KNOPPEL: Συζητήστε εδω...

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 1' | 11

Θα ήθελα εάν είναι δυνατόν να μου γνωρίσετε αντίστοιχο

πρόγραμμα του Outlook για Knoppel ώστε να βλέπω επαφές

και εργασίες μελλοντικές. Στο γραφείο όταν αναζητώ το

τηλέφωνο κάποιου συνεργάτη ανατρέχω το Outlook και

βρίσκω τηλέφωνα και δνσεις καθώς και εργασίες που με

προειδοποιούν να μη ξεχάσω κάποιες εργασίες. Ευχαριστώ

εκ των προτέρων.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γειά σας, έχω οθόνη Viwsonic vg2021m (tft) και κάρτα γραφικών MSI NX7600GT (NVIDIA GeForce 7600 GT) και μητρική MSI K9N NEO. Εκκινώντας το CD Knoppel 0.8 είτε απλά είτε με knoppix desktop=beryl, μου βγάζει μήνυμα ότι η οθόνη είναι (out of range) έχει σάρωση οριζόντια 15 khz και κάθετη 19 khz και κολάει καθώς και ότι δεν βρίσκει agp κάρτα. Τι θα μπορούσα να κάνω για να λύσω το παραπάνω πρόβλημα; Σας γνωρίζω ότι σε επεξήγηση για το τι περιέχει το knoppel, αναφέρεται ότι παρουσιάζει πρόβλημα με κάποιες κάρτες nvidia, επειδή οι κατασκευαστές δεν δίνουν κάποια απαραίτητα στοιχεία ώστε να δουλέψουν οι προγραμματιστές. Παρεπιμπτόντως δοκίμασα το DVD περιοδικού σας Mandriva 2007 και δεν δούλεψε ούτε σε 3d ουτε και σε απλή, κολλούσε.mpoyk2007-3-22 20:52:36

mpoyk, ποιο είναι ακριβώς το μήνυμα που σου βγάζει για την κάρτα γραφικών;

Μήπως το πρόβλημα είναι σε λάθος ρύθμιση της οθόνης;

Αυτό μπορείς να το αλλάξεις εύκολα ως εξής:
Στο boot prompt του Knoppel πάτα F2 ή F3 για να δεις τις διαθέσιμες επιλογές εκκίνησης.

Στην περίπτωσή σου θα πρέπει να δοκιμάσεις κάτι σαν κι αυτό (το γράφεις όπως είναι και πατάς Enter):

knoppix vsync=60 hsync=70

ή αν δεν παίξει δοκίμασε την απενεργοποίηση του hardware detection:
knoppix noagp
Πειραματίσου με χαμηλότερες τιμές, αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα.

Περισσότερες πληροφορίες για τα cheatcodes (τις παραμέτρους σαν τις παραπάνω του Knoppel) θα βρεις εδώ:
http://www.knoppix.net/docs/index.php/CheatCodes

γεια σασ παιδια.ξερει κανεισ αν υπαρχει πουθενα το KNOPPIX 5.2.0 να το κατεβασω?

    Για το κατεβάσεις ρίξε μια ματιά εδώ.Σου παρέχει την ευκολία να το κατεβάσεις από torrent αλλά και από mirrors.

κοιταξα εκει thanos αλλα δεν εχει το KNOPPIX 5.2.0 εχει μονο μεχρι το 5.1.που μπορο να βρω το KNOPPIX 5.2.0

Ανα διαβάσεις στο site www.knoppix.org το 5.2 το μοιράσαν δοκιμαστικά στην CEBIT 2007 καισε κάποια γερμανικά περιοδικά. Προς το παρρόν υπομονή. Βολέψου με το 5.1.1 μέσω torrent. Και εγώ περίμενα το Fedora 7 για 7 μήνες αλλά ανταμοίφθηκα την 01 Ιουλ. Θέλει υπομονή...

panos]mpoyk, ποιο είναι ακριβώς το μήνυμα που σου βγάζει για την κάρτα γραφικών;

Μήπως το πρόβλημα είναι σε λάθος ρύθμιση της οθόνης;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Thnks, το έλυσα διαβάζοντας τα cheatconds και δίδοντας στο boot prompt: fb1280x1024, και έτσι εγκατέστησα το knoppel.

παιδια τελικα οπιοσ πσαχνει κατι βρισκει.ηστερα απο 3 ημερεσ σηνεχουσ κατεβασματοσ εχω το knoppix 5.2.0. με κουρασε λιγο ο torrent αλλα αξιζει.εχει τρελη πικηλεια προγραματον.εχει ακομη κ το bery ενσοματομενο.αυτα απο εμενα σχετηκα με το knoppix 5.2.0

Sources.list

Γειά σας, έχω εγκαταστημένα UBUNTU και KNOPPEL 0.8. Στο

UBUNTU 7.04, σχεδόν κάθε φορά που ανοίγω τον Η/Υ, με

ειδοποιεί ότι έχει βρει κάποιες ανανεώσεις και αν θέλω

να αφήσω το σύστημα να τις εγκαταστήσει. Αυτό θα ήθελα

αν μπορούσα να το κάνω και στο KNOPPEL, το οποίο όταν

απο το synaptic δίνω να κάνει ανανέωση, αυτό ψάχνει μα

δεν βρίσκει τίποτα. Ανοίγω το source.list και τον

Browser και ψάχνοντας μέσω του Browser, αντιλαμβάνομαι

ότι ψάχνει σε λάθος σελίδες π.χ

(http://ftp.de.debian.org/pub/debian/ stable main

contrib non-free), Το /pub δεν υφίσταται. Που μπορώ να

βρώ:

α) Τα σωστά sources.list

β)Υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα ανίχνευσης στο Debian

για να ψάχνει και βρίσκοντας τις ανανεώσεις

προγραμμάτων να με ειδοποιεί;

γ) Παραθέτω περιεχόμενο του Sources.list

τα repos του knoppix, ειναι για τιο knoppel φυσικα.Δες περισοτερα & στη σελιδα του knoppel
Τωρα, για τις αυτοματες ενημερωσεις, αν θυμαμαι καλα(με πασα επιφυλαξη) στις δινει το knoppix.

pc: Please, μην ανοιγεις αλλο θεμα καθε φορα, που θελεις να ρωτησεις για το ΚΝΟΡΡΕL. Συνεχιζε εδω, καλυτερα