Βοήθειααα

MoyaGR | Τρί, 04/01/2008 - 18:21 | 2' | 6

Γεια σας
έχω ουμπούντου Gutsy 7.10 από το τεύχος του Ιανουαρίου-Μαρτίου.
Όλα τα games που έχω κάνει εγκατάσταση δεν έχω καταφέρει να τα κάνω να παίξουν η άλλες φορες ούτε install.

λοιπών

Torcs Κάνω install αλλα όταν πατάω στο εικονίδιο για να παίξω δε παίζει :)

Alien Arena  2008 = πρέπει να τρέχω από εντολή το ./crx το τρέχω και λέει error while loading shared "libaries":libcurl.so.3 cannot open shared object file:No such file or directory

World of Padman=Λεει  αφου φορτώσω  το .run =Error in MD5 Checksum 5732cea394be71a637bb01ac89c82 is differend from 1fb54282ga829a7232b553eeeeb6c654 ( δε βεβαιώνω για τους αριθμούς)Ελεος ....

Και δυσικά και άλλα πολλά αλλά τίποτα πάλι.

+το cedega που δεν εχω καταφέρει ούτε ένα τιτλο να πέξω απο αυτό...κατι για Not enough video memory engine set device properties e3d set device properties error

Καμια ιδέα?

ΥΓ.Δε μπορώ να αντιγράψω αρχεία απο το /home/user name/ η απο την επιφάνεια εργασίας  στο δέυτερο partion τους σκληρου μου.

Εκει δηλαδη που έχω τα αρχεία αποθηκευμένα..

 

Καμια ιδέα?

Ευχαριστω προκαταβοληκά-ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,,,

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Οσο αφορά το Alien Arena λείπει μια shared βιβλιοθήκη που εγκαθίσταται μέσω synaptic, δηλαδή libcurl.

Για το Word of Padman μου φαίνεται πρέπει να ξανακατεβάσεις το αρχείο. Κάτι δεν πάει καλά με αυτό που έχεις.. Πιθανώς έχει πάθει ζημιά η κάτι τέτοιο.

Γενικά, οσο αφορά τα παιχνίδια, μάλλον σου λείπουν εξαρτήσεις (δηλαδή προγράμματα που πρέπει να είναι εγκατεστημένα απαραίτητα για να παίξουν). Για το cedega, τι να σου πω, σχέτη απογοήτευση.. Το'χω και γω και δεν έχω καταφέρει να τρέξω ούτε ένα παιχνίδι.

Ωρεα θα κατευάσω το libcurl αν και δεν εχω internet σπιτι άρα απο ένα νετ.

Mιπως θα μπορουσες να μου πεις τι πια είναι αυτα τα προγράμματα (οτι ξερεις)   να αρχίσω και εγώ να τα βάζω σιγα σιγά...

Το padman κάποτε μου είχαι μπεί αλλά και πάλι δεν έκανα δουλειά...

Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφαλια μας στα σιδερα,πολλά κεφαλια θα σπάσουν αλλα θα σπάσουν και τα σιδερα.

Δεν γνωρίζω τι εξαρτήσεις χρειάζεται κάθε παιχνίδι :) Συνήθως αυτές είναι βιβλιοθήκες και αυτοί που φτιάχνουν τα παιχνίδια αναφέρουν (στο site τους ή σε κάποιο README file) τι χρειάζεται να έχεις εγκατεστημένο. Βάλτες από το DVD του ubuntu. Με λίγο google μπορείς να βρεις τι εξαρτήσεις θέλει κάθε παιχνίδι.

Το World of Padman είναι MMO. Εφόσον δεν έχεις Internet, τι να το κάνεις; Το ίδιο ισχύει και για το Alien Arena (αν και νομίζω ότι αυτό έχει ένα one-player-mode).

Το Cedega σου λέει "Not enough video memory" - τι κάρτα γραφικών έχεις;

Στο 2ο σκληρό δεν μπορείς να γράψεις, γιατί πιθανώς είναι φορμαρισμένος με NTFS και δεν έχεις δικαιώματα λόγω κακής ρύθμισης (χλωμό, κανονικά το Ubuntu επιτρέπει την εγγραφή). Στο /etc/fstab τι γράφει; Μπορείς να δεις αν έχει κάποια γραμμή με την παράμετρο ntfs-3g και αν ναι, τότε δίπλα γράφει rw ή ro;

θα κοιτάξω αύριο σπίτι μου και θα σου απαντήσω.
Όσο για το Wop δεν ήξερα ότι είναι ΜMΟ.
Πάντως ποιο παλιά μπορούσα να αντιγράφω αρχεία στο άλλο "partiotion" που όντως είναι NTFS
Μου φαίνεται πως η έκδοση που έχω δεν είναι τόσο καλή.

Τώρα κατεβάζω την Ουμπούντου 7.10 από το site της ουμπούντου

Exω τη GeCube X1300 512MB AGP αλλα δεν εχω drivers για αυτη...

Δε βρίσκω...

Γενικά άμα το αρχείο δεν ειναι .deb δε μπορώ να το κάνω εγκατάσταση αντε στη καλύτερη κανα .run ότ θέλει compile και τέτεια με τρελένει με όλα αυτά που λήβονται (libs ka)

Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφαλια μας στα σιδερα,πολλά κεφαλια θα σπάσουν αλλα θα σπάσουν και τα σιδερα.

Γεια,
Έκανα ένα φορμάτ αλλά η έκδοση της ubuntu απο τον ιστιοχόρο της
μου έβγαλε σφάλματα και αναγκάστηκα να περάσω ξανά τη παλιά.Πάλι όμως δε μεταφέρονται τα δεδομένα στον ΝΤΦΣ δίσκο.
όσο για το ntfs-3g πιστέυω αν τα καταφέρω γιατι και τώρα χρόνο κλέβω... θα σου απαντήσω...

Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφαλια μας στα σιδερα,πολλά κεφαλια θα σπάσουν αλλα θα σπάσουν και τα σιδερα.