμίζεται εύκολα; Από ταχύτητα πως πάει;

( κάτι άλλο υπάρχει;; ) .

Δεν έχω τίποτα άλλο υπόψη. Το TorK φαίνεται καλό. Μ'άρεσε ιδιαίτερα το ακόλουθο απο το FAQ στη σελίδα του προγράμματος:

http://www.anonymityanywhere.com/tork/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=32

το tork βασικα ρυθμιζεται απο μονο του! :D :D :D

δεν μου ζητησε πραγματα που δεν καταλαβα και γενικα οι ρυθμισεις του μου φανηκαν προφανεις για το επιπεδο μου (απλώς ενημερωμενος χρηστης! ελπίζω οχι χριστης!)

η ταχυτητα του παιζει αναλογα με τους σερβερ που συνδεεται τους οποιους και μπορεις να επιλεξεις και να αλλαξεις (με ορισμενους παρατηρησα ικανοποιητικη ταχυτητα πολλες φορες! δεν ειμαι συστηματικος χρηστης του tork ομως ωστε να εχω αντιπροσωπευτικη εικονα)

Μπα δεν μου το κάνει το χατίρι να εγκατασταθεί. Κατέβασα το πακέτο από την σελίδα που μου έδωσες αλλά μου λέει ότι έχει πρόβλημα με τα dependencies και ειδικά με το πακέτο kdelibs4c2a. Aυτό συμβαίνει προφανώς γιατί εγώ τώρα έχω εδώ το Linux Mint Daryna που πατάει στο gutsy. Anyway πήγα και κατέβασα την τελευταία έκδοση του kdelibs4c2a από τα debian packages αλλά και αυτό θέλει το libarts1c2a που σημαίνει ότι θα θέλει και αυτό κάτι άλλο κτλ κτλ και μετά πάμε για εγκατάσταση αλλά slackware.

Χρειάζομαι λοιπόν τα εξής.
Είτε το backports repository που να έχει ενημερωμένο το πακέτο για να το βάλω από εκεί μαζί με όλα τα dependencies είτε αν ξέρει κάποιος να μου πει κάτι ανάλογο για gnome.

Να καθίσω να εγκαταστήσω όλα τα dependencies από αρχής κόσμου είναι κάτι που βαριέμαι και δεν το κάνω..
( πως λέμε Ζαχαρίας Δεντοφτιάχνω.. ε marlene Βαριέμαιτουθανατά! ) :D

Kαλά ρε γαμώτο.. Δεν υπάρχει κάτι άλλο, κάποιο άλλο πρόγραμμα να είναι plug (εε. install ) and play;;;

Λοιπόν. Ξανα προσπάθησα και έκανα αυτά που λέει ο κύριος/α εδώ.

http://blog.linuxconfig.org/anonymously-browsing-internet-linux-anonymizer/

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να το σετάρω γιατί δεν δουλεύει;
Όποιος μπορεί να μου στείλει πμ..

Thankssss! :)

Παιδιά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά το έφτιαξα και δούλεψε, το τσέκαρα και κάνα δύο φορές και όντως δουλεύει.
Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι σέρνεται λίγο όταν χρησιμοποιείς το anonymizer αλλά δεν βαριέσαι.. συμβαίνουν και αυτά!

Και πάλι ευχαριστώ!:)