ΟpenOffice: Προβληματα-Αποριες

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 2' | 59

EΡΩΤΗΣΗ:

Έχω εγκαταστήσει το Mandriva 2007 (Powepack). Η έκδοση του OpenOffice που είχε το Mandriva 2007 ήταν η 2.03. Προσπάθησα να εγκαταστήσω την έκδοση 2.04. Ακολούθησα τις οδηγίες που παρατίθενται στην ιστοσελίδα του OpenOffice. Συγκεκριμένα: αποσυμπίεσα το αρχείο που κατέβασα σε φάκελο στο home directory, έσβησα τα rpm αρχεία που δεν αφορούν τη διανομή Madriva και έδωσα:rpm -Uvih *rpm Ο διαχειριστής πακέτων της Madriva μου δείχνει ότι τα αρχεία εγκαταστάθηκαν αλλά δεν μπορώ να βρω κανένα εικονίδιο για να ξεκινήσω το OpenOffice.



ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Το OO.org πρέπει να έχει εγκατασταθεί στο:/opt/openofficeΓια να το τρέξεις, δώσε στην κονσόλα:/opt/openoffice/program/sofficeΓια να έχεις εικονίδιο, κάνε και ένα λινκ στο desktop:ln -s /opt/openoffice/program/soffice ~/Desktop

constantinos2007-7-6 16:0:53

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ναι το ξέρω αυτό. Αλλά γίνετε να βάλω δικιά μου φωτογραφία;
Κατι που να ταιριάζει στο openoffice...

Πήγαινε και βάλε την δική σου εικόνα στο directory από όπου επιλέγεις τις εικόνες. Βάλε την βέβαια σε ένα λογικό μέγεθος και επίσης με ένα όνομα που να την ξεχωρίζεις. Ο τύπος του αρχείου πρέπει να είναι ίδιος με αυτά που έχει εκεί μέσα.
Εγώ συνήθως τα σκίζω αυτά τα direcotories αφού ότι μου αρέσει εκεί πάω και το πετάω, και μετά το χρησιμοποιώ κανονικά. Για να τις βάλεις εκεί πρέπει να είσαι νομίζω root αλλά δεν θυμάμαι και καλά.
Εναλλακτικά αν δεν θες να τις έχεις εκεί αλλά locally ( για να μην τις χάνεις κιόλας στις αλλαγές συστήματος) κάνε ένα φάκελο που θα λέγεται "mi me sviseis me tipota" μέσα στις φωτογραφίες σου, βάλε ότι εικόνα θες εκεί και μετά πήγαινε και δώσε το path για αυτόν τον φάκελο. Αν όμως σουτάρεις τον φάκελο από το home θα χάσεις και τις εικόνες. Οπότε πρόσεχε μην τον σβήσεις.

Αυτό το κόλπο, του ότι πρέπει να είμαι admin, το'χα ξεχάσει. :P
Εντάξει τώρα!

Γεια σας και πάλι. Έχω ένα νέο πρόβλημα.
Πρόσθεσα ένα νέο add-on για το calc για να έχω non-linear solver από την διεύθυνση: http://kohei.us/ooo/solver/

Αλλά η γραμματοσειρά του είναι κινέζικη. Ενώ οι fotos που έχει στη σελίδα είναι στα αγγλικά. Μήπως φταίει που έχω το ελληνικό openoffice 3;

Πώς μπορώ να το φτιάξω αυτό;

Υ.Γ. :  Το add-on δουλεύει, μάλλον, αλλά είναι στα κινέζικα!

Δοκίμασε να γυρίσεις τη γλώσσα σε Αγγλικά.

μπορεί όντως να είναι αυτό

tools -> options ->Language settings -> Languages -> Language of User interface 

Επίσης δοκίμασε ν'αλλάξεις σε Αγγλικά από το ίδιο μενού το Defualt languages for documents (Western)

Επίσης δοκίμασε :

  • Ν'αλλάξεις κάτι από τις επιλογές του plugin (αν έχει) 
  • Να εγκαταστήσεις την προγούμενη έκδοση (2007-11-25). Είναι ακριβώς ίδια με την τελευταία μόνο που δεν έχει άλλα translations (η 2008-05-01 έχει πολλές άλλες γλώσσες μέσα)

Kαλά πιστεύει κανείς από όσους έχουν ρωτήσει εδώ, ότι αν χρειαστεί να ανατρέξει σε μία απάντηση θα βγάλει άκρη σε αυτό το καρα γενικό φόρουμ για το open office;; Εδώ μέσα έχουν ρωτηθεί και απαντηθεί δέκα ερωτήσεις; Ποιες είναι αυτές και πως κάποιος που ψάχνει για κάποια απάντηση θα τις βρει;;

 

Προφανώς δεν θα τις βρει και θα ρωτήσει για άλλη μία φορά, δύο φορά, χίλια φορά την ίδια ερώτηση..

Αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα.. Ερωτήσεις απαντήσεις όλες εδώ και όποιος θέλει να βρει άκρη.. 56 δημοσιεύσεις τον περιμένουν..

 

( αυτή την φορά γράφω σε μαύρο φόντο με γκρίζα γράμματα.. Πριν έγραφα σε λευκό με γκρίζα γράμματα.. Έχει εικαστική άποψη αυτός ο editor.. Είναι φλασάτος για να φάμε και εμείς φλας! )

 

Τα δοκίμασα όλα. Κινέζικα είναι ακόμα.

Μήπως υπάρχει άλλος non-linear solver για το openoffice 3;

Μου χρειάζεται πολύ. Αν έχει κάποιος κάτι στο νού του plz...

γειά σας ,έχω ένα πρόβλημα οταν φορτώνω στο οο.writer κείμενο με εικόνες, html  δεν μου δείχνει τις εικόνες αλλά μόνο το όνομα τους και όχι την εικόνα (το τεύχος αυτό παράγεται από ένα στακιό πρόγραμμα ,metalcad)