Πως να κάνω αντίγραφο ενός .vdi virtual σκληρού δίσκου στο VirtualBox

herculesthemad | Σάβ, 04/26/2008 - 15:46 | 1' | 3

Εχω ένα πρόβλημα με το virtualBox. Έχω κάνει ένα vm με winxp του έχω βάλει κάποια προγράμματα μέσα και θέλω να κάνω άλλο

ένα ίδιο με αυτό. Σκέφτηκα να κάνω copy το εικονικο δίσκο και να τον κάνω πάλι register. αλλά μου βγάζει αυτό το error


A hard disk with UUID {d9a9bfa9-51b5-47f6-268f-4f77dfbd30be} or with the same properties ('/vm/WinXP_2.vdi') is already registered.


Result Code:
0x80070057
Component:
VirtualBox
Interface:
IVirtualBox {76b25f3c-15d4-4785-a9d3-adc6a462beec}
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πρώτα κάνε release το αρχικό WinXP.vdi από το VirtualBox, πατώντας Ctrl+D για να πας στο Virtual Disk Manager. Εκεί κάνε κλικ στον εικονικό σκληρό για να τον επιλέξεις και κλικ στο Release.

Μετά άνοιξε μια κονσόλα και δώσε:

VBoxManage clonevdi /full/path/to/WinXP.vdi  /full/path/to/WinXP_new.vdi

Προσοχή στο /full/path. Σε εμένα που έχω το WinXP.vdi στο /media/sdb6 δεν αρκεί να είμαι εκεί και να δώσω:

VBoxManage clonevdi ./WinXP.vdi ./WinXP_new.vdi

αλλά θέλει ντε και καλά να το δώσω:

VBoxManage clonevdi /media/sdb6/WinXP.vdi  /media/sdb6/WinXP_new.vdi

Τώρα πήγαινε πάλι στο VirtualDiskManager (Ctrl+D) και κάνε Add τους δύο "δίσκους". Το αρχικό VM δουλεύει ξανά. Μπορείς τώρα να φτιάξεις ένα νέο VM με το αντίγραφο των XP, πατώντας το κουμπί Existing στην επιλογή "Boot Hard Disk (Primary Master)" και επιλέγοντας το WinXP_new.vdi από τον VirtualDisk Manager.

Σημείωση: με την παραπάνω διαδικασία αντιγράφεις μόνο το αρχικό image. Όχι τα snapshots που έχεις κρατήσει. Δες εδώ για περισσότερα:

http://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?t=791

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Προτείνω να αλλάξεις και τον τίτλο του post. Στην αρχή κατάλαβα ότι ενδιαφέρεσαι για copy/paste μεταξύ VM. Πιο σωστό θα ήταν να έγραφες στον τίτλο: "Πως να κάνω αντίγραφο ενός .vdi virtual σκληρού δίσκου στο VirtualBox"...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus