Kubuntu sound

Antoni4040 | Κυρ, 02/26/2012 - 15:51 | 1' | 11

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Ενώ προσπάθούσα να αλλάξω τους system sounds του Kubuntu 10.10, ξαφνικά σταμάτησε να υπάρχει ήχος...
Τι να κάνω???

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

    να  φωνάξεις  τον Παπά-Λίνουξ  να  σου  διαβάσει  καμιά  ευχή  ,  να  πάρει  μπρός  ο  ήχος.

      ή  πάλι ,  να  επικαλεστείς  τον  Επίτιμο  με  τις  ευχές  του.

  Καλά ,  τί  προσπαθούσες πάλι  να  κάνεις ? ? Εχεις καμιά  περίεργη  κάρτα  ήχου ? Οχι . Γιατί να πειράξεις  τους  system sounds ? ? ?  To   Γραμμόφωνο  με  τις  σιδερένιες  πλάκες  ΔΕΝ  σου  έφτανε ? ? ?  Θές  &  Dolby  Surround !  !  !  !  !  !

       Βάλε   LUNINUX  11.11  32-bit   να  δεις  πού  έχει  φτάσει  το  Ubuntu Linux  σήμερα , ακόμα  με  το  10.10  παιδεύεσαι ? ?    Ετσι  είπαμε  ρε  μάστορα ? ?

Να λείπουν τα σχόλια... :D.
To πρόβλημα λύθηκε...
Μια εντολή πληκτρολόγησα και έκανα μια επανεκίνηση και είμαι κομπλέ...

   δεν  σου άρεσαν  τα  σχόλια ? ! ! Αφού  για ... Γραμμόφωνο σε  κόβω  από  πιό  hi-tech gadget να  μπορείς  να  χειριστείς ! ! ! !Tongue out

Μια συμβουλη.
Μην παίζεις ποτέ με τον ήχο. Επειδή χρησιμοποιεί πολλές τεχνολογίες όπως (κόψε ονόματα):
ALSA, PAULSE AUDIO, PHONON, JACK, και δε συμμαζεύεται...
Τα παραπάνω δεν ξέρω τι είναι.... Μια φορά που τα πείραξα πήγα για format.
Μόνο αν είσαι ειδικός στο θέμα κάνε κόλπα... Τώρα ήσουν τυχερός.
Αν όχι γράψε μου τι εντολή έδωσες για να τη σημιώσω, έτσι για να μην ξαναπάθω καμιά πλάκα.
Συμβουλή ήταν τα παραπάνω, από προσοπική εμπειρία !!!
Για την εντολή θα σου είμαι υπόχρεος !!

Σε αυτό θα διαφωνήσω, αγαπητέ tomkat, στο κάτω-κάτω, λινουξάς είμαι και μ' αρέσει να πειράζω τα πάντα...
Τώρα μου κόλλησε ότι κάθε φορά που μπαίνω στο linux μου θέλω να ακούω το imperial march  απ'το Star Wars...
Τέλως πάντων, δες εδώ: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1845555
Εγώ απλώς πληκτρολόγησα σε τερματικό: rm -rvf ~/.pulse/

zenwalk05]   δεν  σου άρεσαν  τα  σχόλια ? ! ! Αφού  για ... Γραμμόφωνο σε  κόβω  από  πιό  hi-tech gadget να  μπορείς  να  χειριστείς ! ! ! !Tongue out

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις...

Να πειράξεις ότι θέλεις. Αλλά να προσέχεις με τον ήχο. Επειδή το σύστημα ήχου είναι λίγο περίπλοκο, και πρέπει να γνωρίζεις κάποιες λεπτομέριες που είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του linux format (από τα οποία λίγα κατάλαβα !!).
Απλά πολλά παιχνίδια με αυτό .. δεν ξέρω κάνε ότι καταλαβαίνεις....
Ευχαριστώ για το link

Όσο για τον zenwalk, απλά αστιεύτηκε.
Για παράδειγμα εγώ δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός, και μεγάλη ποιότητα στον ήχο έτσι και αλλιώς δεν θα την καταλάβω, μιας και τα ηχεία μου δεν είναι και τόσο καλά.
Ούτε κινηματογράφο πουλάω για να βάλλω και super dolby surround !! Σκέψου οτι και επαγγελματικά ηχεία δεν έχω για να υποστηρίξει super ήχο.
Οπότε με τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις είμαι ευχαριστημένος.
Εκτός αν εσύ έχεις φοβερή τεχνολογία στα ηχεία και στην κάρτα ήχου, οπότε το πράγμα αλλάζει!
Μάλλον κάτι τέτοιο εννοεί.

Όχι, λάθος καταλάβατε, δεν ήθελα να πειράξω την κάρτα ήχου, να αλλάξω τους ήχους του συστήματος ήθελα μόνο, και μετά, για κάποιο λόγο, προκλήθηκε και εκεί πρόβλημα...