KDE 4.1 - Κυκλοφόρησε

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Τρί, 07/29/2008 - 19:20 | 3' | 12

Εξι μήνες μετά την κυκλοφορία του KDE 4.0, και παρά τα όσα "άκουσαν" από όσους δεν καταλαβαίνουν το εύρος των αλλαγών, οι developers του KDE ανακοίνωσαν σήμερα την δεύτερη "μεγάλη" έκδοση της γενιάς 4.x. Το KDE 4.1 είναι αφιερωμένο στον Uwe Thiem, έναν από τους παλιότερους developers του KDE που "εφυγε" δύο βδομάδες πριν από νεφρική ανεπάρκεια. RIP.

Στα αξιοσημείωτα features του KDE 4.1 είναι όσα είχαμε αναφέρει παλιότερα: η επιστροφή της σουίτας KDE PIM, και o νεος multimedia player (Dragon Player). Επίσης εμφανίζονται για πρώτη φορά ο προσομοιωτής Φυσικής Step, το KSystemLog για παρακολούθηση των logs και ένας νέο hex editor.

Το Plasma, που έχει δεχτεί ουκ ολίγη κριτική, δέχτηκε αρκετές πινελιές ωριμότητας. Για παράδειγμα, μπορούμε επιτέλους να αλλάζουμε μέγεθος και θέση στους πίνακες αλλά και να βάζουμε τις μικροεφαρμογές όπου θέλουμε.

Μια νέα και χρήσιμη λειτουργία είναι το folderview, μια μικροεφαρμογή που επιτρέπει να βλέπουμε στην επιφάνεια εργασίας το περιεχόμενο οποιουδήποτε φακέλου του υπολογιστή μας ή του τοπικού δικτύου.

Ακόμα o Dolphin απέκτησε νέο treeview, υποστήριξη για καρτέλες, επιλογή αρχείων με ένα κλικ σε ένα νέο κουμπάκι, και σήμανση των αρχείων με ετικέτες (Nepomuk).

Εντυπωσιακά είναι και τα νέα εφέ του KWin:

Σύμφωνα με τον Dirk Müller, release manager του KDE, στους έξι μήνες που μεσολάβησαν από το 4.0, έγιναν 20803 commits στον κώδικα του KDE, ενώ συνολικά 35000 commits έγιναν σε όλους τους κλάδουςν ανάπτυξης μερικοί μόνο από τους οποίους συγχωνεύθηκαν με το KDE 4.1....

Το KDE επιμένει στον ακριβή προγραμματισμό των επόμενων εκδόσεων. Έτσι, τo KDE 4.1.1 θα κυκλοφορήσει στις 3 Σεπτεμβρίου, το 4.1.2 την 1η Οκτωβρίου και το 4.1.3 στις 5 Νοεμβρίου. Η επόμενη μεγάλη έκδοση του KDE, το 4.2.0, αναμένεται μετά από έξι μήνες, και θα είναι στις 27 Ιανουρίου 2009...

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σωστός. Και για την εγκατάσταση του KDE 4.1 στο openSUSE 11.0 αρκεί να κάνετε κλικ σε αυτό το κουμπάκι:

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Η οποία εγκατάσταση στο openSUSe ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από μία ωρίτσα. Κατόπιν, δεν έκανα επανεκκίνηση, αλλά αποσύνδεση και επέλεξα "KDE 4.1" από την οθόνη σύνδεσης (κλικ στο Sessions).

Πρώτες εντυπώσεις.

Ωραίο περιβάλλον/αίσθηση:

Ανανεωμένος Dolphin:

Δυνατότητα προσθήκης/τροποποίησης του κεντρικού πίνακα όπως θέλουμε εμείς:

Μικροβελτιώσεις στο Plasma:

Με σημαντικότερη το Folder View (ή Προβολή Φακέλου), που μας επιτρέπει να βλέπουμε στην επιφάνεια εργασίας μας τα περιεχόμενα όπου φακέλου θέλουμε (Desktop, Home, Public, κλπ):

Και στο Κέντρο Ελέγχου, όπου η αυτόματη εκκίνηση εφαρμογών είναι πλέον παιχνιδάκι (αντίθετα με το KDE3):

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Καλησπέρα, διάβασα για τα compiz-like εφέ του kwin στο 4.1 στο τελευταίο τεύχος του linux format. Πώς μπορώ να τα ενεργοποιήσω ;

Στο Fedora τα πακέτα του KDE 4.1 θα μπουν σε λίγο στο αποθετήριο updates-testing. Τότε θα μπορείτε να τα εγκαταστήσετε με την εντολή:

sudo yum --enablerepo updates-testing groupupdate 'KDE (K Desktop Environment)'

Προς το παρόν εγκαθίσταται το KDE 4.0.99...
Στο Debian τα πακέτα του 4.1 είναι ήδη στο experimental...

ΥΓ: Τα εφέ ενεργοποιούνται από το Settings.

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Εγκατέστησα kdemod4 στο Arch και kde4.1 στο Kubuntu και έχω το εξής πρόβλημα. Στον Juk player, όταν πατάω Ctrl+T για να αποθηκευτούν οι αλλαγές που έχω κάνει στα tags, πάντα κρασάρει. Ενώ το Juk του 3.5.9, δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. Πώς μπορώ να τρέξω τον Juk του 3.5.9 στο 4.1;

Φαντάζομαι πρέπει να βρεις και να εγκαταστήσεις το πακέτο από το διαχειριστή πακέτων της διανομής σου. Μαζί όμως θα πρέπει να εγκατασταθούν και οι παλιές KDELibs.

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Περασα & το νεο KDE, στο Mint μου. Για να ειμαι ειλικρινης, καθ' οτι ανεκαθεν προτιμουσα το KDE & επι μηνες, τωρα τελευταια, δουλευα για πρωτη φορα καθημερινα το Gnome, που προσωπικα παντα, μου φαινοταν παντα πιο... λιγο & οχι παντα τοσο ευκολο η γρηγορο να το φερω στα μετρα μου, το νεο KDE,πιστευω οτι ειναι η αιχμη του δορατος στο Linux & δινει πολλα μαθηματα ευχρηστιας, λειτουργικοτητας, ομορφιας,εντυπωσιασμου.....
Ασε που & ο πλεον ασχετοτατος χρηστης, θα μπορεσει πανευκολα να το χειριστει. Στα λεει ολα αλλωστε απο μονο του. Μα ΟΛΑ!!
Φυσικα δεν υποτιμω καμια δουλεια, μα πιστευω οτι οι του KDE, εχουν πισαει πιο πολυ τον παλμο των χρηστων & σιγουρα εχουν ξεφυγει πολλα βηματα μπροστα απο το καθε γραφικο περιβαλλον, του οποιου λειτουργικου συστηματος.

Ομολογώ ότι δεν είμαι από αυτούς που τους συγκινεί ιδιαίτερα το KDE. Προτιμώ για τους δικούς μου λόγους το Gnome. Στο Ubuntu Ultimate 1.8, δεν περιλαμβάνεται το KDE όπως στο 1.7. Είπα όμως να περάσω το 4.1 και έτσι επιχείρησα τη μέθοδο του add repository. Δυστυχώς όμως, δεν έπαιρνε την επιλογή και έτσι προχώρησα μέσω Synaptic αρχικά στην εγκατάσταση του KDE 4. Έβγαλε κάποιο σφάλμα 1. Έκανα reboot και είχα KDE. Σήμερα, επιχείρησα το add repository όπως το λέει ο οδηγός, έκανε την ενημέρωση αλλά μου έβγαλε το μήνυμα:
"Σφάλμα πιστοποίησης κάποιων πακέτων

Δεν ήταν δυνατή η πιστοποίηση κάποιων πακέτων. Αυτό μπορεί να οφείλεται και σε ένα πρόβλημα δικτύου. Προσπαθήστε αργότερα. Δείτε παρακάτω τη λίστα των μη πιστοποιημένων πακέτων.
ark-kde4
dolphin-kde4
dragonplayer
gwenview-kde4
juk-kde4
kamera-kde4
kate-kde4
kde-icons-oxygen
kde-window-manager
kde4libs-bin
kdebase-bin-kde4
kdebase-data-kde4
kdebase-plasma-kde4
kdebase-runtime
kdebase-runtime-bin-kde4
kdebase-runtime-data
kdebase-runtime-data-common
kdebase-workspace-bin
kdebase-workspace-data
kdebase-workspace-libs4+5
kdelibs5
kdelibs5-data
kdemultimedia-kio-plugins-kde4
kdepimlibs-data
kdepimlibs5
kdm-kde4
kfind-kde4
khelpcenter-kde4
klipper-kde4
kmix-kde4
knetworkconf-kde4
konqueror-kde4
konqueror-nsplugins-kde4
konsole-kde4
kopete-kde4
kppp-kde4
krdc-kde4
krfb-kde4
kscd-kde4
ksnapshot-kde4
ksysguard-kde4
ksysguardd-kde4
kubuntu-kde4-desktop
kwalletmanager-kde4
kwin-kde4
libakonadiprivate1
libkcddb4-kde4
libkdecorations4
libkipi5
libkonq5
libkonq5-templates
libkwineffects1
libokularcore1-kde4
libphonon4
libplasma2
libpoppler-qt2
libpoppler-qt4-3
libpoppler3
libqimageblitz4
libqt4-assistant
libqt4-core
libqt4-dbus
libqt4-designer
libqt4-gui
libqt4-help
libqt4-network
libqt4-opengl
libqt4-qt3support
libqt4-script
libqt4-sql
libqt4-svg
libqt4-test
libqt4-webkit
libqt4-xml
libqt4-xmlpatterns
libqtcore4
libqtgui4
libsoprano4
libstreamanalyzer0
libstreams0
libstrigiqtdbusclient0
okular-kde4
phonon
phonon-backend-gstreamer
poppler-utils
python-qt4
python-qt4-common
python-qt4-dbus
python-sip4
soprano-daemon
strigi-daemon
systemsettings-kde4"

Τι λέτε να φταίει, εσείς του KDE;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Edit: Έκανα νέα ενημέρωση και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα λάθους:
Προέκυψε ένα σφάλμα

Παρέχονται οι ακόλουθες λεπτομέρειες:
E: /var/cache/apt/archives/kdebase-runtime-data_4%3a4.1.0-0ubuntu1~hardy1~ppa1_all.deb: προσπάθεια αντικατάστασης του `/usr/lib/kde4/share/kde4/apps/libphonon/hardwaredatabase', που είναι επίσης στο πακέτο kdelibs5-data

Now, what?

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Χρησιμοποιείς μεικτά repos ή είσαι σε καθαρό Ubuntu;

Δεν έχω κάνει install το 4.1 σε Ubuntu, αλλά λογικά το πρόβλημα πρέπει να ειναι στα αποθετήρια σου ή σε κάποιο πακέτο που έχεις ήδη εγκαταστήσει.

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Σε Ubuntu 8.04.1 εγκατεστησα με επιτυχια και πολυ ευκολα το KDE 4.1 συμφωνα με τις οδηγιες στο #1 post.