Κωδικοποίηση χαρακτήρων αρχείων από windows

apkoutsou | Σάβ, 07/12/2008 - 19:10 | 2' | 3

Παλιότερα, όταν είχα κάνει την μετάβαση από windows είχα αντιμετωπίσει σοβαρότατο πρόβλημα με την κωδικοποίηση ελληνικών χαρακτήρων των tags των mp3s μου, τα οποία είχα φυσικά πρωτογράψει σε περιβάλλον windows και συγκεκριμένα μέσω του winamp...Τότε αποφάσισα να μην ψάξω το θέμα και να επαναγράψω όλα τα tags (ήθελαν να κάνω και μια μικρή εποσκόπιση στην συλλογή μου)...

Τώρα όμως αντιμετωπίζω ένα (λίγο) πιο σοβαρό ζήτημα: Συγκεκριμένα, θέλησα να δοκιμάσω κάιτ λεξικά της magenta που είχα και επιχείρησα να τα εγκαταστήσω μέσω wine. Το πρόγραμμα εγκατάστασης έτρεξε, αλλά άφηνε κενά όπου εμφανίζονταν ελληνικοί χαρκτήρες (για την πληρότητα της ιστορίας αναφέρω ότι η εγκατάσταση έγινε επειδή ήξερα περίπου την θέση των επιλογών, και το λεξικό τρέχει κανονικότατα μέσω wine). Ψάχνοντας στο CD του λεξικού διαπίστωσα ότι στα αρχεία ρυθμίσεων (*.ini) οι ελληνικοί χαρακτήρες εμφανίζονταν ως ... κινέζικα, αρά το πρόβλημα έγκειται στην κωδικοποίηση των χαρακτήρων και όχι στον ίδιο το wine, όπως νόμιζα αρχικώς...

Έχετε καμιά ιδέα πώς μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα αυτό, το οποίο δεν εμφανίζεται μόνο κατά  την εγκατάσταση του λεξικού, αλλά και σε ορισμένα παράθυρα που ανοίγει η εφαρμογή (π.χ. αναβάθμισης, ενεργοποίησης κ.τ.λ.)???

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

το ίδιο πρόβλημα εχω και εγω με ενα αλλο παρόμοιο πρόγραμμα που εβαλα στο wine. σε καποια σημοια του μενου μου βγαζει αντι για ελληνικα κυβους. Οπως επεισης στο search που εχει το προγραμμα οταν παω να γραψω ελληνικα και εκει μου βγαζει κυβους.
ΓΙΑΤΙ?????? ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

H καλύτερη λύση είναι να τρέχετε τα windows προγράμματα μέσω μια virtual machine. Δλδ μέσω windows που έχετε εγκαταστήσει σε virtual box.

Εντάξει, αλλά τι γίνεται με τις ετικέτες των mp3?? (Προφανώς δεν εννοείς να τρέχω VM για να ακούσω μουσική) Απλά το θέμα πρέπει να έχει κάποια λύση και να αντιμετωπίζεται καθολικά και όχι κατά περίπτωση...

Εξάλλου, έχω έναν Pentium4 @1,6GHz... Τι VΜ να του φορτώσω του καημένου???