Fonts στο xterm

geo909 | Σάβ, 10/18/2008 - 06:27 | 1' | 10

Γεια χαρά σε όλους.

Εχω το εξης προβλημα:

Χρησιμοποιώ το xterm σε εναν παλιό υπολογιστή και θελω καλύτερα fonts γιατι δεν βλέπω πολύ καλά

με αυτα που έχει default. Εδω πέρα:

http://linuxhelp.blogspot.com/2005/10/configuring-xterm-in-linux.html

τα λέει πάρα πολυ ξεκάθαρα. Τωρα το θέμα είναι με τα ελληνικά.

Aν διαλεξετε πχ το παραδειγμα του τυπου και τρεξετε ενα xterm, οταν πάτε να γραψετε

Ελληνικά, δεν θα φαινονται γραμματα. Ετρεξα το xfontsel και διαλεξα διαφορα μεγαλυτερα fonts με

encoding 'greek' αλλά και πάλι οταν τρεξω το xterm οπως λέει ο τυπος, Ελληνικά δεν μπορώ να γραψω/δω..

Καμιά ιδέα κανένας??

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για αραδειγμα οταν βαλω:
[jorge@myhost ~]$ xterm -font -*-dejavu sans-medium-r-normal--17-120-*-*-*-*-*-greek

Μου πετάει:

No absolute path found for shell: sans-medium-r-normal--17-120-*-*-*-*-*-greek
xterm: unable to open font "-*-dejavu", trying "fixed"....

και μου ανοίγει ενα xterm με τα κλασσικά fonts..

Ξεχασα να πω οτι τρεχω arch με fluxbox

Νομίζω ότι το xterm δε μπορεί να δείξει truetype γραμματοσειρές, όπως η DejaVu. Προσωπικά χρησιμοποιώ το uxterm (unicode xterm) σε debian, το οποίο μου έδειξε κ έγραψε ελληνικά με τη μία, χρησιμοποιώντας τις "εργοστασιακές" ρυθμίσεις.

Αν δε βγάλεις άκρη με το uxterm, μπορώ να το κοιτάξω κ παραπάνω (τώρα βιάζομαι λίγο).

Δοκίμασε επίσης, αν δεν το ξέρεις ήδη, ctrl κ μεσαίο κουμπί του ποντικιού μέσα στο xterm/uxterm, καθώς επίσης κ ctrl+δεξί κουμπί. Από το δεύτερο ρυθμίζεις σίγουρα μέγεθος γραμματοσειράς.

λαθος απαντηση.

(mods κανα κουμπακι για να διαγραφουμε καταχωρησεις που καναμε μπορει να γινει ; )

Ευχαριστώ πολύ! Οχι, δεν το ηξερα το κολπάκι με το control και τα κλικ
του ποντικιού! Διαλεξα Large και ειναι ο,τι ακριβως θέλω!

Τωρα το θεμα ειναι οτι οι αλλαγες δεν ειναι μονιμες...
Μηπως ξερετε πως μπορώ να τις κ´ανω μόνιμες, δηλαδη να
ανοίγει το xterm με large fonts?

Edit: Βασικά, μήπως ξέρετε ακριβώς τον κωδικό της γραμματοσειράς που χρησιμοποιεί το xterm by default?

Ρίξε μια ματιά στο αρχείο:

/etc/X11/app-defaults/XTerm

ή,

/etc/X11/app-defaults/UXTerm

για το uxterm

Χμμ..

Δεν υπάρχουν αυτα τα αρχεία!

[jorge@myhost ~]$ cd /etc/X11/
[jorge@myhost X11]$ ls
sessions twm xinit xorg.conf

Τελικά αυτό που ζητάω είναι να ανοίγει το xterm με τα fonts στο Huge, όπως τα διαλέγουμε οταν κάνουμε control - δεξι κλικ..

Εχω φαει το man του xterm, καπου εκει πρεπει να είναι αλλά δεν το βρίσκω..

Φανταζομαι οτι θα υπάρχει κάποια επιλογη σε στυλ

xterm -kati Huge

Καμιά ιδέα;!

Σίγουρα υπάρχει κ μπορώ να το κοιτάξω λίγο αργότερα (βιάζομαι τώρα), αλλά πιο μόνιμο είναι να το γράψεις σε κάποιο configuration αρχείο ώστε να μη χρειάζεται να καλείς το xterm με ένα μακρυνάρι. Εναλλακτικά φτιάχνεις κ script με τις παραμέτρους αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι αυτόματα όλα τα εικονίδια του xterm θα τρέξουν το script σου κ όχι το κανονικό xterm. Διορθώνεται κ αυτό αλλά θέλει λίγο κόπο.

Στο τέλος του man page έχει την παράγραφο "FILES", κ το αναφέρει το αρχείο που σου είπα. Αν μπορείς ψάξε στο δίσκο σου για αυτό το όνομα αρχείου, κ αν δεν το βρεις μπορώ να σου κάνω post το δικό μου, να το προσαρμόσεις (είναι το επίσημο του debian κ έχει αρκετά σχόλια) κ να το σώσεις στη θέση που λέει το man xterm.

Υπάρχει κ τρίτος τρόπος. O xserver κρατάει ρυθμίσεις για το χρήστη σου για διάφορα προγράμματα σε ένα αρχείο στο home directory σου. Κανείς σχεδόν δεν το χρησιμοποιεί πλέον, οπότε συνήθως δεν υπάρχει. Νομίζω ότι λέγεται .Xresources. Σίγουρα κ εκεί έχω δει να βάζουν παραμέτρους για το xterm, με άλλη σύνταξη όμως. Θα το κοιτάξω κ αυτό αν δεν απαντήσει κάποιος άλλος.

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!

Σκεφτόμουνα αν υπάρχει τέτοιο option να το
κάνω ενα alias να τελειωνει η υπόθεση..

Το αρχειο που λες όντως το εχει στην παραγραφο
'FILES' του man page, αλλα δεν υπάρχει... Ισως
ειναι τερτιπι των arch.

Λοιπόν, η παράμετρος που ψάχνεις είναι η "-fn". Πχ:


xterm -fn -*-fixed-medium-*-*-*-14-*-*-*-*-*-*-*

Επίσης μπορείς να ορίσεις ένα μέγεθος για τη default γραμματοσειρά (όπως αυτό που σου βγάζει με το κόλπο με το control) δίνοντας πχ:


xterm -fn 7x14

Σχετικά με το ποιο μέγεθος είναι τι, στο δικό μου αρχείο /etc/X11/app-defaults/XTerm βλέπω τα εξής:


*fontMenu*font2*Label: Tiny
*VT100.font2: 5x7
*fontMenu*font3*Label: Small
*VT100.font3: 6x10
*fontMenu*font4*Label: Medium
*VT100.font4: 7x13
*fontMenu*font5*Label: Large
*VT100.font5: 9x15
*fontMenu*font6*Label: Huge
*VT100.font6: 10x20

Αν εσένα λοιπόν σου άρεσε το large, δοκίμασε:


xterm -fn 9x15

Τώρα για να το κάνεις μόνιμο κ να μη το γράφεις κάθε φορά, μπορείς να κάνεις alias ή να φτιάξεις ένα script, αλλά το πιο σωστό είναι το αρχείο .Xresources. Αν δεν υπάρχει ήδη στο home directory σου (είναι κρυφό, προσοχή στην τελεία στην αρχή), τότε το φτιάχνεις κ γράφεις μέσα:


xterm*font: 9x15

ή ό,τι άλλο θες.

Οι αλλαγές θα ενεργοποιηθούν με την επόμενη εκκίνηση του X server. Αν θες να γλυτώσεις το restart, μπορείς να γράψεις σε ένα τερματικό, αφού φτιάξεις το αρχείο .Xresources:


xrdb -merge .Xresources

Τέλος, ορίστε κ μερικά άλλα καλούδια που μπορείς να βάλεις στο αρχείο αυτό σχετικά με το xterm. Προφανώς κ υπάρχουν άπειρα ακόμα:


!this is a comment line
!
xterm*foreground: white
xterm*background: black
xterm*cursorColor: orange
xterm*cursorBlink: true
xterm*highlightColor: red
xterm*showBlinkAsBold: true
xterm*scrollBar: true
xterm*rightScrollBar: true
xterm*scrollTtyOutput: false

Γραμμές που αρχίζουν με θαυμαστικό είναι σχόλια.

Επίσης, διαπίστωσα ότι κ truetype γίνεται. Πχ, το xfontsel μου δίνει για τη dejavu mono χωρίς λοιπές ρυθμίσεις:
-*-dejavu sans mono-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Τότε γράφω:
xterm -fn "-*-dejavu sans mono-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*"

Κ παίζει μια χαρά. Προσοχή στα εισαγωγικά, χρειάζονται για να περάσουν σωστά τα κενά μετακύ των λέξεων dejavu, sans, κ mono.

Το κόλπο αυτό χρειάζεται να έχει γίνει compile το xterm με υποστήριξη truetype fonts. Οπότε παίζει από διανομή σε διανομή αν θα δουλέψει.