Προβλήματα με Ελληνικά; Λύστε τα!

sonny | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 1' | 11

Mia alli mikri aporia einai pos mporo na epilego GR (ellinika) sto keyboard?
Opos sta windows (exo apodo) Ctrl+alt kati tetio

Efxaristo

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τα ελληνικά αλλάζουν με Alt+Shift.

Στο Gnome θα πρέπει να κάνεις δεξί κλικ στον πίνακα εφαρμογών (στην πάνω μπάρα) και να διαλέξεις "Προσθήκη στον πίνακα..." Από το νέο παράθυρο επέλεξε το "Ένδειξη Γλώσσας πληκτρολογίου" και πάτα Προσθήκη. Δοκίμασε αν παίζει το Alt+shift. Αν γράφεις ελληνικά, είναι ΟΚ. Αν όχι, τότε πρέπει να ρυθμίσεις το συνδυασμό πλήκτρων. Κάνε δεξί κλικ στο USA εικονίδιο και "Ανοιγμα προτιμήσεων". Στο νέο παράθυρο πήγαινε στην καρτέλα Επιλογές Διάταξης και κάνε κλικ στο "Group Shift/Lock behavior". Εκεί κάνε scroll προς τα κάτω μέχρι να βρεις την επιλογή "To Alt+Shift αλλάζει ομάδα". Ενεργοποίησε την (τσεκ στο κουτάκι) και πάτα Κλείσιμο. Καλού κακού κάνε ένα Alt+Shift+Backspace και όλα θα είναι ΟΚ όταν επανασυνδεθείς.

Αν έχεις KDE, το πράγμα αλλάζει...
dimitris2007-5-22 23:30:35

Sorry den exo elliniko Menu ola ta exo valei sta English den katalaveno ti prepei na kano sta ellinika opos mou ta grapsate???

Στο Gnome θα πρέπει να κάνεις δεξί κλικ στo panel (την
πάνω μπάρα όπως βλέπεις την οθόνη) και να διαλέξεις "Add to Panel..." Από το νέο
παράθυρο επέλεξε το "Keyboard Indicator" και πάτα Add.
Δοκίμασε αν παίζει το Alt+shift. Αν γράφεις ελληνικά, είναι ΟΚ. Αν όχι,
τότε πρέπει να ρυθμίσεις το συνδυασμό πλήκτρων. Κάνε δεξί κλικ στο USA
εικονίδιο και "Preferences". Στο νέο παράθυρο πήγαινε στην
καρτέλα Layout Options και κάνε κλικ στο "Group Shift/Lock
behavior". Εκεί κάνε scroll προς τα κάτω μέχρι να βρεις την επιλογή "Alt+Shift changes group". Ενεργοποίησε την (τσεκ στο κουτάκι) και πάτα
Κλείσιμο. Καλού κακού κάνε ένα Alt+Shift+Backspace και όλα θα είναι ΟΚ
όταν επανασυνδεθείς.

Thanx
evala telika Madriva one 2007 agorasa to LF teyxos 12 exo pathei plaka efkolo installation
k ola kala efxaristo 8a exete nea mou syntoma!!!

eho ena provlima sto Ubuntu 6.06 kai den mou emfanizei tous ellhnikous haraktires apo xena arheia eite einai word eite einai .mp3.

Dieukrinizo oti eho egkatastisi tin aggliki ekdosi sto pc.
eho psaksi se kapia alla forums alla den vrika safi apantisi.

euharisto gia tin opoia bohtheia.

Εννοείς ότι δεν σου εμφανίζει τους ελληνικούς τίτλους αρχείων που έχεις στο δίσκο σου ή ότι δεν σου εμφανίζει το ελληνικό περιεχόμενο;

nai mou emfanizei tous titlous paramorfomenous to esoteriko einai mia hara.

ekana oti mporousa alla tipota,
evala to convmv kai pali tipota.

Xana leo oti einai arheia me ellinika onomata pou proehrontai apo opoudipote kai den mporo na do ta onoma ta tous to periehomeno einai mia hara.

Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση ώστε η αλλαγή με Alt+Shift να γίνεται και με Shift+Alt?

Λειτουργεί μόνο προς τη μιά πλευρά, είναι σωστό αυτό;

Κώστα,

Αν το έπαιρνα προσωπικά δεν θα το έβαζα στο forum αλλά θα έστελνα ΡΜ.  Πράγμα που εκτός από μια φορά λόγω βιασύνης έκανα, δεν το συνηθίζω.

Απλά, το έψαξα πρώτα και δεν βρήκα λύση, εκτός από το να αλλάξω συνδυασμό.  Έχω όμως δύο - σημαντικες παραμέτρους για μένα - να υπολογίσω:

1.  Δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο για ψαξιμο και σκάλισμα, αυτό δε σημαίνει ότι ζητάω "ψωμί μασιμένο".  Σε διαβεβαιώ ότι έχω λύσει αρκετά προβλήματα μόνος χωρίς να ζητήσω καμία βοήθεια.

2.  Λόγω χρήσης των ΧΡ υποχρεωτικά στο εταιρικό PC, έχω συνηθίσει την αλλαγή με Shift+Alt.  Η  οποία λειτουργεί αμφίδρομα στα ΧΡ.  Έτσι όταν γράφω με PCLOS (δεν γραφω με τυφλό) ανακαλύπτω ότι δεν έχω αλλάξει σε ελληνικά μετά από 1, 2 παραγράφους (δικό μου λαθος φυσικά).  Απλά προσπαθώ να κάνω τη ζωή μου λίγο πιο εύκολη.

ΥΓ: Ναί, έχεις δίκιο.  Πρέπει να κάνω ερωτήσεις που για τους παλιούς θα "έχουν ενδιαφέρον"

philip2007-7-30 10:40:54

sonny]Mia alli mikri aporia einai pos mporo na epilego GR (ellinika) sto keyboard?
Opos sta windows (exo apodo) Ctrl+alt kati tetio

Efxaristo
[/QUOTE=bill] Κατ αρχην, ΣΥΓΧΑΡΗΤΙΡΙΑ ΣΤΟ περιοδικο. Βοηθεια, πως ενεργοποιω τονους στα ελληνικα