modem crypto Link III USB 56k στο Ubuntu 8.04.1

giakan | Παρ, 07/18/2008 - 21:17 | 2' | 9

Βρίσκομαι σε κάποιο παραλιακό μέρος της Χαλκιδικής όπου ο μοναδικός τρόπος σύνδεσης είναι με modem pstn. Με χίλια ζόρια βρήκα ένα USBmodem Crypto LinkIII και προσπαθώ να το τρέξω στο ubuntu.

Εχω ubuntu 8.04.1 με kernel 2.6.24-19-generic

Δίνω ./scanModem και μου απαντά
bus=007
SLOT="Bus 007 Device 002:"
NAME="Agere Systems, Inc. (Lucent) "
USBmodemID=047e:2892
IDENT=agrsm
Driver=agrsm

Κατέβασα το αρχείο agrsmκτλ και όταν δίνω make απαντά
make -C /lib/modules/2.6.24-19-generic/build SUBDIRS=/home/giakan/Desktop/agrsm modules
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-2.6.24-19-generic'
CC [M] /home/giakan/Desktop/agrsm/agrsoftmodem.o
Assembler messages:
Fatal error: can't create /home/giakan/Desktop/agrsm/.tmp_agrsoftmodem.o: Permission denied
make[2]: *** [/home/giakan/Desktop/agrsm/agrsoftmodem.o] Error 2
make[1]: *** [_module_/home/giakan/Desktop/agrsm] Error 2
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-2.6.24-19-generic'
make: *** [module] Error 2

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;
Ευχαριστώ

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

usb και phone αρκετά δύσκολο ως απίθανο μου φένετε αλλά ας περιμένουμε κάποιον πιο σχετικο με το θέμα.

Δώσε

sudo make

Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό. Κάτι παίζει με τα δικαιώματα των directory. Είσαι σίγουρος ότι έχεις πλήρη δικαιώματα στο home directory σου? Απο το μύνημα λάθους φαίνεται πως όχι

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, που όμως δεν μπορώ να δω. Ενώ βλέπω τα βασικά της σελίδας, δεν μπορώ να δω το περιεχόμενο των σχολίων (ούτε του δικού μου). Μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες σε προσωπικό μήνυμα;

Τελικά με κάποια αλχημεία κατάφερα δω τις απαντήσεις σας, για τις οποίες σας ευχαριστώ πολύ.

Είναι δυνατόν να μην έχω πλήρη δικαιώματα στο home directory;

Αλλά και όταν δίνω sudo make μου απαντά
make -C /lib/modules/2.6.24-19-generic/build SUBDIRS= modules
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-2.6.24-19-generic'
CHK include/linux/version.h
CHK include/linux/utsrelease.h
make[2]: *** No rule to make target `arch/x86/kernel/asm-offsets.c', needed by `arch/x86/kernel/asm-offsets.s'. Stop.
make[1]: *** [prepare0] Error 2
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-2.6.24-19-generic'
make: *** [module] Error 2

χαίρε και καλά μπάνια.!!!
Είσαι σίγουρος ότι έχεις κατεβάσει τα linux headers ή/και το linux-kernel-source ?

Τα μπάνια μια χαρά πάνε, το linux μου δε δουλεύει.
Λοιπόν το Linux headers 2.6.24-16 υπάρχει. Αλλά το linux-kernel-source δεν το βρίσκω.
Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω το Linux kernel source with Ubuntu patches ή/και το Linux kernel source for version 2.6.24 with Ubuntu patches;

αφου μπορεί και σου βρισκεί το Modem τοτε δοκίμασε το wvdial.
To wvdial θα σου φτιάξει ένα αρχείο το wvdial.conf το οποίο του αλλάζεις τις τιμές και στην συνέχεια τρέχοντας σαν root wvdial πρέπει να σου κάνει connect.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Σου κάνω copy-paste απο το Βιβλίο linux device drivers 3rd edition[1]

    make -C ~/kernel-2.6 M=`pwd` modules
This command starts by changing its directory to the one provided with the -C
option (that is, your kernel source directory). There it finds the kernel’s top-level
makefile. The M= option causes that makefile to move back into your module source
directory before trying to build the modules target. This target, in turn, refers to the list
of modules found in the obj-m variable, which we’ve set to module.o in our examples.

γενικά πάντως το kernel-tree ο κώδικας δηλαδή και όχι μόνο τα headers χρειάζονται. Δεν μπορείς να μεταγλωτίσεις module διαφορετικά. Η εντολή πρέπει να τρέξει μέσα απο τον φάκελο που βρίσκεται ο κώδικας για το module.

Όπου ~/kernel-2.6 αντικατέστησε με το path που βρίσκεται τα source του kernel. Συνήθως είναι /usr/src/linux-source-'uname -r'/

Αν δεν πιάσει αυτή η εντολή τότε πρέπει να κάνεις configure  και build τον kernel και να ξαναδοκιμάσεις.

Ο κώδικας που κατέβασες έχει makefile;

To makefile έχει

obj-m:= κάτι

γραμμή;

[1] Linux Device Drivers, Third Edition, ch2, pp 23-24