Πρόβλημα με δίσκο [solved]

Arielis | Πέμ, 01/24/2008 - 14:09 | 1' | 3

Έχω ένα φορητό δισκό 2,5'' 80 GB ntfs. Χτές που τον σύνδεσα όμως και πήγα να κάνω mount ,μου είπε "device or resource busy. Unmounting..."

Προσπάθησα να τον βγάλω και να τον ξαναβγάλω και νακάνω ntfsfix χωρίς αποτέλεσμα.

Τι μπορεί να φταίει; Υπαρχεί περίπτωση να γίνει mount;

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτό συνήθως οφείλεται σε λάθος έκδοση το ntfs-3g. Τι διανομή έχεις και τι έκδοση του ntfs-3g και των βιβλιοθηκών του; Σε Debian-based διανομές μπορείς να δεις τις εκδόσεις με τις εντολές:

dpkg -l ntfs-3g
dpkg -l fuse-utils
dpkg -l libfuse2
ldd `which ntfs-3g` 

Κανε copy/paste τα αποτελέσματα εδώ.

Και για το φόβο των Ιουδαίων, τσέκαρε και αν είναι ήδη mounted με άλλον τρόπο (με το ntfs) όταν το έχεις συνδεδεμένο. Για δώσε μας τα αποτελέσματα της εντολής

cat /proc/mounts

Τέλος, δώσε μας μια ματιά στο /etc/fstab.

http://forum.ntfs-3g.org/viewtopic.php?t=303

Δεν νομίζω οτι φτάει το ntfs-3g γιατί δουλευει κανονικότατα στους εσωτερικούς δίσκους NTFS που έχω. Δούλευε ακόμα και στον φορητό...
Έλεος!!

rootfs / rootfs rw 0 0
udev /dev tmpfs rw 0 0
/dev/sda2 / ext3 rw,data=ordered 0 0
proc /proc proc rw 0 0
sysfs /sys sysfs rw 0 0
debugfs /sys/kernel/debug debugfs rw 0 0
devpts /dev/pts devpts rw 0 0
/dev/sda4 /home ext3 rw,data=ordered 0 0
/dev/sda1 /windows/C fuseblk rw,nosuid,nodev,noexec,user_id=0,group_id=0,default_permissions,allow_other 0 0
/dev/sdb1 /windows/D fuseblk rw,nosuid,nodev,noexec,user_id=0,group_id=0,default_permissions,allow_other 0 0
securityfs /sys/kernel/security securityfs rw 0 0
/dev/sdc5 /media/Foritos-3 ntfs ro,nosuid,nodev,uid=1000,gid=0,fmask=0177,dmask=077,nls=utf8,errors=continue,mft_zone_multiplier=1 0 0

ο φορητός είναι ο τελευταίος δίσκος. Πως δεν το είχα πάρει χαμπάρι!!!
Για να μαθάινουμε κιόλας και κάτι από αυτή την ιστορία (και sorry για την πατάτα μου) το /proc/mounts περιέχει όλα τα partitions/δίσκους που έχουν γίνει mounted εκείνη τη στιγμη; Τι διαφορά έχει από το mtab και fstab;

To βάζω solved, εντάξει;

Το /proc/mounts ναι αυτό δείχνει. Το mtab δείχνει το ίδιο αλλά με λιγότερες λεπτομέρειες. Το fstab ορίζει τι θα προσαρτηθεί και που.