And Linux (& το Linux, τρεχει σαν "εφαρμογη" των windows!)

Constantinos | Τετ, 06/18/2008 - 10:14 | 2' | 8

Λογικο ηταν να ερθει & αυτο. Μια προσπαθεια, [που εχει ξεκινησει καποιους μηνες πριν.

Τι εχουμε λοιπον?

Απλα, μια διανομη Linux (ubuntu dassed), η οποια τρεχει μεσα απο τα windoze (xp-Vista, κλπ).

Δηλαδη, γινεται εγκατασταση σαν win εφαρμογη & τρεχει σαν ΝΤ υπηρεσια (χειροκινητα η αυτοματα), οποτε το θελησετε.

Εμφανιζει κανονικα εικονιδια στη status bar, απ' οπου & εχετε προσβαση σε ΚDΕ εφαρμογες (konqueror, Kword, Kmail, xfce panel(!!), & αλλες)

Απεγκαθισταται μεσα απο τη Προσθαφαιρεση προγραμματων, που εχουν τα windoze.

Φυσικα αυτος ο συνδυασμος Windoze & andLinux,  δε προσφερει καποια επιπλεον ασφαλεια (παντα οτι τρεχει μεσα απο windows, κινδυνευει).

Δινει ομως τη δυνατοτητα σε χρηστες windows να γνωρισουν το Linux & τις εφαρμογες τους, χωρις να χρειαστει να προβουν σε διαδικασιες...

Φυσικα, αυτο ειναι η αρχη.... :)

Υ.Γ: Δυστυχως δε το δοκιμασα στη πραξη, επειδη τοσο στον επαγγελματικο μου χωρο, οσο & στο σπιτι, τα windoze, εχουν παρει ποδι χρονια, αρα δεν εχω να σας πω κατι παραπανω.

Ελπιζω να το δοκιμασει καποιοα.ος & να πει τη γνωμη του....

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το ξεχασα, το link, οπου μπορειτε να το κατεβασετε & διαβασετε πιο πολλα:

http://www.andlinux.org/

Πρόκειται για πολύ καλή λύση για όσους θέλουν να τρέχουν εφαρμογές Linux στα Windows. Το έχω δοκιμάσει (για ένα άρθρο στο τρέχον τεύχος του Computer Για Όλους) και μπορώ να πω ότι το andLinux δουλεύει μια χαρά σε XP. Μόνο ελάττωμα είναι ότι πρέπει να περιμένεις λίγο, αλλά μόνο την πρώτη φορά, που θα τρέξεις μια εφαρμογή.

Κατά τα λοιπά, όμως, έχεις τις βασικές εφαρμογές του KDE στο πιάτο (με ένα κλικ στο εικονίδιο που εμφανίζεται στο taskbar, εμφανίζεται ένα μενού) και μάλιστα μέσω του Synaptic μπορείς να εγκαταστήσεις ότι άλλη εφαρμογή θες. Δεν υπάρχει περιορισμός.

Αυτό που λες όμως, contantinos, ότι δεν προσφέρει ασφάλεια (επειδή τρέχει μέσα από Win) είναι ενδεχομένως λάθος. Με το andLinux δεν τρέχεις απλά μερικές εφαρμογές Linux στα Win, αλλά μια ολόκληρη διανομή Linux εγκατεστημένη μέσα στο σύστημα αρχείων των Windows (απλά προβάλλονται μόνο οι εφαρμογές). Δεν βλέπω κάποια διαφορά με μια κανονική εγκατάσταση.

Ορίστε μερικά στιγμιότυπα από τις δοκιμές μου.

Το βασικό μενού που σας έλεγα:

Ο Konqueror σε όλο του το μεγαλείο. Βέβαια ορισμένα widgets στο αριστερό πλαίσιο δεν έπαιζαν...:

Και το Synaptic για Προσθαφαίρεση εφαρμογών:

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Νομίζω κάνει dual boot και αν θελήσεις να το βγάλεις το κάνεις απεγκατάσταση από την προσθαφαίρεση.

lol τώρα το είδα

"Ο Konqueror σε όλο του το μεγαλείο"

+1 θα συμφωνήσω για το θέαμα δίπλα από την δομή του DNA }:)

γι αυτό δεν θα έπαιζαν τα widgets :P .

σαν exe εγκαθισταται και στην αρχη οταν παει να ξεκινησεις το συστημα εχεις δυο επιλογες ,win και ubuntu
αν θες καποια στιγμη μπορεις να το κανεις πραγματικα dual boot σε δικο του partition

http://lubi.sourceforge.net/lvpm.html

αρα δε μιλαμε για το ιδιο πραμα αλλα για κακης ποιοτητας εγκατασταση dual boot, ομως αυτο εδω ειναι κατι εντελως διαφορετικο μια και παντρευει τα δυο λειτουργικα.
Θα το δοκιμασω αν μπορεσει να παιξει σε virtual machine, και απο τα γραφομενα το βλεπω αριστη δουλεια, αν και θα προτιμουσα το αντιθετο