Απορίες αρχάριου Νο2

multiv2 | Δευ, 05/26/2008 - 04:42 | 3' | 5

Καλημέρα παιδιά,

ελπίζω να είστε όλοι καλά και να περνάτε καλά!

Επιστρέφω με μερικές νέες απορίες, τις οποίες πριν παραθέσω, να πω τα εξής:

αποφάσισα να φτιάξω ένα σύστημα με δύο λειτουργικά : ubuntu 8.04 για την απλότητα του gnome και, openSUSE 11.0,

για την πληθώρα επιλογών και την αισθητική του kde4 (το μελλον θα δείξει ποιό θα κερδίσει την καρδιά μου!).

Και ξεκινώ με τις ερωτήσεις :

1. το suse μου αναγνωρίζει τους δίσκους ως /dev/sda..., ενώ το ubuntu ως /dev/hda... Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

2. ξέρω σε τι χρησιμεύουν οι κατατμήσεις /root, /swap, /boot, /tmp, /usr, αλλά δεν γνωρίζω τι είναι οι /var, /opt,

/srv, /local & /local/usr. Σε τι χρήσιμεύουν και πόσο μέγεθος (στο δίσκο) πρέπει να τους παραχωρήσω;

3. σε παλιότερη ερώτηση για το αν μπορώ να έχω την ιδια swap κατάτμηση για 2 λειτουργικά, ο luckyb μου

απάντησε πως ναι μπορώ. Ισχύει το ίδιο και για τις άλλες κατατμήσεις (και αν ναι, για ποιές);

4. κατα την διάρκεια της εγκατάστασης του suse 11 beta 3 και αφού είχα ρυθμίσει τις κατατμήσεις (μόνος μου

όπως τις ήθελα) βρέθηκα σε μια οθόνη με τίτλο suggested partioning που μου έδειχνε τις επιλεγμένες (από

εμένα) κατατμήσεις και, μου έδινε και τις εξής δύο επιλογές: partition based και LVM based. Διάλεξα την πρώτη

απλώς για να συνεχίσω! Τί σημαίνουν όμως;

5. ποιά η διαφορά του ext2 από το ext3; Ποιό πρέπει να χρησιμοποιώ για την κάθε κατάτμηση; Γιατί;

6. παίζει κάποιο ρόλο το ποιό από τα προαναφερθέντα λειτουργικά θα εγκατασταθεί πρώτο;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1. Αν και δεν το γνωρίζω ειναι πως όρίζει η κάθε διανομή τα ονόματα των δίσκων.
2. Αν θέλεις να φτιάξεις partition ξεχωριστά θα πρέπει να φτιάξεις ένα για το home σου και ένα για το root που περιέχει όλα αυτά που ανέφερες και φυσικά ένα swap.
3. Για το home σίγουρα
4. Δεν ξέρω από suse
5, ext3 ποιο σύγχρονο από το 2
6. Αν βάζεις πολλές διανομές άσε τελευταίο στην εγκατάσταση το ubuntu. Πάντα βλέπει τα υπόλοιπα και κάνει και τις ανάλογες καταχωρήσεις στον grub.

...και μερικά συμπληρωματικά:
1. Οι σκληροί hda, hdb kλπ είναι συνήθως οι εσωτερικοί IDE, ενώ οι sda, sdb... είναι SCSI, SATA ή USB. Τώρα γιατί ο ένας τα ονομάζει sdx κι ο άλλος hdx είναι ένα καλό ερώτημα.
2. Καλά τα λέει ο check2fire, μη γινόμαστε και υπερβολικοί. Ένα partition για τα swap, root, home είναι υπεραρκετό.
3.

multiv2] σε παλιότερη ερώτηση για το αν μπορώ να έχω την ιδια swap κατάτμηση για 2 λειτουργικά, ο luckyb μου απάντησε πως ναι μπορώ

μ'έδωσε στεγνά :?
Μπορείς να έχεις και κοινό home αλλά θέλει μεγάλη προσοχή. Πρέπει να χρησιμοποιείς το ίδιο username, uid και gid σε όλες τις διανομές που το μοιράζονται. Είναι εντυπωσιακό πάντως το πως μπορείς ν' αλλάζεις διανομές και το περιβάλλον σου με όλες τις ρυθμίσεις προγραμμάτων να είναι παντού το ίδιο :-)
4. Το partition based είναι αυτό που ξέρουμε όλοι (εντάξει σχεδόν όλοι). Θεωρούμε τους σκληρούς μας σαν μια πίτα και τους χωρίζουμε σε πολλά σταθερά κομμάτια ανάλογα με τις απαιτήσεις μας. Το κάθε κομμάτι το χρησιμοποιούμε για διαφορετική δουλεία. Αν το γεμίσουμε πρέπει ν' αρχίσουμε τις αλχημείες με τα resizing .. .καταλήγοντας να τα ξαναπερνάμε όλα από την αρχή και βρίζοντας επειδή δεν είχαμε κάνει backup παρά τις 800 προειδοποιήσεις του Gparted.
Το LVM είναι πιο σοφιστικέ, πιο ρευστό, πιο ευέλικτο και δεν το χρησιμοποιώ ποτέ μου γιατί μ'αρέσει να θέτω καθαρά όρια. Εδώ έχεις μια γενική χωρητικότητα την οποία τη βρήκες από δω κι από κει, την οποία μοιράζεις πάλι σε κομμάτια (πχ ένα swap, ένα ext3 για root κι ένα FAT (λέμε τώρα) για home), αλλά δεν είναι σταθερά. Ανά πάσα στιγμή και ανάλογα με τις απιτήσεις, τα μικραίνει ή τα μεγαλώνει το σύστημα ή αν στην τελική δεν σου φτάνουν τα Gigabyte προσθέτεις κι άλλα στο σύνολο του LVM.
Δες λίγο αυτό:https://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/RHEL-4-Manual/sysadmin-guide/ch-lvm-intro.html
τα λέει όμορφα και με σχεδιαγράμματα
5.6. Καλά τα λέει ο check. Για το Ubuntu δεν ξέρω. Εμένα κάθε φορά μου τα κάνει μπάχαλο :-p

Αν κατάλαβα καλά, στο Νο 2, εννοείτε από ένα partition /swap, /root & /home για την κάθε διανομή, σωστά;

Επίσης αν κατάλαβα καλά, τα uid & gid, είναι τα password του χρήστη και του administrator, αντίστοιχα;

Τα /var, /opt, /srv, /local κλπ, τί είναι; Που θα βρω να διαβάσω κάτι σχετικό γι' αυτά;

Εννοούμε ότι ένα partition /swap φτάνει για όλες τις διανομές (κοινόχρηστο).
Το ίδιο μπορεί και να γίνει και για το home με την ελάχιστη προϋπόθεση ότι πρέπει να έχεις δημιουργήσει χρήστη με το ίδιο username, το ίδιο uid kαι το ίδιο gid.
UID: User ID
GID: Group ID
είναι το καθένα ένας αριθμός που στην ουσία αυτός χρησιμοποιείται για να δηλώσει το username και το group στο οποίο ανήκει. Συνήθως για τους απλούς χρήστες είναι ο ίδιος.
πχ εγώ είμαι ο luckyb. ανήκω στο group luckyb κι έχω uid:1000 και gid=1000.
Η αρίθμηση συνήθως ξεκινάει από το 1000 ή το 500 (εξαρτάται από τη διανομή)
Μπορείς να τα δεις όλα αυτά με την εντολή id

Για την ιεραρχία του συστήματος αρχείων του linux μπορείς να δεις εδώ :
http://tldp.org/LDP/Linux-Filesystem-Hierarchy/html/